سامانه ارجاع و نظارت باید شفاف و در دسترس باشد

6 ارديبهشت 1399 - 15:17
سامانه ارجاع و نظارت باید شفاف و در دسترس باشد

محمود محمودزاده در نشست با شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: بر اساس داده‌های مرکز آمار، اوایل انقلاب حدود ۷۰ درصد ساختمان‌های کشور ناپایدار بود، اما اکنون این رقم به زیر ۵ درصد رسیده است. در زلزله بم سال ۸۰ حدود ۳۰ هزار کشته دادیم، اما در زلزله کرمانشاه با همان شدت این رقم به زیر هزار نفر رسید و این یعنی ظرف ۱۵ سال حرفه مهندسی توانسته است پیشرفت کند.

وی افزود: باید نکات مثبت این حوزه را پر رنگ و در فضای اطلاع رسانی روی آن کار شود، باید سامانه‌ای ایجاد شود تا مهندسان تمام کشور بتوانند از این طریق با هم در ارتباط باشند و به این جامعه بزرگ یک آرایش جدید بدهیم.

وی افزود: برای این منظور در نظر داریم تا کمیته‌های مختلفی تشکیل شود، از جمله کمیته حقوقی، کمیته فنی، کمیته اطلاع رسانی و کمیته آموزش‌های اجتماعی و این کمیته‌ها بایدخروجی داشته، تصمیم گیر و تصمیم ساز باشند.

محمودزاده درباره ترکیب این کمیته ها توضیح داد: علاوه بر نمایندگان وزارتخانه و شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، حتما روسای سازمان‌های استان‌ها نیز باید در آن حضور داشته باشند و از افراد متخصص و دانشگاهی نیز استفاده شود. توصیه می کنم حتما یک مهندس جوان و نخبه نیز در این کمیته‌ها حضور داشته باشد.

او یکی دیگر از موضوعات مهم را بازنگری قوانین، آیین نامه‌ها و تمام بخشنامه‌های اجرایی برشمرد و گفت: اطلاعاتی وجود ندارد که آیا اکنون تمام بخشنامه‌ها در جایی گردآوری شده است یا خیر، گاهی اوقات شاهد هستیم که در استانی با استناد به یک آیین نامه کاری انجام می شود اما هیچ کس این آیین نامه را ندارد و باطل هم نشده است، این بخشنامه‌ها و آیین نامه‌ها باید بند به بند اصلاح شود.

وی بحث بازرسی مشترک با امکان دسترسی را از دیگر موارد مهمی دانست که باید مورد توجه قرارگیرد و گفت: بازرسی به این معنا نیست که چندنفر را استخدام کنیم که فقط از برخی اماکن بازدید کنند، بلکه گزارش‌ها باید مستمر باشند. از نظر قانون این امکان وجود دارد و باید شورای مرکزی امکان دسترسی به عملکرد استان‌ها را به روز داشته باشد. برای این منظور باید یک نهاد بازرسی تشکیل و دبیرخانه آن هم فعال شود تا امکان دور زدن تیم بازرسی از بین برود.

وی با بیان این که باید حداکثر تلاشمان را در حوزه نظام مهندسی کشور در زمینه شفافیت  انجام دهیم، تصریح کرد: باید اعتماد افکار عمومی و جامعه مهندسان را جلب کنیم.

او خواستار راه‌اندازی سامانه‌هایی در بخش‌های مختلف مسکن شد و گفت: برای مثال سامانه ارجاع و نظارت باید به گونه‌ای باشد که همه امکان دسترسی به آن را داشته باشند و همه چیز شفاف باشد.این سامانه‌ها باید مرجعیت و نقشه معماری داشته باشد و مشخص شود هر سامانه چه کاری انجام می دهد.

معاون مسکن و ساختمان وزات راه و شهرسازی با بیان این که انجام این کارها در حد حیات و مرگ جامعه مهندسی به لحاظ حیثیتی است، تصریح کرد: مهم‌ترین موضوعی که به دنبال آن هستیم بحث آموزش‌های اجتماعی است.

وی افزود: از سوی دیگر دفاتر حقوقی ایرادهای اساسی دارند و از سال گذشته به دنبال اصلاح ریشه‌ای دفاتر وشرکت‌های حقوقی بودیم و این کار را در سال جاری با جدیت دنبال خواهیم کرد.

منبع

برچسب ها: 
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
دستمزد مهندس ناظر ساختمان چطور حساب میشه ؟
سلام . کسی میتونه دستمزد مهندس ناظر از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ که برای یک ساختمان ۷۵۰ متری ۵ طبقه در شهر تهران حساب کنه ؟ ما چقدر به ناظر پرداخت کنیم ؟ ( کار یه ساختمون از ۹۰ تا ۱۴۰۰ به خاطر مشکل مالی طول کشید ) کار ساخت سال ۹۰ شروع کردیم و بیش تر کارها انجام شد به جز نازک کاری ،؛ولی به دلیل مشکل مالی متوقف شد تا ۹۷ سال ۹۷ که شروع به کار کردیم مهندس برای تایید مدارک پول این چند سال توقف کار به خاطر گرو بودن مدرک گرفت و ما مبلغی پرداخت کردیم و توافق شد تا ۹۹ کار تموم بشه ولی تاییدیه اسانسور الان که ۱۴۰۰گرفتیم مهندس میگه دوباره باید پول یک سال نظارت از ۹۹ تا الان پرداخت کنید که میشه ۱۸ میلیون در صورتی که تو سایت دیدم باید ما به اتفاوت پرداخت بشه کسی میتونه دستمزد ناظر از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ حساب کنه چقدر میشه ؟ خواهشا کمک کنید مشکل مالی به اندازه کافی داریم
عکس کاربر
1پاسخ
امکان دریافت مهر نظام مهندسی برای کاردان پیوسته آموزشکده غیر دولتی و غیر انتفاعی؟
با تحصیل در مقطع کاردانی علمی کاربردی غیر انتفاعی _ غیر دولتی و گذراندن دوره کارشناسی تکنولوژی مهندس اجرایی عمران در همان آموزشگاه می توانم مهر نظام مهندسی بگیرم؟ اگر می توانم کدام مهر به من تعلق می گیرد؟ محاسبات، اجرا، نظارت؟؟؟ و اگر در کارشناسی نمی شود وقتی کارشناسی ارشد بخوانم می توانم مهر محاسبه دریافت کنم؟
عکس کاربر
3پاسخ
از رشته تکنولوژی مهندسی عمران (علمی کاربردی) می تونم حق طراحی از نظام مهندسی بگیرم؟
سلام از رشته تکنولوژی مهندسی عمران (علمی کاربردی) می تونم حق طراحی از نظام مهندسی بگیرم؟ اگر جواب نه هست من شنیدم از ارشد سازه می تونم مهر طراحی بگیرم آیا درسته؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

    تقویم آموزشی

    موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

    پکیج استثنایی 808