مقاله تحلیلی: فونداسیون پله‌ای – مراحل ساخت، تکنیک‌ها و مزایا

مقاله تحلیلی: فونداسیون پله‌ای – مراحل ساخت، تکنیک‌ها و مزایا

 اگر تابه‌حال کنار یک تپه ایستاده و به خانه‌هایی که آنجا ساخته شده‌اند توجه کرده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که یک خانه به‌طور قابل‌توجهی کوچک‌تر از خانه دیگر است. دلیل این تفاوت سبک ساخت فونداسیون در این مناطق است.

تابه‌حال به اینکه یک خانه روی مناطق شیب‌دار داشته باشید فکر کرده‌اید؟ شاید به این موضوع فکر کنید که آیا ساخت خانه روی زمین شیب‌دار اصلاً منطقی هست یا خیر.

اگر به داشتن خانه‌ای روی یک تپه فکر می‌کنید، بد نیست بدانید که اجرای آن روی فونداسیون پله‌ای باهدف دستیابی به شیب سطح مناسب، جلوگیری از نشست و حفظ یکپارچگی سازه یک ضرورت است.

در این مقاله قصد داریم به بحث درباره ساخت، تکنیک ها و مزایای فونداسیون پله‌ای در زمین‌های شیب‌دار بپردازیم.

سطح زمین به‌طور طبیعی همیشه مسطح نیست و حتی ممکن است در مناطقی شیب قابل‌توجهی داشته باشد. زمانی که سطح کف سازه بالاتر از سطح زمین طراحی شده باشد، لازم است عمق موردنظر را با مواد پرکننده مانند اجر شکسته یا بتن پر کرد.

در مناطق شیب‌دار که معمولاً خاک زیرین از جنس شن و ماسه متراکم است، برای صرفه‌جویی در هزینه‌های حفاری و دیوارکشی، توصیه می‌شود که فونداسیون به‌صورت پلکانی طراحی شود. به این صورت گودبرداری و دیوارکشی فونداسیون متناسب با شیب زمین صورت می‌گیرد.

در ساخت فونداسیون پله‌ای، عرض موردنظر به‌واسطه یک سری پله که نسبت بعد افقی به بعد عمودی آن‌ها یک‌به‌دو است، تأمین می‌شود. درواقع شیب این پله‌ها متناسب با شیب لایه باربر است. هدف حذف نیروهای افقی است که باعث لغزش می‌شوند.

اولین چالش در مناطق شیب‌دار این است که سطح طبقه همکف بالاترین نقطه باشد یا مقداری زیر سطح زمین قرار بگیرد. در پروژه‌های ساخت خانه روی زمین‌های شیب‌دار، ارتفاع پله‌ها با حرکت به شمت پایین کاهش می‌یابد تا به این صورت ایمنی افراد داخل و خارج از خانه تأمین شود. این روش هم همانند روش‌های دیگر ساخت مزایا و معایبی دارد که باید قبل از ساخت به آن‌ها توجه کرد.

مراحل ساخت

ارتفاع پله‌های فونداسیون متناسب با شیب زمین می‌یابد تا به این شکل عملیات حفاری کاهش یابد. ضخامت پله‌ها به‌گونه‌ای لحاظ می‌شود که از ضخامت پی معمولی بتنی بیشتر نباشد. همچنین هر پله حداقل ۳۰۰ میلی‌متر با پله پایینی همپوشانی دارد.

دیوارهای باربر اجرا می‌شوند و ترانشه های فونداسیون در کنار این دیوارها با خاک حاصل از حفاری پر می‌شوند. بتن‌ریزی کف یا به‌صورت مستقیم و یا به شکل اجرای یک دال بتنی معلق انجام می‌شود. پشت ترانشه ها هم زهکش‌ها اجرا می‌شوند تا از تجمع آب جلوگیری کنند و تخلیه درست آب میسر شود.

مزایا

 • این روش سبب می‌شود که خانه‌هایی سازگار با محیط‌زیست ساخته شوند.
 • در این شیوه ساخت، فونداسیون به‌عنوان یک فضای اضافه محسوب می‌شود که می‌توان از آن به‌عنوان پناهگاه در شرایط جوی بد استفاده کرد.
 • فونداسیون پله‌ای همچنین زهکشی خوبی ایجاد می‌کند که سبب جمع شدن آب در اطراف خانه می‌شود.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۱۰۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 1,000 تومان
1,000 تومان
پرداخت 1,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
طراحی فونداسیون دیگ بخار
با سلام ، دوره آموزشی در خصوص طراحی فونداسیون تجهیزات موتورخانه و دیگ بخار موجود است یا کسی به صورت خصوصی آموزش میدهد؟ با تشکر
عکس کاربر
0پاسخ
ارور subscript out of range در نرم افزار Safe
عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین گرامی. سوال مهم و فوری داشتم در شروع کار با نرم افزار safe 8.1 زمانی که در دستور draw slab، By center رو انتخاب میکنم و به x dimention و y dimention عدد میدم، و روی مرکزی که برای اضلاع تعیین شده کلیک میکنم، ارور out of range 9، subscript out of range ظاهر میشه که به هیچ طریقی حل نشد. لطفا توضیح بدید، ممنون
عکس کاربر
0پاسخ
ترسیم نمودار بار-نشست
سلام برای ترسیم نمودار بار-نشست به ازای بارگذاری سطحی در پلکسیس سه بعدی کدام پارامترها مورد استفاده قرار میگیرد؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  17 آبان 1401
  انجمن مهندسی سازه ایران
  1 آذر 1401
  انجمن آب و فاضلاب ایران
  18 بهمن 1401
  انجمن هیدرولیک ایران، دانشگاه شهید چمران
  19 بهمن 1401
  دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
  16 اسفند 1401
  دبیرخانه کنگره بین المللی عمران
  28 ارديبهشت 1402
  انجمن مدیریت و مهندسی توسعه فناوری

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808