مقاله تحلیلی: کامپوزیت‌ های سیمانی تولیدکننده الکتریسیته

مقاله تحلیلی: کامپوزیت‌ های سیمانی تولیدکننده الکتریسیته

بشر مدت‌های زیادی است که از سیمان استفاده می‌کند و به دلیل اهمیتی که در ساخت‌وساز دارد می‌توان آن را ستون فقرات این صنعت دانست. حال تصور کنید بتوان از سیمان الکتریسیته هم تولید کرد.

محققان نوعی کامپوزیت سیمانی (CBC) ابداع کرده‌اند که می‌توان از آن در ساخت و تولید بتن استفاده کرد و به‌علاوه از خواص تولید الکتریسیته آن بدون اینکه عملکرد تحت تأثیر قرار بگیرد، بهره‌مند شد.

CBC از فیبرهای کربن ساخته می‌شود که در واقع می‌تواند مانند یک نانو ژنراتور تریبوالکتریک که یک استخراج‌کننده انرژی مکانیکی است عمل کند. در سازه‌هایی که با CBC ساخته شده باشند، از منابع مکانیکی مانند ردپا، باران، امواج و باد انرژی الکتریکی تولید و ذخیره می‌شود.

بخش عمده‌ای از الکتریسیته در کل جهان به‌واسطه سوزاندن سوخت‌های فسیلی غیرقابل‌تجدید تولید می‌شود که همین منجر به تغییرات اقلیمی سریعی می‌شود که طی دهه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم. بااین‌حال می‌توان با CBC سازه‌ها را به نیروگاه تبدیل کرد و مصرف انرژی را تا 40 درصد کاهش داد.

برای آزمایش قابلیت‌های تولید و ذخیره الکتریسیته این کامپوزیت‌ها، محققان یک سازه مجهز به خازن‌های CBC ساختند.

برای دستیابی به این ویژگی مقدار فیبر کربن موردنیاز برای این کامپوزیت‌ها تنها یک درصد از ترکیبات سیمان را تشکیل می‌دهد. جریان الکتریکی تولیدشده به‌طور قابل‌توجهی کمتر از میزانی است که بدن انسان می‌تواند در مقابل آن مقاومت کند و به همین علت احتمال برق‌گرفتگی حذف خواهد شد.

جدا از کاربرد اصلی این کامپوزیت به‌عنوان تولیدکننده و ذخیره کننده الکتریسیته، از آن می‌توان برای طراحی سیستم‌های پایش سلامت سازه به‌منظور پیش‌بینی عمر باقی‌مانده سازه‌های بتنی استفاده کرد.

منبع

ترجمه شده توسط تیم مترجمین ۸۰۸

اگر دوست دارید به تیم مترجمین ۸۰۸ بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

 

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه بارگذاری سقف تیرچه در اجرا
برای اجرا و بتن ریزی سقف دوم چند روز بعد از بتن ریزی سقف تیرچه ی اول میشه جکها رو رو سقف اول گذاشت و بتن ریزی انجام داد؟
عکس کاربر
0پاسخ
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها؟
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها چند روز بعد از خارج کردن از قالب و عمل اوری هست؟.متوسط دما ۲۵ درجه
عکس کاربر
1پاسخ
ساخت ملات سیمانی برای نما
سلام . وقت به خیر . ببخشید برای کاری که در دست دارم به مشکل خوردم و نتونستم مرجعی برای دریافت جواب پیدا کنم. مجبور به این مزاحمت شدم. آیا فرمولی برای تعیین مقدار وزن مصالح لازم در تهیه انواع ملات ها داریم ؟ من باید قسمت بالای دیوار داخلی یک حمام را سیمان سفید کنم. طول این قسمت ۵ متر و عرض آن ۱ متر هست و البته زیر کار گچ کهنه و بسیار ناصاف هست. برای تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ. از هر کدام چه مقدار لازم هست ؟ میزان غلظت ملات و نحوه کار چطور ؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .