سامانه هشدار سیلاب در پایتخت راه‌ اندازی می‌شود

12 فروردين 1398 - 13:27
سامانه هشدار سیلاب در پایتخت راه‌ اندازی می‌شود

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران گفت: سامانه هشدار سیلاب با همکاری وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در تهران راه‌اندازی خواهد شد.

سکینه اشرفی با اشاره به موضوع تاب‌آوری و مدیریت بحران در برنامه سوم توسعه شهر تهران اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در بحث تاب‌آوری و به خصوص مدیریت بحران در پایتخت، در پنج‌سال آینده مورد توجه مدیریت شهری قرار دارد، بحث سیلاب و خطرات ناشی از آن است.

وی اضافه کرد: ماده ۸۴ برنامه سوم توسعه شهر تهران که اجرای آن از ابتدای سال ۹۸ آغاز شده، به تکالیف شهرداری در حوزه مقابله با خطر سیلاب پرداخته و تاکید کرده است که شهرداری باید نسبت به عملیاتی کردن طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی شهر شامل طراحی و اجرای پروژه‌های توسعه، بهبود عملکرد شبکه اصلی و فرعی، تهیه سامانه جامع اطلاعات مکانی و توسعه شبکه پایش کمی و کیفی بارش و روان‌آب اقدام کند.

معاون شهردار تهران ادامه داد: همچنین شهرداری بر اساس این برنامه مکلف شده است نسبت به عملیاتی کردن و پیاده‌سازی نظام نگهداشت مجاری و تأسیسات موجود مدیریت آب‌های سطحی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون، شهردار تهران مسئول مدیریت بحران پایتخت است، اضافه کرد: در همین راستا، همه دستگاه‌های ملی و محلی باید در هماهنگی با شهرداری فعالیت کنند و در همین راستا نیز در برنامه سوم توسعه شهر تهران دیده شده است که سامانه هشدار سیلاب با همکاری وزارت نیرو و سازمان هواشناسی آماده و پیاده‌سازی شود.

اشرفی در ادامه به حادثه ورود آب رودخانه کن به مترو تهران در سال ۱۳۹۱ اشاره کرد و گفت: وقوع سیل و شکسته شدن دیوار حائل بین رودخانه کن و خط ۴ مترو تهران باعث ورود خسارت به تأسیسات مترو در آن زمان شد که همین مسئله نشان می‌دهد باید نسبت به مقاوم سازی فضاهای زیرسطحی شهری در مقابل سیلاب نیز هوشیار باشیم.

وی افزود: در همین راستا، در ماده ۹۱ برنامه سوم توسعه شهر تهران یکی از تکالیف شهرداری شناسایی کلیه فضاهای زیرسطحی شهر و ارزیابی نقاط مخاطره‌آمیز و ناایمن آن طی سال اول برنامه است.

معاون شهردار تهران تصریح کرد: همچنین ارزیابی میزان آسیب‌پذیری در شبکه حمل و نقل متروی تهران در برابر حوادث و بلایای طبیعی، نفوذ منابع آب سطحی و زیر زمینی، ریزش چاه و قنات و نقص فنی تجهیزات از جمله تکالیفی است که باید بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران انجام شود.

منبع

برچسب ها: 
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...