مقاله تحلیلی: بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی

مقاله تحلیلی: بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی

این مقاله مجموعه نتیجه‌گیری‌های دو مقاله دیگر می‌باشد که به‌صورت اختصاصی در مورد بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی بحث می‌کند که به‌طور مفصل در فصل هفدهم آیین‌نامه بین‌المللی ساختمانی IBC تشریح شده است. اگرچه آیین‌نامه IBC در 50 ایالت در حال استفاده می‌باشد و یا از آن اقتباس‌هایی شده است، ایالاتی همچون حوزه کلمبیا، گوام، جزایر ماریاناس شمالی، شهر نیویورک، ایالات‌متحده، جزایر ویرجینیا و پورتوریکو. هر ایالت و قلمرو تحت نفوذ آن‌ها، ممکن است اقتباس‌هایی غیر یکسان از این آیین‌نامه داشته باشند و یا اصلاحاتی را در آیین‌نامه ایجاد کرده باشند. ازجمله نمونه‌های آن می‌توان به بندهای بازرسی و نظارتی کالیفرنیا، واشنگتن و ویسکانسین اشاره کرد که همگی بر پایه آیین‌نامه IBC ویرایش سال 2012 می‌باشند. مقاله‌ی پیشین (قسمت اول STRUCTURE ژانویه 2016) یک دید کلی و اجمالی را در مورد بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی ارائه کرده‌اند که بر پایه ویرایش سال 2015 آیین‌نامه IBC می‌باشد.

ایالت کالیفرنیا:

پیش‌تر از اقتباس از آیین‌نامه IBC به‌عنوان آیین‌نامه مرجع، آیین‌نامه ساختمانی کالیفرنیا، ویرایش سال 2001 (CBC) بر پایه آیین‌نامه ساختمانی یکپارچه‌ی سال 1997، به‌عنوان یک مرجع، تهیه و تدوین شده است. بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی تنها برای المان‌های سازه‌های پیش ساخته می‌باشد و در مورد اعضا و سیستم‌های باربر لرزه‌ای و باد نیز نمی‌توانند مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، ملاحظات سازه‌ای برای ساختمان‌هایی که در ناحیه 3 و 4 لرزه‌ای قرار دارند، قبل از CBC ویرایش سال 2007 که اقتباس شده از آیین‌نامه IBC ویرایش سال 2006 کالیفرنیا می‌باشد، هیچ‌گونه ملاحظات لرزه‌ای در این مورد مطرح نشده بود. آیین‌نامه CBC ویرایش سال 2007 نخستین ویرایشی است که شامل ملاحظاتی برای بازرسی و نظارت اعضا و سیستم‌های باربر لرزه‌ای و باد نیز در نظر گرفته است.

 

دریافت فایل کامل مقاله:

special_inspection_for_wood_construction_2.pdf

 

منبع :+

ترجمه شده توسط تیم خبری 808 

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید

فایل
درباره نویسنده
عکس‌های soroosh

هاشم شهاب لواسانی

فوق لیسانس سازه-انجام پروژه محاسبات سازه و اجرا سازه های فولادی و بتنی-علاقمند به تحلیل غیر خطی، بهسازی و ترمیم، طراحی و اجرای پل
سوالات مرتبط
عکس کاربر
3پاسخ
از رشته تکنولوژی مهندسی عمران (علمی کاربردی) می تونم حق طراحی از نظام مهندسی بگیرم؟
سلام از رشته تکنولوژی مهندسی عمران (علمی کاربردی) می تونم حق طراحی از نظام مهندسی بگیرم؟ اگر جواب نه هست من شنیدم از ارشد سازه می تونم مهر طراحی بگیرم آیا درسته؟
عکس کاربر
1پاسخ
کلید واژه جامع برای ورود به حرفه بهتره یا کلید واژه جدا تهیه کنم
سلام برای ورود به حرفه کلید واژه جامع تهیه کنم یا برای ازمون نظارت کلید واژه نظارت و... تهیه کنم?! یعنی فرق دارن باهم??!
عکس کاربر
4پاسخ
سوال در خصوص نظارت ساختمان
سلام وخسته نباشید.درمورد نظارت ساختمان سوالی داشتم.بنده اولین نظارت ساختمان رو بهم دادن.بعداز امضای نقشه هادر نظام مهندسی مالک به من زنگزد واومد دنبالم بریم زمینش رو ببینم بعد شروع بکار رو امضا کنم رفتم دیدم وزمین خالی رو به من نشون دادومن اونجا یو تی ام زدم.وامضاکردم .بعد ازچند روز متوجه شدم یو تی امی که من برا خودم نوشتم با یو تی ام نقشه معماری همخوانی نداره و یو تی ام نقشه معماری چند کوچه بالاتر ساختمان مسکونی رو نشون میده.وزیاد توجه نکردم .بعد چند روز مالک زنگزد وگفت میخوام دوباره مراحل نظام مهندسی رو طی کنم ومتراژ رو اضافه کنم ویکبرگه میارم تا توضیح بنویسی و امضا کنی ومن زنگزدم به مهندسی که نقشه روکشیده گفتم اولین نظارت منه چی بنویسم؟گفت بنویس که زمین فاقد عملیات ساختمانی میباشد.منم همون کار رو کردم ومالک رفت.الان 20روزه خبری از مالک وطراح نیست.ومن نمیدونم چیکار کنم؟آیا اینها برا ساختمانی که قبلا ساخته شده میخوان پروانه بگیرن؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  4 اسفند 1398
  گروه پژوهشی صنعتی آریانا با همکاری انجمن مدیریت پروژه ایران
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  7 اسفند 1398
  دانشکده فنی انقلاب اسلامی تهران
  7 اسفند 1398
  جهاد دانشگاهی استان کرمان
  13 اسفند 1398
  حضوری - آنلاین
  13 اسفند 1398
  جامعه مهندسان مشاور ایران
  19 اسفند 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  27 فروردين 1399
  موسسه آموزش عالی وحدت
  1 ارديبهشت 1399
  انجمن ژئوتکنیک ایران
  3 ارديبهشت 1399
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  15 ارديبهشت 1399
  موسسه 808
  15 ارديبهشت 1399
  انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
  31 ارديبهشت 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  11 خرداد 1399
  موسسه آموزش عالی میزان
  20 خرداد 1399
  انجمن بتن ایران
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران