دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

کارت محتوای دانشگاه

دانشگاه شهید بهشتی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران است که در منطقهٔ اوین، غرب ولنجک و شرق درکه در شمال غربی شهر تهران واقع شده‌است.دانشگاه شهید بهشتی دارای ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی است. در حال حاضر سعدالله نصیری قیداری سرپرست این دانشگاه می باشد.این دانشگاه در سال ۱۳۳۸ با نام دانشگاه ملی ایران به‌دستور محمدرضا پهلوی و توسط علی شیخ‌الاسلام تأسیس شد و تا پیش از سال ۱۳۶۲ با این نام خوانده می‌شد. علی‌رغم افتتاح رسمی در اسفندماه ۱۳۳۹، پذیرش دانشجو در مهر ۱۳۳۹ و توسط دانشکده‌های معماری و شهرسازی و علوم بانکداری که اولین دانشکده‌های دانشگاه بودند انجام شد. در خرداد ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی با تغییر نام دانشگاه از «دانشگاه ملی ایران» به «دانشگاه شهید بهشتی» موافقت کرد.

دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست مشتمل بر چهار گروه مهندسی آب، فاضلاب و محيط زيست؛ مهندسی منابع آب؛ مهندسی سازه و زلزله؛ و مهندسی ژئوتکنیک و حمل و نقل می باشد که همواره به دنبال اجرای برنامه ها و اهداف خود به نحوی مطلوب از قبیل: ارائه دوره های بلند مدت کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، ارائه دوره های تخصصی مورد نیاز صنایع، مشاوره صنعتی، فعالیتهای پژوهشی، ارائه فعالیتهای تخصصی با مشارکت موسسات دیگر و مشاوره در امور تصمیمی سازی صنعتی و مدیریتی بوده است.

این دانشکده در سال تحصیلی ۳۹-۱۳۳۸ به عنوان دومین دانشکده دانشگاه ملی ایران آغازبه کار کرد. این دانشکده یکی از دو دانشکده‌ای است که در تاریخ شروع فعالیتش به زمان تأسیس دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) می‌رسد. از زمان تأسیس، فعالیت این دانشکده با پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی معماری آغاز شد و در سال۵۵- ۱۳۵۴ علاوه بر این دوره در مقطع کارشناسی نیز اقدام به تربیت نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کشور کرد. در سال تحصیلی ۵۷- ۱۳۵۶ رشته کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای نیز به رشته‌های دانشکده افزوده شد. پس از انقلاب فرهنگی، پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی معماری متوقف و دانشکده فقط در دوره کارشناسی ارشد دانشجو پذیرفت همزمان دوره کاردانی معماری نیز در دانشکده برپا شد،. البته این دوره در سال‌های بعد متوقف شد. از سال ۱۳۸۲ به جای دوره کارشناسی ارشد معماری فقط در دوره کارشناسی معماری دانشجو پذیرفته شد. البته دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری از دو سال بعد شروع به فعالیت کرد. این دانشکده از سال۱۳۷۲ در دوره دکترای معماری و از سال ۱۳۸۴ در دوره دکترای طراحی شهری و از سال ۱۳۸۸ در دوره دكتراي برنامه ريزي شهري و منطقه‌اي دانشجو  پذیرفته است. در حال حاضر، با داشتن بيش از پنجاه سال سابقه، از نظر قدمت دومین دانشکده معماری کشور به شمار می‌آید.

 

  

 

وبسایت: https://www.sbu.ac.ir

نشانی: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن،ميدان شهيد شهرياری، بلوار دانشجو

کاربران این دانشگاه

#: 6
عکس‌های MohsenBagheri
محسن باقری
نقش‌ها: administrator, Vip, همکاران
عضو به مدت: 11 ماه 1 هفته
#: 3
عکس‌های mohebb905
محب اله آگاه ناو
نقش‌ها: Vip, مشاور, نمایندگی, همکاران
عضو به مدت: 3 سال 6 ماه
اشتراک در RSS - دانشگاه شهید بهشتی