پیغام هشدار

You are not authorized to view who bought that item. Please contact your site or shop administrator

ژئوسل، Geocell

ژئوسل، Geocell

ژئوسل، Geocell

ژئوسل‌ها مصالحی هستند که در پایدارسازی شیب‌ها برای کاهش پیامدهای زیست محیطی و کاهش لغزش زمین کاربرد دارد.

ژئوسل‌ها مصالحی هستند که در پایدارسازی شیب‌ها برای کاهش پیامدهای زیست محیطی و کاهش لغزش زمین کاربرد دارد. زمانی که از سازه‌های نگهدارنده مرسوم یا جنس بتن و فولاد برای پایداری شیب‌ها یا کاهش لغزش زمین استفاده می‌شود، این سازه‌ها معمولاً منظره زیبایی نداشته و با محیط زیست سازگار نیستند ولی وقتی این شبکه‌های لانه زنبوری پلی اتیلنی که به همراه خاک گیاه‌کاری شده جایگزین آنها می‌شوند، سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند. این فرآیند با نام محافظت بیوتکنیکی شیب نیز شناخته شده است. سیستم‌های معمول بیوتکنیکی عبارتند از ژئونت‌های متصل شده با مهارهای خاکی که خاک بذرپاشی شده را در محل نگه می‌دارند و یا ژئوسل‌های حاوی خاک‌های بذرپاشی شده که در اشکال مختلف اجرا می‌شوند.

اهمیت راهکارهای Geocell در ساخت و سازهای عمرانی

جهان و تکنولوژی هر روز در حال توسعه است. ساخت و ساز یکی از چیزهایی است که بخش بزرگی از عصر و روزگار ما است. با این حال، فناوری مورد استفاده برای ساخت و ساز در عصر مدرن نیز در حال تغییر است. تکنولوژی Geocell یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی است که برای پایداری خاک استفاده می‌شود. اما چرا و چقدر مهم است؟

این فناوری یک روش تثبیت و تقویت خاک است که در حال حاضر در جهان استفاده می‌شود. این روش برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن از نوارهای پلیمری استفاده می‌شود. این نوارها از خاک، سنگدانه و بسیاری از مواد بازیافتی دیگر تشکیل شده است. ماتریس‌های شش‌گوشه به هم پیوسته سه‌بعدی خاک را پایدار می‌کنند و همچنین باعث افزایش زهکشی می‌شوند.

استفاده از راه حل‌های Geocell در جهان را می‌توان از ۱۹۷۰ میلادی یافت. این روش به شدت برای جاده‌های نظامی به ویژه در منطقه گل و زمین‌های پر از تپه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از زمان‌های طولانی، بسیاری از پلیمرها و پارچه‌های مختلف برای ماتریس‌های مختلف Geocell برای ایجاد ورق استفاده می‌شود. با این حال، پلی اتیلن با کیفیت بالا که معمولا با نام HDPE شناخته شده است، بیشترین استفاده را پیدا کرده است. دیده شده است که HDPE بسیار مناسب برای تثبیت زمین و جاده‌ها است. با این حال، برای تحمل بار بزرگراه‌ها و یا راه‌آهن مناسب نیست.

کاربرد ژئوسل‌ها:

  • به عنوان یک عامل تحکیم بستر در کانال‌ها و مسیل‌ها
  • به عنوان یک عامل تقویت‌کننده در زمین‌های سست باتلاقی
  • به عنوان یک عامل کنترل فرسایش در شیب‌های تا زاویه ۴۵ درجه
  • به عنوان یک عامل مسلح‌کننده در دیواره های شیب دار کنار جاده‌ها با امکان ایجاد فضاهای سبز در سلول‌های ژئوسل

منبع

دسته بندی : 
اتصال به تخصص های کاربران: