مقاله تحلیلی: فرکانس وقوع زمین‌ لرزه

مقاله تحلیلی: فرکانس وقوع زمین‌ لرزه

فرکانس زمین‌لرزه عبارت است از اینکه یک زلزله با بزرگی مشخص هرچند وقت یک‌بار رخ می‌دهد. زلزله‌هایی با بزرگی میانگین ۲ و کوچک‌تر که زلزله‌های کوچک نامیده می‌شوند چند صدبار در روز در سرتاسر جهان اتفاق می‌افتند.

بااین‌حال، زلزله‌هایی که بزرگی ۷ یا بیشتر دارند بیش از یک‌بار در هرماه در سرتاسر جهان اتفاق می‌افتند. زلزله‌های بزرگی که دارای بزرگی ۸ و بیشتر هستند حدود یک‌بار در سال اتفاق می‌افتند.

فرکانس زلزله‌ها از دیدگاه مهندسی اهمیت زیادی دارد. این اهمیت ازآن‌جهت است که به بهبود و ارتقای آیین‌نامه‌هایی کمک می‌کند که از طریق آن می‌توان ساختمان‌هایی با تاب‌آوری خوب ساخت.

فرکانس رخداد زلزله‌ها در جهان

در طول سال‌ها، پیشرفت تکنولوژی باعث شده سازمان‌های مختلفی مانند مرکز ملی اطلاعات زلزله تعداد زلزله‌های بیشتری را در مقایسه با گذشته در جهان ثبت کنند.

مطابق با رکوردهای مرکز ملی اطلاعات زلزله، در هرسال می‌توان انتظار وقوع ۱۶ زلزله مهم را داشت که ۱۵ مورد از آن‌ها بزرگی در حدود ۷ دارند و بقیه زلزله‌ها دارای بزرگی ۸ یا بیشتر هستند.

نکته قابل‌توجه این است که بیشترین تعداد زلزله‌های مهم با بزرگی ۷ یا بیشتر، برابر با ۲۴ مورد بود که در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد؛ اما در سال‌های دیگر تعداد کل زلزله‌های مهم کمتر از ۱۶ مورد در هرسال بود که این مقدار بر اساس میانگین بلندمدت آن‌ها قابل‌انتظار بود.

ممکن است این‌گونه به نظر برسد که تعداد زلزله‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته‌اند. بااین‌حال، بر اساس آمار سازمان‌های مربوطه چنین چیزی درست نیست. به عبارتی تأثیر زلزله‌ها به علت رشد جمعیت و نتیجتاً تعداد بیشتر افراد در معرض ریسک لرزه‌ای افزایش یافته است.

افزایش یا کاهش تعداد زلزله‌ها در سال بخشی از نوسانات طبیعی در تعداد زلزله‌ها است. علاوه بر این، افزایش و کاهش فرکانس زلزله نشانه این نیست که وقوع زلزله‌های مهم حتمی است.

شکل ۱ تعداد زلزله‌های سالانه جهان و جدول ۱ فرکانس زلزله‌هایی با بزرگی مختلف را در سرتاسر جهان از سال ۱۹۰۰ نشان می‌دهد.

 مقاله تحلیلی: فرکانس وقوع زمین‌ لرزه

شکل ۱- تعداد سالیانه زلزله‌ها در جهان

مقاله تحلیلی: فرکانس وقوع زمین‌ لرزه

جدول ۱- فرکانس زلزله‌های جهان بر اساس بزرگی و میانگین سالیانه

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های ali barzgar

علی برزگر

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گرایش زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
29پاسخ
نحوه تهیه نرم افزار deepsoil v5.1
با سلام من از دوره آموزشی خانم مهندس فزرانه نباتی استفاده کردم خیلی مفید بود فقط دسترسی به نرم افزار deepsoil v5.1 ندارم. ورژن 7 را دارم ولی ورژن 5.1 مورد نیاز هست. اگر دسترسی به این ورژن دارید ممنون میشم با من به اشتراک بذارید
عکس کاربر
0پاسخ
آیا می‌توان الگوریتم بهینه سازی را به سایزمواستراکت لینک کرد؟
سلام وقت شما بخیر من دانشجوی ارشد و مشغول انجام پایان‌نامه هستم و استادم نرم افزار سایزمواستراکت را پیشنهاد کردند . اکنون من نیاز دارم که بدانم آیا این نرم‌افزار قابلیت دارد که یک رابط برنامه نویسی داشته باشد که کدهای برنامه نوشته شده را در تبادل با تحلیلی که انجام میدهد قرار دهد یا خیر؟ مثلا برای نرم افزار سپ قابلیت OAPI وجود دارد و میخواهم بدانم توی نرم افزار سایزمواستراکت چطوری میشه الگوریتم بهینه سازی را در تبادل با سایزمواستراکت قرار داد؟
عکس کاربر
0پاسخ
معادله کابل تحت ورن خودش
سلام دوستان وقت بخیر معادله شکل کابل(funicular forms) تحت وزن خودش چطوریه؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  18 بهمن 1401
  انجمن هیدرولیک ایران، دانشگاه شهید چمران
  19 بهمن 1401
  دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
  28 ارديبهشت 1402
  انجمن مدیریت و مهندسی توسعه فناوری

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808