مقاله تحلیلی: ۶ شیوه تأثیرگذاری شیوع ویروس کرونا بر صنعت ساخت‌ و ساز

مقاله تحلیلی: ۶ شیوه تأثیرگذاری شیوع ویروس کرونا بر صنعت ساخت‌ و ساز

 کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که کووید-۱۹ تأثیرات بلندمدتی بر صنعت ساخت‌وساز آمریکا خواهد گذاشت.

اینکه پیمانکاران آمریکا چطور باید با پیامدهای منفی اپیدمی جهانی ویروس کرونا روبرو شوند در چند کلمه خلاصه می‌شود: صبر کنید و ببینید. 

Lesser رئیس گروه اقدامات قضایی Becker، گفت این‌طور فکر می‌کند که بهترین کار برای پیمانکاران این است که هیچ اقدامی نکنند، چراکه اثرات کووید-۱۹ درر آمریکا بسیار دور از انتظار ماست و هیچ‌کسی نمی‌تواند اثرات آن را به‌طور کامل پیش‌بینی کند.

او گفت: «پول هوشمند بر این اصل استوار است که حرکت روبه‌جلو با تمام سرعت در یک پروژه ساخت‌وساز برنامه‌ریزی‌شده چندان در کسب‌وکار معقول نیست.» «باید نفس عمیق بکشیم، آرامش خودمان را حفظ کنیم و بدانیم که در هر روز امکان دریافت اطلاعات بیشتر وجود دارد و اطلاعات بیشتر منجر به پیش‌بینی بهتر در خصوص آنچه باید انجام دهیم می‌شود»

Lesser، رئیس سابق مجمع حقوقدانان حوزه ساخت‌وساز گفت که احساس ترس و وحشت در مناطق درگیر تقریباً به‌اندازه خود بیماری ویران‌کننده است. او گفت: «تا زمانی که مردم احساس امنیت بیشتری نکنند فراز و نشیب‌های زیادی را طی خواهیم کرد».

البته، پیمانکاران متحمل ریسک خواهند شد. صنعت آمریکا با ورود به سال 2020 با عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی زیادی روبرو شد از کمبود نیروی کار و افزایش تعرفه‌ها گرفته تا انتخابات ریاست جمهوری آینده و حالا کارشناسان می‌گویند درگیری با ویروس کووید-۱۹ یکی دیگر از عواملی است که روی ساخت‌وساز تأثیر گذاشته است.  کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که همه‌گیری این ویروس از چندین جهت بر صنعت ساخت‌وساز آمریکا تأثیر خواهد گذاشت. این موارد عبارت‌اند از:

۱. امنیت و سلامت کارکنان

اولین و مهم‌ترین مسئله این است که شرکت‌های موجود در مناطق درگیر نگران سلامت کارکنان خود هستند. خبر خوب این است که بر اساس قانون بهداشت و ایمنی حرفه‌ای (OSHA)، خطر انتقال برای افراد شاغل در خارج از بخش‌های ارائه‌کننده خدمات درمانی، کم است. 

Mandi Kime به Construction Dive گفت در سیاتل که یکی از مناطق آسیب‌دیده است با توجه به مرگ‌ومیرهای اخیر و بسته شدن بسیاری از مدارس و سایر مراکز، نگرانی‌های زیادی وجود دارد.

Mandi Kime گفت در سازمان یک ابزار گفت‌وگو (Toolbox Talk) برای اعضای ایجادشده تا از طریق آن در مورد مشکلات کارکنان به بحث بپردازند. توصیه اصلی به پیمانکاران این است که به اعضای تیم خود رعایت بهداشت فردی یعنی شستشوی مکرر دست‌ها، گرفتن جلوی دهان هنگام سرفه و پرهیز از لمس صورت را یادآوری کنند. 

او گفت: «ما از اصول اساسی مقابله با آنفولانزای H1N1 در شرایط فعلی استفاده می‌کنیم». «هدف من کاستن از ترس افراد و گفتن حقایق است».

 بررسی Construction Dive

پیمانکاران علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روان را نیز در نظر می‌گیرند، زیرا اضطراب در بین کارگران را یکی از مهم‌ترین موضوعات به وجود آمده در پی شیوع ویروس کرونا می‌دانند.

 در یک بررسی غیررسمی که توسط Construction Dive صورت گرفت، 68% پاسخ‌دهندگان «اضطراب کارکنان» را به‌عنوان نگرانی اصلی خود و بالاتر از کمبود مصالح و تعطیلی احتمالی توسط دولت اعلام کردند.

باوجوداینکه تنها موارد محدودی از تأثیر مستقیم ویروس بر نیروی کار ساخت‌وساز آمریکا گزارش‌شده است اما Lesser افزود قبل از اینکه این مسئله به مشکل بزرگی تبدیل شود باید به آن پرداخت. اتخاذ پروتکل‌های اضطراری مانند قرنطینه نیوراشل در نیویورک توسط مقامات محلی می‌تواند چالش‌های گوناگونی را پیش روی ما قرار دهد. اگر حمل‌ونقل عمومی تعطیل یا مدارس بسته شوند، بسیاری از کارکنان ممکن است برای حضور یافتن در محل کار با مشکل روبرو شوند.

Lesser افزود: «کارگران کارخانه‌ها، کارگران ساخت‌وساز، سرپرستان و مدیران همگی ممکن است در شهری مانند سیاتل قرنطینه و امکان حضور آن‌ها در محیط کار غیرممکن شود». «در صورت عدم وجود نیروی کار قابل‌اطمینان، پروژه‌ها متوقف خواهند شد».

او اضافه کرد که فقدان پیمانکاران متخصص مانند پیمانکاران تأسیسات الکتریکی و مکانیکی ممکن است اختلال دیگری را ایجاد کند چراکه این نیروها را نمی‌توان به‌راحتی جایگزین کرد و از طرفی بسیاری از ایالت‌ها قوانین سفت و سختی برای دریافت مجوز دارند.

اگر یک پیمانکار فرعی داشته باشیم که نیروی کار آن در دسترس نباشد چگونه کارهای او انجام خواهد شد؟ «این مسئله در فلوریدا و سایر جاهایی که مجوزهای بخصوصی لازم است یک مشکل اساسی محسوب می‌شود.

۲. تأخیر در دریافت مصالح

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، محدودیت‌ها و قرنطینه‌های اعمال‌شده توسط دولت چین باعث کندی یا تعطیلی کارخانه‌ها در ده‌ها شهر و استان این کشور شده است که پیش‌بینی می‌شود نتیجه آن افت شدید تولید در همه‌چیز، از ماشین گرفته تا تلفن‌های هوشمند شود. 

Richard Branch اقتصاددان ارشد Dodge Data & Analytics گفت برای سازندگانی که برای تأمین کالا و مصالح به چین وابسته هستند، این به معنای هزینه بالاتر مواد اولیه و کند شدن روند تکمیل پروژه است.

بنا به گفته Joe Natarelli، سازندگان آمریکایی در همه‌چیز به چین وابسته هستند از فولاد و سنگ گرفته تا اجزای پیش‌ساخته و تأسیسات لوله‌کشی. نیروهای کاری می‌گویند به دنبال قیمت‌های بالاتری هستند و پروژه‌هایی نیز تعطیل شده‌اند که من نمی‌توانم به تعداد آن‌ها اشاره کنم.

Natarelli اضافه کرد که طبق تخمین‌ها حداقل 30 درصد از تمام کالاهای ساختمانی آمریکا از چین وارد می‌شود، این در حالی است که برخی از شرکت‌های ساختمانی آمریکایی برای تأمین مصالح خود تا 80 درصد به چین متکی هستند زیرا قیمت آن‌ها ارزان‌تر است.

کمبود عرضه پیش از این روی یکی از بزرگ‌ترین سازنده‌های مسکن آمریکا یعنی Toll Brothers تأثیر گذاشته است به‌طوری‌که به نقل از رویترز در هفته پیش اعلام کردند که کمبود تأسیسات روشنایی باعث تأخیر در فروش 11 خانه در کالیفرنیا شده است.

Natarelli می‌گوید مشتریان او به‌شدت به دنبال تهیه‌کنندگان جایگزین مصالح در آمریکا یا سایر کشورهایی هستند که تحت اثرات منفی زنجیره اختلالات به وجود آمده قرار نگرفته‌اند.

او گفت: «صادقانه بگویم، من هنوز تأثیر زیادی برافزایش قیمت ندیده‌ام اما انتظار آن و عدم قطعیت مربوط به این ویروس باعث ترس و وحشت مردم شده است.» 

۳. مشتریان و وام‌دهندگان وحشت‌زده

Lesser گفت یکی از ویران‌کننده‌ترین اثرات ویروس می‌تواند وحشت‌زدگی مشتریان و وام‌دهندگان باشد. او گفت که ممکن است بودجه مربوط به مشاغل جدید فعلاً تعلیق شود و مالکان پروژه‌ها را تا رفع کامل عدم اطمینان از دستور کار خارج کنند.

Natarelli  در ادامه به کاهش سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز و تمرکز بیشتر بر کاهش ریسک و محافظه‌کارانه شدن تعهدات اشاره کرد. او اذعان داشت: «باوجود نرخ پایین بهره که باعث شده بهترین موقع برای تأمین مالی یک پروژه باشد، ما شاهد قیمت‌های بالاتری هستیم و پروژه‌ها تعطیل شدند که من نمی‌توانم به تعداد آن اشاره کنم.»

پیمانکار Kerry Cordes، رئیس شرکت سندبلاست Crystal Soda Blast در منطقه سیاتل، گفت که هیچ‌یک از کارهای شرکت او هنوز تعطیل نشده اما بعدازاینکه در یکی از کارگرها التهاب ریه تشخیص داده شد، کار تا آمدن نتیجه آزمایش کووید-۱۹ متوقف گردید. به گفته وی، در همین حال، پیمانکار عمومی در حال ضدعفونی کردن محل مذکور است.

Sanat Patel مؤسس Avana Capital گفت وام‌دهندگان نیز در مورد تأخیر در تهیه مصالح نگران هستند زیرا می‌تواند سرعت پیشروی پروژه‌های موجود را کاهش دهد. شرکت Avana Capital مسئول تأمین مالی هتل Marriott International's AC در منهتن و هم‌چنین پروژه‌های دیگری در کالیفرنیا و جورجیا است.  

او گفت: «نگران اصلی ما زمان‌های تحویل است. اگر پروژه‌ها قبلاً در دست اجرا بوده‌اند، اکنون نمی‌توان کاری انجام داد.»

طبق گفته Diana Parks، از اعضای شرکت حقوقی بین‌المللی Dorsey & Whitney، سیاست‌گذاری‌های بیمه می‌تواند با بررسی اینکه چه نوع شرایطی را پوشش دهد اثرات تعلیق و تعویق پروژه‌های ساخت‌وساز را با توجه به نیاز کشور کاهش دهد. 

وی افزود: یکی از راهکارها جبران خسارت کارگران در اثر ابتلا به بیماری، بیمه تعلیق کار برای پیمانکارانی با زنجیره تأمین بین‌المللی و بیمه سفر برای حمایت از شرکت‌هایی که کارمندانشان به‌طور مکرر سفر کاری دارند، است.

اکنون زمان درخواست کمک از مشاور حرفه‌ای بیمه برای بحث در مورد تحت پوشش قرار گرفتن شرایط حال حاضر یا گزینه‌های در دسترس پیش رو است.

۴. قرنطینه و ممنوعیت سفر

برای جلوگیری از شیوع ویروس بسیاری از مدارس، دانشکده‌ها و کسب‌وکارها تعطیل شده‌اند. شرکت‌های ساخت‌وساز در سراسر جهان اکنون درگیر این مسئله هستند که در چنین شرایطی چه واکنشی نشان دهند.

Leo Quinn مدیرعامل Balfour Beatty گفت در حال حاضر شرکت برای تعطیلی پروژه‌ها آمادگی دارد و در حال بررسی مفاد پیمانی مربوطه است. Quinn اظهار داشته که تاکنون هیچ پروژه‌ای متوقف نشده اما شرکت در صورت لزوم به این گزینه هم فکر می‌کند.

سایر شرکت‌های ساخت‌وساز نیز برای سفر کارکنان خود قوانین سخت‌گیرانه‌ای را اعمال کرده‌اند. سخنگوی Skanska گفت: هفته پیش av;j برای تمام کارکنان خود در سراسر جهان که بیش از 35000 نفر هستند، سفرهای بین‌المللی کاری را ممنوع کرد و شرکت پیمانکاری Lendlease در استرالیا تمامی سفرهای غیرضروری خود را لغو نمود. 

این تعطیلی‌ها و ممنوعیت‌ها بدان معناست که شرکت‌ها به دورکاری و سایر فناوری‌ها روی خواهند آورد تا روند کار حین اینکه کارکنان در خانه هستند به‌آرامی پیش رود. 

سخنگوی Lendlease اضافه کرد: «ما از کارکنان خود می‌خواهیم که در مورد سفرهای کاری تجدیدنظر کنند و جلسات را با استفاده از ابزارهای دیجیتال مانند ویدئو کنفرانس‌ها برگزار کنند.»

Cordes گفت به‌زودی در Crystal Soda Blast کارمندان در منطقه سیاتل از طریق اسکایپ به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت. 

۵. مسائل حقوقی

باوجوداینکه گسترش و همه‌گیری ویروس کرونا غیرقابل‌پیش‌بینی بود، اما کارشناسان می‌گویند ممکن است پیمانکاران هنوز هم طبق قرارداد مسئول تأخیرها یا افزایش قیمت‌ها در پروژه‌های فعلی باشند. Michael Keester وکیل Tulsa Oklahoma گفت که انتظار دارد پیمانکاران و کارفرمایان قراردادها را بررسی كنند تا ببینند چه حقوق و وظایفی طبق قرارداد با توجه به شرایط کنونی دارند.

Keester که یکی از اعضای شرکت حقوقی Hall Estill است افزود: «شرایط زیادی در رابطه با این بحث وجود دارد که شامل شرایط پیمانی مختلف در رابطه با جدول زمانی پیمانکاران، مرحله پایان کار، تأخیرها، خسارات پیش‌بینی‌شده و سایر بندهای پیمانی می‌شود»

۶. عدم قطعیت جهانی

بی‌ثباتی اخیر در بازار سهام و اختلافات نفتی در خاورمیانه باعث افزایش سطح اضطراب در آمریکایی‌ها شده است. Natarelli گفت: «بین مردم سطحی از فشار و استرس وجود دارد و آن‌ها حسابی ترسیده‌اند»

 در حقیقت، ویروس کرونا و تأثیرات آن بازار را به‌شدت ملتهب کرده و برخی از تحلیلگران بر این باورند که اکنون نمی‌توانند برای بقیه ماه‌های سال 2020 پیش‌بینی کنند.

Rajeev Dhawan مدیر مرکز پیش‌بینی اقتصادی در دانشگاه ایالتی جورجیا گفت: «چشم‌انداز 2020 اکنون کاملاً تغییر کرده است.» «به یاد داشته باشید که این شرایط همچنان ادامه دارد و تا وقتی به پایان نرسد، نمی‌توان تأثیرات اقتصادی آن را برآورد کرد.»

Anirban Basu که یک اقتصاددان ارشد است اظهار داشت با توجه به اینکه انتظار می‌رود اقتصاد آمریکا به‌زودی دچار رکود شود، ساخت‌وساز غیرمسکونی باعث عقب‌افتادگی 12 تا 18 ماهه چرخه اقتصاد خواهد شد. این یعنی بسیاری از پیمانکاران باید «شرایط بسیار سخت‌تری» را در سال آینده انتظار داشته باشند.

Lesser افزود: بااین‌وجود الان وقت آن رسیده که صنعت ساخت‌وساز خود را برای مقابله با اثرات ویروس کرونا آماده کند اگرچه هنوز چیز زیادی مشاهده نشده اما توصیه وی هوشیاری مداوم است. 

او گفت: «در ساخت‌وساز همه‌چیز به وقت و پول ختم می‌شود. اگر از این نظر به این ویروس نگاه کنید خواهید دید که حضور آن در صنعت ساخت چه پیامدهایی خواهد داشت. ما نمی‌دانیم که این مسئله چقدر بزرگ خواهد بود، چه مدت ادامه خواهد داشت و تأثیر کلی آن چه خواهد بود»

توضیح ویراستار:

پول هوشمند: این پول در اختیار سرمایه‌گذاران عمده‌ای قرار دارد که می‌توانند پیش از دیگران حرکت سرمایه‌ها را شناسایی، پیش‌بینی یا حتی ایجاد می‌کنند. این پول می‌تواند در بازارهای مالی و سرمایه جریان سازی کند و تحولات شگرف قیمتی در سهم‌های مختلف بیافریند.

 

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل مقاله:6_ways_the_coronavirus_outbreak_will_affect_construction_2.pdf

مطالب مرتبط:

درباره نویسنده
عکس‌های nickzad

نیکزاد نودهی

مهندس عمران-علاقه‌مند به مهندسی زلزله
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
فصای خورشیدی: محاسبه سطح و ضخامت دیوار پشت گلخانه یک ساختمان

سلام وقت بخیر 

من یک تمرین دارم برای مشخص کردن و محاسبه سطح و ضخامت دیوار پشت گلخانه یک ساختمان برای درس عناصر جزئیات حالا اگر خواستید پلان هم رو میفرستم براتون، و مشخص کردن مصالح ساخت اون گلخانه کنار ساختمان که دست خودمونه چه مصالحی بذاریم (مصالح بدون عایق) ،ممنون میشن کمک کنید 

به پیوست ارسال شده است

عکس کاربر
1پاسخ
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
عکس کاربر
1پاسخ
سوال در خصوص نحوه ساخت و ساز گروهی و مشارکتی
سلام و عرض ادب از مهندسین و همکاران عزیز و باتجربه ای که در صنعت ساختمان فعال هستند پرسشی دارم.به نظرتون ساخت آپارتمان بصورت گروهی و با مشارکت 5،6 نفر و زمینی که از فرد دیگری باشد چقدر درگیری و اختلاف محتمل است آیا ارزش این ریسک رو داره ؟ که شاید روزنه ای باشه برای ورود تعدادی مهندس جوان به بازار سازندگان ساختمان.لطفا دوستانی که تجربه دارند در مورد مقدمات کار و اخذ مجوزها یا اینکه اصلا امکان چنین کاری وجود دارد لطفا راهنمایی کنند ممنون و سپاسگزارم.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .