مقاله تحلیلی: تلورانس ضخامت‌های دال بتنی

مقاله تحلیلی: تلورانس ضخامت‌های دال بتنی

دال بتنی معمول‌ترین عضو سازه‌ای در ساختمان‌های مدرن است. از دال بتنی برای کف‌ها، بام‌ها، پی‌ها و ... استفاده می‌شود. ضخامت دال بتنی در ساخت هر سازه‌ بتنی از اهمیت زیادی برخوردار است. ضخامت دال بتنی یک موضوع بحث‌برانگیز است. سطح تلرانس ضخامت دال‌ها در سال 2006 تغییر کرد. برای یک دال روی زمین هیچ حداکثر مقداری وجود ندارد. فقط یک تلرانس منفی وجود دارد که نشان‌دهنده بلااشکال بودن ضخامت‌های بیشتر است. طبق ضوابط مربوط به تلرانس هر نمونه باید بیش از سه‌چهارم اینچ ضخیم‌تر از ضخامت معین شده باشد و همچنین میانگین کلی تمام دال‌ها روی هم نباید بیش از ضخامت تعیین شده یعنی سه‌هشتم اینچ باشد. این اصلاحیه که در سال 2006 منتشر شد، متفاوت از آنچه در سال 1990 ذکر شده بود، است. از سال 1990 تا 2005 تلرانس ضخامت 3/8+ اینچ و 1/4- اینچ تعیین شده بود. تلرانسی که به‌عنوان معیار در سال 2006 تعیین شد، چیزی بیش از یک مقدار میانگین و یک مقدار حداقل برای ضخامت نبود. پیمانکاران باید در مورد ضخامت دال توجه لازم را داشته باشند تا از کمتر نبودن ضخامت دال از مقدار 4/3 اینچ اطمینان حاصل شود.

طبق نظر متخصصان این موضوع باعث تحمیل انتظارات غلط به مالکان، مهندسان و معماران می‌شود، زیرا تعداد محدودی از دال‌ها هستند که با این معیارها تطابق دارند. دیده‌شده است که تغییرات ضخامت دال معمولاً به مشکلات مقاومتی منجر نمی‌شود. اغلب در مورد دال‌های روی زمین، کاهش ضخامت دال با بتن مقاومت بالا و مقدار بیشتر ضریب عکس‌العمل بستر (K) در طراحی جبران می‌شود.

 منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه طراحی فونداسیون در Etabs2016
باسلام با توجه به امکان طراحی دالها در ایتبس ۲۰۱۶ خواستم ببینم آیا امکان طراحی فونداسیون با استفاده از etabs2016 وجود دارد. در صورت مثبت بودن، اتصال پای ستون ها به چه صورت خواهد بود و چه درجات آزادی را باید در پای ستون ها در نظر بگیرم. برای در نظر گرفتن تاثیر سختی دیوارهای برشی بر فونداسیون و در نظر گرفتن اندر کنش بین فونداسیون و دیوار ایا طراحی فونداسیون با ایتبس دقیق تر از سیف نیست؟ با تشکر
عکس کاربر
0پاسخ
چگونگی تعیین و محاسبه درجه هیدراسیون بتن (آلفا)
با سلام خدمت دوستان.سه روش برای محاسبه درجه هیدراسیون بتن (آلفا) وجود دارد اگر کسی از دوستان اطلاعاتی در این زمینه دارد یا میتواند بنده رو به مقاله یا رفرنسی ارجاع دهد ممنون میشوم. با سپاس فراوان
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 خرداد 1398
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  12 تير 1398
  انجمن علمی بتن ایران
  25 تير 1398
  دانشگاه ارومیه - انجمن آبخیزداری ایران
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808