مقاله تحلیلی: مروری بر برترین ترندهای صنعت ساختمان در آینده

مقاله تحلیلی: مروری بر برترین ترندهای صنعت ساختمان در آینده

 ۱- واقعیت افزوده

بااینکه از ظهور واقعیت مجازی تنها چند سال می‌گذرد اما انتظار می‌رود که با پیدایش تکنولوژی جدیدی به اسم واقعیت افزوده و با توجه به مزایا و کاربردهای آن به‌زودی از چرخه تکنولوژی‌های روز خارج شود. واقعیت افزوده علاوه بر شبیه‌سازی دنیای واقعی به‌واسطه لنز دوربین، فرصت‌های متعددی را در صنعت ساخت‌وساز فراهم می‌آورد. بااینکه نمی‌توان این تکنولوژی را کم‌هزینه دانست اما می‌توان گفت که شرکت‌های ساختمانی پیشرو در استفاده از آن، گام مهمی و متحول کننده‌ای در راستای برنامه‌ریزی و ساخت پروژه‌ها برمی‌دارند. بدون شک در سال‌های آینده شاهد رشد این تکنولوژی خواهیم بود. بدین طریق می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های مرتبط با کارگاه ساختمانی را قبل از شروع هرگونه عملیاتی انجام دهیم.

۲- تکنولوژی فضای ابری و موبایل

با نگاهی به چند سال گذشته می‌توان این‌گونه گفت که اغلب افراد به‌سختی قادر به تعریف سیستم‌عامل ابری بودند و یا اصلاً قادر به این کار نبودند. امروزه تقریباً با تمام دستگاه‌های تلفن همراه می‌توان از تکنولوژی فضای ابری استفاده کرد.

 نرم‌افزارهای ابری در هر کجا و در هر زمان در دسترس هستند. از این قابلیت در هر مکانی که امکان اتصال به اینترنت وجود داشته باشد، می‌توان بهره برد. در سال‌های آینده شرکت‌ها و افراد فعال در صنعت ساخت‌وساز برای باقی ماندن در میدان رقابت مجبور خواهند شد این تکنولوژی را یکی از اولویت‌های خود بدانند.

۳- نرم‌افزار مدیریت پروژه

مدیریت لحظه‌ای پروژه باعث بهبود و بهینه‌سازی ارکان اصلی یک پروژه ساخت‌وساز می‌شود. نرم‌افزار مدیریت پروژه نقشی حیاتی در فرآیندهای ساخت ایفا می‌کند. این نرم‌افزار، تصمیم‌گیری مبتنی بر داده را در صنعتی که 95 درصد از داده‌ها رها می‌شوند و یا اصلاً جمع‌آوری نمی‌شوند، ممکن می‌سازد.

 نرم‌افزار مدیریت پروژه باعث افزایش هر چه بیشتر شفافیت، پاسخگویی در قبال مسؤولیت و بهره‌وری می‌شود.این گزینه یک‌راه حل عالی برای مقابله با سرریز هزینه‌ها (80 درصد) و بهره‌وری کم (30 درصد) محسوب می‌شود.

۴- تکنولوژی گجت های پوشیدنی

این تکنولوژی ممکن است در نظر بسیاری از مدیران ساخت جدی تلقی نشود. بااین‌وجود روزی فرا خواهد رسید که از عینک‌های گوگل استفاده خواهیم کرد حتی شاهد استفاده از بازوبندهایی برای بازیکنان فوتبال خواهیم بود که قادرند بازیکن را به مربی ارتباط دهند. با این همه گجت های پوشیدنی برای کارگاه‌های ساختمانی ترندی جدید و در حال ظهور است. در این صنعت، گجت های پوشیدنی کمک می‌کنند که ایمنی کارگران حفظ شود. به‌جای دنبال کردن و درگیری دائمی با دستورالعمل‌ها می‌توان با تکنولوژی صحبت کرد. این تکنولوژی امکان پیگیری حوادثی که برای کارگران اتفاق می‌افتد را فراهم می‌کند.

۵- هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیماهای بدون سرنشین یا کنترل از راه دور مزایای متعددی برای صنعت ساخت‌وساز به همراه دارند. بیشترین کاربرد این هواپیماها در نقشه‌برداری کارگاه ساختمانی است. استفاده از این تکنولوژی موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های مرتبط یا نقشه‌برداری می‌شود.

مهم‌تر از همه این هواپیماها امکان نظارت و کنترل سایت، تهیه گزارش از روند پروژه و پیگیری هرگونه اختلال را برای شرکت‌های ساختمانی فراهم می‌کنند. این تکنولوژی به‌سرعت پیش‌رونده، دقت داده‌ها را افزایش می‌دهد.

۶- ساخت‌وساز سبز

در سال 2018 ساخت و سبز توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است؛ بنابراین مدیران ساخت و پیمانکاران مجبور خواهند بود که شیوه کاری خود را تغییر دهند و مجوزهای جدیدی را برای اثبات عملکردشان با توجه به مفهوم ساخت‌وساز اخذ کنند.

 مهم‌ترین گواهینامه، LEED است که به‌عنوان نماد جهانی پایداری به سازندگان و پیمانکاران تعلق می‌گیرد.

۷- مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

متخصصان معماری، مهندسی و ساخت‌وساز (AEC) با استفاده از BIM به فرآیندهای هوشمند مبتنی بر مدل‌های سه‌بعدی، درک عمیق از روند ساخت‌وساز و ابزاری برای برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت مؤثر ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها دسترسی می‌یابند. BIM در مرحله بعدی تکامل نیاز به اتخاذ و پیاده‌سازی رویکرد تولید هدف دارد که هماهنگی و بهینه‌سازی کل فرآیندهای طراحی، ساخت و عملیات را ممکن می‌سازد. این رویکرد باعث پیش‌بینی اطلاعات و داده‌ها و هماهنگی مؤثر و یکپارچه می‌شود.

این رویکرد نه‌تنها برنامه‌ریزی سه‌بعدی و چهاربعدی (زمان) را ممکن می‌سازد که امکان برنامه‌ریزی پنج بعدی، شش بعدی، هفت بعدی و هست بعدی را نیز به‌منظور حل مشکل، بهبود عملیات از بیلت، پایداری و ایمنی می‌شود. در حقیقت 78 درصد از تولیدکنندگان بر این باور هستند که BIM آینده اطلاعات پروژه را شکل می‌دهد.

۸- چاپگرهای سه‌بعدی

در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی در صنعت ساخت‌وساز در مغازه‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی گسترش یابد. باوجود هزینه‌های هنگفت در گذشته، محققان تکنیک‌های چاپ سه‌بعدی یا تولید فزاینده در ساخت‌وساز را اصلاح کردند. چاپ سه‌بعدی، به تولید اتوماتیک آبجکت¬های فیزیکی به روش لایه به لایه و معمولاً از طریق ماشینی که تحت کنترل یک کامپیوتر است، گفته می‌شود.

این فناوری باوجود مواد انعطاف‌پذیر، آزادی در طراحی و توانایی ساخت ساختارهایی با طراحی پیچیده موجب تحول صنعت ساخت‌وساز می‌شود. لازمه گسترش این تکنولوژی، پذیرفتن آن توسط صنعت است.

۹- تکنولوژی رباتیک

در مورد وظایف تکرارشونده، علم رباتیک باعث بهبود بهره‌وری تا ده برابر در فرآیندهای ساخت‌وساز می‌شود. با استفاده از ربات‌ها می‌توان انتظار داشت که کارها در کارگاه ساختمانی سریع‌تر، ارزان‌تر و با هزینه کمتری انجام شوند.

تکنولوژی رباتیک راه طولانی در پیش دارد و انتظار می‌رود که استفاده از آن در چهار سال آینده 1.8 برابر شود.

۱۰- گرایش بیشتر به سمت بازسازی و نوسازی

در آینده شاهد افزایش ساخت‌وساز در حومه شهرها و نه در مراکز شهرها خواهیم بود. بااین‌حال بسیاری از ساختمان‌های قدیمی موجود نیاز به بازسازی خواهد داشت.

۱۱- ساخت و طراحی ساختمان‌های چندمنظوره

در آینده شاهد گرایش مالکان به ساخت سازه‌های چندکاربره به‌منظور حذف برخی از ریسک‌ها خواهیم بود.

۱۲- تکنیک های مؤثرتر مدیریت ساخت برای کاهش اثر جنبه‌های منفی بازار

سال 2018، زمان خوبی برای ساخت‌وساز است اما حداقل چهار عامل وجود دارد که بر هزینه‌های ساخت‌وساز اثر می‌گذارند: انرژی، مصالح وارداتی، رقابت کارمندان و میران سود. بدیهی است شرکت‌های ساخت‌وسازی که از مدیران بهتری در جهت مدیریت ساخت کمک می‌گیرند، در این شرایط موفق‌تر خواهند بود.

۱۳- اینترنت اشیا (IOT)

گوشی‌های هوشمند، GPS، فضای ابری و نرم‌افزار به‌عنوان یک سرویس. به نظر می‌رسد پیمانکاران و سازندگان به‌منظور تطابق خود با روند سریع صنعت ساخت‌وساز باید با ابزار جدید ارتباط برقرار کنند. بااین‌حال آنلاین بودن به معنای اضافه کردن یا دنبال کردن موارد بیشتر نیست. در حقیقت هدف، افزایش بهره‌وری با استفاده از ابزارهای جدید است. همکاری، به اشتراک‌گذاری عکس‌ها، اسناد، داده‌ها، لجستیک، لیست موجودی‌ها، پیگیری در زمان، وسایل نقلیه کنترل از راه دور و ... ازجمله مواردی هستند که سازندگان بیشترین استفاده را از آن‌ها می‌کنند و این در حالی است که تکنولوژی‌های ساخت همچنان در حال پیشرفت هستند.

با استفاده از تکنولوژی VR می‌توان یک پروژه را قبل از شروع در کارگاه ساختمانی، شبیه‌سازی کرد و آن را به مشتریان نشان داد. در حال حاضر هر چیزی به اینترنت متصل است و بدین شکل پروژه‌های ما به نحوی دیجیتالیزه می‌شوند که تقریباً به کاغذ دیگر نیازی نخواهیم داشت. گوشی‌های هوشمند قدرتمند، تبلت¬ها و دیگر وسایل قابل‌حمل، ارتباطات را در آینده بهبود خواهند بخشید.

۱۴- توجه به انعطاف‌پذیری

پس از مواجهه با تعدد طوفان‌ها، امواج گرما، امواج سرما، سیل‌ها، گردبادها و آتش‌سوزی‌ها در سال گذشته؛ انعطاف‌پذیری در سال 2018 تبدیل به یکی از شاخص‌های صنعت ساخت‌وساز شد.

۱۵- ساخت‌وساز مدولار

در این روش از ساخت‌وساز که به اسم ساخت برون سایتی هم شناخته می‌شود، المان‌های ساختمانی در جایی خارج از کارگاه ساختمانی تولید و سپس بدون افت کیفیت به محل موردنظر منتقل می‌شود. ساخت‌وساز مدولار غالباً برای ساخت کمپ‌ها، کلاس‌های درس، ساختمان‌های نظامی و تأسیسات صنعتی استفاده می‌شود. از این روش بیشتر در مناطق روستایی یا دورافتاده استفاده می‌شود. این روش به دلیل سرعت زیاد و مقرون‌به‌صرفه بودن، گزینه خوبی برای ساخت ساختمان‌های موقت محسوب می‌شود.

در برخی موارد ساخت‌وساز به این روش سرعت کار را تا 65 برابر افزایش می‌دهد.

۱۶- افزایش هزینه مصالح

یکی دیگر از ترندهای صنعت ساخت‌وساز افزایش قیمت مصالح است و پیش‌بینی می‌شود که هزینه آهن و فولاد بین 5 تا 6 درصد در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است. آمار حاکی از آن است که هزینه لوازم بهداشتی، آسفالت و مصالح سقف سازی هم رو به افزایش است. این احتمال وجود دارد که افزایش هزینه‌ها، شرکت‌های ساختمانی را متمایل به مفهوم سازگار با محیط‌زیست کند و در نتیجه شرکت‌ها به دنبال راهی برای جبران هزینه‌ها خواهند بود. یکی از این راه‌ها بازیافت مصالح ساختمانی است. هزینه موارد دیگری همچون مس، آلومینیوم و سوخت دیزل نیز رو به افزایش است.

۱۷- ساخت‌وساز ناب

ساخت‌وساز ناب خود را در صنعتی که بودجه، چارچوب زمانی و ایمنی همگی عوامل مهمی هستند، نشان می‌دهد. هدف چیست؟ هدف به حداکثر رساندن مزایا برای مشتری و به حداقل رساندن ضایعات است.

برای تحقق این هدف لازم است که همه ذینفعان شامل مالک، معمار، مهندس، پیمانکار کل، مدیر پروژه، پیمانکار جزء و تأمین‌کنندگان، باهم همکاری کنند تا نیروی کار، تجهیزات و مصالح اضافه حذف شوند.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

مطالب مرتبط:

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .