معادل سازی ضریب زلزله در آیین نامه UBC94 در نرم افزار Etabs (ویدئوی آموزشی)

معادل سازی ضریب زلزله در آیین نامه UBC94 در نرم افزار Etabs (ویدئوی آموزشی)

همانگونه که اکثر کاربران محترم می دانند ؛ درحال حاضر معتبرترین و پرکاربردترین نرم افزار تحلیل و طراحی سازه های متعارف در ایران ؛ نرم افزار معروف شرکت CSI یعنی نرم افزار Etabs است. یکی از قابلیت های بسیار مهم نرم افزار ایتبس در تحلیل سازه ها ؛ محاسبه ؛ اعمال و توزیع خودکار نیروهای جانبی زلزله در ساختمان مورد طراحی است.

در تحلیل لرزه ای استاتیکی معادل ؛ بر اساس آیین نامه استاندارد 2800 زلزله ؛ تحت شرایط خاصی ؛ علاوه بر اثر نیروهای جانبی زلزله در طبقات ؛ باید یک نیروی اضافی به نام "نیروی شلاقی" نیز به آخرین طبقه ساختمان وارد گردد. چنانچه کاربران نرم افزار ایتبس قصد داشته باشند از روشهای معمول (User coefficient) ؛ اقدام به محاسبه ؛ اعمال و توزیع نیروی زلزله نمایند ؛ بصورتیکه نیروی شلاقی نیز بر اساس آیین نامه 2800 زلزله محاسبه و اعمال گردد ؛ کلیه نتایج حاصله از این روش صحیح نمی باشد. لذا در زمانی که نیروی شلاقی بایستی به آخرین طبقه ساختمان وارد گردد ؛ باید از یک آیین نامه کمک گرفت تا نرم افزار ایتبس بر اساس آن آیین نامه بتواند نیروی شلاقی را محاسبه و به آخرین طبقه اعمال نماید.

از مابین آیین نامه های موجود در نرم افزار ایتبس ؛ تنها آیین نامه ای که به آیین نامه کشور ما ؛ یعنی استاندارد 2800 زلزله  نزدیکتر است ؛ آیین نامه UBC می باشد. این آیین نامه در دو نسخه 94 و 97 در نرم افزار ایتبس موجود است و میتوان از هر دوی آنها استفاده نمود. ولی باید دقت کنید که نحوه استفاده از این دو نسخه باهم متفاوت خواهد بود.زیرا روابط موجود در این دو نسخه با هم متفاوت می باشد.

در مقاله تحلیلی امروز که تحت قالب یک ویدئوی آموزشی تقدیم حضورتان میگردد ؛ "نحوه محاسبه ضریب زلزله در آیین نامه UBC نسخه 94 در نرم افزار Etabs" ؛ تشریح شده است. قابل ذکر است که با مشاهده این ویدئو ؛ شما قادر خواهید بود با یک معادل سازی ؛ بر اساس آیین نامه UBC94 محاسبه ضریب زلزله و برش پایه و همچنین توزیع صحیح آنرا به نرم افزار ایتبس بسپارید. بطوریکه نتایج حاصل ؛ کاملاً منطبق بر نتایج حاصل از آیین نامه استاندارد 2800 زلزله باشد.

این ویدوئو آموزشی توسط مدرس دوره های آموزشی 808 ؛ جناب آقای "مهندس امینی" در تابستان 1390 تهیه و تنظیم شده است. علاقه مندان میتوانند با صرف اعتبار لازم لینک دانلود این ویدئو را دریافت نمایند. این آموزش در 15 دقیقه تهیه شده و جهت رفاه حال کاربران محترم ؛ در دو کیفیت بالا (59.9 مگابایت) و معمولی (16.9 مگابایت)  در دسترس قرار دارد. کاربران محترم میتوانند بسته به سرعت و صلاح دید خود یکی از دو کیفیت مورد نظر را انتخاب و دانلود نمایند.

جهت دانلود و مشاهده ویدئوی آموزشی امروز تنها کافیست با صرف 4000 تومان از اعتبار خود ؛ بر روی لینک زیر "پرداخت و مشاهده محتوا" کلیک نمایید.

راهنمای خرید مقالات تحلیلی:  

 •  براي دريافت اين فايل بايست ابتدا عضو سايت باشيد و همچنین اعتبار کافي در اکانت خود داشته باشيد.
 •  اگر عضو سایت نیستید براي عضويت در سايت مي توانيد ابتدا از اين قسمت اقدام کنيد و سپس از منوی پروفایل > حسابداری گزینه شارژ حساب را بزنید و به مبلغ دلخواه اکانت خود را شارژ کنید و سپس به این صفحه رجوع کنید.
 •  اگر عضو سايت هستيد  و اعتبار کافی نیز در حساب خود دارید ابتدا برای ورود به سایت با نام کاربری از این قسمت اقدام کنید اگر شارژ کافی در حساب خود دارید از دوباره به همین صفحه رجوع کنید و بر روی لینک "پرداخت و مشاهده محتوا" کلیک نمایید.
 •  اگر عضو سایت هستید اما شارژ کافي در حساب خود نداريد پس از ورود از این قسمت از منوی پروفایل > حسابداری گزینه شارژ حساب را بزنید و به مبلغ دلخواه اکانت خود را شارژ کنید.

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

نوع فایل دریافتی :
اعتبار مورد نیاز : 4,000 تومان
با 10 درصد تخفیف برای کاربران VIP: 4,000 تومان
پرداخت 4,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های Civil808-Admin

مدیریت محتوای سایت

امیدواریم توانسته باشیم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمان با کمک همکارانمان در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کنیم.در این راه میتوانید با حمایت و همکاریتان ما را دلگرم سازید.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه طراحی قاب دو بعدی در Etabs

باسلام و وقت بخیر،سئوال من در مورد نحوه طراحی قاب دو بعدی در نرم افزار etabs  می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید

عکس کاربر
0پاسخ
بارگذاری استاتیکی و دینامیکی باد و اعمال آن در Etabs
سلام ... کسی از دوستان فایل ایتبس یک ساختمان بتنی چند طبقه در حالتی که بارگذاری باداستاتیکی و دینامیکی بهش اعمال کرده باشه داره؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  17 تير 1399
  مجتمع رسانه ای راه و ساختمان
  20 تير 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  21 تير 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  22 تير 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  23 تير 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  31 تير 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  20 مرداد 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  31 مرداد 1399
  دبیرخانه دائمی کنگره
  18 شهريور 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  18 شهريور 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  14 مهر 1399
  موسسه 808
  1 آبان 1399
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران
  20 آبان 1399
  انجمن مکانیک سنگ ایران
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808