پادکست مقاله تحلیلی: معماران چگونه می‌ توانند هوش فضایی خود را تقویت کنند؟

 • برای مسیریابی از نقشه‌ها استفاده کنید
 • پازل حل کنید
 • بازی‌های استراتژیک انجام دهید
 • با اسباب‌بازی‌های ساختنی بازی کنید
 • فعالیت هنری انجام دهید
 • بازی‌های ویدئویی انجام دهید
پادکست مقاله تحلیلی: معماران چگونه می‌ توانند هوش فضایی خود را تقویت کنند؟
پادکست مقاله تحلیلی: معماران چگونه می‌ توانند هوش فضایی خود را تقویت کنند؟

 

شاید قبل از اینکه در مورد نحوه بهبود هوش فضایی معماران صحبت کنیم، باید توضیح دهیم که هوش فضایی دقیقاً چیست و چرا برای معماران اهمیت دارد. هوش فضایی که با نام تجسم بصری هم شناخته می‌شود، توانایی درک شکل‌های سه‌بعدی و فضاهاست. هندسه‌ای که در مدرسه می‌خواندید را به خاطر می‌آورید؟ خوب شما به خاطر همین به هوش فضایی نیاز دارید. هوش فضایی فراتر از عملکرد چشم است که شکل دوبعدی را به‌سادگی می‌بیند و مربوط به مغز می‌شود که شکل‌ها را می‌شناسد، آن را تحلیل می‌کند و آن را به محیط اطراف مرتبط می‌کند. پس دلیل اهمیت آن چیست؟ بیایید نقشه‌ها را مثال بزنیم. شما باید به‌جایی بروید که قبلاً اصلاً در آنجا نبوده‌اید، اما شما یک نقشه دارید و این تمام چیزی است که به آن نیاز دارید. نقشه دوبعدی و محیط واقعی اطراف شما سه‌بعدی است؛ پس مغز شما واقعیت‌ها را پردازش می‌کند. خطوط سفید روی نقشه، راه‌ها و خیابان‌ها هستند، قسمت‌های آبی‌رنگ رودخانه‌ها هستند و اجرام خاکستری ساختمان‌ها هستند. متوجه شدید؟ این نحوه کار هوش فضایی است. از اینجا می‌توان فهمید که چرا معماران نقشه‌ها را بهتر از دیگران درک می‌کنند. برای دنبال کردن این موضوع شما را به شنیدن فایل صوتی این مقاله دعوت می کنیم.

 این پادکست به گویندگی مهندس سعیده پور نور علی تهیه و ضبط شده است.

دانلود پادکست مقاله تحلیلی: معماران چگونه می‌ توانند هوش فضایی خود را تقویت کنند؟

مطالب مرتبط:

برای آشنایی با نحوه استفاده از اپلیکیشن 808 پلاس و همچنین شنیدن پادکست صوتی مقالات تحلیلی، فیلم زیر را مشاهده کنید:

درباره نویسنده

سعیده پورنورعلی

کارشناس ارشد معماری عضو تیم دوبلور های اختصاصی موسسه 808
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
آیا ارشد معماری داخلی میتواند امضای طراحی نظام مهندسی دریافت کند؟
ایا ارشدمعماری داخلی میتواند امضای طراحی نظام مهندسی دریافت کند؟موردقبول نظام مهندسی است؟
عکس کاربر
0پاسخ
طراحی نقشه طبق طرح تفصیلی
دوستان نمیدونم سوالم خیلی بی ربط بود که ارزش جواب نداشت یا اینکه جوابش خیلی سخت بود.لطفا اگر کسی براش ممکنه راهنمایی کنه من در طراحی نقشه با موردی روبرو شدم.از دوستان تقاضا دارم نظرات کارشناسانه خودشون رو ارائه بفرمایند.من یک ملک ۱۳۳۲ متری شمالی دارم که از تجمیع سه ملک ۴۴۴ متری شمالی مجاور هم هر کدام با عرض ۱۲ و طول ۳۷ حاصل شده است.سطح زیر بنا ۳۶ متر بر و ۲۲ متر عمق دارد و فقط از سمت جنوب(حیاط) نور دارد.قرار است در هر طبقه ۶ واحد ساخته شود.دوستان چگونه ۶ واحد را طراحی میکنند.اتوبوسی با قرارگیری راه پله و راهروی بین واحدها در شمال زمین و انتهای ساختمان؟یا چیز دیگری به ذهن دوستان میرسد.؟من یک اتود زدم با دو واحد اتوبوسی در دو گوشه غربی و شرقی و بین انها ۴ واحد که دو واحدبزرگ ان جنوبی و دارای نورگیری از فضای ازاد و رو به حیاط و دو واحد کوچک بدون دسترسی به فضای ازاد و با نورگیری فقط از نورگیر.اما طبق ضوابط طرح تفصیلی تمام واحدها باید به فضای ازاد دسترسی داشته باشد.چیزی به ذهنم نمیرسه.دوستان لطف کنند من رو راهنمایی بفرمایند.ممنونم.
عکس کاربر
0پاسخ
طراحی پلان طبقات مسکونی
سلام.من در طراحی نقشه با موردی روبرو شدم.از دوستان تقاضا دارم نظرات کارشناسانه خودشون رو ارائه بفرمایند.من یک ملک ۱۳۳۲ متری شمالی دارم که از تجمیع سه ملک ۴۴۴ متری شمالی مجاور هم هر کدام با عرض ۱۲ و طول ۳۷ حاصل شده است.سطح زیر بنا ۳۶ متر بر و ۲۲ متر عمق دارد و فقط از سمت جنوب(حیاط) نور دارد.قرار است در هر طبقه ۶ واحد ساخته شود.دوستان چگونه ۶ واحد را طراحی میکنند.اتوبوسی با قرارگیری راه پله و راهروی بین واحدها در شمال زمین و انتهای ساختمان؟یا چیز دیگری به ذهن دوستان میرسد.؟من یک اتود زدم با دو واحد اتوبوسی در دو گوشه غربی و شرقی و بین انها ۴ واحد که دو واحدبزرگ ان جنوبی و دارای نورگیری از فضای ازاد و رو به حیاط و دو واحد کوچک بدون دسترسی به فضای ازاد و با نورگیری فقط از نورگیر.اما طبق ضوابط طرح تفصیلی تمام واحدها باید به فضای ازاد دسترسی داشته باشد.چیزی به ذهنم نمیرسه.دوستان لطف کنند من رو راهنمایی بفرمایند.ممنونم.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  28 مهر 1398
  جامعه مهندسان مشاور ایران
  30 مهر 1398
  موسسه غیرتجاری فرهنگی هنری نشر فن آریا
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  28 آبان 1398
  دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  26 آذر 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  2 دى 1398
  سازمان بسیج مهندسی صنعتی استان گیلان
  30 دى 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808