مقاله تحلیلی: فرآیند ساخت دال بتنی

مقاله تحلیلی: فرآیند ساخت دال بتنی

فرآیند ساخت دال بتنی شامل نصب قالب، آرماتورگذاری، بتن‌ریزی، متراکم کردن، پرداخت بتن و در نهایت برداشتن قالب‌ها و عمل‌آوری دال بتنی است.

فرآیند ساخت دال کف بتنی

 1. نصب قالب
 2. آرماتور گذاری
 3. بتن‌ریزی، تراکم و پرداخت بتن
 4. عمل‌آوری بتن و برداشتن قالب‌ها

نصب قالب

قالب باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در برابر بارهای ناشی از ساخت‌وساز مانند فشار بتن تازه و وزن کارگران و ماشین‌آلات مقاومت کند. در این راستا باید از راهنمای قالب‌بندی در آیین‌نامه ACI ۳۴۷-۰۴ استفاده شود.

جنبه‌های متعددی از ساخت‌وساز باید در هنگام نصب قالب مورد توجه قرار گیرند؛ مثلاً قالب باید در محل درست قرار گرفته، در یک خط و تراز باشد، درزها کاملاً درزبندی شده باشند و غیره.

از مصالح مختلفی مانند چوب، فولاد و آلومینیوم می‌توان برای قالب‌بندی دال بتنی استفاده کرد.

فرآیند ساخت دال بتنیمهندس کارگاه باید به مشکلات محتمل در هنگام قالب‌بندی توجه داشته باشد و به طریقی از بروز آن‌ها جلوگیری کند. در غیر این صورت ممکن است قالب فروبریزد. این نقص‌های ساختمانی عبارت‌اند از:

 • عدم کنترل یا کنترل ضعیف قالب در طول بتن‌ریزی و بعد از آن برای شناسایی تغییر شکل‌های غیرمعمول یا دیگر نشانه‌های فروریختن احتمالی که می‌توان اقدام به اصلاح آن‌ها کرد.
 • میخ، پیچ، جوش یا بست ناکافی
 • مهاربندی جانبی نامناسب
 • عدم تطابق شکل قالب با شکل دال در نقشه‌ها
 • نبود نظارت میدانی مناسب برای اطمینان از تفسیر درست نقشه‌های طراحی توسط سازندگان قالب
 • استفاده از چوب‌های آسیب‌دیده یا نامرغوب با مقاومت کمتر از مقدار مورد نیاز.

آرماتورگذاری

قبل از آرماتورگذاری باید قالب‌ها کنترل و بررسی شوند تا از تطابق ابعاد و موقعیت اعضای بتنی با پلان‌ها اطمینان حاصل گردد.

به‌علاوه قالب‌ها باید کاملاً تمیز بوده و به‌درستی روغن‌کاری شده باشد اما ته به‌گونه‌ای که روغن روی آرماتورها و درزهای ساخت جاری نشود.

در نقشه‌های طراحی جزئیات لازم و مربوط را به آرماتورها ارائه می‌شود؛ پس تنها باید اندازه آرماتور تعریف شده از نقشه‌ها استخراج و طول لازم برش زده شود. بعد از آن باید آرماتور را به‌اندازه لازم خم کرد.

بعد از آماده‌سازی آرماتورها نوبت به جایگذاری آن‌ها با در نظر داشتن فاصله تعیین شده بین آرماتورها و کاور بتنی می‌رسد.

فاصله مورد نیاز برای کاور و فاصله بین آرماتورها را می‌توان با استفاده از اسپیسرها حفظ کرد. از سیم برای بستن آرماتورهای اصلی و آرماتورهای تقسیم استفاده می‌شود.

فرآیند ساخت دال بتنیلازم است بدانید که آرماتورگذاری نادرست ممکن است باعث شکست‌های جدی در سازه‌های بتنی شود. کاور بتنی نامناسب، آرماتورها و پیوند بین بتن و فولاد را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در نهایت بعد از انجام تمام کارهای گفته شده، مهندس کارگاه می‌تواند اجازه بتن‌ریزی دهد.

فرآیند ساخت دال بتنیبتن‌ریزی، تراکم و پرداخت بتن

مخلوط کردن و حمل بتن باید کاملاً با بتن‌ریزی و پرداخت آن هماهنگ باشد.

فرآیند ساخت دال بتنیبتن باید در موقعیت نهایی خود یا در نزدیک‌ترین محل ممکن به آن تخلیه شود تا از جداشدگی جلوگیری گردد. علاوه بر این مهندس کارگاه هم باید بتن‌ریزی را کنترل کرده و در صورت بروز مشکل اقدامات لازم را انجام دهد.

فرآیند ساخت دال بتنیمتراکم سازی بتن باهدف پر شدن فضاهای خالی، پوشاندن آرماتورها با بتن، جلوگیری از کرمو شدگی بتن و حذف هوای محبوس درون بتن؛ انجام می‌شود. ویبره داخلی یا خارجی معمول‌ترین راه برای متراکم ساختن بتن است. در نهایت سطح دال با توجه به کاربری مورد نظر، به طرق مختلف پرداخت می‌شود.

فرآیند ساخت دال بتنیعملی آوری بتن و برداشتن قالب

بعد از اتمام پرداخت باید از روش‌های مناسب برای عمل‌آوری بتن استفاده کرد. از روش‌های عمل‌آوری می‌توان به عمل‌آوری با آب، غرقاب کردن بتن یا اسپری کردن بخار اشاره کرد.

علاوه بر این می‌توان از روش‌های حفظ آب مانند پوشاندن سطح با ماسه، کرباس، کیسه یا پوشال، غشاهای شیمیایی و کاغذ ضدآب یا نوار پلاستیکی هم استفاده کرد.

توصیه می‌شود که قالب‌ها بعد از ۱۴ روز برداشته شوند.

فرآیند ساخت دال بتنی  منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه طراحی فونداسیون در Etabs2016
باسلام با توجه به امکان طراحی دالها در ایتبس ۲۰۱۶ خواستم ببینم آیا امکان طراحی فونداسیون با استفاده از etabs2016 وجود دارد. در صورت مثبت بودن، اتصال پای ستون ها به چه صورت خواهد بود و چه درجات آزادی را باید در پای ستون ها در نظر بگیرم. برای در نظر گرفتن تاثیر سختی دیوارهای برشی بر فونداسیون و در نظر گرفتن اندر کنش بین فونداسیون و دیوار ایا طراحی فونداسیون با ایتبس دقیق تر از سیف نیست؟ با تشکر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  11 تير 1398
  مجموعه رایان ژئوتکنیکس
  12 تير 1398
  انجمن علمی بتن ایران
  25 تير 1398
  دانشگاه ارومیه - انجمن آبخیزداری ایران
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808