مقاله تحلیلی: فولاد سرد نورد شده و کاهش هزینه ‌های بیمه

مقاله تحلیلی: فولاد سرد نورد شده و کاهش هزینه ‌های بیمه

با انتخاب فولاد سرد نورد شده نسبت به دیگر مصالح قاب می‌توانید چرخه ساخت‌وساز را سرعت بخشیده و حق بیمه خود را هم کاهش دهید. در این مقاله دلیل این موضوع را شرح می‌دهیم.

گاهی ساختمان‌های مسکونی میان مرتبه با قاب چوبی ساخته می‌شوند که هزینه اولیه قابل‌توجهی دارند و مقدار خطر این قاب‌ها به‌خصوص در طول ساخت‌وساز، بیشتر است. انجمن صنعت قاب فولادی چند مورد از آتش‌سوزی‌های فاجعه‌آمیز اخیر در ساختمان‌هایی چندطبقه با قاب چوبی را در کانادا و ایالات‌متحده فهرست کرده است. این نمونه‌ها نشان می‌دهند که قاب چوبی در هنگام آتش‌سوزی تخریب می‌شود.

بنابراین ساخت قاب سازه با چوب ممکن است هزینه اولیه بیشتری برای مالک در برداشته باشد؛ درحالی‌که مشخصات منحصربه‌فرد فولاد سرد نورد شده می‌تواند باعث صرفه‌جویی قابل‌توجه در موارد زیر شود:

 • ریسک سازنده و بیمه ساخت
 • هزینه‌های بیمه مالکیت شامل مسئولیت عمومی
 • جبران خسارت کارگران
 • بیمه تجاری

انواع مختلف بیمه در پروژه‌های ساختمانی و ساختمان‌های تکمیل‌شده ضروری هستند (که هزینه‌های آن‌ها برای ملک‌های تجاری و میان مرتبه بیشتر است). بااین‌وجود قاب فولاد سرد نورد شده (CFS) می‌تواند به کاهش این هزینه‌ها برای سازندگان و مالکان کمک کند.

خطر آتش‌سوزی کمتر

فولاد نمی‌سوزد و باعث شروع آتش نمی‌شود. دمای ذوب آن از دماهایی که در آتش‌سوزی ساختمان‌های معمولی رخ می‌دهد بسیار بالاتر است. درنتیجه سازه‌های دارای قاب CFS احتمال آتش‌سوزی کمتری دارند و در صورت آتش‌سوزی هم آسیب کمتری در داخل می‌بینند. آتش‌سوزی در ساختمان‌های دارای قاب CFS باعث آسیب کمتری به املاک مجاور می‌شود.

یک نمونه از تأثیر CFS بر کاهش هزینه‌های بیمه یک هتل چهار طبقه با 400 واحد است که عرض 24 ماه در اوهایو ساخته‌شده است. با CFS بیمه سازنده ۳۶۰۰۰۰ دلار بود، اما درصورتی‌که ساختمان با چوب ساخته می‌شد، همین سطح از پوشش بیمه‌ای 1.6 میلیون دلار هزینه در برداشت. صرفه‌جویی حق بیمه با استفاده از CFS بیش از 1.2 میلیون دلار بود.

کاهش مسئولیت قانونی

علاوه بر هزینه بیمه کردن املاک، مالکان باید مسئولیت قانونی حوادث در حین ساخت و آتش‌سوزی ساختمان که ممکن است به املاک مجاور هم سرایت کند را هم در نظر بگیرند. حجم زیاد دادخواست‌های قضایی ممکن است ازنظر هزینه‌ها برای مالک فلج‌کننده باشد.

این مسئولیت یک نگرانی بزرگ برای سازندگان و مالکان ساختمان‌های تجاری و میان مرتبه است – به‌خصوص برای این نوع از ساختمان‌ها که در مناطق شهری ساخته می‌شوند و در آن ساختمان‌ها به هم بسیار نزدیک هستند؛ مثلاً در سال 2015 یک آتش‌سوزی در آپارتمانی در نیوجرسی، صدها نفر از ساختمان‌های مجاور را وادار به جابه‌جایی کرد.

دادخواست‌های قضایی علیه مالک ساختمان به دلیل خطر آتش‌سوزی در ساختمان چوبی شکل گرفت. طبق گزارش CBS هیچ اتهامی در زمینه نقض آیین‌نامه‌های ساختمانی در مجتمع آپارتمانی وجود نداشت؛ اما مقامات آتش‌نشانی و قانون‌گذاران استفاده از چوب سبک که نسبت به دیگر انواع چوب قابل اشتعال تر است را زیر سؤال برده‌اند.

همه پروژه‌های ساختمانی مسکونی و تجاری نیاز به‌نوعی از بیمه دارند و CFS ثابت کرده که می‌تواند در کل چرخه عمر یک ساختمان از گزینه‌های دیگر مقرون‌به‌صرفه تر باشد. درصورتی‌که یک پروژه CFS غیرقابل اشتعال تشخیص داده شود، برای بیمه هم می‌توان تخفیف‌هایی در نظر گرفت.

به دلیل اینکه CFS نسبت به دیگر مصالح ایمن‌تر و قابل‌اعتمادتر است، شرکت‌های بیمه‌ای هم بیمه‌نامه را با تخفیف‌هایی برای این نوع سازه‌ها در نظر می‌گیرند.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
مشکل خروجی dwg برای Tekla 20
سلام بنده با تکلا 20 چند نقشه را آماده کردم و به صورت dwg خروجی گرفتم ولی فایل های خروجی داده شده به صورت اتوکد را چک کردم متوجه شدم هیچ محتوایی در آن نیست و فایل خالی می باشد ولی در محیط نقشه تکلا ، نقشه ها به صورت کامل بدون اشکالی نشان می دهد ، چه تنظیماتی نیاز می باشد تا این مشکل برطرف شود؟؟
عکس کاربر
0پاسخ
طراحی مهاربند کمانش تاب brb در SeismoStruct
سلام میخواستم بدانم امکان مدل کردن مهاربند brb با طول کوتاه در برنامه SeismoStruct وجود داره یا نه ؟
عکس کاربر
0پاسخ
مدلسازی اندر کنش خاک و سازه با opensees
سلام بنده برای مدلسازی رفتار اندر کنش خاک و سازه از نرم افزار opensees استفاده کردم.برای این که نودهای پایین ستونهای طبقه اول سازه بهم متصل شوند و بروی مدل خاک یکپارچه عمل کنند از المان regidlink beam استفاده کردم ولی هنگام اجرای مدل سازه فروپاشی میکنه و المان را درنظر نمیگیرد. اگر در این مورد اطلاعات دارید خوشحال میشم از راهنماییتون استفاده کنم. سپاس
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  6 آبان 1399
  مجتمع رسانه ای راه و ساختمان
  8 آبان 1399
  مجتمع رسانه ای راه و ساختمان
  18 آبان 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  20 آبان 1399
  انجمن مکانیک سنگ ایران
  12 آذر 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  30 دى 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808