مقاله تحلیلی: بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی

مقاله تحلیلی: بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی

این مقاله مجموعه نتیجه‌گیری‌های دو مقاله دیگر می‌باشد که به‌صورت اختصاصی در مورد بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی بحث می‌کند که به‌طور مفصل در فصل هفدهم آیین‌نامه بین‌المللی ساختمانی IBC تشریح شده است. اگرچه آیین‌نامه IBC در 50 ایالت در حال استفاده می‌باشد و یا از آن اقتباس‌هایی شده است، ایالاتی همچون حوزه کلمبیا، گوام، جزایر ماریاناس شمالی، شهر نیویورک، ایالات‌متحده، جزایر ویرجینیا و پورتوریکو. هر ایالت و قلمرو تحت نفوذ آن‌ها، ممکن است اقتباس‌هایی غیر یکسان از این آیین‌نامه داشته باشند و یا اصلاحاتی را در آیین‌نامه ایجاد کرده باشند. ازجمله نمونه‌های آن می‌توان به بندهای بازرسی و نظارتی کالیفرنیا، واشنگتن و ویسکانسین اشاره کرد که همگی بر پایه آیین‌نامه IBC ویرایش سال 2012 می‌باشند. مقاله‌ی پیشین (قسمت اول STRUCTURE ژانویه 2016) یک دید کلی و اجمالی را در مورد بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی ارائه کرده‌اند که بر پایه ویرایش سال 2015 آیین‌نامه IBC می‌باشد.

ایالت کالیفرنیا:

پیش‌تر از اقتباس از آیین‌نامه IBC به‌عنوان آیین‌نامه مرجع، آیین‌نامه ساختمانی کالیفرنیا، ویرایش سال 2001 (CBC) بر پایه آیین‌نامه ساختمانی یکپارچه‌ی سال 1997، به‌عنوان یک مرجع، تهیه و تدوین شده است. بازرسی‌ها و نظارت‌های ویژه سازه‌های چوبی تنها برای المان‌های سازه‌های پیش ساخته می‌باشد و در مورد اعضا و سیستم‌های باربر لرزه‌ای و باد نیز نمی‌توانند مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، ملاحظات سازه‌ای برای ساختمان‌هایی که در ناحیه 3 و 4 لرزه‌ای قرار دارند، قبل از CBC ویرایش سال 2007 که اقتباس شده از آیین‌نامه IBC ویرایش سال 2006 کالیفرنیا می‌باشد، هیچ‌گونه ملاحظات لرزه‌ای در این مورد مطرح نشده بود. آیین‌نامه CBC ویرایش سال 2007 نخستین ویرایشی است که شامل ملاحظاتی برای بازرسی و نظارت اعضا و سیستم‌های باربر لرزه‌ای و باد نیز در نظر گرفته است.

 

دریافت فایل کامل مقاله:

special_inspection_for_wood_construction_2.pdf

 

منبع :+

ترجمه شده توسط تیم خبری 808 

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید

فایل
درباره نویسنده
عکس‌های soroosh

هاشم شهاب لواسانی

فوق لیسانس سازه-انجام پروژه محاسبات سازه و اجرا سازه های فولادی و بتنی-علاقمند به تحلیل غیر خطی، بهسازی و ترمیم، طراحی و اجرای پل
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
کلید واژه جامع برای ورود به حرفه بهتره یا کلید واژه جدا تهیه کنم
سلام برای ورود به حرفه کلید واژه جامع تهیه کنم یا برای ازمون نظارت کلید واژه نظارت و... تهیه کنم?! یعنی فرق دارن باهم??!
عکس کاربر
4پاسخ
سوال در خصوص نظارت ساختمان
سلام وخسته نباشید.درمورد نظارت ساختمان سوالی داشتم.بنده اولین نظارت ساختمان رو بهم دادن.بعداز امضای نقشه هادر نظام مهندسی مالک به من زنگزد واومد دنبالم بریم زمینش رو ببینم بعد شروع بکار رو امضا کنم رفتم دیدم وزمین خالی رو به من نشون دادومن اونجا یو تی ام زدم.وامضاکردم .بعد ازچند روز متوجه شدم یو تی امی که من برا خودم نوشتم با یو تی ام نقشه معماری همخوانی نداره و یو تی ام نقشه معماری چند کوچه بالاتر ساختمان مسکونی رو نشون میده.وزیاد توجه نکردم .بعد چند روز مالک زنگزد وگفت میخوام دوباره مراحل نظام مهندسی رو طی کنم ومتراژ رو اضافه کنم ویکبرگه میارم تا توضیح بنویسی و امضا کنی ومن زنگزدم به مهندسی که نقشه روکشیده گفتم اولین نظارت منه چی بنویسم؟گفت بنویس که زمین فاقد عملیات ساختمانی میباشد.منم همون کار رو کردم ومالک رفت.الان 20روزه خبری از مالک وطراح نیست.ومن نمیدونم چیکار کنم؟آیا اینها برا ساختمانی که قبلا ساخته شده میخوان پروانه بگیرن؟
عکس کاربر
4پاسخ
مدت زمان لازم برای مطالعه ازمون نظام مهندسی
سلام و خسته نباشید بنده برای ازمون نظام مهندسی اجرا و نظارت امسال میتوانم ۲ ماه وقت صرف کنم...برای همین به نظرتون روزانه چقد مطالعه داشته باشم؟ این مدت زمان خوبی برای موفقیت میتواند باشد؟ باتشکر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 مهر 1398
  موسسه غیرتجاری فرهنگی هنری نشر فن آریا
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  28 آبان 1398
  دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  26 آذر 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  2 دى 1398
  سازمان بسیج مهندسی صنعتی استان گیلان
  30 دى 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808