سال 98؛ اجرای پروژه های عمرانی استان تهران با استراتژی هایBIM

31 خرداد 1397 - 17:27
سال 98؛ اجرای پروژه های عمرانی استان تهران با استراتژی هایBIM

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با هدف ارتقاء کیفیت و کاهش هزینه و زمان در پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اقدام به پیاده سازی و تدوین آیین نامه اجرایی BIM نموده است.

بدین منظور و در جهت بهره گیری از نظرات صاحبنظران و متخصصین امر این سازمان گردهمایی و هم اندیشی یکروزه ای را تحت عنوان «استراتژی های اجرایی BIM (مدل سازی اطلاعات ساخت) در سطح پروژه و سازمان» با همکاری دانشگاه علم و صنعت و با حضور اساتید صاحبنظر و شناخته شده در عرصه بین المللی در روز سه شنبه مورخ 97/3/29 با دعوت از کلیه مدیران دستگاه های اجرایی استان و شهرداران، اساتید دانشگاه و کارشناسان متخصص در این حوزه برگزار نمود. سخنرانان این همایش آقایان مهندس ترکی ، مهندس قوامی نژاد ، مهندس شیخ خوشکار ، دکتر سعید بنی هاشمی و تعداد دیگری از متخصصان داخلی و خارج از کشور بودند.

 نعمت‌الله ترکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در تهران، با اشاره به مشکلات موجود در فرایند اجرای پروژه‌های عمرانی اظهار داشت: در حال حاضر  76 هزار و 664 پروژه عمرانی در سطح کشور در حال اجراست که متأسفانه بسیاری از آن‌ها بنا به دلایلی همچون پروسه طولانی زمانی و نداشتن اطلاعات فنی کافی نتوانسته‌اند به مر حله بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به اهمیت مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی ادامه داد: در سراسر دنیا مدل‌سازی پروژه‌های عمرانی حرف اول را می‌زند، چرا که اطلاعات ساختمانی پیش از اجرای پروژه می‌تواند در روند اجرا مؤثر واقع شود، امری که متأسفانه در سطح کشور ما بسیار کمرنگ است.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران سپس با اشاره به برگزاری همایش استراتژی‌های اجرایی  BIM افزود: مدل‌سازی اطلاعات ساخت برای نخستین‌بار سازی به صورت منطقه‌ای در استان تهران با 3000 پروژه در حال اجرا به صورت پایلوت اجرا می‌شود و امید است که از سال 98 این اقدام در سطح کشور نیز تعمیم داده شود و از مزایای این طرح بزرگ بهره‌مند شویم.

 ترکی تصریح کرد: اجرای این گونه مدل‌سازی‌ها در پروژه‌های عمرانی نه تنها جنبه مالی دارد بلکه در موضوع تاب‌آوری و مقاوم‌سازی پروژه‌ها نیز کاربرد بسیار دارد، از اینرو این مدل اطلاعات کافی در مورد روند اجرای پروژه، زمان لازم جهت اجرا، برآورد هزینه و غیره را در اختیار مشتری و کارفرما قرار می‌دهد.

 وی همچنین با اشاره به مدل‌سازی اطلاعات ساخت در بافت فرسوده ادامه داد: از آن‌جا که 25 تا 30 درصد بافت مسکونی در استان تهران در حوزه بافت فرسوده قرار دارد اجرای این مدل در فرایند پروژه‌های عمرانی قطعاً می‌تواند در مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی بافت فرسوده کمک کند.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: ضمانت اجرای این کار 100 درصد است، همچنان که بیش از 40 درصد کشورهای توسعه‌یافته در دنیا نیز از این مدل در نظام مهندسی خود استفاده می‌کنند.

 "نعمت اله ترکی" درباره اهمیت «استراتژی های اجرایی BIM» در پروژه های عمرانی در سطح تهران و کشور گفت: با اجرای این استراتژی فعالیت برای کارفرما، مجری طرح و بهره بردار شفاف می شود به این شکل که هر سه رکن پروژه زمان شروع و خاتمه پروژه، هزینه و سازه اصلی پروژه در انتها را می دانند.

 وی با بیان اینکه استراتژی BIM چالش های پروژه های فنی را کاهش میدهد، افزود: یکی از دغدغه های اصلی ما در اجرای پروژه های عمرانی در سطح استان تهران،زمان بر بودن آن ها بوده که شروع کار مشخص است اما پایان کار معین نیست، با اجرای این مدل سه بعدی، بهره بردار ابتدا و انتهای کار را می بیند و به سرمایه گذار اطلاع می دهد، همچنین اجرای این پروژه هزینه های پرت را کاهش، نحوه کار فنی و شکل سازه را نشان می دهد.

  وی همچنین درباره تفاهم نامه همکاری سازمان مدیریت تهران با دانشگاه علم و صنعت گفت: برای پیاده کردن این مدل برای اولین بار در سطح استان تهران و کشور از سال 98 بومی سازی را آغاز می کنیم. در این زمینه هم مذاکره و تفاهم نامه ای با دانشگاه علم و صنعت منعقد کردیم.

از اعضای تیم پیاده سازی آئین نامه BIM دانشگاه علم و صنعت میتوان به آقایان :دکتر مصطفی خانزادی ، دکتر سعید بنی هاشمی ، دکتر فرزاد جلائی ، دکتر شاهین دبیریان ، دکتر فرزاد پور رحیمی ، مهندس سعید خلیلی قمی ، مهندس مسلم شیخ خوشکار ، مهندس محمد صالح دشتی اشاره نمود.

منبع خبر

سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه اختصاص متریال در نرم افزار رویت
سلام.رویت 2019 را نصب کردم.الان یه طرحا میخام متریال بدم ولی پنجره متریالم باز نمیشه.یعنی روش که کلیک میکنم اصلا اتفاقی نمی افته.از طریق paint هم که میرم همینطوره
عکس کاربر
6پاسخ
درخواست کمک برای مدلسازی با BIM
سلام پروژه ای دارم که نیاز به مدلسازی با BIM دارد .کمکم می کنید؟ فقط مدل سازی فصل 3 (روش تحقیق) انجام شود /اطلاعات پروپوزال، فصل 1و 2 ارسال می شود
عکس کاربر
2پاسخ
دوره های آموزشی آنلاین bim و کلیه آموزش های bim چه زمانی برگزار می شوند؟
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوره های آموزشی آنلاین bim و کلیه آموزش های bim چه زمانی برگزار می شوند؟ آیا به صورت کامل تدریس می شوند؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  2 بهمن 1397
  پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله
  2 بهمن 1397
  انجمن ایرانی مهندسان محاسب ساختمان
  4 بهمن 1397
  موسسه ۸۰۸
  4 بهمن 1397
  دانشگاه شهید رجایی
  8 بهمن 1397
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  9 بهمن 1397
  وبینار رایگان آموزش نرم افزارهای RSPile و Settle
  9 بهمن 1397
  شرکت Procore
  9 بهمن 1397
  دانشگاه شهید چمران اهواز
  14 بهمن 1397
  دبیرخانه دائمی همایش
  26 بهمن 1397
  انجمن ساره های فولادی ایران
  5 اسفند 1397
  انجمن متخصصان محیط زیست ایران
  8 اسفند 1397
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
  8 اسفند 1397
  باشگاه مهندسی ترکیه
  8 اسفند 1397
  دانشکده مهندسی و پدافند غیرعامل دانشگاه جامع امام حسین
  9 اسفند 1397
  معاونت منابع انسانی دادگستری استان البرز
  11 اسفند 1397
  مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
  20 اسفند 1397
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  20 اسفند 1397
  دانشگاه تبریز
  25 اسفند 1397
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  1 ارديبهشت 1398
  انجمن ژئوتکنیک ایران
  3 ارديبهشت 1398
  انجمن بتن ایران
  3 ارديبهشت 1398
  دانشکده عمران، معماری و هنر دانشگاه آزاد
  4 ارديبهشت 1398
  انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  10 ارديبهشت 1398
  بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
  10 ارديبهشت 1398
  گروه طرح و ساخت مهرگان
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808