16297
19:51

مهاربند کمانش تاب، Buckling Restrained Brace (مصاحبه اختصاصی ۸۰۸ با شرکت آلتین یول تبریز)

مصاحبه اختصاصی موسسه آموزشی-مهندسی ۸۰۸ در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان با مهندس قشنگ‌پور از مهندسین شرکت آلتین یول تبریز

گاهی اوقات زلزله اتفاق می افتد و وقتی اتقاق افتاد، ساختمان شما نیاز به حفاظت شدن دارد. ولی با وجود مهاربند کمانش‌تاب (Buckling  Restrained Brace) یا به اختصار (BRB) که استفاده از آن اخیراً در ویرایش ۴ استاندارد ۲۸۰۰ با ضریب رفتار R=۷ مجاز شمرده شده است، هیچ دلیلی برای متاثر شدن از عواقب تکان‌های ناگهانی زمین وجود ندارد.

BRBها به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه (با کاهش ۱۰ تا ۳۰ درصدی هزینه اسکلت فولادی) نسبت به سایر قاب‌های مهاربندی شده ( از جمله قاب‌های مهاربندی‌شده همگرای ویژه SCBF و معمولی OCBF) بکار می‌روند که در عین حال برای نصب کردن هم آسان هستند. BRBها می‌توانند پروژه شما را به مقدار زیادی جلوتر از برنامه زمان‌بندی پیش ببرند. BRBها کاربردهای مختلفی دارند و با ارائه عملکرد لرزه‌ای برتر که حاصل طراحی آسان آنها است، باعث محافظت بیشتر از سازه‌های ساختمان‌ها می‌شوند. فرقی نمی‌کند که سازه شما یک ساختمان جدیدالاحداث باشد یا یک ساختمانی که نیاز به مقاوم‌سازی دارد.

متن آئین‌نامه AISC 341-10: قاب مهاربند کمانش‌تاب (BRBF) می‌تواند سختی الاستیکی تامین کند که قابل مقایسه با قاب مهاربند واگرا (EBF) باشد. شکل‌پذیری و قابلیت اتلاف انرژی BRBF قابل مقایسه با قاب خمشی ویژه (SMF) بوده و از قاب مهاربند همگرای ویژه (SCBF) بیشتر است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره محصولات و فعالیت‌های شرکت مقاوم‌سازی افزیر می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

playlist

پکیج استثنایی 808