مقاله تحلیلی: ۳ نوع آجر پرکاربرد در ساخت‌ و ساز

مقاله تحلیلی: ۳ نوع آجر پرکاربرد در ساخت‌ و ساز

 به‌طورمعمول از آجرها به دلیل مقاوم بودن، استفاده راحت و داشتن قیمت مناسب در ساخت‌وساز استفاده می‌شود. از انواع آجر می‌توان در پروژه‌های مسکونی، اداری، فروشگاه‌ها و تأسیسات استفاده کرد.

در ادامه به معرفی سه نوع آجر پرکاربرد می‌پردازیم.

۱- آجر گرد گوشه: همه آجرها به شکل مربع یا مستطیل نیستند. آجرهایی هم مانند آجرهای گرد گوشه وجود دارند که از آن‌ها در نواحی دارای انحنا استفاده می‌شود.

 ۲- آجر توخالی: این نوع آجر برخلاف تصور عموم که آجر را یکی از مصالح توپر ساخت شده از شن یا رس متراکم می‌دانند، دارای حفره‌هایی درون خود هستند و از نوع خاصی از رس ساخته می‌شوند. نکته قابل‌توجه این است که وزن این آجرها یک‌سوم آجرهای استاندارد است.

بزرگ‌ترین مزیت این آجرها این است که می‌توان آن‌ها را به میزان دو برابر بزرگ‌تر از آجرهای استاندارد تولید کرد. درنتیجه زمان ساخت کاهش می‌یابد. اغلب سازندگان از این نوع آجر برای ساخت پارتیشن‌ها در سازه‌های تجاری، اداری و مسکوتی استفاده می‌کنند.

 ۳- آجر سنگ‌فرش: آجرها تقریباً همیشه گزینه ارجح برای سنگ‌فرش معابر و خیابان‌ها هستند. طراحی این آجرها ساده است و همیشه جذابیت خود را دارد. این آجرها از شنی ساخته می‌شوند که حاوی آهن زیادی است. آهن باعث می‌شود این آجرها در برابر زوال و ساییدگی ناشی از عبور خودروها و عابران مقاومت کنند. این آجرها به دلیل لغزنده نبودن هنگام بارندگی یک گزینه عالی برای ساخت پیاده‌روها و خیابان‌ها هستند.

 برای اینکه آجرها بیشتری مطابقت را با کاربرد موردنظر داشته باشند می‌توان شکل، ساختار و ضخامت آن‌ها را تغییر داد.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه بارگذاری سقف تیرچه در اجرا
برای اجرا و بتن ریزی سقف دوم چند روز بعد از بتن ریزی سقف تیرچه ی اول میشه جکها رو رو سقف اول گذاشت و بتن ریزی انجام داد؟
عکس کاربر
0پاسخ
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها؟
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها چند روز بعد از خارج کردن از قالب و عمل اوری هست؟.متوسط دما ۲۵ درجه
عکس کاربر
1پاسخ
ساخت ملات سیمانی برای نما
سلام . وقت به خیر . ببخشید برای کاری که در دست دارم به مشکل خوردم و نتونستم مرجعی برای دریافت جواب پیدا کنم. مجبور به این مزاحمت شدم. آیا فرمولی برای تعیین مقدار وزن مصالح لازم در تهیه انواع ملات ها داریم ؟ من باید قسمت بالای دیوار داخلی یک حمام را سیمان سفید کنم. طول این قسمت ۵ متر و عرض آن ۱ متر هست و البته زیر کار گچ کهنه و بسیار ناصاف هست. برای تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ. از هر کدام چه مقدار لازم هست ؟ میزان غلظت ملات و نحوه کار چطور ؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .