مقاوم نبودن بیمارستان های کشور در برابر زلزله های مهیب

25 دى 1397 - 19:12
مقاوم نبودن بیمارستان های کشور در برابر زلزله های مهیب

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی کشور می گوید اغلب بیمارستان ها در برابر زلزله های مهیب بالای ۷ ریشتر مقاوم نیستند. از این رو ضروری است مقاوم سازی بیمارستان ها را در کشور جدی بگیریم.

دکتر شکرچی زاده امروز در نشست تخصصی و میزگرد اولین سالگرد زلزله سرپل ذهاب عنوان کرد: اتفاقاتی که بعد از این زلزله در ساخت و سازها، بیمارستان ها و مکان های عمومی افتاد، نشان داد که وضعیت مناسب تری نسبت به زلزله های مشابه سالهای قبل از این داشته ایم.

وی با بیان اینکه البته این وضعیت با نقطه مطلوب فاصله زیادی داشت، گفت: بعد از زلزله آقای آخوندی حکمی در رابطه با بررسی ساختمان، تمرکز به مسکن مهر و بیمارستان ها برای مرکز تحقیقات صادر کرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی کشور با بیان اینکه پژوهشگاه مهندسی زلزله هم به این بررسی ورود پیدا کرد، گفت: ارزیابی کلی از ساختمان ها و بیمارستان ها به این صورت بود که پیشرفتی نسبت به دوره های قبل داشتیم. یکی از موضوعاتی که برای ما مهم بود ولی به آن نپرداختیم اجزای غیرسازه ای بود که طی نشست هایی در راستای همین زلزله به این اجزا دقت کردیم و درصدد آمدیم که آن را اجرایی کنیم.

شکرچی زاده با بیان اینکه اجزای غیرسازه ای برای ساختمان های محدودی مورد توجه قرار می گرفت گفت: این موضوع بیشتر باید برای ساختمان های عمومی و بیمارستان ها مدنظر قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اهمیت مقاومت بتن مصرف شده در ساختمان های عمومی مانند بیمارستان ها گفت: هیچ کدام از بیمارستان های سرپل ذهاب چنین مقاومتی نداشتند تا بتوانند در آن زمان خدمات رسانی کنند.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی کشور با بیان اینکه یکی از درس هایی که این زلزله به ما داد توجه به مقوله وضعیت بیمارستان ها در سطح کشور بود، اظهارداشت: این باور اشتباه در وزارت بهداشت مبنی بر اینکه نمی توانیم بیمارستان ها را مقاوم سازی کنیم، باید از بین ببریم. باید بتوانیم با اقداماتی مقاومت بیمارستان ها را زیاد کنیم مخصوصاً بیمارستان های مجاور سرپل ذهاب.

به گفته وی، در اغلب موارد بیمارستان ها در برابر زلزله های مهیب بالای ۷ ریشتر مقاوم نیستند. از این رو ضروری است مقاوم سازی بیمارستان ها در کشور را جدی بگیریم و این دغدغه و مطالبه را ایجاد کنیم. زیرا ایران کشوری زلزله خیز است.

منبع

 

سوالات مرتبط
عکس کاربر
140پاسخ
خمش تیر بلند در عرض
سلام . میخواستم فرمول و علت خم نشدن تیر بلند از عرض رو بپرسم. مثال: چرا خطکش نازک معمولی از عرض نازکش سریع با فشار بسیار کمی خم میشه ولی در عرض بیشترش اصلا خم نمیشه
عکس کاربر
67پاسخ
برنامع چکر (CHECHER)

با سلام- فونت های برنامع چکر (CHECHER) ناخوانا هستش میتونی فونتهاش رو برامون بفرستید؟

عکس کاربر
19پاسخ
بررسی لرزه ای یک تونل حفر شده با بارگذاری دوجهته
سلام برای یک تونل قصد دارم بارگذاری دوجهته (افقی) با زلزله واقعی انجام بدم برای اصلاح و اعمال شتابنگاشت ها در دو جهت چه مبنا و مرجعی استفاده کنم بهتره؟ باتشکر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...