مقالات تحلیلی

مقاله تحلیلی: مصالح نوین (پژوهش جدید مرکز تحقیقات NAHB در مورد مقاومت گرمایشی دیوار)

در تلاش برای تعیین دقیق‌تر عملکرد حرارتی انواع گزینه‌های سیستم دیوار تحت شرایط دنیای حقیقی، مرکز تحقیقات انجمن ملی خانه سازان (NAHB)، یک سری از آزمایش‌ها را روی پانل دیوارهای مسکونی در طول سال 2005 و 2006 انجام داد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی فضلور رحمان خان

فضلور رحمان خان مهندس سازه بنگلادشی-آمریکایی و معماری بود که سیستم‌های سازه‌ای مهمی را برای آسمان خراش‌ها ابداع نمود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: اصول بیمه بلایای طبیعی (مبانی زلزله)

هدف از این متن معرفی کسب و کار بیمه و مشکلات بیمه کردن ساختمان‌ها در برابر زلزله است و در آن به اصطلاحات و مفاهیم پایه بیمه شاره می‌شود. مبانی زلزله مجموعه‌ای از گزارش‌ها و موضوعات دیگر مرتبط با بیمه، مانند کاهش فشار اقتصادی و اثر بخشی آیین نامه‌های ساختمانی است. در حالی که این متن بر روی بیمه در برابر زلزله تمرکز خواهد کرد، اما اصول آن نیز به بیمه طوفان و دیگر فجایع طبیعی نیز قابل تعمیم است. با این که اصول بیمه زلزله در هر ایالت یکسان است، اما جزئیات در مورد پوشش بیمه، در دسترس بودن و هزینه آن از شرکتی تا شرکتی دیگر و از ایالتی تا ایالتی دیگر متفاوت است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: حفاظت کاتدی از زیرساخت‌ها

از یک سازه پل در معرض نمک می‌توان انتظار خوردگی میلگردهای مدفون در طول دوره خدمت رسانی را داشت. حفاظت کاتدی (CP) به ‌عنوان تنها روش پایدار تعمیر میلگردهای بتن مطرح است؛ بنابراین، CP را نباید به ‌صورت مجزا در نظر گرفت، به طوری که بخشی از برنامه کامل بهسازی می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: فضلور رحمان خان، مرد پشت هر آسمان خراش مدرن

یک لحظه در مورد بلندترین ساختمان‌های جهان فکر کنید. برای بسیاری، موردی که به ذهن می‌آید ساختمان امپایر استیت در شهر نیویورک است. ساختمان امپایر استیت زمانی که در سال 1931 ساخت و سازش به پایان رسید، به بلندترین ساختمان در جهان تبدیل شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مصاحبه اختصاصی با تیم طراح اولین آسمان خراش چوبی لندن

پیشنهاد طراحی یک آسمان خراش چوبی بلند مرتبه 80 طبقه (برج Oakwood) به بوریس جانسون، شهردار لندن داده شد. این برج توسط معماران شرکت طراحی معماری PLP و مهندسان شرکت‌های Smith و Wallwork و محققان دانشگاه کمبریج طراحی شد. این آسمان خراش 300 متری قرار است در Barbican در مرکز لندن ساخته شود و قرار است که 1000 واحد مسکونی داشته باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: روش‌های ساخت تونل

انتخاب روش‌های ساخت تونل دریک پروژه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. ساخت تونل و مهندسی تونل به‌ عنوان یکی از صنایع پیچیده و خاص در زمینه مهندسی عمران شناخته می‌شود. شرایط غیرقابل پیش بینی زمین، الزامات محیط زیستی و فاکتورهای زمین شناسی کار ساخت تونل را چالش برانگیز می‌نماید...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: عوامل مؤثر بر نفوذپذیری بتن

نفوذپذیری در واقع به ویژگی تنظیم سرعت جریان نفوذ یک سیال به داخل یک جسم جامد نفوذپذیر گفته می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 8 نوع از پلاستیک‌های رایج مورد استفاده در ساخت و ساز

پلاستیک پلی اتیلن از مونومر وینیل پلیمریزه ساخته شده است. مونومر یک نوع ترکیب ساده است که می‌تواند با پلیمریزاسیون به یک ترکیب ماکرومولکولی تبدیل شود. سه روش برای پلیمریزه کردن مونومرها به کار می‌رود: فرآیند فشار بالا، فرآیند فشار متوسط و فرآیند کم فشار...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: تفاوت بین گچ کاری و بندکشی

استفاده از اندود ملات بر روی سطح دیوار، ستون، سقف و غیره برای ایجاد سطح پایانی صاف، گچ کاری نامیده می‌شوند. ملات مورد استفاده برای گچ کاری می‌تواند ملات آهک، ملات سیمان یا ملات سیمان و آهک باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن

مرکز ملی هنرهای نمایشی (NCPA) در شهر پکن کشور چین واقع شده است. این مرکز به دلیل شکل متمایز و گنبد مانند آن با نام مستعار " giant egg" شناخته می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: در نظر گرفتن محل ساخت در روش طراحی یکپارچه ساختمان‌های بلند

توسعه سریع شهرهای مدرن چین فرصت‌های منحصر به فردی را برای طراحان و سازندگان ایجاد کرده است تا الگویی از معماری را به وجود آورند که یا مطابق با بافت شهری موجود باشد و یا مشابه شرایط شهرهای نوظهور، هویت های شهری کاملاً جدیدی را به ارمغان آورد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 7 قدم تا تبدیل شدن به طراح حرفه‌ای سازه

همان طور که می‌دانید رشته عمران شامل زیر شاخه و زمینه‌های گسترده کاری می‌باشد که بی‌شک یکی از لذت‌بخش‌ترین و جذاب‌ترین آن‌ها، بحث طراحی سازه می‌باشد. به طور کلی سازه‌ها خود به دو دسته کلی ساختمانی و غیر ساختمانی تقسیم‌بندی می‌شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: یک معمار اسپانیایی کارخانه قدیمی سیمان را به قصری مدرن تبدیل کرد.

معمار اسپانیایی، ریکاردو بوفیل، در سال 1973 از یک کارخانه سیمان دوران جنگ جهانی اول دیدن کرد. پس از آن وی تصمیم می‌گیرد که کارخانه قدیمی سیمان را که نزدیک شهر بارسلون قرار گرفته، خریداری و به یک خانه پرشکوه به نام لا‌فابریکا تبدیل کند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ارزیابی شمع‌های بتنی

تأکید دستورالعمل‌های بازرسی سازه‌ها از جمله راهنمای بازرسی سازه انتاریو (OSIM)، عمدتاً بر بازرسی بصری و شرایط فیزیکی سازه‌ای پل‌ها می‌باشد. روش بازرسی بصری در این دستورالعمل شامل ارزیابی بصری از عیوب و نقص‌های موجود در روسازه و زیر سازه از نزدیک می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: کاهش ارتعاشات ناشی از باد در تیرهای روشنایی کم ارتفاع

ارتعاشات ناشی از باد یک مسئله همیشگی در طراحی تیرهای برق بوده است. این ارتعاشات می‌توانند تیرهای برق را به حرکت درآورند، حتی زمانی که هیچ طوفان یا باد شدیدی وجود ندارد. مهندسین این پدیده را با عنوان رزونانس می‌شناسند. زمانی که مقدار و دامنه تغییرش کلی بزرگی از رزونانس وجود داشته باشد، امکان انهدام سازه بسیار بالا می‌رود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: محاسبه بار باد بر اساس آخرین ویرایش آیین نامه داخلی

باد در حقیقت جریان هوا است که از نقاط پرفشار به نقاط کم فشار حرکت می کند. آسمان خراشهای دیوار شیشه ای سالهای 1950 با فضای باز داخلی مطلوب و وزن نسبتا کم برای اولین بار در مقابل نیروهای باد واکنش نشان دادند.با معرفی قاب های فولادی سبک وزن، دیگروزن یک عامل محدود کننده ارتفاع آسمان خراشها نبود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: شکلی جدید از پل‌های فولادی با دهانه کوتاه

جنبش طراحی پل‌های فلزی با دهانه کوتاه در سال 2009 با چالشی از سوی اداره فدرال بزرگراه‌ها (FHWA) آغاز شد. اداره فدرال بزرگراه‌ها، صنعت فولاد در آمریکای شمالی را به منظور توسعه یک پل فلزی کوتاه مقرون به صرفه با قطعات مدولار که می‌تواند در مسیرهای اصلی قرار گیرد و پاسخگوی نیازهای صاحبان امروزی پل‌ها از جمله تسریع ساخت و ساز پل (ABC) باشد، به چالش کشید. این چالش برای کمک به مقابله با بحران ایالات متحده در زمینه زیرسازه در پل‌هایی که از لحاظ سازه‌ای ناکارآمد و از منظر عملکرد منسوخ بودند، صادر شد. نزدیک به نیمی از این پل‌ها در دسته پل‌های کوتاه قرار داشتند. (پل‌های کوتاه پل‌هایی با دهانه‌ای کمتر از 140 فوت تعریف می‌شوند)...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: محاسبات مفید در مهندسی عمران

پوشش خالص بتن تا روی میلگردهای اصلی: 1-شالوده: 50 میلی‌متر، 2- بالای فونداسیون: 50 میلی‌متر، 3- پایین و کناره های فونداسیون: 75 میلی‌متر... برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: شکست و ترک خوردگی (مطالعه موردی)

در طی 20 سال گذشته، زلزله 1994 نورتریج تأثیر زیادی بر آیین نامه‌ها و استانداردهای سازه‌های فولادی آمریکا (AISC) در پی داشته است. پس از زلزله 6.7 (MW) ریشتری، بازرسان 1300 اتصال شکسته شده در قاب‌های خمشی 72 ساختمان پیدا کردند که سبب نگرانی بسیاری از مردم شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی فردیناند پی. بیر

فردیناند پی. بیر فرانسوی (1915-2003) یک مهندس مکانیک و یک استاد دانشگاه بود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: روش های مقاوم سازی طبقه نرم

حوادث طبیعی اخیر نشان می‌دهند که اگر در شهرهای بزرگ آمادگی لازم و یا برنامه‌ای مدون برای مقاوم سازی و بهسازی نداشته باشند، جامعه به لحاظ اقتصادی و اجتماعی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. بیش از 230000 نفر در نه ماه اول پس از طوفان کاترینا از نیواورلانز مهاجرت کردند. اطلاعات سرشماری نشان داد که تنها 100000 نفر در هشت سال بعد به این شهر بازگشتند. زلزله 6.3 ریشتری در سال 2011 در کرایستچرچ نیوزیلند، به 70 درصد از منطقه تجاری مرکزی (CBD) خسارت زد. اکثر ساختمان‌ها بیش از حد خطرناک بودند و لذا غیرقابل استفاده تلقی می‌شدند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: محاسبه گر آنلاین ارتفاع ساختمان‌ها

شورای ساختمان‌های بلند و سکونتگاه‌های شهری، این محاسبه گر ارتفاع را برای تسهیل محاسبه ارتفاع ساختمان‌های بلند مرتبه در شرایطی که فقط تعداد طبقات مشخص می‌باشد، ارائه نموده است. این محاسبه گر با توجه به سه دسته اصلی نوع کاربری در ساختمان‌های بلند، به سه دسته تقسیم شده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ساخت المان‌های سازه‌ای در آینده چگونه خواهد بود؟

صنعت ساختمان در حال ورود به دورانی است که تاکنون هیچ‌گاه نظیر آن را تجربه نکرده است. اگرچه از مشکلات پیش روی این مسیر مطمئن هستیم، اما در آینده شاهد لحظات متفاوت و هیجان انگیزی در این صنعت خواهیم بود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

تقویم آموزشی

8 ارديبهشت 1396
پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی نظر
10 ارديبهشت 1396
مرکز توسعه آموزش‌های نوین ایران (متـانا)
11 ارديبهشت 1396
انجمن جامعه شناسی دانشگاه تربیت مدرس
12 ارديبهشت 1396
انجمن سازه های فولادی ایران با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
12 ارديبهشت 1396
دانشکده هنر و معماری اسلامی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد با همکاری انجمن علمی معماری و شهرسازی اسلامی
13 ارديبهشت 1396
انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
13 ارديبهشت 1396
دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد
13 ارديبهشت 1396
گروه Zweig
14 ارديبهشت 1396
نماینده شرکت دیزاین بیلدر انگلیس در ایران (شرکت مهندسین مشاور آرشیدز)
15 ارديبهشت 1396
گروه مهندسی پایاشهر
18 ارديبهشت 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان
20 ارديبهشت 1396
با همكاري دانشگاه ها و مراكز علمي كشور
20 ارديبهشت 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
21 ارديبهشت 1396
انجمن الگوريتم‌های فرا ابتکاري ايران. با همکاری دانشگاه پيام‌نور نجف‌آباد
21 ارديبهشت 1396
ستاد برگزاری سومین نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه یزد
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
25 ارديبهشت 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
30 ارديبهشت 1396
مرکز خدمات علمی آموزشی و پژوهشی أرگ
3 خرداد 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
3 خرداد 1396
برگزار کننده: مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
5 خرداد 1396
شرکت توسعه دانش فرزانگان
5 خرداد 1396
نماینده شرکت ولاسولاریس سوئیس در ایران
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
20 خرداد 1396
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و با مشارکت شهرداری همدان
25 خرداد 1396
انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
25 خرداد 1396
مهندسین مشاور ژئودالامپر با حمایت دانشگاه ایوان کی
29 خرداد 1396
موسسه آموزشی و تحقیقاتی آتن (Athen ) با حمایت مجله تکنولوژی و مهندسی آتن
31 خرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
1 تير 1396
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه البرز
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
16 تير 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
2 شهريور 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه Georgian Technology University گرجستان و دانشگاه ”Tbilisi Teaching University “Gorgasali گرجستانشرکت بین المللی کوشا
8 شهريور 1396
دانشگاه گیلان
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
14 شهريور 1396
موسسه اموزش عالی مهر- دانشگاه امام صادق- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
22 شهريور 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
15 مهر 1396
دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی با همکاری انجمن بین المللی فتوگرامتری، سنجش از دور و اطلاعات مکانی
25 مهر 1396
دانشگاه شیراز ، انجمن علمی پدافند غیرعامل ، استانداری فارس
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
30 آذر 1396
دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
5 ارديبهشت 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
4 تير 1397
کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه