حداقل هایی که مهندسان و دانشجویان رشته های مهندسی بایست از اینترنت بدانند

حداقل هایی که مهندسان و دانشجویان رشته های مهندسی بایست از اینترنت بدانند

تاریخ نگارش:   25 مرداد 1392

 

محیط و ابزار دانشگاهی و مهندسی سالهاست که در حال تغییر است. این تغییرات نیز حاصل استفاده از ابزارهای جدیدی همچون کامپیوتر و اینترنت است. به نظر بنده استفاده از این ابزارها برای هر استاد ، دانشجو و مهندسی ضروریست و باید متخصصان ما با روش صحیح استفاده از این ابزارها و همچنین با موارد کاربرد آنها آشنا شوند. در هفته گذشته از طریق یکی از امکانات وبسایت لینکدین جهت تکمیل پروفایلم افدام به ارسال درخواست ریکامندیشن یا همان توصیه نامه برای اعضای عضو در لینکدینم کردم اما متوجه شدم خیلی ها از وجود این امکان در لینکدین بی خبرن و همچنین بعضی از همکاران که به واسطه ارائه لینک های Civil808 در لینکدین عضو شده اند در ماه های اخیر از من درخواست داشتند تا برایشان مختصر توضیحی از نحوه کار با وبسایت لینکدین بنویسیم بنابراین تصمیم گرفتم توضیحات مرتبط را در یادداشتی از سایتم بنویسم و آن اینکه چه حداقل هایی لازم است تا مهندسان و دانشجویان رشته های فنی مهندسی از اینترنت بدانند. در این خبر که به عنوان سومین خبر از اخبار بخش تحلیلی محسوب می شود به بررسی این موضوع خواهم پرداخت:

 

چگونه از ایمیل هایمان بهتر استفاده کنیم:

قطعا شناخت مناسب از کاربرد های ایمیل می تواند برای مهندسان ،اساتید و دانشجویان رشته های مهندسی مفید و کاربردی باشد. شیوه نگارش ایمیل بسته به اینکه ایمیل از سوی استاد به دانشجو یا دانشجو به استاد یا بین پیمانکار با کارفرما ارسال می شود متفاوت است. اما نکاتی را می تواند در نظر داشت که با رعایت آن تا حد امکان از این مطمئن شد که ایمیلی که ارسال کردیم خوانده می شود!

 • هر روز تعداد بسیار زیادی ایمیل دریافت می‌کنیم و این ابزار تبدیل به یکی از مهمترین ابزارهای ارتباطی شده است. نکته‌ای که باید در ارسال ایمیل حتما رعایت شود پر کردن قسمت موضوع یا Subject ایمیل است. حتما موضوع ایمیل ارسالی را در این فیلد بنویسید تا گیرنده ساده و سریع بتواند اهمیت مطالعه آن را درک کند. در غیر اینصورت احتمال خوانده نشدن ایمیل شما به شدت افزایش خواهد یافت.
 • دقت کنید که در هنگام ارسال ایمیل فارسی از فونت Tahoma استفاده کنید. این فونت برای خط فارسی خوانا است. استفاده از فونت‌های دیگر نوشته شما را نامنظم و نازیبا خواهد کرد. در ضمن این فونت در تمام نرم‌افزارهای ارسال ایمیل وجود دارد و نوعی پیوستگی را در کار ایجاد می‌کند.
 • برای ایمیل خود حتما از قسمت تنظیمات Signature یا همان امضای مناسب انتخاب کنید. سعی کنید برخی از اطلاعات مهم خود را از قبیل لینک رزومه ، آدرس شبکه های اجتماعی  و خلاصه فعالیتتان حداکثر در یک جمله به گیرنده ایمیلتان که تابحال هیچ ایمیل دیگری از شما دریافت نکرده در نگاه اول یک شناخت کلی از خودتان ارائه دهید.
 • در مواقعی که به مسافرتی میروید و امکان پاسخگویی سریع را ندارید قسمت مربوط به Auto Responce ایمیل خود را فعال کنید و در آن بنویسید پس از اینکه در تاریخ مد نظر از مسافرت بازگشتم پاسخ ایمیل شما را ارسال خواهم کرد.
 • ارسال ایمیل های دانشجویی حاوی سوالات عملی به شکلیست که بایست برخی از نکات مهم حتما در آن رعایت شود. قبلا در یادداشتی به بررسی بعضی از نکات مهمی که به خصوص دانشجویان لازم است در ارسال ایمیل به آن توجه داشته باشند پرداخته بودم:

» یادداشت هفتم-چطور سوالات تخصصی خود را در فضای مجازی بهتر بیان کنیم؟

 

استفاده از خدمات وبسایت های آموزش مجازی در دنیا:

یکی از مهمترین کاربرد های اینترنت برای دانشجویان و مهندسان استفاده از سرویس های آموزش مجازی متداول در دنیاست که از سوی کمیته های تخصصی عمرانی دنیا بعضا به رایگان و بعضی با هزینه در اختیار همگان قرار دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر شما را به مطالعه یادداشت مرتبط با این موضوع  که سال گذشته در سایت منتشر کردم دعوت میکنم:

» بررسی وبسایت های آموزش مجازی مهندسی عمران در دنیا(سه قسمت در یک ایبوک)

» یادداشت چهارم: ورود تکنولوژی های جدید به فضای آموزش مجازی

 

وبلاگ نویسی مرتبط با رشته تخصصی:

یکی از بهترین شیوه ها برای تبادل اطلاعات تخصصی خودتان در وب استفاده از شیوه وبلاگ نویسیست، منتها نه به شکل کنونی رواج یافته آن در کشور! متاسفانه در کشور ما وبلاگ نویسی تخصصی به معنی اشتراک رایگان اطلاعات سایر پایگاه های تخصصی علمی رواج یافته است درحالیکه مهندسانمام می توانند از این شیوه برای نشان دادن میزان تسلط خودشان بر دانش تخصصیشان استفاده کنند. در این رابطه شما را به مطالعه چند مورد از یادداشت های مرتبط با این موضوع دعوت میکنم:

» یادداشت سیزدهم: متفاوت بیاندیشید! (به مناسبت هفته وبلاگ نویسی)

» یادداشت یازدهم: ویژگی ها یا مزیت های وبلاگ نویسی در رشته های تخصصی

 

سرویس های اشتراک فایل:

 • دانشجو و استاد باید با سرویس‌های اشتراک فایل آشنا باشد. اغلب اساتید فایلهایی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که این فایلها هر ترم و در هر کلاس از طریق فلش میان همه دانشجویان جابجا می‌شود. همانطور که می‌دانید با یک بار آپلود کردن فایلها بر روی یکی از سرویس‌های اشتراک گذاری فایل مانند دارپ‌باکس، هر استاد می‌تواند هر بار تنها اقدام به اشتراک گذاری لینک فولدر به اشتراک گذاشته شده بکند.
 • برای اشتراک فایل در اینترنتی وبسایت ها و ابزار های مختلفی وجود دارد اما من استفاده از سرویس های اشتراک فایل ابری را با توجه به قابلیت های متمایزی که دارند (از قبیل سرویس اشتراک فایل بین چند نفر و استفاده از فایل خودتان از روی هر سیستم درهر کجا) به شما توصیه میکنم. چند نمونه از سرویس های اشتراک فایل ابری عبارتند از دراپ باکس ، باکس ، گوگل درایو (که متاسفانه به دلیل تجریم بودن کشورمان قادر به استفاده از آن در کشور نیستیم)  و ... که من استفاده از دراپ باکس را به خاطر سینک بودن با جیمیل و یاهو و بسیاری دیگر از سرویس های معروف به شما پیشنهاد میکنم.
 • استفاده از سرویس های اشتراک فایل بسته به فرمت فایل می تواند در یکی از سرویس های اختصاصی مربوطه انجام گیرد. برای مثال برای اشتراک فایل های ویدئویی می توان از سرویس هایی همچون یوتیوب ، ویمئو  و یا سرویس ایرانی اشتراک فایل های ویدئویی همچون آپارات استفاده کرد ، برای اشتراک فایل های پاورپوینت از سرویس اسلایدشیر slideshare و برای اشتراک ایبوک از سرویس issuu  کمک گرفت.
 • اما اگر شما یک مهندس هستید که در اینترنت وبلاگ دارید قطعا برای اشتراک دانش تخصصی خود با دیگران به این سرویس های اشتراک فایل نیاز دارید. اگر  الان در ذهنتان سوال ایجاد شده که اساسا در وب چه لزوم و نیازی به اشتراک دانش تخصصی خود دارم این یادداشت از وبلاگم را مطالعه بفرمایید:

» یادداشت دوم: اشتراک دانش های تخصصی در دنیای مجازی

 

سرویس تقویم آنلاین گوگل Google Calender :

اگر شما یک مهندس عمران بدقول هستید یا به دلیل ترافیک کاری اتان تاریخ جلساتی را که قبلا تنظیم کرده اید را سخت به خاطر میاورید قویا به شما توصیه میکنم برای تنظیم جلسات خود از تقویم گوگل بهره ببرید. میتوانید موضوع جلسه و اسامی دعوت شدگان به جلسه را در تقویم گوگلتان بنویسید و با وارد کردن ایمیل افراد حاضر در جلسه برایشان دعوت نامه حضور در جلسه ارسال کنید. این کار نه تنها بر رسمی بودن جلساتتان می افزاید بلکه از این طریق قادر خواهید بود با سینک کردن Google Reminder گوشی اتان با تقویم گوگلی اتان زمان جلسه اتان را از طریق پیغامی مطلع شوید تا دیگر هیچوقت با تاخیر در جلسات مهم خود حاضر نشوید!

 

استفاده از سرویس های جستجو:

امروزه با دنیایی از اطلاعات روبرو هستیم. در مورد هر موضوعی می‌توانید مطالب بسیاری را پیدا کنید. البته باید با روشهای بهینه جستجو در وب نیز آشنا باشید.اینکه چطور در کمترین زمان بتوانیم به بهترین نتیجه دلخواه از جستحوی مطالب تخصصی مدنظر خود در اینرتنت برسیم نیاز به تمرین بیشتر دارد. از بین همه سرویس های جستجوی آنلاین ، سرویس جستجو پیشرفته گوگل را توصیه میکنم.

با استفاده از سرویس جدید گوگل امکان جستجو در متن کتاب فراهم شد. در این سایت می توانید در متن صدها کتاب مختلف عباراتی را جستجو کنید. مطابق با اطلاعات ارائه شده در این سایت کتابهایی که از نظر copy right مشکلی ندارند و انتشار رایگان آنها توسط ناشر اجازه داده شده به طور کامل در دسترس کاربران خواهد بود و در موارد خاصی حتی امکان دانلود کردن کتاب را نیز خواهید داشت.

در ادامه مطالعه این لینک  را برای دریافت اطلاعات مربوط به روش های جستجوی بهتر درگوگل خدمتتان توصیه میکنم.

 

استفاده از مرورگر مناسب همراه با تولبار های تخصصی مرتبط:

از بین مرورگر های موجود (اینترنت اکسپلورر ، موزیلا ، اپرا و گوگل کروم) استفاده از موزیلا و یا گوگل کروم را پیشنهاد میکنم ، حتما از نصب افزونه های کمکی از قبیل فلش و تولبار های مربوطه بر روی مرورگرتان اطمینان حاصل کنید. اینکار منجر میشود تا از امکانات بیشتری از وبسایت هایی که به طور دائم دنبال میکنید بهره ببرید.برای نصب تولبار اختصاصی 808 از این لینک می توانید اقدام کنید.

 

آنچه بایست از کار با وبسایت لینکدین LinkedIn بدانیم:

استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با افراد دیگر در سراسر جهان یکی از مهمترین مزایاییست که می‌توان از وجود اینترنت برد. برای کارهای رسمی معمولا استفاده از لینکد‌این پیشنهاد می‌شود. با استفاده از این رسانه‌ اجتماعی می‌توانید رزومه کاملی از خود ایجاد کرده و با افراد دیگری که در حوزه علایق شما فعالیت می‌کنند ارتباط برقرار کنید. توجه کنید که محیط این رسانه بر خلاف سایر شبکه های اجتماعی به شدت جدی و کاری است. سعی کنید اطلاعات تحصیلی و کاری خود را با دقت پر کنید. بد نیست به چند مورد نقل قول هایی که ار لینکدین می شود هم اشاره کنم:

"Every student is blindly trying to make a resume, but surprisingly many don't have great LinkedIn profiles," says Natan Edelsburg, senior vice president at Sawhorse Media. "I often hear, 'Here's my resume. My LinkedIn isn't great, but here's the link.' I usually respond, 'Make it great, and then get back to me!'"

لینکدین شبکه ایست عمدتا برای کاریابی و استفاده از اطلاعات علمی اساتید و مهندسان مطرح در آن، بنابراین اولویت برتری افراد در این شبکه هرچه قوی تر بودن پروفایل کاری اشان است. از جمله مواردی که لازم است در کار با وبسایت لینکدین به آن توجه کنیم عبارت است از:

 • پروفایل حرفه ای خود را به دقت کامل کنید و از افزودن رزومه ناقص و یا احیانا غیر واقعی از خودتان بپرهیزید.
 • برای پروفایل خود حتما تصویر انتخاب کنید و توجه داشته باشید تا این تصویر حتی الامکان به صورت تمام رخ و واضح باشد چراکه قرار است معرف چهره حرفه ای و کاری شما باشد.
 • تخصص های کاری خودتان را در قالب کلید واژه هایی برای بخش Endorsement بنویسید و  توجه کنید که منطبق بر واقعیت باشد چراکه از روی فیدبک ناشی از endorse نمودن اعضای لیست کانکشنتان ، شما و سایر بازدید کنندگان پروفایلتان خواهند فهمید که تا چه اندازه کلید واژه های درج شده از سوابق کاری اتان منطبق با واقعیت بوده است.
 • رزومه کاری و تحصیلی اتان را حتی الامکان با اصافه کردن لینک مشاهده تصاویر پروژه مربوطه یا درج آدرس وبسایت و یا وبلاگ خود مستند تر سازید.
 • سعی کنید برای اساتید دانشگاهی و چهره های مهندسی شناخته شده درخواست Connect ارسال کنید تا از این طریق بتوانید با آنها در تماس باشید. این مورد از آن جهت برایتان حائز اهمیت است که خواهید توانست در صورت جلب نودن نظر این اساتید از انها بخواهید تا در بخش Ask for recommendation برایتان توصیه نامه جهت نمایش روی پروفایلتان ارسال کنند.

 

 • از نکات خیلی خوب لینکدین امکان استفاده از اطلاعات علمی مندرج در گروه های تخصصی لینکدین میباشد:

همانطور که اطلاع دارید موج ایجاد فروم ها یا همان انجمن های سوال و جواب در دنیا یه دهه است که در جریان است اما چند سالیست فروم های لاتین که بر روی سرور های اروپایی و آمریکایی قرار داشتند به دلیل انتشار اطلاعات دارای حق کپی رایت (برای مثال لینک دانلود ایبوک های سایت های آمازون و یا دانلود نرم افزار های روز مهندسی عمران و ...) مسدود شده اند و از آن طرف برای آنکه مهندسان در طرح سوال و دریافت جواب های تخصصی مرتبط با رشته کاری خودشان دچار مشکل نشوند بخش گروه های تخصصی در وبسایت لینکدین پر بارتر و پر ترافیک تر از گذشته شد. از آنجا که افراد حاضر در این گروه ها اکثرا از اساتید دانشگاهی و حرفه ای های رشته شما محسوب می شوند پاسخ های داده شده به سوالات نسبت به فروم های قدیمی تر حالت علمی تری دارد. آدرس برخی از گروه های پر بازدید که مربوط به کمپانی های عمرانی مطرح در دنیا میباشد عبارتند از: ASCE - ACI - AISC Earthquake Engineering Research Institute و...

 

 • الگوی کسب و کار وبسایت لینکدین یک الگوی فریمیوم است بدین معنی که استفاده از حداکثر خدمات وبسایت برای همه رایگان است و برای بخش های ویژه استفاده از خدمات سایت پولی و مختص به کاربران premium میباشد.  از آن جمله:

 اگر شما صاحب کمپانی هستید و میخواهید آگهی کاری کمپانی خود را در این وبسایت منتشر کنید  را مدیریت کنید و با تعداد بیشتری از کارجویان در تماس مستقیم باشید میبایست حتما اکانت شما premium باشد. برای این منظور قبلا شما لازم است کمپانی خود را در لینکدین ثبت کنید.

اگر به دنبال کار هستید و میخواهید چنانچه به آگهی های استخدامی که گذاشته شده پاسخ داده اید در اولویت قرار گیرید میبایست حتما از نوع کاربران premium سایت باشید.

شما با اکانت رایگان تنها تا 200 نفر را می توانید خودتان به لیست Connection های خود اصافه کنید و از آن بیشتر بایست یا اکانت خود را به پولی آپگرید کنید یا با داشتن ایمیل افراد می توانید برای آنها درخواست Connection بفرستید و یا اینکه منتظر بمانید تا آنها شما را ادد کنند!

   

  در انتها به اطلاع کاربران وبسایت Civil808 میرسانم که  گروه آمورشی 808 از حدود دو سال پیش تا کنون اولین گروه و کمپانی ثبت شده  ایرانی مهندسی عمران در لینکدین را داراست. شما را دعوت می کنم تا به گروه وبسایت Civil808 در لینکدین بپیوندید و صفحه کمپانی 808 در لینکدین را دنبال کنید تا از آخرین اخبار وبسایت های 808 و سایر اخبار مهم مهندسی عمران دنیا در سریعترین زمان مطلع شوید.

   

  منابع بیشتر: +

   

  مطالب مرتبط:

  وبینار رایگان آشنایی با قابلیت های لینکدین برای کاریابی بین المللی

  درباره نویسنده
  عکس‌های mojtaba808

  مجتبی اصغری سرخی

  مجتبی اصغری هستم ، پژوهشگر،محقق و نویسنده حوزه صنعت ساختمان ، دیوانه ای که فکر میکند میتواند دنیا را تغییر دهد ، علاقه عجیبی به وب و IT دارم. از درون دانشگاه متوجه به علاقه همزمان تکنولوژی و مهندسی عمران در خودم شدم و سعی کردم در حرفه آینده خودم این دو علاقه مندی رو با دو توانایی دیگرم در آموزش و کارآفرینی ادغام کنم و ماحصل اون شد 808 (از مهر ماه 86) و امروز امیدوارم تونسته باشم در صنعت ساختمان کشورمون با کمک همکارانم در شبکه اجتماعی 808 تغییری ایجاد کرده باشم.
  سوالات مرتبط
  عکس کاربر
  79پاسخ
  مهندسی بیکارم، چه کنم؟
  سلام وقت بخیر خدمت مهندسین و اساتید گرامی بنده 30 سالم هستش ، فارغ التحصیل عمران اجرایی از دانشکده ثامن الحجج مشهد . متاسفانه بنا به شرایط و کم کاری که داشتم تابحال نتونستم بصورت حرفه ای وارد بازار کار بشم، یک مدت هم از کار فاصله گرفتم و کار دیگه ای انجام میدادم. متاسفانه سابقه ی کاری زیادی هم ندارم ، مجموعا یکسال سابقه ی کار دارم که حدود 4 ماهش مربوط به یک شرکت بتن بوده که نمونه میگرفتم فقط و 8 ماهم سرپرست کارگاه و اجرا بودم که اونم مربوط به شرکت بتن و کارهای ترمیمی بوده . بعد از اون دیگه فعالیتی نداشتم . نرم افزاری به شدت ضعیفم ، و بدلیل فاصله ای که مدتی گرفتم خیلی از مباحث و فرمولا و من الحیث المجموع کلا باعث شده صفر صفر باشم و اعتماد به نفس ورود به بازار کار ازم گرفته بشه . حتی چندین جا هم برای مصاحبه رفتم ولی متاسفانه اکثرا بدلیل سابقه کم و .. قبول نمیکنن یا میگن باید رایگان بیای وایسی که برام مقدور نیست . خواستم خواهش کنم اگر امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم و با این شرایط از کجا شروع کنم تا خودمو برسونم و کم کاری و خلاء که هست رو جبران کنم.
  عکس کاربر
  1پاسخ
  تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی
  با سلام تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی در امور اجرایی و حقوقی ،بخصوص در بحث اجرا در چیست؟ و آیا ممکن است دفتر را زیرمجموعه‌ی شرکت به حساب اورد یا خیر
  عکس کاربر
  1پاسخ
  صلاحیت مهندس محاسب
  سلام و احترام من کاردانی پیوسته رشته ساختمان دارم در حال گذراندن کارشناسی عمران اجرایی اگر کارشناسی ارشد سازه یا زلزله بخوانم صلاحیت محاسبه تعلق خواهد گرفت؟
  ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  سلام بچه ها
  من تو نرم افزار sap واسه پایانامه ام به مشکل خوردم.
  شما عزیزان میتونید کمکم کنید؟

  عکس‌های علی فکار
  علی فکار

  سلام
  بله موضوع کار پایان نامتون رو به همراه سوالاتتان را برایمان ایمیل کنید saze808@gmail.com تا مدرس این موضوع بررسی کند ببیند چند ساعت به این آموزش نیاز هست به شما اطلاع دهیم

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin