دریاچه ارومیه برای احیا فقط تا سه سال فرصت دارد

1 شهريور 1394 - 10:10
دریاچه ارومیه برای احیا فقط تا سه سال فرصت دارد

دکتر تجریشی:

رییس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:عمده نگرانی ما در احیای دریاچه ارومیه شوره زار شدن آن است که در این صورت احیای آن به راحتی صورت نخواهد گرفت

وی اظهار کرد: دریاچه ارومیه چندین بار در شرایط خشکسالی قرار گرفته اما هیچ وقت تا این حدی که اکنون در آن قرار دارد، نبوده است.
تجریشی درباره وضعیت کنونی دریاچه ارومیه گفت: در 10 سال گذشته هر سال 40 سانتی متر تراز آب دریاچه افت می کرد اما امسال تا هفته گذشته که آب دریاچه اندازه گیری شد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر از 5 سانتی متر افت داشته است.
رییس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: پیش بینی می کنیم تا اخر شهریورماه حدود 20 تا 25سانتی متر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر افت آب داشته باشد.
وی ادامه داد: تاکنون اقدامات زیادی برای آبرسانی به بستر دریاچه ارومیه صورت گرفته است که بر این اساس درسال آبی جاری ( ابتدای مهر تا آخر شهریور) 135 میلیون متر مکعب آب از سدهای بالادستی و لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه، وارد این حوضه آبی شده و در تلاشیم بهمن ماه سال جاری نیز آب بیشتری وارد بستر دریاچه شود.
وی گفت: بحث چاه های غیر مجاز حوضه آبریز دریاچه ارومیه، بهبود وضعیت کشاورزی و اراضی موجود در اطراف دریاچه با مشارکت افراد بومی برخی از اقداماتی است که آغاز شد اما آثار و نتایج این اقدامات بر حیات دریاچه نیاز به زمان دارد.

تجریشی درباره آرتمیای دریاچه ارومیه گفت:ما نگران از بین رفتن آرتمیای دریاچه نیستیم زیرا این نوع آرتمیا در تالاب های منطقه، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نگهداری می شود
دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور است و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از 95 درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب 26 پیشنهاد در قالب مصوبه ای تلاش می کند این حوضه آبی ارزشمند را نجات دهد.

منبع:+

  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

    هر آنچه در رابطه با یک موضوع تخصصی می خواهید ( فیلم، عکس، مقاله، اخبار و ... )، فقط در یک صفحه

    صفحه اصلی دانشنامه