مقاله تحلیلی: انواع پی های منفرد

مقاله تحلیلی: انواع پی های منفرد

انواع مختلفی از پی های منفرد از قبیل پی های سطحی، پله ای، شیب‌دار و غیره وجود دارد. این پی ها معمولاً مربعی، مستطیلی یا مدور هستند. انتخاب نوع پی بر اساس شرایط خاک و وضعیت بارهای وارده صورت می‌گیرد. پی های منفرد یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین انواع پی ها هستند و زمانی که ستون ها فواصل نسبتاً طولانی نسبت به هم داشته باشند از این نوع پی استفاده می‌شود.

پی های منفرد المان‌هایی سازه ای هستند که از آن‌ها برای انتقال و توزیع بار هر ستون به خاک زیرین استفاده می‌شود. پی های منفرد علاوه برجلوگیری از نشست بیش از حد، ایمنی کافی در مقابل لغزش و واژگون شدن فراهم می کنند.

پی منفرد تخت، بالشتکی، ساده یا مسلح

این پی ها به‌طور مستقل زیر هر ستون ساخته می شوند و معمولاً مربعی، مستطیلی و یا مدور هستند. ضخامت پی منفرد تخت، یکنواخت است؛ ازاین‌رو به ممان خمشی و نیروهای برشی در مقاطع بحرانی کاهش می‌یابد. این پی ها ممکن است از بتن ساده یا بتن مسلح برای افزایش ظرفیت باربری نهایی ساخته شوند.

انواع پی های منفرد

پی های منفرد شیب‌دار

پی های شیب‌دار یا ذوزنقه ای با شیب ۴۵ درجه‌ای در قسمت بالایی از هر طرف، طراحی و اجرا می شوند. میزان آرماتور و بتن مورد استفاده در پی شیب‌دار از پی منفرد ساده کمتر است.

انواع پی های منفردپی منفرد پله ای

پیش‌ازاین، ساخت این نوع از پی منفرد، معمول بود، اما امروزه استفاده از آن کاهش یافته است. این نوع از پی ها عموماً در ساختمان های مسکونی استفاده می‌شوند. این پی ها به‌صورت پله ای روی هم چیده می‌شوند. به‌طورکلی، سه مقطع بتنی برای ساخت پله ها، روی هم قرار می‌گیرد.

انواع پی های منفردمنبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های Neshat_okhovat

نشاط اخوت

11 سال سابقه کار در شرکت راهسازی و پلسازی
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
ظرفیت باربری پی ها

سلام میخاستم تفاوت روشهای تعادل حدی،آنالیز حدی وخطوط مشخصه درتعیین ظرفیت باربری پی ها روبدونم کسی بلده؟

عکس کاربر
3پاسخ
نحوه تهیه نرم افزار deepsoil v5.1
با سلام من از دوره آموزشی خانم مهندس فزرانه نباتی استفاده کردم خیلی مفید بود فقط دسترسی به نرم افزار deepsoil v5.1 ندارم. ورژن 7 را دارم ولی ورژن 5.1 مورد نیاز هست. اگر دسترسی به این ورژن دارید ممنون میشم با من به اشتراک بذارید
عکس کاربر
0پاسخ
مشاوره در زمینه ساختن ماکت و سازه مذهبی
سلام.می خوایم برای ایام فاطمیه یه موکب تقریباً بزرگ درست کنیم و در کنارش یه سری از مکان ها و حادثه ها رو با کمترین هزینه و طبیعی بودن به تصویر بکشیم.کسی می تونه مشاوره بده در این زمینه ؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .