مقالات تحلیلی

مقاله تحلیلی: روسازی در اقلیم‌های سرد

شرایط آب و هوایی سرد حاکم بر مناطقی نظیر کانادا، آمریکای شمالی و شمال اروپا سبب به وجود آمدن چالش‌های بسیاری در روسازی‌ها می‌شود. سرما همچنین منجر به ترک خوردگی در آسفالت و بتن شده و سبب افزایش عملیات نگهداری و هزینه‌ها می‌شود.

مقاله تحلیلی: مقرون به صرفه بودن در ساختمان‌های بلند مرتبه با دهانه طولانی

برج ویکتوریا با ارتفاع 268 فوت و 25 طبقه در مرکز شهر سیاتل قرار دارد. این برج 249 واحد مجلل آپارتمانی دارد که میانگین مساحت هر طبقه 733 فوت مربع می‌باشد.

مقاله تحلیلی: بیمِ متصل (Connected BIM)

این عجیب است که به‌کارگیری سنسورها که از ارزان‌ترین تکنولوژی‌های بازار هستند، باعث ثبات و بازتعریف کامل صنعت ساختمان که یکی از بزرگ‌ترین صنایع است، بشود.

مقاله تحلیلی: آموزش مستمر در مهندسی سازه برای ایجاد نوآوری و پیشرفت تدریجی امری حیاتی است

از یک طرف کسانی که فکر می‌کنند می‌توان تکنیک‌های الگوریتمی مهندسی را جایگزین مهندس کرد و از سوی دیگر معماران و کارفرمایانی که تصور می‌کنند هر چیزی امکان پذیر است، سبب شده‌اند تا از مهندسین سازه انتظار رشد و نوآوری نه فقط به خاطر ادامه حیات حرفه‌ای خود بلکه به علت مزیت‌هایی که برای دنیا دارد، وجود داشته باشد.

مقاله تحلیلی: مسائل مرتبط با مهاربندی در خرپا

در ادامه به مطالعه گسترده‌ای که در خصوص مسائل مهاربندی خرپا و دیدگاه جامعه مهندسی و صنعت تولید خرپا به مقوله طراحی مهاربندها و اجرای آن انجام شده می‌پردازیم.

مقاله تحلیلی: انتخاب سیستم مناسب برای کف با توجه به ملاحظات اقتصادی در ساختمان‌های بتنی

 

جهت پوشش کف ساختمان‌ها می‌توان از سیستم‌های مختلفی استفاده نمود. انتخاب سیستم مناسب و اقتصادی به پارامترهایی از قبیل کاربری، ملاحظات معماری و فاصله ستون‌ها بستگی دارد. در حالت کلی سربارهای پس از ساخت در ساختمان‌ها بین 550 تا 1000 کیلوگرم بر متر مربع متغیر می‌باشد. توصیه‌های زیر می‌تواند در انتخاب سیستم مناسب برای کف راهگشا باشد.

 

مقاله تحلیلی: طراحی عرشه چوبی ساختمان مسکونی

طبق گزارش‌های اخیر، 6500 نفر از مردم به دلیل خرابی بالکن‌ها و عرشه‌ها در آمریکا از سال 2003 مجروح شده‌اند. پیچیدگی مسئله وقتی مشخص شد که انجمن ریل و عرشه آمریکای شمالی (NADRA) تخمین زد بیش از 40 میلیون عرشه از خانه‌های موجود در آمریکا دارای بیش از 20 سال قدمت دارند. این بدان معنی است که این عرشه‌ها قبل از تدوین آیین نامه‌های ساختمانی امروزی ساخته شده‌اند.

مقاله تحلیلی: سازه‌های چوبی

در این متن به توصیف برخی از تکنیک‌های ساخت و طراحی که معمولاً برای خلق یک ساختمان چوبی کم خسارت استفاده می‌شود، می‌پردازیم.

مقاله تحلیلی: سازه‌های فولادی

در این متن به توصیف برخی از تکنیک‌های ساخت و طراحی که معمولاً برای خلق یک ساختمان فولادی کم خسارت استفاده می‌شود، می‌پردازیم.

مقاله تحلیلی: سازه‌های بتنی

در این متن به توصیف برخی از تکنیک‌های ساخت و طراحی که معمولاً برای خلق یک ساختمان بتنی کم خسارت استفاده می‌شود، می‌پردازیم و در مورد موضوعات زیر بحث خواهیم کرد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: اصلاح نقشه‌های سازه‌ای ساختمان‌های بنایی

ارتباط و هماهنگی بین معمار و مهندس برای اصلاح نقشه‌های سازه‌ای در ساختمان‌های بنایی ضروری است. اشتباهات، غفلت‌ها و درگیری‌هایی که می‌توانند به هزینه‌های اضافی منجر شوند، اغلب به علت ناهماهنگی بین نقشه‌های معماری و نقشه‌های سازه‌ای ایجاد می‌شوند. به نظر می‌رسد که سازه‌های اسکلت فلزی با دیوارهای حفره‌ای بنایی بیشتر مشکلات را ایجاد می‌کنند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: بهترین اپلیکیشن های عمرانی در سال 2017

با وجود اپلیکیشن های زیاد عمرانی دانلود یک برنامه و سپس بررسی آن به لحاظ مورد پسند بودن و همچنین قابلیت‌های آن در رفع نیازهای حرفه‌ای ما، پروسه‌ای زمان بر خواهد بود. ما این کار را برای شما ساده نموده و لیستی از بهترین اپلیکیشن های ساختمانی در سال 2017 بر اساس یک دسته بندی ارائه می‌کنیم.

مقاله تحلیلی: روایت یک جدال تلخ علمی؛ سال‌های پرآشوب ترزاقی

بی‌تردید کارل ون ترزاقی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های مهندسی ژئوتکنیک است. یادگارهای بی‌شمار وی عرصه مهندسی ژئوتکنیک تا به امروز نیز تازگی و جذابیت خود را حفظ کرده‌اند. با همه این اوصاف، کمتر کسی است که بداند وی در دورانی از زندگی پرافتخار خویش وارد چالشی جدی با یکی از همکارانش به نام پال فیلانگر شد. مباحثه‌ای عملی که از کنترل خارج شد و سرانجامی بسیار تلخ داشت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: صافی‌های جدید گرافنی با قابلیت حذف ذرات ریز نمک از آب دریا

گرافن به عنوان یکی از سخت‌ترین مواد در دنیا شناخته شده است، اما قابلیت این ماده تنها در این امر خلاصه نمی‌شود. از این ماده عجیب می‌توان برای جدا نمودن نمک از آب دریا به عنوان فیلتر نیز بهره‌مند شد. پس از آنکه محققین به برتری فیلتر‌های غشایی از جنس اکسید گرافن پی بردند (آن‌ها دریافتند که این ماده قابلیت فیلتراسیون نمک‌هایی با ابعاد بزرگ را دارد)، سیزده محقق از دانشگاه منچستر تصمیم به ساخت غشاهایی از جنس گرافن گرفتند که از آن‌ها می‌توان به عنوان صافی برای جداسازی کوچک‌ترین ذرات نمک از آب دریا بهره‌مند شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: تأثیرات آب و هوا بر سازه‌های بنایی

آب یکی از مهم‌ترین عوامل در ساختمان‌های بنایی می‌باشد. آب یکی از اجزا اصلی ملات و دوغاب است که امکان استفاده از آن و همچنین ملات ریزی را میسر می‌کند. زمانی که آب با دوغاب و ملات مخلوط می‌شود ذرات درون آن را محصور کرده و باعث می‌شود چسبندگی بیش‌تر اجزا شده و هم چنین دانه‌های سیمانی را حمل و باعث سهولت در چسبندگی و اتصال بیش‌تر بین اجزای یک سازه بنایی می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: سؤال و جواب‌های کوتاه مهندسی عمران- قسمت دوم

دال مجوف یک سیستم دال و فونداسیون بتن مسلح است که روی زمین ساخته می‌شود. این سیستم شامل یک فونداسیون محیطی (تیر کناری) و یک سری از تیرهای داخلی باریک (شالوده‌های نواری) است که فاصله مرکز تا مرکز یکسانی نسبت به هم دارند. تمام فونداسیون و سیستم دال روی سطح زمین ساخته می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: تحلیل غیرخطی هندسی

تحلیل غیرخطی هندسی در تحلیل سازه‌ها بسیار مفید است. این تحلیل می‌تواند به شما در سنجش درستی مدلتان کمک کند. این تحلیل امکان بهینه سازی فوق‌العاده‌ای را در سازه فراهم می‌کند. در این مقاله اصول تحلیل غیرخطی هندسی با استفاده از مثال‌های عملی و نه تئوری شرح داده خواهد شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی استفن تیموشنکو (Stephen Timoshenko)

استفن پروکوپویچ تیموشنکو اوکراینی یک مهندس آمریکایی بود. او به عنوان پدر مکانیک مهندسی مدرن شناخته می‌شود. او که از اعضای مؤسس آکادمی علوم اوکراین است، آثار مهمی در زمینه‌های مهندسی مکانیک، کشش و مقاومت مصالح دارد که بسیاری از آن‌ها امروز هنوز به طور گسترده استفاده می‌شوند. او کار علمی خود را در امپراتوری روسیه آغاز کرد، تیموشنکو در دوران جنگ داخلی روسیه به یوگسلاوی و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: طراحی لرزه‌ای سازه‌های غیر ساختمانی

طراحی لرزه ای سازه‌های غیر ساختمانی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود: طراحی لرزه‌ای مشابه ساختمان‌ها و طراحی لرزه‌ای غیرمشابه به ساختمان‌ها. سازه‌های غیر ساختمانی مشابه ساختمان‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که سیستم سازه‌ای آن‌ها مشابه ساختمان‌ها باشد. سازه‌های غیر ساختمانی مشابه ساختمان‌ها، واکنشی دینامیکی مشابه ساختمان‌ها دارند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مصالح ساختمانی جدید برای ساخت و سازهای آینده

در حالی که ممکن است عده‌ای معتقد باشند راه‌ها و روش‌های قدیمی بهترین هستند، اما واقعیت این است که توسعه صنعت ساختمان سبب سهولت و ایمنی بیشتر در این صنعت می‌شود. توسعه مصالح ساختمانی جدید و نوآورانه، به معماران برای تحقق بخشیدن هر چه بیشتر چشم انداز خود، کمک کرده است و آن‌ها می‌توانند ساختارهای جسورانه‌تری را به وسیله بهبود استقامت، انعطاف پذیری و دوام ایجاد کنند. در این حوزه توسعه و پیشرفت مستمر است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: باغ سایبری 4.0، استودیو اکولوژیک (زیست محیطی)

فکر کردن به آزمایش‌های معماری فریبنده است به خصوص که پای ارتقای طراحی معماری به واسطه علوم اجتماعی، اکولوژی و سیبرنتیک (cybernetics) وسط باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: انواع سدها بر اساس طراحی

سد وزنی سدی عظیم است که از بتن و مصالح سنگی ساخته می‌شود. این سدها برای نگهداری حجم زیادی از آب طراحی می‌شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: چگونه تکنولوژی، صنعت ساخت و ساز را دچار تغییر و تحول می‌کند؟

تا همين اواخر، صنعت ساخت و ساز تمايل چندانی به استفاده از تکنولوژی نداشت. ولی در حال حاضر، استفاده از تكنولوژي مدرن براي بهبود عملكرد و بهره‌وري اين بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله، چگونگی تأثیر تکنولوژی و فناوری بر روی صنعت ساخت و ساز و نحوه تغییر این صنعت مورد بررسی قرار می‌گیرد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: آیین نامه‌های کنونی و تعمیر ساختمان‌های آسیب دیده

اگر تعمیر و نگهداری ساختمان‌های موجود به صورت منطقی انجام شود، استفاده مجدد و تعمیر ساختمان‌های موجود به طور فزاینده‌ای اهمیت می‌یابد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

تقویم آموزشی

10 تير 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
11 تير 1396
انجمن بتن ایران و شرکت آرا بتن اروند
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
14 تير 1396
: مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛دپارتمان فناوری های نوین
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
15 تير 1396
دومین کنفرانس ملی شهرسازی، معماری، عمران و محیط زیست
15 تير 1396
دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
16 تير 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس
19 تير 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
23 تير 1396
موسسه علمی و پژوهشی بهتا پارس کریمان
27 تير 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
27 تير 1396
دانشگاه علم و فرهنگ
28 تير 1396
کمیته کاربرد FRP از انجمن مهندسی عمران چین (CCES)
1 مرداد 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
5 مرداد 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
12 مرداد 1396
شرکت مهندسی ماه دانش عطران
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
دانشگاه اسوه - تهران - دانشگاه شهید بهشتی
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
2 شهريور 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه Georgian Technology University گرجستان و دانشگاه ”Tbilisi Teaching University “Gorgasali گرجستانشرکت بین المللی کوشا
8 شهريور 1396
دانشگاه گیلان
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
14 شهريور 1396
موسسه اموزش عالی مهر- دانشگاه امام صادق- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
16 شهريور 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 شهريور 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
30 شهريور 1396
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
15 مهر 1396
انجمن علمی بتن ایران- انجمن بتن ایران- مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
15 مهر 1396
دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی با همکاری انجمن بین المللی فتوگرامتری، سنجش از دور و اطلاعات مکانی
25 مهر 1396
دانشگاه شیراز ، انجمن علمی پدافند غیرعامل ، استانداری فارس
2 آبان 1396
دبیرخانه کنفرانس با همکاری قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت ایران
2 آبان 1396
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
17 آبان 1396
دانشگاه علمی کاربردی آستارا، موسسه آموزش عالی شرق گلستان، موسسه آموزش عالی فروردین و فرمانداری آستارا
25 آبان 1396
موسسه تحقیقاتی رایمند پژوه - دانشگاه صنعتی سجاد
1 آذر 1396
دانشگاه تهران
1 آذر 1396
انجمن معماری و شهر سازی استان آذربایجان شرقی، موسسه فرهنگی هنری سلوی نصر، انجمن معماری و شهرسازی استان البرز
1 آذر 1396
موسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری آذربایجان
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
6 آذر 1396
انجمن تونل ایران -انجمن بین المللی تونل (ITA)
9 آذر 1396
دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران ، موسسه بین المللی مهدپژوهش ره پویان حقیقت، انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران
30 آذر 1396
دبیرخانه دائمی گردشگری سلامت
30 آذر 1396
دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
5 ارديبهشت 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
5 ارديبهشت 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
28 خرداد 1397
جامعه یونانی انجمن اروپایی مهندسی زلزله و دانشگاه ارسطو یونان
4 تير 1397
کمیته فنی منطقه اروپا از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک (ISSMGE)
4 تير 1397
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
4 تير 1397
کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
28 شهريور 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل

موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

 شرکت فضاسازه