نرم افزار ترسیم دیاگرام تداخلی سازه (اندرکنش سیستم دوگانه - قاب و دیواربرشی) تحت Matlab

نرم افزار ترسیم دیاگرام تداخلی سازه (اندرکنش سیستم دوگانه - قاب و دیواربرشی) تحت Matlab

اندرکنش قاب و دیواربرشی و لزوم مطالعه آن:

مطابق تعریف استاندارد 84-2800، سیستم دوگانه یا ترکیبی نوعی سیستم سازه‌ای است که در آن بارهای قائم عمدتا توسط قاب‌های ساختمانی تحمل می‌شود و مقاومت در برابر بارهای جانبی توسط مجموعه‌ای از دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربندی شده همراه با مجموعه‌ای از قاب‌های خمشی صورت می‌گیرد. سهم برشگیری هر یک از دو مجموعه با توجه به سختی جانبی و اندرکنش آن دو در تمام طبقات، تعیین می‌شود. در این سیستم‌ها لزوما قاب‌های خمشی باید بتوانند مستقلا حداقل ۲۵% درصد نیروی جانبی زلزله و مطابق ویرایش جدید استاندارد ۲۸۰۰  (ویرایش چهارم-پیش‌نویس) دیوارهای برشی باید حداقل ۵۰% این برش را جذب کنند.

برای شناخت رفتار این سازه مرکب باید اندرکنش بین این دو سیستم مطالعه و بررسی شود. برای مثال عملکرد دیوار برشی مجزا به صورت خمشی است، در صورتی که عملکرد قاب‌های خمشی به صورت برشی است. اگر اتصال بین دیوار برشی و قاب خمشی از نوع مفصلی باشد، تغییر مکان قسمت‌های تحتانی سازه از نوع خمشی و تغییر مکان قسمت‌های فوقانی از نوع برشی خواهد بود(شکل ۱). در سیستم‌های دوگانه دیوار برشی مانند یک طره خمشی تغییر شکل می‌دهد و سختی آن با توان سوم ارتفاع رابطه عکس و تغییر مکان با این متغیر رابطه مستقیم دارد. (رابطه ۱ و ۲)

شکل (۱): حالات تغییر شکل. الف: دیوار برشی ب: قاب خمشی ج: اثر توام دیوار برشی و قاب خمشی

در رابطه (۱) و (۲) E، مدول الاستیسیته مصالح دیوار، I، ممان اینرسی مقطع افقی، و L، ارتفاع دیوار در کل سازه است.

اما قاب‌های خمشی مانند یک طره برشی تغییر شکل می‌دهند و سختی آن‌ها با ارتفاع رابطه عکس و تغییر مکان آن‌ها با ارتفاع رابطه مستقیم دارد. اما اثر آن نسبت به دیوار برشی (طره خمشی) کمتر است. اثر متقابل این دو تغییر شکل اندرکنش قاب و سازه را نتیجه می‌دهد.

اندرکش بین قاب و سازه موجب می‌شود دیوار برشی در طبقات تحتانی برش زیادی را جذب کند و در طبقات فوقانی از جذب دیوار کاسته ‌شود و نیروی بیشتری به قاب‌ها وارد شود. در سازه‌های بلند جذب دیوار معکوس شده و نه تنها برشی جذب نمی‌کند بلکه حتی نیروی اضافی به قاب تحمیل می‌کند و موجب برش منفی می‌شود که حذف دیوار می‌تواند این اثر سوء را برطرف کند (شکل ۲). استفاده از این برنامه این موضوع را به روشنی نشان می‌دهد. همچنین از آنجا که مطابق استاندارد ۲۸۰۰ قاب‌ها باید حداقل ۲۵% برش پایه و مطابق ویرایش اخیر آن دیوارها باید ۵۰% برش پایه را جذب کنند که به کمک این نرم افزار می‌توان مدل اصلی را به این هدف نزدیک کرد تا قاب‌ها برای نیرویی بیشتر از آنچه لازم است طراحی نگردند و سازه در حالت بهینه قرار گیرد.

شکل (۲): اندرکنش قاب و دیواربرشی الف: ساختمان ۳۰ طبقه ب: ساختمان ۴۰ طبقه

این برنامه با گرفتن خروجی از نرم افزار Etabs (بصورت خروجی اکسس)؛ دیاگرام اندرکنش سیستم‌های دوگانه، یعنی میزان جذب برش هر طبقه توسط دیوارهای برشی و قاب‌های خمشی را ترسیم می‌کند و از این رو مهندس محاسب می‌تواند در مورد میزان سختی و جذب بین دو سیستم تصمیم‌گیری کرده و طرح خود را بهینه‌سازی کند.

نرم‌افزار فوق توسط یکی از همکاران و کاربران خوش ذوق و بااستعداد ۸۰۸ جناب اقای «مهندس مهدی فامرینی» زیر نظر استاد عالی‌قدر جناب آقای «دکتر علی خیرالدین» (استاد دانشگاه سمنان) ؛ تهیه و نوشته شده است. علاقه‌مندان می‌توانند پس از پرداخت اعتبار لازم، لینک دانلود نرم‌افزار را به همراه فایل راهنمای نصب و استفاده، دریافت کنند.

قابل ذکر است که این نرم‌افزار تحت نرم‌افزار متلب نوشته شده و در صورتی قابل استفاده است که نرم‌افزار Matlab 2013 a را بر روی رایانه خود داشته باشید. در غیر این‌صورت می‌توانید کامپایلر برنامه را از لینک زیر دانلود و نصب کنید.

http://www.mathworks.com/products/compiler/mcr

همچنین در صورتی‌که MS Access Database را در سربرگ User DSN در فسمت OBDC Data Sources (64-bit) ندارید؛ می‌توانید از لینک زیر Access Database Engine را متناسب با سیستم خود ؛ دانلود و نصب کنید.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?displaylang=en&id=13255

 

 

لینک دانلود

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

نوع فایل دریافتی :
لینک دانلود
اعتبار مورد نیاز : 13,000 تومان
قیمت برای شما: 13,000 تومان
پرداخت 13,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های M.Fameriny

مهدی فامرینی

کارشناسی ارشد سازه
سوالات مرتبط
عکس کاربر
51پاسخ
لینک نرم افزار متلب و فلک

کسی تا حالا لینک نرم افزار متلب و فلک سه بعدی رو انجام داده؟

عکس کاربر
1پاسخ
کسی تا حالا لینک نرم افزار متلب و فلک سه بعدی رو انجام داده؟
پایان نامه ی من بهینه سازی روش پایدارسازی گود با شمع درجا هستش. مدلسازی ها رو در نرم افزار فلک انجام دادم ولی حالا برای لینکش با متلب به مشکل برخوردم و اصلا نمیدونم باید چیکار کنم. از برنامه نویسا هم کمک خواستم ولی کسی بلد نبود. به شدت نیازمند کمکم.
عکس کاربر
0پاسخ
سوال در خصوص RT+Matlab
با سلام دوستان کسی در مورد خطایی که تو شکل زیر هستش اطلاعی داره. ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  سلام جناب مهندس فامرینی عزیز
  ضمن تشکر از حضرتعالی بابت نرم افزار ارزشمندتان و آرزوی موفقیت های بیشتر، من فکر میکنم برای نحوه استفاده از نرم افزار و تفسیر خروجی ها توضیحات بیشتری لازم است مخصوصا اگر به صورت فیلم باشد که خیلی بهتر است .برای بنده سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد.

  عکس‌های NAGHSHANDISH
  NAGHSHANDISH

  سلام . ایتبز 2016 دارم . خروجی های ایتبز رو گرفتم ولی زمانی که برنامه رو اجرا میکنم ، میگه درایه های ماتریس بزرگ و خارج میشه .
  چه کار کنم
  پروژه 11 طبقه و 6دهانه و 5 دهانه هست .

  عکس‌های mahdimoa93
  mahdimoa93

  سلام
  برنامه برای ETABS 9.7.4 نوشته شده است. برای ورژن های بالاتر با بنده از طریق پیغام خصوصی در ارتباط باشید

  عکس‌های M.Fameriny
  M.Fameriny

  سلام
  لطفا برای اینکه جواب سوالتان را بگیرید در قسمت پرسش و پاسخ عمومی سایت مطرح بفرمایید تا اساتید و مشاوران سایت بتوانند مطلع و پاسخ بدهند
  www.Civil808.com/qa

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  سلام. لطفا یکبار روند استفاده از این نرم افزار را بیان کنید.
  استفاده از کامپایلر چگونه هستش؟
  ممنون از شما.

  عکس‌های Arshjooyab
  Arshjooyab

  هر زبان برنامه نویسی ای نیاز به یک مفسر یا Compiler داره. مثلا نرم افزارهایی که VB میتونن رو بستر .NET FRAMEWORK اجرا بشن که به صورت پیش فرض روی ویندوز نصب هست.

  Compiler نرم افزارهایی که با متلب تهیه میشن Compiler اختصاصی خود متلب هست. اگر شما متلب 2013a رو نصب کنید این کامپایلر به همراه نرم افرار روی سیستم نصب میشه و به راحتی میتونید فایل برنامه ارائه شده در این صفحه رو اجرا کنید. در غیر این صورت برای اجرای این برنامه باید Compiler مد نظر رو از سایت خود شرکت سازنده متلب دانلود و نصب کنید.

  عکس‌های M.Fameriny
  M.Fameriny

  سلام مهندس خوبی
  قرار بود نرم افزار رو هم واسه ویندوز 32 بیتی هم آپدیت کنید.تعجب میکنم که تقریبا بالای 90 درصد کاربران سیستم های رایانه ای از ویندوز 32 بیتی استفاده میکنند شما برنامه رو برای 64 بیتی نوشته اید.

  عکس‌های soltani_68
  soltani_68

  با سلام
  متاسفانه با توجه به مسائل تحریمی سایت برای آی پی های ایران بسته است و برای دستیابی به سایت باید از روشهایی که آی پی را تغییر می دهد استفده نمایید.

  عکس‌های M.Fameriny
  M.Fameriny

  با سلام
  کامپایلر برنامه در دسسترس نیست

  عکس‌های engmasoud
  engmasoud

  با سلام
  ضمن تشکر از اطلاع شما
  هم اکنون اصلاح شده است

  با سلام
  لینک دانلود خراب است لطفا رسیدگی فرمایید.

  عکس‌های majidvalizad2015
  majidvalizad2015

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...