مقاله تحلیلی: کاربردها و مزایای پلی کربنات در ساخت‌ و ساز

مقاله تحلیلی: کاربردها و مزایای پلی کربنات در ساخت‌ و ساز

پلی کربنات یک ترموپلاستیک مهندسی شفاف است که مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر ضربه و حرارت دارد. پلی کربنات بسیار سبک است و درعین‌حال ۲۵۰ برابر مقاوم‌تر از شیشه‌های استاندارد است. به همین دلیل کاربردهای گسترده‌ای در ساخت‌وساز دارد.

 پلی کربنات با پلیمریزاسیون تراکمی بین بیسفنول A و کربونیل کلرید یا دی فنیل کربنات تولید می‌شود. از پلی کربنات در پنجره‌ها، نورگیرها، پنل‌های دیواری، سقف‌های گنبدی و در چراغ‌های LED استفاده می‌شود.

در این مقاله به بحث درباره مزایای مختلف پلی کربنات و دلایلی که باعث رواج آن در صنعت ساخت‌وساز شده‌اند می‌پردازیم.

۱- پلی کربنات‌ها به‌راحتی خم می‌شوند

ازآنجاکه پلی کربنات یک ترموپلاستیک است می‌توان آن را گرم، سرد و دوباره گرم کرد و بدون تخریب ساختار به شکل‌های مختلف درآورد.

۲- پلی کربنات‌ها قابل بازیافت هستند

پلی کربنات %۱۰۰ قابل بازیافت هستند زیرا می‌توان آن را دوباره گرم کرد و به شکل جدیدی تبدیل کرد.

۳- پلی کربنات‌ها سبک هستند

چگالی پلی کربنات ۱۲۹۹ کیلوگرم بر مترمکعب است که تقریباً دو برابر سبک‌تر از شیشه استاندارد است. همین ویژگی سبب شده که کار با آن راحت‌تر باشد و به‌علاوه وزن مرده سازه کاهش می‌یابد.

۴- پلی کربنات‌ها مقاوم‌تر از شیشه‌ها هستند

پلی کربنات ۲۵۰ برابر مقاوم‌تر از شیشه است و همچنین مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد. مقاومت کششی پلی کربنات بین ۵۵ تا ۷۵ مگا پاسکال است. دلیل اصلی مقاومت فوق‌العاده پلی کربنات ساختار شیمیایی آن است. پیوند مولکولی پلی کربنات‌ها آن‌قدر قوی است که باعث مقاومت آن در برابر نیروهای خارجی و ضربات وارده می‌شود.

۵- پلی کربنات‌ها عایق‌های خوبی هستند

پلی کربنات‌ها عایق خوبی هم به لحاظ صدا و هم گرما هستند. ساختار پلی کربنات فضای داخلی را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارد. این ویژگی سبب کاهش نیاز به تجهیزات اضافه‌تر و هزینه‌های مرتبط به تغییر دمای فضای داخلی می‌شود.

علاوه بر گرما، پلی کربنات عایق خوبی برای صدا هم هست و به همین دلیل سبب می‌شود که فضای داخل آرام و بدون سروصدا باشد.

۶- پلی کربنات نور را انتقال می‌دهد

پلی کربنات به‌اندازه شیشه نور را از خود عبور می‌دهد. این مقدار از مقدار عبور نور در پلاستیک‌های تقویت‌شده با شیشه نیز بیشتر شد. ازآنجاکه پلی کربنات مثل شیشه شفاف است می‌توان آن را جایگزین شیشه در ساخت‌وساز کرد.

۷- پردازش پلی کربنات آسان است

پلی کربنات را می‌توان مانند ورق‌های اکریلیک بدون خطر شکستگی سوراخ کرد یا تحت عملیات دیگر قرار داد. پلی کربنات در مقایسه با شیشه پلی کربنات‌ها هنگام دریل کاری هیچ بخار سمی تولید نمی‌کند و درنتیجه هیچ خطری برای محیط اطراف ندارد.

استفاده از مواد پلی کربنات بسیار آسان و ایمن است از همین رو در بین سازندگان محبوبیت یافته است. این مصالح در رنگ‌ها، اندازه‌ها و ضخامت‌های متفاوتی در دسترس هستند که می‌توان از آن‌ها بر اساس الزامات طرح استفاده کرد.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

 

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه بارگذاری سقف تیرچه در اجرا
برای اجرا و بتن ریزی سقف دوم چند روز بعد از بتن ریزی سقف تیرچه ی اول میشه جکها رو رو سقف اول گذاشت و بتن ریزی انجام داد؟
عکس کاربر
0پاسخ
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها؟
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها چند روز بعد از خارج کردن از قالب و عمل اوری هست؟.متوسط دما ۲۵ درجه
عکس کاربر
1پاسخ
ساخت ملات سیمانی برای نما
سلام . وقت به خیر . ببخشید برای کاری که در دست دارم به مشکل خوردم و نتونستم مرجعی برای دریافت جواب پیدا کنم. مجبور به این مزاحمت شدم. آیا فرمولی برای تعیین مقدار وزن مصالح لازم در تهیه انواع ملات ها داریم ؟ من باید قسمت بالای دیوار داخلی یک حمام را سیمان سفید کنم. طول این قسمت ۵ متر و عرض آن ۱ متر هست و البته زیر کار گچ کهنه و بسیار ناصاف هست. برای تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ. از هر کدام چه مقدار لازم هست ؟ میزان غلظت ملات و نحوه کار چطور ؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...