آیین سوگند مهندسین کانادا، حلقه‌ فولادین مسئولیت

22 ارديبهشت 1398 - 14:23
آیین سوگند مهندسین کانادا، حلقه‌ فولادین مسئولیت

فاجعه‌ اول در یک روز تابستانی در سال ۱۹۰۷ رخ داد. کارگری نزدیک به صد متر بالای رودخانه‌ی «سینت لارنس»، در حال پرچ زدن روی بخش جنوبی «پل کبک» بود که متوجه شد پرچی را حدود یک ساعت پیش زده، نصف شده است. همانطور که داشت سرکارگر را صدا می‌کرد، آواز گوش‌خراش پیچش فولاد به صدا درآمد. طُرّه‌ی عظیم زیرپایشان به رودخانه فرو ریخت؛ با چنان نیرویی که ده کیلومتر آن‌طرف‌تر در شهر کبک، مردم فکر می‌کردند زلزله‌ای رخ داده است. از ۸۶ کارگری که روز ۲۹ آگوست ۱۹۰۷ روی پل کار می‌کردند، تنها یازده نفر باقی ماندند. برخی زیر فولاد تابیده له شده‌بودند، برخی در اثر سقوط، و برخی تا پیش از رسیدن قایق‌های نجات، غرق. دو سال طول کشید تا آوار را از رودخانه پاک کنند.

تئودور کوپر، مهندس عمران آمریکایی، به دلیل اشتباهات مهلک در محاسبات و طراحی پل به عنوان مقصر اصلی این حادثه شناخته شد. فاجعه‌ دوم روز یازده سپتامبر ۱۹۱۶ رخ داد. دولت کانادا که در اثر سهل‌انگاری کارفرمای پیشین و ریزش پل، مدیریت و اجرای پل را به دست گرفته بود، پل را با بازوهای کنسولی سنگین‌تر بازطراحی کرد؛ اما هنگام بلند کردن، دهنه‌ی میانی سقوط کرد و جان ۱۳ نفر را نیز با خودش برد. پس از این، پل کبک به زیارتگاه مهندسانی تبدیل شد تا یادآور قدرت تخریبی خطاها و سهل‌انگاری‌های انسانی باشد.

تاریخچه‌ آیین «ماموریت مهندس» به سال ۱۹۲۲ برمی‌گردد، زمانی که هفت نفر از روسای پیشین «سازمان مهندسی کانادا» به همراه تعدادی مهندس دیگر، در مونترئال جلسه‌ای برای بحث پیرامون رهبری کلی و یکارچگی مهندسین، برگزار کردند. پرفسور هالتین یکی از این هفت نفر بود. او که احساس می‌کرد سازمانی نیاز است تا پیوند همه‌ی مهندسان کانادا را به هم محکمتر کند، در این جلسه ایده‌ی سوگندنامه‌ای اخلاقی را مطرح کرد. شرکت‌کنندگان تصمیم گرفتند از رودیارد کیپلینگ بخواهند سوگندنامه را بنویسد.

اهداف این آیین به مانند سوگندنامه‌ی بقراط تنظیم شده است: آگاه کردن تازه‌مهندس از حرفه‌ او و اهمیت اجتماعی آن. این آیین به هیچ دانشگاه یا سازمانی وابسته نبوده، و سازمان خاص خود را دارد. در پایان این مراسم به تازه‌مهندسان «انشگتر فولادین» داده می‌شود تا یادآور نقش حرفه‌ای، اخلاقی و اجتماعی آنها باشد. انگشتر روی انگشت کوچک قرار می‌گیرد؛ طرح بسیار ساده‌ای دارد، چراکه نقش زینتی ندارد؛ در بیرون چند ضلعی است و کاملا گرد نیست، زیرا هنگام کار روی کاغذ کشیده شود و یادآور وظایف مهندس باشد.

لئونارد شارا، سرپرست ارشد «هفت سرپرست» -سازمانی که مسئول برگزاری آیین ماموریت است- درباره‌ی مراسم و انگشتر می‌گوید: « … قطعا همچنان تاثیر دارند. لحظه‌ی بسیار مهمی است، لحظه‌ای که تا ابد فراموش نمی‌شود. بسیاری از مهندس‌های مسئول درباره‌ اینکه این مراسم چقدر برایشان اهمیت دارد، بسیار گفته‌اند.»

ران گلکی، یکی از سرپرستان پیشین سازمان نیز در ادامه می‌گوید: « تا حدی زیادی به فرد و تاثیری که مراسم بر او دارد، برمی‌گردد. من فقط می‌توانم نظرات برخی از مهندسان را منتقل کنم که گفته‌اند در بسیاری از مواقع در زندگی حرفه‌ای خود، زمانی که با مسئله‌ی سختی مواجه بوده‌اند، انگشتر را به مشت گرفته، فکر می‌کنند. خود من نیز چندین بار این کار را کرده‌ام. بیشتر و شاید همه‌ مهندسان کانادا این انگشتر را می‌پوشند.»

انگشتر فولادین. بیرون این انگشتر کاملا صاف نیست تا مهندس هنگام کار حضور آن را حس کند.

به دنبال موفقیت این مراسم و انشگتر نمادینِ آن، در سال ۱۹۷۰ در آمریکا نیز برنامه‌ مشابهی راه‌اندازی شد. البته انگشتر این مراسم برخلاف نمونه‌ کانادایی، کاملا گرد و صیقلی است.

منبع

سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
پارکینگ مجتمع تجاری
سلام وقت بخیر در مجتمع تجاری طبقه پارکینگ جزو زیربنای مجتمع محسوب میشود ممنون میشوم اگر اطلاعات دقیقی دارین راهنمائی بفرمائید با تشکر از مدیریت سایت
عکس کاربر
79پاسخ
مهندسی بیکارم، چه کنم؟
سلام وقت بخیر خدمت مهندسین و اساتید گرامی بنده 30 سالم هستش ، فارغ التحصیل عمران اجرایی از دانشکده ثامن الحجج مشهد . متاسفانه بنا به شرایط و کم کاری که داشتم تابحال نتونستم بصورت حرفه ای وارد بازار کار بشم، یک مدت هم از کار فاصله گرفتم و کار دیگه ای انجام میدادم. متاسفانه سابقه ی کاری زیادی هم ندارم ، مجموعا یکسال سابقه ی کار دارم که حدود 4 ماهش مربوط به یک شرکت بتن بوده که نمونه میگرفتم فقط و 8 ماهم سرپرست کارگاه و اجرا بودم که اونم مربوط به شرکت بتن و کارهای ترمیمی بوده . بعد از اون دیگه فعالیتی نداشتم . نرم افزاری به شدت ضعیفم ، و بدلیل فاصله ای که مدتی گرفتم خیلی از مباحث و فرمولا و من الحیث المجموع کلا باعث شده صفر صفر باشم و اعتماد به نفس ورود به بازار کار ازم گرفته بشه . حتی چندین جا هم برای مصاحبه رفتم ولی متاسفانه اکثرا بدلیل سابقه کم و .. قبول نمیکنن یا میگن باید رایگان بیای وایسی که برام مقدور نیست . خواستم خواهش کنم اگر امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم و با این شرایط از کجا شروع کنم تا خودمو برسونم و کم کاری و خلاء که هست رو جبران کنم.
عکس کاربر
1پاسخ
تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی
با سلام تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی در امور اجرایی و حقوقی ،بخصوص در بحث اجرا در چیست؟ و آیا ممکن است دفتر را زیرمجموعه‌ی شرکت به حساب اورد یا خیر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...