سازه و زلزله و خاک

مقاله تحلیلی: 7 راه افزایش بهره‌وری در صنعت ساخت و ساز

طبق مطالعه ای که اخیراً روی بیش از 12000 هزار پروژه انجام شده، بیش از 35 درصد از تمام پروژه‌های ساختمانی تغییرات عمده را تجربه می‌کنند. تقریباً هر تغییری در ساخت و ساز اثر منفی بر بهره‌وری خواهد داشت: 25 درصد از پروژه‌ها با افزایش 20 تا 25 درصدی هزینه‌ها روبرو می‌شوند که در عمل تا 30 درصد هم افزایش پیدا می‌کند.

نرم افزار طراحی اتصالات صفحه ستون به روش اجزاء محدود (آپدیت شد)

نرم افزار Auto-Base از مجموعه نرم‌افزاری Auto Connection است. این نرم افزار طراحی اتصال کف ستون را به دو روش طراحی ASD و LRFD انجام می دهد. تعریف شکل کف ستون به صورت جنرال یا کلی بوده و کاربر این امکان را دارد که هر یک از اجزاء اتصال کف ستون مانند ابعاد، انکر بولت ها، سخت‌کننده‌ها و دیگر اجزاء اتصال را تعریف کند. بارگزاری سیستم به صورت خمش دو محوره بوده و نرم افزار از مدل اجزاء محدود کف ستون برای حل مسئله بهره می‌جوید. پس از حل غیر خطی مدل اجزای محدود سیستم، با توجه به نتایج تحلیل کف ستون به دو روش طراحی می‌شود. از مزایای این نرم‌افزار، سادگی در تعریف مدل و دقت بسیار بالای تحلیل، با توجه به آنالیز غیر خطی آن است. نیروها را می‌توان به دو روش دستی و اتوماتیک به کف ستون اعمال کرد. در روش اتوماتیک نیروها از نرم‌افزارهای SAP2000 و ETABS خوانده می‌شود.

مقاله تحلیلی: وب‌سایت‌های مفید برای کاربران نرم‌افزار BIM

امروزه همگی BIM را می‌شناسیم! و می‌دانیم که BIM همه‌ی شاخه‌های صنعت ساختمان را تحت تأثیر قرار داده و رشته‌ی معماری باید بیش از همه‌ی این رشته‌ها از مزایای آن استفاده کند. 

مقاله تحلیلی: ترک‌های افقی در دیوارهای سازه‌های باربر

در ساخت‌وساز سنتی، دیوارهای بنایی نقش بسزایی در رفتار و عملکرد خانه دارند. ترک‌های افقی در دیوار‌ها تا حدود زیادی تحت تأثیر انبساط و انقباض دال، خمش دال و اثرات حرارتی هستند.

مقاله تحلیلی: تعمیر پل با استفاده از FRP

پل عابر پیاده موجود دارای 9 فوت ارتفاع، 8 فوت عرض، یک خرپای فولادی دو دهانه دارد یک دهانه 49 فوت طول از پایه‌های جانبی قرارگرفته در دامنه‌ی تپه تا برج تکیه‌گاه فولادی در مرکز آن و دهانه دیگر 80 فوت از ریل‌های BNSF فاصله دارد. 

مقاله تحلیلی: مروری بر برترین ترندهای صنعت ساختمان در آینده

بااینکه از ظهور واقعیت مجازی تنها چند سال می‌گذرد اما انتظار می‌رود که با پیدایش تکنولوژی جدیدی به اسم واقعیت افزوده و با توجه به مزایا و کاربردهای آن به‌زودی از چرخه تکنولوژی‌های روز خارج شود. واقعیت افزوده علاوه بر شبیه‌سازی دنیای واقعی به‌واسطه لنز دوربین، فرصت‌های متعددی را در صنعت ساخت‌وساز فراهم می‌آورد.

مقاله تحلیلی: 10 ترند برتر ساخت‌ و ساز

متخصصان معماری، مهندسی و ساخت‌وساز (AEC) با استفاده از BIM به فرآیندهای هوشمند مبتنی بر مدل‌های سه‌بعدی، درک عمیق از روند ساخت‌وساز و ابزاری برای برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت مؤثر ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها دسترسی می‌یابند

مقاله تحلیلی: محافظت از تاریخچه نیروی دریایی با اجرای یک قرارداد طرح - ساخت

ساختمان 26A در جزیره‌ی فورد و در سال 1935 به‌عنوان انبار نیروی هوایی و آشیانه هواپیما برای پایگاه هوایی نیروی دریایی ساخته شد. این ساختمان از حمله‌ی 7 دسامبر 1941 به بندر پیرل (شکل 1 و 2) جان سالم به در برده و در 75 سال گذشته تغییرات زیادی در کاربری آن ایجادشده است. در سال 2014، نیروی دریایی ساختمان 26A را برای ایجاد مرکز آموزش جدید نیروهای مرکز امنیتی (CENSECFOR) انتخاب کرد.

مقاله تحلیلی: چگونگی نصب ایمن جرثقیل و جلوگیری از وقوع خطر

یک محل ساخت‌وساز با جرثقیل‌ها، محیط خاکی و ماشین‌آلات سنگینش در دید عموم تصور می‌شود. آسمان‌خراش‌ها با محدودیت‌هایی زیادی به لحاظ ساخت در ارتفاع روبرو هستند.

مقاله تحلیلی: 5 پادکست برتر مرتبط با ساخت‌وساز

استفاده از پادکست‌ها یک روش عالی برای آگاهی یافتن از آنچه در صنعت مرتبط با حرفه شما می‌گذرد، محسوب می‌شود. صنعت ساخت‌وساز هم مستثنی از این موضوع نیست.استفاده از پادکست‌ها یک روش عالی برای آگاهی یافتن از آنچه در صنعت مرتبط با حرفه شما می‌گذرد، محسوب می‌شود. صنعت ساخت‌وساز هم مستثنی از این موضوع نیست.

مقاله تحلیلی: استفاده از فناوری هوشمند برای ساخت شهرهای هوشمند

با توسعه گسترده اینترنت اشیاء (IoT)، شهرهای هوشمند به بیش از یک مفهوم تبدیل شده‌اند. تکنولوژی پیوسته خدمات شهری در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هرچند به‌کارگیری فناوری جدید در صنعت ساخت‌وساز ممکن است یک روند آهسته باشد، اما ثابت‌شده که تغییرات موردنیاز و بهبود فرایندهای ساخت‌وساز را در پی داشته است.

مقاله تحلیلی:‌ برخی از قابلیت‌های کلیدی نرم‌افزار ETABS2017

امکان مش بندی داخلی با تعریف اختصاصی توسط کاربر با استفاده از فایل اتوکد و چند روش دیگر برای پوسته‌های منحنی، مش بندی حرفه‌ای برای المان‌های سقف به‌منظور کاستن از ناپیوستگی‌های مش بندی که در ورژن های قبلی با edge constraints  حل‌شده بود، اما در این ورژن سعی بر آن است تا پیوستگی در مش بندی با ترکیب مش مستطیلی و مثلثی حاصل شود.

مقاله تحلیلی: تشخیص خطر خوردگی فولاد در سازه‌های بتنی

آیا شما اصول خوردگی فولاد در بتن را می‌شناسید؟ زمانی که فولاد توسط لایه‌ی بتن احاطه می‌شود، سیمان هیدراته یک محیط قلیایی را که در آن pH بتن حدود 12.6 است، ایجاد می‌کند. این محیط به فولاد کمک می‌کند که لایه‌ای مقاوم را بر روی سطح خود تشکیل دهد.

مقاله تحلیلی:‌ تعاریف، اهداف و دلایل گسیختگی فونداسیون

ساختمان را به‌صورت کلی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: ساختمان‌های عمومی و ساختمان‌های مسکونی. ساختمان‌های عمومی ساختمان‌هایی هستند که برای استفاده‌ی عموم مردم ساخته می‌شوند، مانند اداره‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، سینماها و ...، در حالی که ساختمان‌های مسکونی برای استفاده‌ی فردی یا گروهی از افراد ساخته می‌شوند، مانند یک خانه‌ی مسکونی یا ییلاقی. از نظر مهندسی روش ساخت هر دوی این ساختمان‌ها یکسان است.

مقاله تحلیلی: 7 راهکار برای به حداقل رساندن ریسک‌های ناشی از الزامات زیست‌محیطی در برنامه زمانی و بودجه

اکثر پروژه‌های انتقال با هر میزان اهمیتی، در هر مرحله با ریسک‌هایی ازنظر برنامه زمان‌بندی و بودجه، ازنظر امکان انجام آن، محل اجرا، کسب مجوزها، طراحی روش ساخت‌وساز و عملیات مربوط به آن مواجه می‌شوند.

مقاله تحلیلی: شش سیستم سازه‌ ای غیرمتعارف و کاربرد آنها در معماری

در 60 سال گذشته شاهد جهش فوق‌العاده‌ای در تکنولوژی و مصالح ساخت‌وساز، مانند توسعه‌ی سریع فناوری‌های شبیه‌سازی و نرم‌افزارهای مدل‌سازی، بوده‌ایم. این دستاوردها دریچه‌ای جدید در معماری و ساخت‌وساز باز کرده‌اند.

مقاله تحلیلی: در روش عملکردی چه هدفی دنبال می شود؟

با اجرای آیین‌نامه بین‌المللی ساختمان‌های موجود (IEBC)‌ در ایالت‌های مختلف،‌ مهندسان بیشتر پی به تفاوت روش تجویزی و روش ناحیه کاری می‌برند.

مقاله تحلیلی: طراحی و آنالیز شبکه‌ای از تیرهای اندرکنشی اصلی و فرعی در دهانه‌های بزرگ

در برخی از ساختمان‌ها به سطوح بزرگ پیوسته نیاز داریم و در چنین مواردی وجود ستون‌ها باید تا حد امکان کاهش پیدا کند.

مقاله تحلیلی: آیا دختر شما باید یک مهندس عمران باشد؟ (نگاهی به مقاله‌ ای از 50 سال قبل)

در سال 1968 یک عضو جوان ASCE به نام جودی همیلتون یک مقاله برای نشریه‌ی مهندس عمران نوشت که عنوان آن؛ این بود: آیا دختر شما باید یک مهندس عمران باشد؟

مقاله تحلیلی: رویکردی متفاوت در مقابله با فاجعه

ما، به‌عنوان مهندسان سازه، تفاوت‌هایی در زندگی مردم ایجاد کرده و به اطمینان از سلامت، ایمنی و رفاه جامعه کمک می‌کنیم.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سازه و زلزله و خاک

تقویم آموزشی

3 تير 1397
موسسه ۸۰۸ با همکاری تیم ایران بیم
3 تير 1397
موسسه ۸۰۸ با همکاری تیم ایران بیم
4 تير 1397
کمیته فنی منطقه اروپا از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک (ISSMGE)
4 تير 1397
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
4 تير 1397
موسسه ۸۰۸ با همکاری تیم ایران بیم
4 تير 1397
موسسه ۸۰۸ با همکاری تیم ایران بیم
4 تير 1397
جامعه مهندسان مشاور ایران
5 تير 1397
موسسه ۸۰۸ با همکاری تیم ایران بیم
6 تير 1397
پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
7 تير 1397
موسسه 808
20 تير 1397
موسسه آموزش عالی شهریار آستارا
26 تير 1397
کمیته برگزاری انجمن بین المللی مکانیک خاک و مهندسی ژئوتکنیک
26 تير 1397
تیم IRAN-BIM
1 مرداد 1397
دانشگاه صنعتی مراغه با همکاري دانشگاه تبريز، دانشگاه شهيد مدني
20 مرداد 1397
بخش دانشجویی انجمن بین‌المللی IAHR
29 مرداد 1397
دانشگاه صنعتی مراغه با همکاری دانشگاه تبریز
11 شهريور 1397
دپارتمان علوم زمین شناسی دانشگاه مالتا
12 شهريور 1397
انجمن مهندسی ژئوسنتتیک و شاخه ایرانی IGS
14 شهريور 1397
انجمن هیدرولیک ایران ، دانشگاه شهركرد
18 شهريور 1397
دبیرخانه دائمی کنفرانس
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
28 شهريور 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
1 مهر 1397
انجمن ژئوتکنیک ایران
10 مهر 1397
موسسه غیرتجاری هنری نشر فن آریا
18 مهر 1397
مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
30 آبان 1397
انجمن مهندسی راه و ساختمان ایران
20 آذر 1397
انجمن سازه های فولادی ایران

موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران