مقالات تحلیلی

مقاله تحلیلی: معرفی اوتمار آمان (Othmar Ammann)

اوتمار آمان در نزدیکی شاف هاوزن در سال 1879 متولد شد. پدر او تولید کننده و مادرش کلاهدوز بود. او مدرک مهندسی خود را در زوریخ، سوئیس دریافت کرد. در سال 1904، او به ایالات متحده مهاجرت کرد و عمده فعالیت حرفه‌ای خود را در شهر نیویورک انجام داد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 5 دلیلی که نشان می‌دهد معماران به ریاضیات نیاز دارند

«معماران، مهندسانی هستند که ریاضی بلد نیستند». حتماً شما تا به حال چنین جملاتی شنیده‌اید که چندان درست نیستند. اگر شما در حال برداشتن قدم‌های اولتان در زمینه معماری هستید، فریب این ادعاها را نخورید. شما قطعاً به ریاضیات نیاز خواهید داشت. معماران هم از ریاضیات استفاده می‌کنند ولی ممکن است کاربرد آن‌ها کمی متفاوت با رشته‌های دیگر باشد. بعضی افراد می‌گویند ریاضیات معماران ساده است. آن‌ها احتمالاً چیزی از نسبت طلایی و طراحی پارامتریک نشنیده‌اند. با پیشرفت سریع ابزارهای مدل‌سازی و طراحی مفهومی؛ داشتن دانش ریاضی می‌تواند شما را در موقعیت بهتری قرار دهد. حالا به پنج دلیلی که معماران به ریاضیات نیاز دارند، می‌پردازیم...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ده مورد از مرگبارترین پروژه‌های ساخت و ساز در تاریخ

این یک حقیقت تلخ است که در برخی از بزرگ‌ترین دستاوردهای مهندسی تاریخ بشریت، خون‌ها و اشک‌های بسیاری ریخته شده است. در ادامه قصد داریم به ده مورد از مرگبارترین پروژه‌های عمرانی در تاریخ بشریت اشاره کنیم.
این رتبه بندی بر اساس آمار مرگ و میر این پروژه‌ها انجام شده است....برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ساخت و طراحی سپتیک تانک

سپتیک تانک برای اولین بار در سال 1876 در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت، اگرچه این اختراع در سال 1881 در فرانسه ثبت شد. با مجهز نمودن سپتیک تانک به تنظیم کننده‌های جریان (Baffle) در سال 1905 بر کارایی این نوع سازه افزوده شد. در قرن حاضر پس از سال 1920 سپتیک تانک‌ها به طور گسترده‌ای در سطح جامعه مورد استفاده قرار گرفته اند. پس از جنگ جهانی دوم، سپتیک تانک‌ها در مناطق مسکونی فاقد سیستم فاضلاب مورد توجه قرار گرفت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: صلبیت سازه

متأسفانه صلبیت سازه‌ای یک مفهوم بسیار دست کم گرفته شده است. ببینید، معمولاً اینکه کدام بخش صلب‌تر از دیگر بخش‌ها است، به طور مستقیم روش طراحی طبق آیین نامه‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. من اغلب مهندسانی را می‌بینم که به طور کامل این مفهوم را درک نکرده‌اند. من فکر می‌کنم که این امر مانع از موفقیت آن‌ها برای پیدا کردن بهترین راه حل (و یا حتی گاهی اوقات جواب‌های خوب!) می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: نسبت آب به سیمان چه ارتباطی با مقاومت بتن دارد؟

نسبت آب به سیمان، وزن آب موجود در یک ترکیب تقسیم بر وزن مواد سیمانی است. وزن کل آب شامل تمام آب مخلوط بتن و آب سطح مصالح است. مواد سیمانی شامل سیمان پرتلند، سیمان مخلوط و مواد افزودنی سیمانی مانند خاکستر بادی، سیلیکا فوم و سرباره می‌باشد. به این دلیل، نسبت آب به سیمان ممکن است به عنوان نسبت آب به مصالح سیمانی (cm / W) نامیده شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: آشیانه نمادین آمریکا

موزه ملی جدید هوا و فضای اسمیتسونیان موسوم به مرکز Steven F. Udvar-Hazy واقع در مرکز فرودگاه دالس در ایالت چانتیلی ویرجینیا، مجموعه ای مشتمل بر صدها هواپیما و مصنوعات مربوط به آن می باشد. برخی از نمایشگاه های واقع در این مجتمع عظیم، که توسط کارکنان موزه لقب "ویترین آمریکا" را به خود گرفته است، شامل فضای پیمای انتپرایز، لاکهید اس‌آر-۷۱ بلک ‌برد، هواپیمای مافوق صوت کنکورد ایر فرنس، هواگرد انولا گای B-29 Superfortress ، هواپیمای بوئینگ گونه ۳۰۷ استراتولاینر و بسیاری دیگر می باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: تعریف یک مش بهتر در آنالیز به روش المان محدود

نرم افزار آنالیز المان محدود (FEA) پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای در استفاده آسان و تقویت بخش مربوط به هندسه پیچیده مش بندی داشته است، به طوری که در اغلب اوقات این امر تنها به سادگی فشردن یک دکمه انجام می‌گیرد؛ اما تهیه مدل برای مش و کسب نتایج مطلوب، دو مقوله متفاوت از هم هستند؛ بنابراین کاربر باید این سؤالات را از خود بپرسید: چگونه مطمئن شوم که مش به خوبی طراحی شده است؟ به چه تعداد از اعضا نیاز دارم؟ تراکم مش (مقدار و توزیع المان‌ها) اثرات عمیقی بر نتایج خواهد داشت! در این مقاله در خصوص مواردی که باید هنگام تنظیم اندازه مش مد نظر قرار بگیرد و همچنین نحوه بررسی مش طراحی شده بحث خواهد شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی پروفسور ایگور پوپوف

پروفسور ایگور پوپوف پیشگام مهندسی از دانشگاه برکلی کالیفرنیا، فارغ‌التحصیل مهندسی عمران و محیط‌ زیست بعد از تحمل دوره کوتاه بیماری در روز سه‌شنبه، 19 آوریل سال 2001 در بیمارستان آلتا‌بیتس برکلی در‌گذشت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ده مورد از مصالح نوین متحول کننده صنعت ساخت و ساز

آیا سیمان می‌تواند نور ایجاد کند؟ آیا می‌توان بتن را برای ساخت و ساز در مریخ به کار برد؟ آیا می‌توانیم چوب شفاف داشته باشیم؟ آیا آجر می‌تواند آلودگی را جذب کند؟ ممکن است مواردی که مطرح شد منطقی به نظر نرسد اما این‌ها فقط بخشی از پروژه‌های تحقیقاتی در سراسر دنیا هستند که برای رساندن صنعت ساختمان به سطوح و جایگاه‌های بالاتر، در حال انجام‌اند. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد انگیزه‌ای که پشت این پروژه‌ها است و همچنین درباره اینکه چطور این مصالح در مقیاس بزرگ آزمایش می‌شود، ارائه خواهیم کرد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی احمد رحیمیان

در اوایل دهه 1980، یک جوان ایرانی وطن خود را درمیان آشفتگی که در نهایت به یک انقلاب منجر شد ترک کرد تا تحصیلات عالی را در آمریکا- دور از هرگونه آشفتگی- دنبال کند. احمد رحیمیان با مدرک لیسانس مهندسی سازه از دانشگاه صنعتی شریف در تهران (MIT ایران)، هدف خود را برای ادامه تحصیلات و تبدیل شدن به مهندسی ماهر ادامه داد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: کنترل پروژه، یکپارچگی هزینه و زمان‌بندی

شرکت‌های ساختمانی اغلب با ذهنیت «بدون تأخیر انجام خواهیم داد» اداره می‌شوند؛ اما تعداد پیمانکارانی که می‌توانند به این جمله فعلیت بخشند بسیار محدود است. با این حال، متدولوژی که می‌تواند تضمین کند تحویل، به موقع صورت می‌گیرد، می‌تواند در تضاد با اهداف دپارتمان حسابداری باشد که این اهداف شامل حفظ سود، به حداقل رساندن اتفاق‌های (مالی) غیرمنتظره پروژه و ارائه صورت حساب در زمانی که منطقی باشد (منظور این است که تحویل در حدی سریع انجام گیرد که معقول باشد یعنی نه خیلی سریع که هزینه‌ها بالا رود و نه خیلی کند که تأخیر در تحویل ایجاد شود)، می‌شود؛ بنابراین یکپارچه کردن کنترل پروژه، نظارت مالی و پیشگیری از خطرات و ریسک‌ها بدون تحلیل کردن قابلیت‌های تحویل (به این معنا که این اقدامات و الزامات، بر تحویل تأثیر منفی نگذارد) و جلوگیری از تحمیل بار اضافه به سرپرستان با تشریفات اداری، وظیفه مدیر مالی است (گاهی این اقدامات و تشریفات زمان تحویل را زیاد می‌کند)...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: اصول مهمی که باید درباره سیستم‌های سازه‌ای هوشمند بدانید

اجازه دهید در ابتدا بفهمیم، سازه چیست؟ یک سازه (ساختمان‌ها، پل‌ها و برج‌ها) سیستمی است که حامل و / یا انتقال دهنده بارهایی مانند بارهای گرانشی از نوع استاتیکی و یا بارهای ناشی از زلزله، باد یا سونامی از نوع دینامیکی می‌باشد. درست همانند انسان که در مقابل هر نیرو یا فشار خارجی واکنش نشان می‌دهند، یک سازه نیز با تغییر شکل تحت بارهای استاتیک و ارتعاش تحت بارهای دینامیکی واکنش نشان می‌دهد. این رفتار سازه به عنوان پاسخ سازه شناخته می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی پدر طراحی سازه‌های فولادی به روش ضرایب بار و مقاومت (LRFD)

در حالی که برخی از اساتید بیشتر اوقات عمر تدریسی خود را از سال به سال با تکرار مکررات می‌گذرانند، تئودور وی گالامبوس به خاطر داشتن افکار تازه در کلاس مشهور است. جروم حجار که دانشیار مهندسی سازه در دانشگاه مینه سوتا است، این‌چنین می‌گوید: وی از یادداشت‌های قدیمی خود استفاده نمی‌کرد. او در هر صفحه از دفترش، فعالیت‌ها اخیر، مسائل و چالش‌های پیش آمده را یادداشت می‌کرد. به این صورت او ذهن خود را در مورد موضوعات همیشه نه فقط از طریق شهود و تجربیات گذشته، بلکه از طریق تلاش سخت تازه نگه می‌داشت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: روانگرایی چیست و چگونه باید با آن مقابله کرد؟

این مقاله از اولین تألیفاتی است که توسط اعضای موسسه تحقیقات فنی و مهندسی زلزله (EERI) برای توضیح پدیده روانگرایی و راهکارهای مقابله با آن، نوشته شده است. این مقاله جایگزینی برای انجام ارزیابی‌های لازم توسط متخصص ژئوتکنیک محسوب نمی‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 5 مرحله از انتقال بار در سازه‌های بتنی

بارهای اعمال شده به المان‌های سازه‌ای را می‌توان به شکل‌ها و در دسته‌های متفاوت طبقه بندی کرد. بارها انواع مختلفی دارند. از جمله این بارها، بار مرده است که شامل وزن خود سازه و پوشش مصالح می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ساخت و ساز سازگار با محیط زیست

ساخت و ساز سازگار با محیط زیست، بنا کردن یک سازه به نحوی است که بدون ضرر و یا حتی مفید برای محیط زیست باشد. علاوه بر این در این سبک ساخت و ساز شاهد استفاده مؤثر از منابع و افزایش بهره‌وری در آن‌ها خواهیم بود. در این روش ساخت و ساز که همچنین ساخت و ساز سبز نام دارد، از مواد و مصالح محلی و تجدید پذیر استفاده می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: استفاده از میراگرهای اصطکاکی برای کنترل لرزه‌ای در برج‌های لاگاردنیا در شهر گورگان، هند

برای ساخت یک آپارتمان 18 طبقه از یک سیستم سازه‌ای نوین قاب با میرایی اصطکاکی استفاده شده است. با استفاده از میراگرهای اصطکاکی پال در مهاربندهای فولادی، مقاومت در برابر زلزله و احتمال کنترل آسیب وارده به ساختمان به طور چشمگیری افزایش یافته است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: موزه گوگنهایم در بیلبائو

موزه گوگنهایم در شهر بندری بیلبائو در اسپانیا، یکی از نمادین‌ترین نمونه‌های معماری مدرن است و به عنوان «باشکوه‌ترین ساختمان عصر حاضر» توصیف و شناخته می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: پوشش روی در میلگردهای تقویتی

خوردگی میلگردهای بتن مسلح برموارد متعددی تأثیر می‌گذارد و منجر به تعمیرات پرهزینه و برنامه‌های فوری نگهداری می‌شود. هزینه اجرای برنامه‌های تعمیر و نگهداری سازه، زمانی که الزامات در نظر گرفته شده در چرخه عمر سازه برآورده نمی‌شود، سخت تأمین خواهد شد. خوردگی آرماتورهای فولادی در سازه‌های بتن مسلح منجر به شکست بتن می‌شود. طبق اسناد سازمان ملی بزرگراه‌ها، کمتر از 16 درصد از عرشه پل‌های موجود در ایالات متحده در برابر خوردگی آرماتورهای تقویتی مقاوم می‌باشند. استفاده از روکش روی برای میلگرد می‌تواند یک راه حل مقرون به صرفه برای بهبود چرخه عمر و دوام سازه‌های بتنی باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: هتل آتلانتیس پالم دبی

هتل آتلانتیس پالم یک هتل ساحلی پنج ستاره است که در رأس جزیره مصنوعی نخل (Palm)، در شهر دبی امارات متحده عربی قرار دارد. این ساختمان بر اساس اسطوره آتلانتیس در آثار افلاطون بنا شده است. ساختمان اصلی دارای دو برج مرکزی است که در راستای شرق و غرب قرار دارند؛ و از طریق یک بنای مجلل و سلطنت گونه به هم متصل شده‌اند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: جایگزینی برای خط لوله

در زیر سطح شهر منچستر ایالت آیووا، یک مشکل مخفی و جدی وجود دارد که به مرور مقدار قابل توجهی از بودجه شهری را به سمت خود می‌کشاند. نفوذ و جریان داخلی (I/I) آب‌های زیرزمینی در خطوط لوله فاضلاب سبب ایجاد مشکلاتی در تصفیه خانه فاضلاب شد که در سطح زمین قابل رؤیت نیست. اگر به این مشکل شورا رسیدگی نشود، هزینه‌های زیادی در آینده برای شهر ایجاد خواهد شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی دکتر راسل جانستون

نقش استادی به طور حتم رضایت‌بخش‌ترین مقام آکادمیکی است. تعداد کمی از پروفسورهای دانشگاه UConn به لحاظ اثرگذاری مانند اِ. راسل جانستون جی‌آر بودند. وی 26 سال (89 – 1963) در دانشگاه UConn به تدریس دروس مهندسی عمران پرداخت و در خلال سال‌های 1972 تا 1977 در مقام ریاست سازمان مربوطه مشغول به فعالیت بود. وی در طول 26 سال حضورش در UConn، دانشگاه Lehigh و موسسه پلی‌تکنیک ورچستر (WPI) به هزاران دانشجو در رشته‌های سازه، مکانیک و مواد آموزش داد؛ اما دلیل شهرت وی در شاخه مهندسی عمران بود که او در این زمینه تألیف کرد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ساختمان Lexicon در شهر لندن

در ماه مارس سال 2017، ساخت و ساز Lexicon که یک ساختمان مسکونی بلند مرتبه است، کامل شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

تقویم آموزشی

5 خرداد 1396
نماینده شرکت ولاسولاریس سوئیس در ایران
5 خرداد 1396
شرکت توسعه دانش فرزانگان
6 خرداد 1396
مجله علمی عمران دانشگاه صنعتی شریف
12 خرداد 1396
مجموعه بین المللی کارین
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
20 خرداد 1396
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و با مشارکت شهرداری همدان
24 خرداد 1396
دانشگاه فرهنگیان کرمان- دانشگاه فنی شهید چمران
25 خرداد 1396
مهندسین مشاور ژئودالامپر با حمایت دانشگاه ایوان کی
25 خرداد 1396
انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
29 خرداد 1396
موسسه آموزشی و تحقیقاتی آتن (Athen ) با حمایت مجله تکنولوژی و مهندسی آتن
31 خرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
1 تير 1396
هولدینگ نقش و طرح آنا بافت شهر، انجمن معماری و شهر سازی البرز و جامعه مهندسان شهر ساز و با حمایت دانشگاه البرز , دانشگاه هنر اسلامی تبریز , دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه فنی حرفه ای منطه یک کشور
1 تير 1396
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه البرز
14 تير 1396
: مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛دپارتمان فناوری های نوین
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
15 تير 1396
دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
16 تير 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس
19 تير 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
12 مرداد 1396
شرکت مهندسی ماه دانش عطران
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
25 مرداد 1396
دانشگاه اسوه - تهران - دانشگاه شهید بهشتی
2 شهريور 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه Georgian Technology University گرجستان و دانشگاه ”Tbilisi Teaching University “Gorgasali گرجستانشرکت بین المللی کوشا
8 شهريور 1396
دانشگاه گیلان
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
14 شهريور 1396
موسسه اموزش عالی مهر- دانشگاه امام صادق- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
22 شهريور 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
15 مهر 1396
دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی با همکاری انجمن بین المللی فتوگرامتری، سنجش از دور و اطلاعات مکانی
25 مهر 1396
دانشگاه شیراز ، انجمن علمی پدافند غیرعامل ، استانداری فارس
2 آبان 1396
دبیرخانه کنفرانس با همکاری قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت ایران
17 آبان 1396
دانشگاه علمی کاربردی آستارا، موسسه آموزش عالی شرق گلستان، موسسه آموزش عالی فروردین و فرمانداری آستارا
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
25 آبان 1396
موسسه تحقیقاتی رایمند پژوه - دانشگاه صنعتی سجاد
1 آذر 1396
دانشگاه تهران
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
6 آذر 1396
انجمن تونل ایران -انجمن بین المللی تونل (ITA)
9 آذر 1396
دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران ، موسسه بین المللی مهدپژوهش ره پویان حقیقت، انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران
30 آذر 1396
دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
5 ارديبهشت 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
4 تير 1397
کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه