سازه و زلزله و خاک

نرم افزار طراحی اتصالات صفحه ستون به روش اجزاء محدود (آپدیت شد)

نرم افزار Auto-Base از مجموعه نرم افزاری Auto Connection می باشد. این نرم افزار طراحی اتصال کف ستون را به دو روش طراحی ASD و LRFD انجام می دهد. تعریف شکل کف ستون به صورت جنرال یا کلی بوده و کاربر این امکان را دارد که هر یک از اجزاء اتصال کف ستون مانند ابعاد، انکر بولت ها، سخت کننده ها و دیگر اجزاء اتصال را تعریف نماید. بارگزاری سیستم به صورت خمش دو محوره بوده و نرم افزار از مدل اجزاء محدود کف ستون برای حل مسئله بهره می جوید. پس از حل غیر خطی مدل اجزاء محدود سیستم، با توجه به نتایج تحلیل کف ستون به دو روش طراحی می شود. از مزایای این نرم افزار، سادگی در تعریف مدل و دقت بسیار بالای تحلیل، با توجه به آنالیز غیر خطی آن می باشد. نیروها را می توان به دو روش دستی و اتوماتیک به کف ستون اعمال نمود. در روش اتوماتیک نیروها از نرم افزارهای SAP2000 و ETABS خوانده می شود.

مقاله تحلیلی: طراحی سازه‌ای برج الماس دوبی

برج الماس یک برج اداری با ارتفاع 360 متر در دوبی می‌باشد. طراحی آن شامل دو برج بیضوی متقاطع است که روی یک سکوی دو طبقه قرار دارند. شکل معماری و نیازمندی‌های مشتریان در خصوص استفاده بهینه از کف، سبب مشکلات قابل‌توجهی برای تیم طراحی سازه شد. در این مقاله در خصوص اسکلت سازه‌ای، مطالعات صورت گرفته تونل-باد شامل شتاب ساختمان، تغییر مکان‌های جانبی و اثرات کوتاه شدگی ستون و اقدامات کاهنده بحث می‌شود. هم‌چنین توضیحاتی در خصوص طرح دکل برج و میراگرهای جرمی تنظیم شده ارائه می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: چالش‌های اصلی در مغزه گیری از بتن

گرفتن نمونه مغزه از سازه‌های بتنی برای ارزیابی جامع از دوام و عملکرد سازه مورد نیاز است. تست فشار روی مغزه نمونه‌ها به عنوان مطمئن‌ترین روش برای ارزیابی مقاومت فشاری و یک سیستم کنترل کیفیت شناخته شده است. روش در نظر گرفتن مغزه نمونه و تست آن‌ها بر اساس استاندارد (ASTM C 42 و ACI 318) انجام می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ده مورد از مقاوم‌ترین ساختمان‌ها در برابر زلزله

همیشه به محض صحبت درباره زمین لرزه، اولین تصاویری که در ذهن ایجاد می‌شود، دگرگونی، ویرانی و مصیبت است. علاوه بر این موارد، این تصور هم وجود دارد که زلزله سبب مرگ هزاران و حتی میلیون‌ها نفر می‌شود. نیروهای جانبی ناشی از امواج لرزه‌ای مسئله جدیدی برای بشر نیست اما همیشه باعث آزرده خاطر شده انسان از عصر برنز تا به کنون شده است، چرا که در طول تاریخ شهرهای مهمی با معماری چشمگیر به دست این بلای طبیعی تخریب شده‌اند. این موضوع وقتی وخیم‌تر و نگران‌کننده‌تر می‌شود که جمعیت شهرنشین ساکن در سازه‌های سر به فلک کشیده افزایش یابد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 7 مورد از بزرگ‌ترین و بدترین سازه‌های فراساحلی

از آنجایی که اقیانوس‌ها دور تا دور ما را فرار گفته‌اند، عجیب نیست که بگوییم تعدادی از بلندترین سازه‌های جهان در آب قرار دارند. این سازه‌های غول پیکر تفاوت آن‌چنانی با یکدیگر ندارند. بسیاری از این سازه‌ها نفت را از اعماق زمین استخراج می‌کنند. پر سود بودن این کار هزینه‌ها و مهندسی پیچیده این سازه‌ها را توجیه می‌کند. یک خصوصیت مشترک بین این سازه‌ها، اندازه قابل توجه آن‌هاست. در ادامه هفت مورد از این سازه‌ها را بررسی می‌کنیم...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مدل‌سازی اجزا غیرخطی مهاربندهای کمانش تاب (BRB) مدل Powercat در نرم افزار Perform

برای کمک به تعریف اعضای BRB در برنامه تحلیل سازه­ای Perform، Rutherford  و  Chekene اعضا را مطابق با نتایج هیسترتیک 9 مهاربند آزمایش شده، مدل‌سازی کردند. هدف، ارائه مدل­های بهینه­ سازی شده اعضا برای 9 مهاربند آزمایش شده مدل Powercat و ارائه روشی کلی برای درون‌یابی مدل­های اجزا در پیکربندی­ مهاربندهایی است که آزمایش نشده­اند. در این گزارش نتایج کارهای انجام شده به صورت خلاصه ارائه می‌گردد و همچنین دستورالعمل‌هایی برای کلی سازی اعضای غیرخطی مهاربندهای کمانش تاب مدل Powercat ارائه شده است....برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: آنالیز سازه‌ای زلزله 2016 تایوان، دلایل احتمالی شکست و فروریزش سازه‌ای

زلزله‌ای با بزرگی 6.4 ریشتر در تاریخ 6 فوریه 2016 رخ داد. این زلزله منجر به فروریزش ساختمان 17 طبقه Weiguan Golden Dragon شد. نکته قابل توجه این است که این ساختمان تنها ساختمان بلند مرتبه‌ای بود که به صورت کامل فروریخت و منجر به مرگ 59 تن شد، اما چرا؟...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :روش انبار کردن مصالح در محل اجرای پروژه

چینش و انبار کردن آجرها در محل ساخت: • آجرها را نزدیک محل کار بچینید، به صورتی که کمترین کار برای تخلیه و حمل مجدد آجرها در پالت‌ها یا چرخ‌های دستی انجام شود. • انواع مختلف آجرها (مانند آجرهای رسی، آجرهای رس و خاکستر آتش‌فشانی و ...) باید به صورت مجزا دسته بندی و انبار شوند. • آجرهایی با مقاومت و سایزهای مختلف (یعنی ماژولار یا غیر ماژولار) باید به صورت مجزا دسته بندی و انبار شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: الزامات تأسیس یک شرکت ساختمانی

تأسیس یک شرکت ساخت‌وساز ‌می‌تواند ریسکی سودمند تحت شرایط درست باشد. ساخت‌وساز، صنعتی است که همیشه دارای متقاضی است. اگر تجربه‌ای در ساخت‌وساز دارید و می‌خواهید شرکت خود را تأسیس کنید، ابتدا درباره نیازمندی‌ها، قوانین و اصول تجارت آگاهی‌های لازم را کسب کنید...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: قسمت‌های اصلی ساختمان‌های بتن‌آرمه – سازه‌های قابی

ساختمانهای قابی بتنی معمولترین نوع در ساختمان‌های مدرن محسوب می‌شوند. این ساختمان‌ها معمولاً شامل قاب یا اسکلت بتنی میباشند. اعضای افقی تیرها و اعضای قاﺋﻢ ستون‌ها هستند. سازه‌های بتنی همچنین شامل دال‌ها که به صورت کف و سقف کاربرد دارند نیز می‌شوند. در میان این‌ها، ستون‌ها مهم‌ترین اعضا هستند چرا که آن‌ها بار عمده ساختمان را تحمل می‌کنند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: کنترل کیفیت در ساخت ‌و ساز بتنی

کیفیت ساخت‌ و ساز بتنی را می‌توان در 3 دسته مجزا طبقه‌بندی کرد، 1- کنترل کیفیت قبل از بتن‌ریزی، 2- کنترل کیفیت در طول بتن‌ریزی، 3- کنترل کیفیت بعد از ساخت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: لنگر ترک خوردگی و ایمنی اعضای پس کشیده

وقتی آیین‌نامه‌های اصلی ساختمان با اعضای سازه‌ای خاص سازگاری نداشته باشند، سردرگمی و عدم قطعیت در میان مهندسان طراح به وجود می‌آید. در این شرایط، نیاز است که صنعت با مسئولان آیین‌نامه‌ای برای روشن شدن بیشتر مطلب تعامل داشته باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: طراحی مستقیم مبتنی بر تغییر مکان برای دیوار بتنی ساختمان‌ها

محبوبیت روش طراحی مستقیم مبتنی بر تغییر مکان(DDBD) به عنوان یک روش برای طراحی بارهای زلزله روز به روز در حال افزایش است. دلیل اصلی محبوبیت آن افزایش عملکرد مورد نیاز در ساختمان‌ها در طول زمین لرزه است. الزامات مورد نیاز برای کنترل تغییر مکان سازه‌ای و کاهش آسیب، بخشی از یک تحول بزرگ‌تر به نام طراحی مبتنی بر عملکرد است. DDBD ابزار مناسبی در اختیار مهندسان قرار می‌دهد تا این الزامات حاصل شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :محاسبه گام به گام حرارت در طراحی دال با استفاده از نرم افزار SAFE

در حقیقت ارزیابی بارگذاری حرارتی در هنگام طراحی یک دال با استفاده از نرم افزار SAFE، آن‌چنان پیچیده نیست، چرا که می‌توان این بار را با الگوی بارهای معمول همچون سربار بار مرده، بار زنده و ... در نظر گرفت؛ اما نباید این نکته را فراموش کرد که لازم است بار حرارتی در ترکیب بارهای استاندارد لحاظ شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی وبسایت های مفید و کاربردی برای آنالیز و محاسبات آنلاین سازه ای

در این مقاله قصد داریم چند وبسایت مفید که کاربرد انها در آنالیز و محاسبات سازه ای به صورت آنلاین است، معرفی کنیم...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: سیستم ساخت و ساز چوبی (الوار سنگین)

سیستم ساختمان‌های چوبی در آمریکای شمالی به دلیل اینکه گزینه خلاقانه تر و مقرون به صرفه تری نسبت به ساختمان-های بتنی و فولادی محسوب می‌شود، با افزایش چشمگیری همراه است. در حالی که اسکلت‌های ساختمانی با تیر و ستون چوبی طی قرن ها مورد استفاده قرار می‌گرفته اما محصولات پانلی جدید پنجره جدیدی را در صنعت ساخت و ساز چوبی گشوده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: انواع بار و مسیرهای انتقال بار

انواع بار و ترکیب بارها:اسکلت سازه‌ای باید به گونه‌ای طراحی شود که بارهای وارد بر آن مطابق با انتظارات مشتری و عملکردی که وی از سازه انتظار دارد، باشد. طراحی قاب به این صورت سبب می‌شود که انتقال بار از مسیرهای درستی انجام شود و همچنین الزامات آیین نامه‌ای در خصوص دهانه‌ها و ارتفاع آزاد در فضاهایی با کاربری خاص رعایت شود. ...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: طراحی پل در آینده

طراحی، مدل‌سازی و آنالیز از موارد کلیدی برای موفقیت پروژه‌های پل‌سازی است. در نسل جدید نرم افزار مدل‌سازی پل، باید مدل ساخته شده بر مبنای هدف باشد تا طراحان و پیمانکاران بتوانند محدوده‌های گوناگونی از اطلاعات پل را در طول عمر پل ایجاد، اجرا، نگهداری و مستند سازی کنند. اشتراک اطلاعات در یک مدل سه بعدی با اطلاعات فنی؛ کیفیت داده‌ها، هماهنگی، قابلیت ساخت و جنبه‌های اجرایی شامل مدیریت سرمایه را افزایش می‌دهد. کاهش کلی هزینه‌های پروژه برای کل سیستم و برای تمامی سهامداران مهم است و در دسترس بودن مدل‌های سه بعدی هوشمند، مؤلفه‌ای ضروری در افزایش سرعت تحویل پروژه و پویایی اطلاعات آن می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: رطوبت در ساختمان - علل، منابع و نتایج

وجود رطوبت در ساختمان یکی از جنبه‌های مهمی است که در طول طراحی ساختمان باید در نظر گرفته شود. چرا که اگر نادیده گرفته شود، به‌ طور نامطلوبی سازه ساختمان را تحت تأثیر قرار خواهد داد و شرایط غیربهداشتی برای افراد ساکن در آن ساختمان ایجاد می‌کند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سازه و زلزله و خاک

تقویم آموزشی

17 فروردين 1396
موسسه مهندسی سازه آمریکا (SEI)
30 فروردين 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
30 فروردين 1396
دانشگاه صنعتی شریف
31 فروردين 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
3 ارديبهشت 1396
دانشکده هنر و معماری دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
5 ارديبهشت 1396
شورای اسلامی شهر مشهد،دانشگاه فردوسی مشهد، شهرداری و مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
6 ارديبهشت 1396
مرکز تحقیقات راه ، مسکن و ساختمان
6 ارديبهشت 1396
جهاد دانشگاهی استان کرمان و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز، دانشگاه پیام نور مرکز سقز، دانشگاه جامع علمی کاربردی سقز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستا
10 ارديبهشت 1396
مرکز توسعه آموزش‌های نوین ایران (متـانا)
13 ارديبهشت 1396
گروه Zweig
15 ارديبهشت 1396
گروه مهندسی پایاشهر
20 ارديبهشت 1396
با همكاري دانشگاه ها و مراكز علمي كشور
21 ارديبهشت 1396
انجمن الگوريتم‌های فرا ابتکاري ايران. با همکاری دانشگاه پيام‌نور نجف‌آباد
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
30 ارديبهشت 1396
مرکز خدمات علمی آموزشی و پژوهشی أرگ
3 خرداد 1396
برگزار کننده: مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
25 خرداد 1396
انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
29 خرداد 1396
موسسه آموزشی و تحقیقاتی آتن (Athen ) با حمایت مجله تکنولوژی و مهندسی آتن
1 تير 1396
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه البرز
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه