سازه و زلزله و خاک

نرم افزار طراحی اتصالات صفحه ستون به روش اجزاء محدود (آپدیت شد)

نرم افزار Auto-Base از مجموعه نرم افزاری Auto Connection می باشد. این نرم افزار طراحی اتصال کف ستون را به دو روش طراحی ASD و LRFD انجام می دهد. تعریف شکل کف ستون به صورت جنرال یا کلی بوده و کاربر این امکان را دارد که هر یک از اجزاء اتصال کف ستون مانند ابعاد، انکر بولت ها، سخت کننده ها و دیگر اجزاء اتصال را تعریف نماید. بارگزاری سیستم به صورت خمش دو محوره بوده و نرم افزار از مدل اجزاء محدود کف ستون برای حل مسئله بهره می جوید. پس از حل غیر خطی مدل اجزاء محدود سیستم، با توجه به نتایج تحلیل کف ستون به دو روش طراحی می شود. از مزایای این نرم افزار، سادگی در تعریف مدل و دقت بسیار بالای تحلیل، با توجه به آنالیز غیر خطی آن می باشد. نیروها را می توان به دو روش دستی و اتوماتیک به کف ستون اعمال نمود. در روش اتوماتیک نیروها از نرم افزارهای SAP2000 و ETABS خوانده می شود.

مقاله تحلیلی: سیستم‌های مهاری پس کشیده

همان‌گونه که از نام مهار مشخص است، بخشی از سیستم پس کشیده است که برای مهار نمودن کابل‌ها به بتن در دو حالت انتهای مقطع و اتصال در میانه مقطع مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی مهار انتقال نیروی تنش به بتن تا زمان تکمیل این فرایند می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ساختمان سبز چیست؟

با استناد به شورای ساختمان‌های سبز ایالات متحده آمریکا، به طور کلی خانه‌های سبز سالم‌تر، راحت‌تر، پایدارتر و دارای بهره‌وری انرژی بیشتری هستند. این ساختمان‌ها کمترین تأثیر را روی محیط زیست دارند....برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: برج خمیده نیویورک، طولانی‌ترین آسمان‌خراش دنیا

درگیری همیشگی شهر نیویورک در خصوص آسمان‌خراش‌های باریک و فوق ‌بلند بر کسی پوشیده نیست...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مصالح نوین (پژوهش جدید مرکز تحقیقات NAHB در مورد مقاومت گرمایشی دیوار)

در تلاش برای تعیین دقیق‌تر عملکرد حرارتی انواع گزینه‌های سیستم دیوار تحت شرایط دنیای حقیقی، مرکز تحقیقات انجمن ملی خانه سازان (NAHB)، یک سری از آزمایش‌ها را روی پانل دیوارهای مسکونی در طول سال 2005 و 2006 انجام داد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی فضلور رحمان خان

فضلور رحمان خان مهندس سازه بنگلادشی-آمریکایی و معماری بود که سیستم‌های سازه‌ای مهمی را برای آسمان خراش‌ها ابداع نمود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: اصول بیمه بلایای طبیعی (مبانی زلزله)

هدف از این متن معرفی کسب و کار بیمه و مشکلات بیمه کردن ساختمان‌ها در برابر زلزله است و در آن به اصطلاحات و مفاهیم پایه بیمه شاره می‌شود. مبانی زلزله مجموعه‌ای از گزارش‌ها و موضوعات دیگر مرتبط با بیمه، مانند کاهش فشار اقتصادی و اثر بخشی آیین نامه‌های ساختمانی است. در حالی که این متن بر روی بیمه در برابر زلزله تمرکز خواهد کرد، اما اصول آن نیز به بیمه طوفان و دیگر فجایع طبیعی نیز قابل تعمیم است. با این که اصول بیمه زلزله در هر ایالت یکسان است، اما جزئیات در مورد پوشش بیمه، در دسترس بودن و هزینه آن از شرکتی تا شرکتی دیگر و از ایالتی تا ایالتی دیگر متفاوت است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: حفاظت کاتدی از زیرساخت‌ها

از یک سازه پل در معرض نمک می‌توان انتظار خوردگی میلگردهای مدفون در طول دوره خدمت رسانی را داشت. حفاظت کاتدی (CP) به ‌عنوان تنها روش پایدار تعمیر میلگردهای بتن مطرح است؛ بنابراین، CP را نباید به ‌صورت مجزا در نظر گرفت، به طوری که بخشی از برنامه کامل بهسازی می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: فضلور رحمان خان، مرد پشت هر آسمان خراش مدرن

یک لحظه در مورد بلندترین ساختمان‌های جهان فکر کنید. برای بسیاری، موردی که به ذهن می‌آید ساختمان امپایر استیت در شهر نیویورک است. ساختمان امپایر استیت زمانی که در سال 1931 ساخت و سازش به پایان رسید، به بلندترین ساختمان در جهان تبدیل شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مصاحبه اختصاصی با تیم طراح اولین آسمان خراش چوبی لندن

پیشنهاد طراحی یک آسمان خراش چوبی بلند مرتبه 80 طبقه (برج Oakwood) به بوریس جانسون، شهردار لندن داده شد. این برج توسط معماران شرکت طراحی معماری PLP و مهندسان شرکت‌های Smith و Wallwork و محققان دانشگاه کمبریج طراحی شد. این آسمان خراش 300 متری قرار است در Barbican در مرکز لندن ساخته شود و قرار است که 1000 واحد مسکونی داشته باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: روش‌های ساخت تونل

انتخاب روش‌های ساخت تونل دریک پروژه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. ساخت تونل و مهندسی تونل به‌ عنوان یکی از صنایع پیچیده و خاص در زمینه مهندسی عمران شناخته می‌شود. شرایط غیرقابل پیش بینی زمین، الزامات محیط زیستی و فاکتورهای زمین شناسی کار ساخت تونل را چالش برانگیز می‌نماید...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: عوامل مؤثر بر نفوذپذیری بتن

نفوذپذیری در واقع به ویژگی تنظیم سرعت جریان نفوذ یک سیال به داخل یک جسم جامد نفوذپذیر گفته می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 8 نوع از پلاستیک‌های رایج مورد استفاده در ساخت و ساز

پلاستیک پلی اتیلن از مونومر وینیل پلیمریزه ساخته شده است. مونومر یک نوع ترکیب ساده است که می‌تواند با پلیمریزاسیون به یک ترکیب ماکرومولکولی تبدیل شود. سه روش برای پلیمریزه کردن مونومرها به کار می‌رود: فرآیند فشار بالا، فرآیند فشار متوسط و فرآیند کم فشار...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: تفاوت بین گچ کاری و بندکشی

استفاده از اندود ملات بر روی سطح دیوار، ستون، سقف و غیره برای ایجاد سطح پایانی صاف، گچ کاری نامیده می‌شوند. ملات مورد استفاده برای گچ کاری می‌تواند ملات آهک، ملات سیمان یا ملات سیمان و آهک باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: در نظر گرفتن محل ساخت در روش طراحی یکپارچه ساختمان‌های بلند

توسعه سریع شهرهای مدرن چین فرصت‌های منحصر به فردی را برای طراحان و سازندگان ایجاد کرده است تا الگویی از معماری را به وجود آورند که یا مطابق با بافت شهری موجود باشد و یا مشابه شرایط شهرهای نوظهور، هویت های شهری کاملاً جدیدی را به ارمغان آورد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 7 قدم تا تبدیل شدن به طراح حرفه‌ای سازه

همان طور که می‌دانید رشته عمران شامل زیر شاخه و زمینه‌های گسترده کاری می‌باشد که بی‌شک یکی از لذت‌بخش‌ترین و جذاب‌ترین آن‌ها، بحث طراحی سازه می‌باشد. به طور کلی سازه‌ها خود به دو دسته کلی ساختمانی و غیر ساختمانی تقسیم‌بندی می‌شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ارزیابی شمع‌های بتنی

تأکید دستورالعمل‌های بازرسی سازه‌ها از جمله راهنمای بازرسی سازه انتاریو (OSIM)، عمدتاً بر بازرسی بصری و شرایط فیزیکی سازه‌ای پل‌ها می‌باشد. روش بازرسی بصری در این دستورالعمل شامل ارزیابی بصری از عیوب و نقص‌های موجود در روسازه و زیر سازه از نزدیک می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: کاهش ارتعاشات ناشی از باد در تیرهای روشنایی کم ارتفاع

ارتعاشات ناشی از باد یک مسئله همیشگی در طراحی تیرهای برق بوده است. این ارتعاشات می‌توانند تیرهای برق را به حرکت درآورند، حتی زمانی که هیچ طوفان یا باد شدیدی وجود ندارد. مهندسین این پدیده را با عنوان رزونانس می‌شناسند. زمانی که مقدار و دامنه تغییرش کلی بزرگی از رزونانس وجود داشته باشد، امکان انهدام سازه بسیار بالا می‌رود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: محاسبه بار باد بر اساس آخرین ویرایش آیین نامه داخلی

باد در حقیقت جریان هوا است که از نقاط پرفشار به نقاط کم فشار حرکت می کند. آسمان خراشهای دیوار شیشه ای سالهای 1950 با فضای باز داخلی مطلوب و وزن نسبتا کم برای اولین بار در مقابل نیروهای باد واکنش نشان دادند.با معرفی قاب های فولادی سبک وزن، دیگروزن یک عامل محدود کننده ارتفاع آسمان خراشها نبود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سازه و زلزله و خاک

تقویم آموزشی

11 ارديبهشت 1396
انجمن جامعه شناسی دانشگاه تربیت مدرس
11 ارديبهشت 1396
انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ب
12 ارديبهشت 1396
دانشکده هنر و معماری اسلامی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد با همکاری انجمن علمی معماری و شهرسازی اسلامی
12 ارديبهشت 1396
انجمن سازه های فولادی ایران با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
13 ارديبهشت 1396
دانشگاه فنی شهید مهاجر اصفهان
13 ارديبهشت 1396
گروه Zweig
13 ارديبهشت 1396
دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد
13 ارديبهشت 1396
انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
14 ارديبهشت 1396
نماینده شرکت دیزاین بیلدر انگلیس در ایران (شرکت مهندسین مشاور آرشیدز)
14 ارديبهشت 1396
مشارکت موسسه رویدادهای مهندسی صبا و دانشگاه پلی تکنیک مادرید و سفارت اسپانیا
15 ارديبهشت 1396
گروه مهندسی پایاشهر
18 ارديبهشت 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان
20 ارديبهشت 1396
با همكاري دانشگاه ها و مراكز علمي كشور
20 ارديبهشت 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
21 ارديبهشت 1396
انجمن الگوريتم‌های فرا ابتکاري ايران. با همکاری دانشگاه پيام‌نور نجف‌آباد
21 ارديبهشت 1396
ستاد برگزاری سومین نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه یزد
25 ارديبهشت 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
30 ارديبهشت 1396
مرکز خدمات علمی آموزشی و پژوهشی أرگ
3 خرداد 1396
برگزار کننده: مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
3 خرداد 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
5 خرداد 1396
نماینده شرکت ولاسولاریس سوئیس در ایران
5 خرداد 1396
شرکت توسعه دانش فرزانگان
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
20 خرداد 1396
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و با مشارکت شهرداری همدان
25 خرداد 1396
انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
25 خرداد 1396
مهندسین مشاور ژئودالامپر با حمایت دانشگاه ایوان کی
29 خرداد 1396
موسسه آموزشی و تحقیقاتی آتن (Athen ) با حمایت مجله تکنولوژی و مهندسی آتن
31 خرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
1 تير 1396
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه البرز
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
16 تير 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
22 تير 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
2 شهريور 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه Georgian Technology University گرجستان و دانشگاه ”Tbilisi Teaching University “Gorgasali گرجستانشرکت بین المللی کوشا
8 شهريور 1396
دانشگاه گیلان
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
14 شهريور 1396
موسسه اموزش عالی مهر- دانشگاه امام صادق- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
22 شهريور 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
15 مهر 1396
دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی با همکاری انجمن بین المللی فتوگرامتری، سنجش از دور و اطلاعات مکانی
25 مهر 1396
دانشگاه شیراز ، انجمن علمی پدافند غیرعامل ، استانداری فارس
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
30 آذر 1396
دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
5 ارديبهشت 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
4 تير 1397
کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه