مقالات تحلیلی

مقاله تحلیلی: محدودیت های موجود در آیین نامه ACI318-11 در خصوص مقاومت آرماتورها

محدودیت¬های موجود در مورد مقاومت آرماتور در آیین¬نامه ACI 318-11 که آیین¬نامه الزامات ساختمانی برای سازه¬های بتنی است و توسط IBC در سال 2012 به روز رسانی شد، برای بسیاری از مهندسان روشن و واضح نیست. این مقاله اینترنتی جدولی را برای روشن ساختن نکات و بحث در مورد محدودیت¬ها ارائه می¬نماید. در این جدول، fy مقاومت تسلیم مشخصه آرماتور و fyt مقاومت تسلیم مشخصه آرماتور برشی هستند....برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :سوء تفاهم‌های معمول در عملیات ژئوتکنیکی

رئيس موسسه مهندسی سازه ASCE، دیوید اوده، در سرمقاله دسامبر 2015 پیشنهاد کرد که افزایش پیچیدگی طراحی مستلزم این است که مهندسان سازه بیشتر با متخصصان رشته‌های دیگر تعامل داشته باشند. نوآوری‌های بزرگ از تعاملات بهتر بین مهندسین سازه و ژئوتکنیک حاصل می‌شود که صرفه جویی چشم گیری را برای مشتریان به همراه خواهد داشت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: بهسازی خاک – مسائل خروج از مرکزیت

در مقاله «بهسازی خاک برای پشتیبانی از ساختمان» که در جولای 2015 و در مجله STRUCTURE منتشر شده است، ما با مشکلات بیش‌تری پیرامون بهسازی خاک (GI) برای سیستم تکیه‌گاهی یک ساختمان (ستون‌های سنگی، پایه‌های متراکم زیر پی‌های بتن مسلح) آشنا می‌شویم. این سیستم یک سیستم متوسط در فونداسیون محسوب می‌شود، یعنی سیستمی مابین پی‌های گسترده‌ سطحی و سیستم‌های پی شمع عمیق. علیرغم اینکه این سیستم از دهه‌ 1930 در اروپا و از یک دهه قبل در ایالات متحده به کار گرفته می‌شود، اما اجرای آن اغلب در دست مهندسان پی پیمانکار است. ...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: روش‌های جلوگیری از جداشدگی در بتن

جداشدگی به تفکیک حالت‌های مختلف بتن مربوط می‌شود و هنگامی اتفاق می‌افتد که مخلوط بتن به اندازه کافی چسبناک نیست.تست اسلامپ در بتن معمولی و تست روانی در بتن خود متراکم می‌تواند تصویری خوب از جداشدگی بتن بدهد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :مشاغل مختلف در پروژه‌های ساخت ‌و ساز

صنعت ساختمان دربردارنده مشاغلی با زمینه‌های مختلفی است که با فعالیت توأم آن‌ها، پروژه‌های ساختمانی ساخته می‌شوند. بازار کار در صنعت ساختمان به سرعت در حال رشد است و صنعت ساختمان را تبدیل به یکی از جذاب‌ترین کارهای بازار کار کرده است. در اینجا با چند مورد از مشاغل مختلف در پروژه‌های ساخت ‌و ساز آشنا خواهید شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :روشی جدید در طراحی سازه‌ها

پروفسور Toni Kotnik در تلاش است تا راهی جدید برای معماران و مهندسان ایجاد کند تا هنگام طراحی سازه‌ها و ساختمان‌ها با یکدیگر تفکر و کار کنند. Toni Kotnik در طراحی سازه‌ها مقام استادی دارد.

مقاله تحلیلی :طراحی سازه‌های فولادی

فولاد ساختمانی یکی از مصالح ساخت و ساز است که دارای ترکیب شیمیایی و خصوصیات فیزیکی استاندارد و مشخصی می‌باشد. اجزای مختلف فولاد ساختمانی عبارت هستند از کربن، منگنز، آلومینیوم، کروم، کلومبیوم، مس، مولیبدن، نیکل، فسفر، سیلیکون و وانادیم...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :تجزیه و تحلیل خستگی در سازه‌های بتنی

برای بسیاری از مهندسان سازه، موضوع تجزیه و تحلیل خستگی به چندین ارزیابی ساده شده بر اساس راهنمای سازه‌های فولادی از موسسه سازه‌های فولادی آمریکا (AISC) که بیان می‌کند، کمتر از 2،000،000 چرخه مشکلی را به وجود نمی‌آورد، محدود شده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مدیریت مواد و مصالح پروژه‌های ساخت و ساز

مدیریت مواد و مصالح یک عملیات ضروری برای بهبود بهره‌وری پروژه‌های ساخت و ساز است. مدیریت مواد و مصالح باید در همه فازهای فرایند ساخت و در سراسر دوره‌های تولید و ساخت در نظر گرفته شود. اهمیت این موضوع به این دلیل است که مدیریت ضعیف مواد و مصالح می‌تواند اغلب بر کل زمان، کیفیت و هزینه پروژه تأثیر بگذارد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: تفاوت بین قاب مهاربندی و قاب مقاوم خمشی

در قاب‌های خمشی، اتصالات تیر و ستون به صورت صلب ساخته می‌شود که باعث انتقال لنگر از اتصال می‌شود. در ساخت قاب بتنی که اعضاء به طور یکنواخت و هم‌زمان بتن‌ریزی می‌شوند، اتصال صلب ایجاد می‌شود. تقریباً همه قاب‌های بتنی از این دسته هستند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: دانلود آخرین شماره مجلات بین المللی عمرانی

در این مقاله قصد داریم آخرین شماره مجلات بین المللی عمران را به شما معرفی کنیم:

مجلهSTRUCTURE ، اکتبر 2016:

مقاله تحلیلی: تفاوت بین تیرهای اصلی، فرعی و تیر کلاف

تیر اصلی:تیری افقی که به ستون­ ها متصل است (با اتصال ساده یا اتصال برشی).

مقاله تحلیلی: سختی مؤثر در مدل سازی سازه‌های بتنی

طراحی لرزه‌ای ساختمان معمولاً بر مینای نتایج حاصله از تکنیک¬های تحلیل خطی معمول انجام می‌شده است. این نوع تجزیه و تحلیل، یک چالش بر سر راه طراحی سازه‌های بتن مسلح محسوب می‌شود چرا که مصالح به صورت ترکیبی و کامپوزیت هستند و از خود رفتار خطی نشان می‌دهند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: نکات مهم در فرآیند تهیه جزئیات میلگرد گذاری

امروزه در بیشتر پروژه‌های ساختمانی، فولاد به عنوان ماده اصلی ساخت و ساز به کار می‌رود. علت تمایل به استفاده از فولاد انعطاف پذیری و ماهیت طبیعی مقاوم بودن آن در برابر خوردگی است. میلگرد به عنوان نوار فولادی در بتن مسلح، به منظور ایجاد فرم¬های مورد نظر در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نرم افزار ترسیم فونداسیون ECD

ترسیم فونداسیون بخشی از نرم افزار ای سی دی است و تنها کاربرانی قادر به استفاده از قابلیت ترسیم فونداسیون میباشند که نرم افزار ای سی دی را خریداری نموده باشند.

مقاله تحلیلی: تحلیل گام به گام تغییر شکل با استفاده از CSI SAFE

به دلیل پیچیدگی‌های موجود در محاسبه‌ تغییر شکل‌های دال دوطرفه، مهندسان ترجیح می‌دهند که تغییر شکل‌ها را با ارائه‌ حداقل ضخامت دال به صورت تابعی از طول دهانه کنترل کنند. معادلاتی مانند آنچه در بخش 9.5 از ACI 318 آمده در جدول 4.2 نشان داده شده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :کاهش یا عدم کاهش بار زنده در پارکینگ ها

استانداردهای جاری اجازه کاهش بار زنده را فقط به اعضای باربر 2 یا چند سقف می‌دهند. حداکثر کاهش برابر با 20 درصد مقدار بار زنده می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: برجسته‌ترین دانشکده‌های معماری در جهان

صنعت معماری در دهه گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است و رویکردها و اصول تازه‌ای مورد توجه قرار گرفته‌اند که به ‌صورت سریع در حال گسترش هستند. در انگلستان طبق گزارش سیستم پذیرش دانشگاهی UCAS، در سال 2014 بیش از 200 دانشجو، بیشتر از ظرفیت برای دوره کارشناسی معماری درخواست داده‌اند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :برج سانفرانسیسکو برنده جایزه طراحی انعطاف پذیر لرزه‌ای

سومین ساختمان بلند سانفرانسیسکو برنده جایزه طلای طراحی لرزه‌ای ابتکاری مبتنی بر خاصیت ارتجاعی شد. این جایزه باعث می‌شود تا این برج پس از ساخت، ملقب به ارتجاعی‌ترین ساختمان بلند ایالات متحده آمریکا شود. این برج 56 طبقه روی پنج طبقه زیرزمینی ساخته شده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

خرید آنلاین و دانلودی نرم افزار متره برآورد کاسپین امید

برتری شاخص و بسیار مهم این نرم افزار نسبت به تمام نرم افزار های گران قیمت و ارزان قیمت ، امکان ریز متره نویسی واقعی و کاربردی و تهیه صورت جلسه همراه با بررسی و بازی با آیتم های کاری و دیدن نتایج لحظه ای مبلغ دریافتی کل میباشد. .

مقاله تحلیلی: مدیریت پروژه های ساختمانی

مدیریت پروژه در ارتباط با برنامه ریزی جامع و هماهنگی یک پروژه از ارائه نظریه طرح تا تکمیل پروژه با هدف دستیابی به الزامات پروژه و اطمینان از تکمیل به موقع پروژه طبق بودجه و استانداردهای کیفی تعیین شده، می‌باشد..برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مراحل ساخت یک ساختمان

در این مقاله شما را با مراحل و ریزه کاری‌های بتن ریزی دال بام‌ها آشنا خواهیم کرد.

برای شفافیت بیشتر این مراحل به سه دسته کلی زیر تقسیم شده‌اند:

الف) مراقبت‌های قبل از بتن ریزی

مقاله تحلیلی: آیا باید اثر پی دلتا را برای اعضای بتنی دو برابر منظور کنیم؟

ASCE 7-10 و 11-318 ACI وجود جزئیات نیروهای یک عضو را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر در آنالیز لرزه‌ای و یا طراحی عضو، ضروری می‌دانند. آیا این به معنای دو برابر فرض کردن اثر پی دلتا می‌باشد؟ اگر نه، از چه استانداردی برای این هدف باید استفاده کرد؟ ...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

تقویم آموزشی

2 بهمن 1395
با همکاری دانشگاه لاساپینزا رم و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان و واحد پردیس
4 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی
5 بهمن 1395
انجمن مهندسی ارزش ایران
5 بهمن 1395
دبیرخانه دائمی فن آوری های نوین صنعت ساختمان با حمایت وزارت راه و شهرسازی
6 بهمن 1395
مرکز تحقیقات دانشکده معماری دانشگاه ساپینزای رم و موسسه PAS،
6 بهمن 1395
وزارت راه و شهرسازی؛ معاونت مسکن و ساختمان
6 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان
6 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
7 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد
7 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی
7 بهمن 1395
معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی – دفتر مطالعات و تحقیقات مسکن روستایی
7 بهمن 1395
با همکاری سازمان همکاری های منطقه ای اکو و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت
7 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز
7 بهمن 1395
موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
7 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان
8 بهمن 1395
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنان
13 بهمن 1395
انجمن بتن ايران با همكاري مركز تحقيقات راه، مسكن
13 بهمن 1395
انجمن صنفی تولید کنندگان بتن سبک
14 بهمن 1395
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز
14 بهمن 1395
انجمن بتن ایران (نمایندگی استان اصفهان) و شرکت بازرسی فنی بهبود کیفیت سپاهان
15 بهمن 1395
انجمن معماری و شهرسازی البرز-شرکت نقش و طرح آنا بافت شهر
16 بهمن 1395
پردیس بین الملل توسعه ایده هزاره
25 بهمن 1395
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه آزاد اسلامی
25 بهمن 1395
معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر
27 بهمن 1395
مرکز مطالعات راهبردی معماری و شهرسازی
27 بهمن 1395
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی
27 بهمن 1395
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر
28 بهمن 1395
پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی
28 بهمن 1395
انجمن مهندسان راه و ساختمان
28 بهمن 1395
شرکت مهندسین مشاور مهاربند
30 بهمن 1395
با همکاری انجمن معماری و شهرسازی البرز و حمایت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
30 بهمن 1395
با همکاری انجمن معماری و شهرسازی البرز و حمایت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
1 اسفند 1395
کنرسیوم نقش و طرح آنا بافت شهر
1 اسفند 1395
انجمن مهندسی سازه ایران
2 اسفند 1395
دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
3 اسفند 1395
انجمن سازه های فولادی ایران مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی
4 اسفند 1395
مرکز مطالعات راهبردی معماری و شهرسازی
4 اسفند 1395
دانشگاه جامع علمی-کاربردی واحد استانداری قم
5 اسفند 1395
دانشگاه­ها، مراکز آموزشی و پژوهشی، سازمان ها و ادارات اجرایی
5 اسفند 1395
دانشگاه خلیج فارس، معاونت توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
5 اسفند 1395
دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران
5 اسفند 1395
موسسه آموزش عالی آزاد دانش پژوهان
6 اسفند 1395
کنفرانس ملی آینده مهندسی و تکنولوژی
6 اسفند 1395
مؤسسه آموزش عالی اقبال لاهوری
8 اسفند 1395
باغ موزه دفاع مقدس
8 اسفند 1395
با مشارکت دانشگاه روسی ارمنی اسلاونیک ارمنستان و مشارکت شهرداری رشت، جهاد دانشگاهی استان گیلان، اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهر رشت، سازمان زیباسازی شهرداری رشت
8 اسفند 1395
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز -نظام مهندسی استان خوزستان
10 اسفند 1395
معاونت و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران
10 اسفند 1395
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
11 اسفند 1395
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
11 اسفند 1395
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه Istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi و دانشگاه Kaunas University of Technology از اتحادیه اروپا
15 اسفند 1395
دانشگاه آزاد واحد دماوند ، شهرقدس ، بروجرد
15 اسفند 1395
مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی
16 اسفند 1395
مجمع مهندسان جوان و موسسه پژوهش کنسرسیوم ژئو با همکاری مرکز پژوهشی و دانشگاهی Knowledge Village
19 اسفند 1395
دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه بیرجند
22 اسفند 1395
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمیرو
24 اسفند 1395
دبیرخانه کنفرانس با حمایت دانشکده شریعتی تهران
25 اسفند 1395
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
26 اسفند 1395
موسسه آموزش عالی علامه رفیعی
30 اسفند 1395
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه شریعتی تهران و دانشگاه فنی حرفه ای
30 اسفند 1395
با همکاری انجمن معماری و شهرسازی البرز و حمایت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
30 اسفند 1395
با همکاری انجمن معماری و شهرسازی البرز و حمایت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
30 اسفند 1395
با همکاری انجمن معماری و شهرسازی البرز و حمایت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
17 فروردين 1396
موسسه مهندسی سازه آمریکا (SEI)
30 فروردين 1396
دانشگاه صنعتی شریف
30 فروردين 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
31 فروردين 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
5 ارديبهشت 1396
شورای اسلامی شهر مشهد،دانشگاه فردوسی مشهد، شهرداری و مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
6 ارديبهشت 1396
جهاد دانشگاهی استان کرمان و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان
6 ارديبهشت 1396
مرکز تحقیقات راه ، مسکن و ساختمان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز، دانشگاه پیام نور مرکز سقز، دانشگاه جامع علمی کاربردی سقز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستا
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه

کاربران آنلاین