مقاله تحلیلی: سکونت فوری در سازه‌ها پس از بلایای طبیعی

مقاله تحلیلی: سکونت فوری در سازه‌ها پس از بلایای طبیعی

تلاش‌های NIST برای حفظ عملکرد ساختمان‌ها بعد از بلایای طبیعی

اگر بعد از زلزله، طوفان، گردباد و دیگر خطرات طبیعی شرایط به‌گونه‌ای باشد که کسی آسیب نبیند و ساختمان‌ها هم پابرجا باقی بماند؛ می‌توان گفت که جامعه به یک برد دست‌یافته است؛ اما یک پیروزی بزرگ‌تر هم می‌توان به دست آورد: حفظ عملکرد سازه در حالت بهره‌برداری. طبق گزارش کنگره ایالات‌متحده توسط موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی آمریکا (NIST)، می‌توان این حالت را با بهبود استانداردها و آیین‌نامه‌ها برای ساخت ساختمان‌های مسکونی و تجاری افزایش داد.

Steven McCabe، مدیر بخش کاهش خطرات زلزله (NEHRP) در NISTگفت: «استانداردها و آیین‌نامه‌های موجود بر حفظ جان افراد با کاهش قابل‌توجه احتمال آسیب به ساختمان‌ها و فروریختن سازه‌ها تمرکز دارند؛ اما آن‌ها عموماً نیاز بیشتر به حفظ کیفیت زندگی باقابلیت سکونت و بهره‌برداری ساختمان‌ها تا حد ممکن را که ما به آن سکونت فوری می‌گوییم، پوشش نمی‌دهند. هدف گزارش ما قرار گرفتن در مسیر رسیدن به این هدف است».

سکونت فوری در سازه‌ها پس از بلایای طبیعی

زلزله سال 1906 سانفرانسیسکو یک نمونه دراماتیک از این موضوع است. در نیم‌قرن بعد از دهه 1940، سانفرانسیسکو بیشترین رشد را در منطقه داشت. این روند در 18 آوریل 1906، زمانی که زلزله و آتش‌سوزی‌های ناشی از آن باعث تخریب 80 درصد شهر شد و حدود 3000 نفر از ساکنان این شهر را به کام مرگ کشاند و 300000 نفر (سه‌چهارم جمعیت) بی‌خانمان و بدون کار به‌جای گذاشت، تغییر کرد. 

هرچند سانفرانسیسکو به‌سرعت بازسازی شد اما این فاجعه تجارت، صنعت و مردم جنوب لس‌آنجلس را که بعد از آن شهر دیگری را به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مرکز در غرب ایالات‌متحده جایگزین کردند، تغییر داد.

با توجه به شواهد خسارت‌های طوفان می 2011 در جاپلین و سه طوفان بزرگ سال 2017 در تگزاس، فلوریدا و پورتوریکو، حتی برای آیین‌نامه‌ها و استانداردهای ساختمانی مدرن هم جایی برای بهبود وجود دارد.

McCabe گفت: «اتخاذ تدابیر مناسب در جهت بهبود عملکرد سازه‌ها برای سکونت آنی باعث اجتناب از فجایع بعدی می‌شود؛ به عبارتی این تدابیر باعث مقاومت جامعه در برابر خطرات لرزه‌ای می‌شود، به‌گونه‌ای که مردم می‌توانند در خانه‌های خود زندگی کنند، به محل کار خود بروند و زیرساخت‌های پشتیبان که به آن‌ها خدماتی مانند آب و برق می‌دهند را در اختیار داشته باشند».

در سال 2017، کنگره امریکا NIST را موظف به تعریف اقدامات لازم برای تدوین آیین‌نامه‌ها و استانداردهای عملکرد سکونت آنی برای همه ساختمان‌ها در مقابل انواع بلایای طبیعی کرد.

نتیجه این کار گزارش جدید NIST بود. مک آلیستر گفت: «این گزارش اطلاعات ارزشمندی در مورد گام‌هایی که می‌توان برای رسیدن به سطح عملکردی سکونت آنی در آینده برداشت ارائه می‌کند».

در گزارش عنوان‌شده که تدابیر عملکرد سازه‌ها در سکونت آنی باید با حساسیت نسبت به تأثیر اقتصادی آن بر مالکان ساختمان، کاربران، ساکنان و حتی کل جوامع توسعه پیداکرده، بنیان‌گذاری و اجرا شوند. مکابی گفت: «باید مطمئن باشید که هزینه حفظ عملکرد ساختمان‌ها بعد از حوادث طبیعی به‌اندازه کافی منطقی باشد تا هرکسی بتواند از عهده آن بربیاید».

گزارش به بحث در مورد چالش‌های کلیدی مانند ایجاد انگیزه در جوامع برای سرمایه‌گذاری، مدیریت نحوه ایجاد تعادل بین هزینه‌ها و منافع و به دست آوردن حمایت عمومی برای حفظ عملکرد ساختمان‌ها در بلایای طبیعی هم می‌پردازد.

درنهایت گزارش به این نتیجه ختم می‌شود که افزایش اهداف عملکردی ساختمان‌ها به‌راحتی به دست نمی‌آید؛ اما منافع آن بسیار زیاد خواهد بود و محقق شدن چنین هدفی مستلزم تغییر قابل‌توجهی در روش ساخت، توسعه و نگهداری یا نوسازی ساختمان‌ها خواهد بود.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
15پاسخ
چه منابعی برای آمادگی در دوره ی دکترای عمران سازه خوب است؟
با عرض سلام می خواستم ببینم چه منابعی برای شرکت در دوره ی دکترای عمران سازه خوب هستن ؟ و برای چه درس هایی چه منابعی بهتره خونده بشن؟ ممنون
عکس کاربر
1پاسخ
به دست آوردن نمودار نیرو جابه جایی در آباکوس
دیواری مصالح بنایی رو به صورت میکرو مدل کردم بر طبق فیلمی که از سایت گرفتم. ولی هر کاری می کنم نمودار نیرو جابه جایی همش به صورت خطی درمیاد . در صورتی که می دونم که باید غیر خطی باش. ممنون میشم راهنماییم کنید.
عکس کاربر
4پاسخ
برای بازار کار tekla بهتر است یا etabs و safe ؟
من هشت ساله مدرک مهندسی عمرانمو گرفتم اون زمان به etabs و safe مسلط بودم الان میخام بدونم برای بازار کار tekla بهتره یا etabs و safe?
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  404

  عکس‌های harryv72
  harryv72

  اصلاح شد

  عکس‌های baharehbl328
  baharehbl328

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  12 آبان 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  21 آبان 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  28 آبان 1398
  دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  28 آبان 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  5 آذر 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  19 آذر 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  26 آذر 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  2 دى 1398
  سازمان بسیج مهندسی صنعتی استان گیلان
  30 دى 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808