مقاله تحلیلی: مهندسی عمران در سال 2025 چگونه خواهد بود؟

مقاله تحلیلی: مهندسی عمران در سال 2025 چگونه خواهد بود؟

این مهندسان عمران هستند که در دنیای بتن، فولاد و چوب توانایی خود را در تحول جوامع شهری و روستایی به اثبات می‌رسانند. دلیل شکوفایی تمدن‌ها را می‌توان طراحی پیچیده، برنامه‌ریزی و ساخت زیرساخت‌ها باهدف خدمت به بشریت دانست. به لحاظ مهندسی در مورد سازه‌ها و زیرساخت‌هایی که قبلاً ساخته شده‌اند کاری نمی‌توان انجام داد. تنها کار ممکن تجلیل از سازندگان آن به دلیل خلق شگفتی‌ها است. چالشی که امروزه مهندسی عمران با آن روبرو است را می‌توان تکرار این پروژه‌ها در آینده به همراه بهبود تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های طراحی و ساخت و همچنین پاسخ به نیازهای جامعه دانست.

مهندسی عمران در سال 2025 چگونه خواهد بود؟

 گروهی مشکل از 60 نفر شامل مهندسان عمران و مهندسان سایر رشته‌ها، معماران، مدرسان و رهبران؛ قصد دارند به همراه انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE) برای مقابله با این چالش‌ها یک چشم‌انداز با عنوان «مهندسی عمران در سال 2025» تعریف کنند. این افراد سعی دارند بدانند مهندسی عمران در حدود 10 سال آینده چگونه خواهد بود و مهندسان چه نقشی در تحول دنیا خواهند داشت؟

در این چشم‌انداز 5 موضوع اصلی مطرح است که مهندسان عمران را به سطح جدیدی در حرفه خود سوق می‌دهند.

برنامه ریزی، طراحی و ساخت

درست مثل قبل مهندسان عمران باید با همکاری سایر کارشناسان زیرساخت‌هایی را بسازند که موتور اقتصاد و جامعه را به حرکت در می‌آورند. در سال 2025 با توجه به جنبه‌های فنی مهندسی عمران طیف گسترده‌ای از دانش و مهارت موردنیاز خواهد بود. همگام با گسترش این رشته، مهندسان عمران در مقایسه باحال حاضر بیشتر وارد نقش‌های رهبری می‌شوند و همچنین فعالیت بین‌رشته‌ای آن‌ها افزایش خواهد یافت.

مهندسی عمران در سال 2025 چگونه خواهد بود؟

 نظارت بر محیط‌زیست

نقش مهندسان عمران در آینده تنها به ساخت‌وساز محدود نمی‌شود. ازجمله فعالیت‌های جانبی این افراد در آینده اعمال حداکثر ملاحظه و مراقبت از محیط طبیعی و مصنوعی است. احتمالاً شاهد معرفی رویکردهای جدیدی در خصوص طبیعت خواهیم بود که موجب تغییر استانداردها و شیوه‌های معمول که در حال حاضر مهندسان عمران از آن استفاده می‌کنند، خواهد شد. به نظر می‌رسد هدف مهندسان عمران تا سال 2025 برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و نگه‌داری پایدار از زیرساخت‌ها با استفاده از تکنولوژی، تکنیک‌ها و روش‌های مالی باشد.

مهندسی عمران در سال 2025 چگونه خواهد بود؟

 نوآوری در تکنولوژی

در آینده با ظهور تکنولوژی‌های پیشرفته در حوزه مهندسی عمران، روش‌های ساخت‌وساز تغییر خواهند کرد. در سال 2025 تعریف جدیدی برای مهندسان عمران ارائه می‌شود: نوآوران حوزه تکنولوژی. در چنین شرایطی اصلاح شیوه استفاده از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته برای مهندسان عمران تبدیل به یک ضرورت خواهد شد.

مدیریت ریسک

ارزیابی و مدیریت ریسک بخشی از مسئولیت مهندسان عمران در آینده خواهد بود که منجر به کاهش اثر بلایای طبیعی و انسانی می‌شود. این امر با لحاظ کردن ایمنی به‌عنوان یک عامل مهم از فاز آغازین تا فاز پایانی هر پروژه محقق می‌شود.

رهبری در حوزه سیاست‌های عمومی

بخش مهمی از مسئولیت‌های یک مهندس عمران به‌واسطه سیاست‌های دولت و نهادهای خصوصی با محدودیت روبرو است. به‌منظور حذف این مانع لازم است که مهندسان عمران در بحث‌های سیاسی مشارکت داشته باشند. از این طریق فرصت‌های بزرگی که مدت‌ها در اختیار مهندسان عمران قرار نداشت، فراهم می‌شود.

این پنج مورد، موضوعاتی هستند که انتظار می‌رود طی چند سال آینده به آن‌ها برسیم. این چشم‌انداز را می‌توان یک نقشه راه حرفه‌ای برای مهندسان عمران در سراسر جهان دانست. در حال حاضر 17 سازمان مهندسی عمران در جهان این چشم‌انداز را امضا کرده‌اند.

جهت دریافت فایل PDF این مقاله به زبان اصلی اینجا را کلیک کنید.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

 مطالب مرتبط:

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
79پاسخ
مهندسی بیکارم، چه کنم؟
سلام وقت بخیر خدمت مهندسین و اساتید گرامی بنده 30 سالم هستش ، فارغ التحصیل عمران اجرایی از دانشکده ثامن الحجج مشهد . متاسفانه بنا به شرایط و کم کاری که داشتم تابحال نتونستم بصورت حرفه ای وارد بازار کار بشم، یک مدت هم از کار فاصله گرفتم و کار دیگه ای انجام میدادم. متاسفانه سابقه ی کاری زیادی هم ندارم ، مجموعا یکسال سابقه ی کار دارم که حدود 4 ماهش مربوط به یک شرکت بتن بوده که نمونه میگرفتم فقط و 8 ماهم سرپرست کارگاه و اجرا بودم که اونم مربوط به شرکت بتن و کارهای ترمیمی بوده . بعد از اون دیگه فعالیتی نداشتم . نرم افزاری به شدت ضعیفم ، و بدلیل فاصله ای که مدتی گرفتم خیلی از مباحث و فرمولا و من الحیث المجموع کلا باعث شده صفر صفر باشم و اعتماد به نفس ورود به بازار کار ازم گرفته بشه . حتی چندین جا هم برای مصاحبه رفتم ولی متاسفانه اکثرا بدلیل سابقه کم و .. قبول نمیکنن یا میگن باید رایگان بیای وایسی که برام مقدور نیست . خواستم خواهش کنم اگر امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم و با این شرایط از کجا شروع کنم تا خودمو برسونم و کم کاری و خلاء که هست رو جبران کنم.
عکس کاربر
1پاسخ
تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی
با سلام تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی در امور اجرایی و حقوقی ،بخصوص در بحث اجرا در چیست؟ و آیا ممکن است دفتر را زیرمجموعه‌ی شرکت به حساب اورد یا خیر
عکس کاربر
1پاسخ
صلاحیت مهندس محاسب
سلام و احترام من کاردانی پیوسته رشته ساختمان دارم در حال گذراندن کارشناسی عمران اجرایی اگر کارشناسی ارشد سازه یا زلزله بخوانم صلاحیت محاسبه تعلق خواهد گرفت؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .