معرفی کتاب دینامیک سازه‌ها با SAP2000

15 تير 1394 - 16:24
معرفی کتاب دینامیک سازه‌ها با SAP2000

دینامیک سازه‌ها با SAP2000 (آموزش دینامیک سازه و مهندسی زلزله)

مولف: ماریو پاز، ویلیام لای

مترجم: دکتر محمد قاسم وتر(عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)
ناشر: نوآور، بهار ۹۴

تعداد صفحات: ۶۴۰ ص

تعداد فصول: ۲۵ فصل

ویرایش: پنجم

قیمت: ۳۴۰۰۰ تومان

سایت انتشارات نوآور: www.noavarpub.com

کمتر مهندسی است که در زمینه دینامیک سازه و مهندسی زلزله تحقیق کند و اسم دانشمند بنام این رشته دکتر ماریو پاز را که استاد برجسته بسیاری از اساتید بنام و صاحب تالیف در موضوع مرتبط می‌باشد، نشنیده باشد. این کتاب تاکنون توسط خود مولف پنج بار ویرایش اساسی و ده‌ها بار در آمریکا به چاپ رسیده و به اکثر زبانهای دنیا ترجمه شده است. آخرین ویرایش (پنجم) این کتاب توسط استاد ارجمند جناب آقای دکتر محمد قاسم وتر ترجمه شده است.
در ویرایش جدید، استفاده از نرم‌افزار SAP2000 به منظور تحلیل و حل مسائل دینامیک سازه معرفی شده است. به دلیل توانایی این نرم‌فزار در حل مسائل پیچیده سازه‌ها و همچنین استفاده وسیع آن در عملیات حرفه‌ای توسط مهندسین سازه، این نرم‌افزار از بین نرم‌افزارهای حرفه‌ای مختلف انتخاب شده است. SAP2000 شا‌مل‌‌ عملیات آنالیز و طراحی سازه‌ها با رفتار خطی یا غیرخطی (مصالح یا هندسی) در معرض بارهای استاتیکی یا دینامیکی است.
در ویرایش پنجم ضمن حفظ ساختار اصلی کتاب ،اصلاحات و ضمایمی اعمال وفصولی اضافه شده است. سه فصل مهندسی زلزله بازنویسی شده است. فصل جدیدی جهت معرفی تحلیل دینامیکی سازه‌ها با استفاده از روش اجزا محدود در بخش سوم ارائه شده است . فصل ارتعاش تصادفی مجددا بسط داده شده است. مفهوم میرایی به طور کامل مورد بحث قرار گرفته است که شامل نحوه تعیین میرایی لزجی معادل است. روش شتاب ثابت جهت تعیین پاسخ سیستم دینامیکی با رفتار غیرخطی به روش شتاب خطی که در ویرایش‌های قبلی ارائه شده اضافه گردیده است. در فصل ۵ طیف پاسخ لرزه‌ای با در نظر گرفتن شرایط خاک محل احداث سازه تعمیم داده شده است. اثرثانویه جابجایی جانبی ساختمان که معمولاً اثر نامیده می‌شود، به طور کامل در محاسبات ماتریس سختی هندسی در نظر گرفته شده است. در نهایت، تعداد زیادی مثال حل شده با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری توسط نویسنده یا با استفاده از نرم‌افزار SAP2000 در فصول مختلف کتاب آورده شده است.
این کتاب مشتمل بر هفت بخش و ۲۵ فصل است. در بخش اول سازه‌هایی بررسی شده‌اند که به صورت سیستم یک درجه آزادی مدل می‌گردند. در این قسمت مفاهیم پایه دینامیک سازه و روش‌های مهم برای حل این سیستم‌های دینامیکی ارائه می‌شود. در بخش دوم مفاهیم و روش‌های مهم سیستم‌های چند درجه آزادی از طریق استفاده از مفهوم ساختمان برشی ارائه شده است. در بخش سوم جزئیات تحلیل ماتریسی سازه برای مدل و تحلیل دینامیکی سازه-های اسکلتی(تیرها، قاب‌ها و خرپاها) به عنوان سیستم‌های گسسته شرح داده شده است. همچنین یک فصل جهت معرفی روش اجزا محدود(F.E.M) جهت مدل و تحلیل دینامیکی سازه‌های پیوسته از قبیل صفحات می‌باشد. در بخش چهارم حل عددی سازه‌های ساده مثل تیرها که به صورت سیستم‌هایی با خواص گسترده مدل شده‌اند و درجه آزادی نامحدودی دارند، ارائه شده است. موضوعات ویژه بخش پنجم عبارتند از: معرفی روش فوریه و استفاده از تبدیل سریع فوریه، تعمیم مدلسازی سازه‌های پیچیده به صورت سیستم یک درجه آزادی با استفاده از مختصات کلی و روش رایلی و روش‌هایی جهت ارزیابی میرایی مطلق سازه‌ها از طریق ضرایب میرایی مودال. در بخش ششم که شامل یک فصل می‌باشد، موضوع پیچیده اما جالب ارتعاشات تصادفی جهت آنالیز سیستم‌های یک درجه آزادی و چند درجه آزادی مطرح شده است. در نهایت در بخش هفتم موضوع مهم مهندسی زلزله و کاربرد آن در طراحی ساختمان مقاوم در برابر زلزله در آئین‌نامه‌های UBC و IBC آمریکا ارائه شده است.
عناوین فصول این کتاب به قرار ذیل میباشند: ۱. سيستم‌های یک درجه آزاد ناميرا، ۲. سيستم یک درجه آزاد ميرا، ۳. پاسخ سيستم یک درجه آزادی به بار هارمونیک ۴. پاسخ به بارهای دینامیکی کلی، ۵. طیف پاسخ، ۶. پاسخ غیر خطی سازه، ۷. ارتعاش آزاد ساختمان برشی، ۸. تحریک ساختمان‌های برشی تحت اثر بارگذاری، ۹. كوچک كردن ماتريس‌هاي دينامیکی، ۱۰. تحليل دينامیکی تيرها، ۱۱. تحليل دينامیکی قاب‌های مسطح، ۱۲. تحليل دينامیکی قاب‌های شبكه‌ای، ۱۳. تحلیل دینامیکی قاب‌های سه بعدی، ۱۴. تحليل دينامیکی خرپاها، ۱۵. تحلیل دینامیکی سازه‌ها با استفاده از روش اجزای محدود، ۱۶. پاسخ تاریخچه زمانی سيستم‌های چنددرجه آزادی، ۱۷. تحلیل دینامیکی سيستم‌های با خواص گسترده، ۱۸. گسسته‌سازی سيستم‌های پیوسته، ۱۹. تحلیل فوریه و پاسخ در حوزه فرکانس، ۲۰. ارزیابی دقیق میرایی با استفاده از نسبت‌های میرایی مودال، ۲۱. مختصات عمومی و روش رايلی، ۲۲. ارتعاشات تصادفی، ۲۳. آیین‌نامه ساختمانی متحد UBC ۱۹۹۷- روش نیروی جانبی معادل، ۲۴. آیين‌نامه ساختمانی متحد ۱۹۹۷- روش دینامیکی، ۲۵. آیين‌نامه بین‌المللی ساختمان IBC – ۲۰۰۰

خرید کتاب از فروشگاه 808

سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
درخواست کمک در تمرینات دینامیک سازه

سلام. یه درخواست داشتم چند عدد سوال دارم کسی میتونه کمکم کنه بدجور احتیاج دارم نمره پایان ترمم به اینا بستگی داره، خواهشا هر کسس میتونه منو کمک کنه با تشکر

به پیوست ارسال شده است

عکس کاربر
0پاسخ
درخواست حل چند سوال دینامیک سازه
لطفا اگر امکانش هست در حل این سوالات کمک کنید سوالات به پیوست ارسال شده است
عکس کاربر
0پاسخ
دینامیک سازه
حل تمرین کتاب دینامیک سازه خسرو برگی رو میخواستم؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...