مقاله تحلیلی:‌ چرا مهارت‌های فنی به‌تنهایی در مهندسی کافی نیست؟

مقاله تحلیلی:‌ چرا مهارت‌های فنی به‌تنهایی در مهندسی کافی نیست؟

 مهارت‌های فنی ابزار کار مهندسان هستند؛ اما حتی یک ثانیه هم فکر نکنید که کلید به دست آوردن یک موقعیت شغلی، این است که چقدر مهارت‌های فنی دارید!

چه فارغ‌التحصیل کنونی یا آینده مهندسی باشید و چه در حین کار باشید، پیدا کردن کار جدید موضوعی است که احتمالاً با آن مواجه خواهید شد. البته شما می‌خواهید که این کار با آموزش‌های باارزشی که دیده‌اید هم مرتبط باشد.

اگر می‌خواهید شغلی خوبی پیدا کنید، نمی‌توانید فقط به مهارت‌های فنی خود بسنده کنید. در شرایط فوق رقابتی حال حاضر، استخدام‌کنندگان احتمالاً صدها رزومه از افرادی که مدارک تحصیلی مشابه یا بهتر از شما دارند دریافت می‌کنند.

پس چه چیزی باعث می‌شود که رزومه شما توجه کارفرما را جذب کرده و فرصت مصاحبه شغلی را به شما بدهد؟

فرمول موفقیت برای درخواست کار مهندسی نشان دادن مهارت‌های سخت/فنی، دستاوردها و مهارت‌های نرم شما است.

در این مقاله از شرح بهترین راه برای نمایش مهارت‌های سخت در رزومه صرف‌نظر می‌کنیم. این مهارت‌ها به‌خودی‌خود گویا هستند. در عوض می‌خواهیم به نکاتی در مورد نحوه استفاده از دستاوردها و مهارت‌های نرم به‌عنوان نقطه قوت برای استخدام‌کنندگان اشاره کنیم.

تأکید بر نتایج

استخدام‌کنندگان می‌گویند که بزرگ‌ترین اشتباهی که یک داوطلب می‌تواند در درخواست شغل انجام دهد این است که از روش نتیجه محور استفاده نکند. می‌توانید فقط بگویید که تجربه روش‌های نقش برداری یا نرم‌افزارهای کامپیوتری مختلفی را دارید؛ اما این مهارت یا تجربه شما چگونه به نتیجه منجر می‌شود؟

رزومه شما باید کارفرمایان را قانع کند که شما می‌توانید برای سازمان آن‌ها ارزشمند باشید. بهترین روش برای انتقال ارزش‌ها هم تمرکز بر دستاوردها است. به همین دلیل آن‌ها نتایج را می‌فهمند.

وقتی می‌خواهید رزومه بنویسید به دنبال فرصت‌های بیشتر برای انتقال دستاوردهای خود باشید. هر چه می‌توانید مثال‌های خاص بزنید.

مثلاً در توصیف شغل گذشته خود فقط وظایف روزمره خود را ذکر نکنید؛ پروژه‌های خاص با خروجی‌های مثبت را ذکر کنید. یک مثال:

رهبری طراحی یک پروژه با سیستم HVAC برای یک انبار صنعتی که با بودجه کمتر و یک ماه زودتر از موعد مقرر به پایان رسید.

تأکید بر مهارت‌های نرم

دستاوردهای مثال فوق را می‌توان به ترکیبی از مهارت‌های نرم و سخت نسبت داد. تخصص در طراحی سیستم‌های HVAC ضروری است؛ اما خاتمه پروژه با بودجه کمتر و زودتر از برنامه زمانی به رهبری و قابلیت منظم بودن برمی‌گردد.

این دو مهارت‌های نرم هستند که کارفرمایان دوست دارند در داوطلبان یک شغل وجود داشته باشد. مهارت‌های نرم ترکیبی از مهارت‌های فردی، مهارت‌های اجتماعی، رفتارهای شخصی، هوش اجتماعی و هوش عاطفی است که به شما امکان هدایت کار و کار کردن با دیگران را می‌دهد. اگر طرفدار EMI هستید، می‌دانید که پادکست های آن‌ مرتباً این موضوعات را پوشش می‌دهند.

کارفرمایان افراد را استخدام می‌کنند؛ نه ربات‌ها یا مهندسان را. آن‌ها به افرادی نیاز دارند که شخصیت آن‌ها با شغل‌های خاص و فرهنگ سازمانی آن‌ها مطابقت داشته باشد. این شمای شخصیتی معمولاً از مهارت‌های نرم خاصی تشکیل شده است.

مهارت‌های نرمی که کارفرما ارزش بیشتری برای آن قائل است باید در توصیف شغل ارائه شود. بر اساس تحقیقات ما پر تقاضاترین مهارت‌های نرم در رشته مهندسی عبارت‌اند از:

 • قابلیت انطباق/ حل مسئله
 • توجه به جزئیات
 • خلاقیت
 • کار تیمی
 • تفکر تحلیلی

باید مطمئن شوید تمام مهارت‌های نرم را در رزومه خود پوشش داده‌اید. این یعنی باید درخواست خود را برای هر فرصت شغلی به‌صورت خاص تنظیم کنید.

دیگر توصیه مفید برای نوشتن رزومه داشتن بخشی خاص برای مهارت‌های نرم است. این بخش می‌تواند از بخش مهارت‌های سخت یا فنی شما مجزا باشد. با این کار استخدام‌کننده راحت‌تر می‌تواند بفهمد که شما با شغل مورد نظر سازگاری دارید.

استفاده از وب‌سایت‌های ساخت رزومه

می‌دانیم که برای مهندسان، سروسامان دادن به رزومه ممکن است چالش‌برانگیز باشد. رزومه ساز می‌تواند به شما در طراحی محتویات و بخش‌های مناسب برای مهارت‌های فنی، مهارت‌های نرم، نمونه پروژه‌ها، تحصیلات و دستاوردها کمک کند.

فقط به خاطر داشته باشید که رزومه شما بیشترین تأثیر را بر استخدام‌کنندگان خواهد داشت. پس به توصیه‌های فوق عمل کنید تا موفق شوید.

منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
6پاسخ
به نظر شما کدوم زمینه در بازار الان و آینده عمران موفقه؟ چیزی که یاد بگیری و بیکار نشی.
سلام خدمت مهندسین عزیز من با مشکل هدف گذاری برای آینده مهندسی رو به رو هستم کارشناسی عمران دارم و مهرماه هم آزمون نظارت و اجرا متاسفانه اصلا نمیدونم چکار باید بکنم در زمان دانشگاه فکر میکردم علاقه زیاددی به طراحی سازه دارم. ایتبس و رویت یاد گرفتم تا حدودی اما الان بازار کار بدجوری گیجم کرده و اصلا نمیدونم باید چکار کنم و به چه سمتی حرکت کنم به نظر شما کدوم زمینه در بازار الان و آینده عمران موفقه؟؟ چیزی که یاد بگیری و بیکار نشی. لطفا نگید علاقه و تخصص.. لطفا منطقی راهنمایی کنید من به خیلی از نرم افزارهای طراحی تسلط نسبی دارم که میتونم تکمیلشون کنم اما حقیقت این روزا خیلی از بیکاری میترسم ممنون از راهنمایی هاتون
عکس کاربر
2پاسخ
درخواست راهنمایی جهت یادگیری آموزش مناسب برای کاریابی در مهندس عمران
سلام دوستان وقتتون بخیر من فارغ التحصیل امسال عمران هستم و با توجه به این که فعلا کاری ندارم؛ در این مورد یه سوال دارم به ایتبس و سیف آشناهستم خیلی بیشتر از حد پروژه دانشجویی.. مثلا هم پایه سازی برش ها و تحلیل دینامیکی بلدم یعنی ب طراحی سازه علاقه دارم اما با توجه به اینکه فعلا نمیشه کارکرد و مطمئنا کار طراحی سازه رو به من نمیدن باید تا ازمون محاسبات صبر کنم در این مدت، دوستان پیشنهاد میکنید متره و براورد یادبگیرم و وقتی به حد قابل قبول رسیدم، بتونم کار کنم . یا پیشنهاد نمیدین؟ باتوجه ب این ک کار متره و کار طراحی از هم جداهست
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 شهريور 1398
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  18 مهر 1398
  اداره کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان
  30 مهر 1398
  موسسه غیرتجاری فرهنگی هنری نشر فن آریا
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  28 آبان 1398
  دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  26 آذر 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  2 دى 1398
  سازمان بسیج مهندسی صنعتی استان گیلان
  30 دى 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808