مقالات تحلیلی

مقاله تحلیلی: چالش‌های اصلی در مغزه گیری از بتن

گرفتن نمونه مغزه از سازه‌های بتنی برای ارزیابی جامع از دوام و عملکرد سازه مورد نیاز است. تست فشار روی مغزه نمونه‌ها به عنوان مطمئن‌ترین روش برای ارزیابی مقاومت فشاری و یک سیستم کنترل کیفیت شناخته شده است. روش در نظر گرفتن مغزه نمونه و تست آن‌ها بر اساس استاندارد (ASTM C 42 و ACI 318) انجام می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: ده مورد از مقاوم‌ترین ساختمان‌ها در برابر زلزله

همیشه به محض صحبت درباره زمین لرزه، اولین تصاویری که در ذهن ایجاد می‌شود، دگرگونی، ویرانی و مصیبت است. علاوه بر این موارد، این تصور هم وجود دارد که زلزله سبب مرگ هزاران و حتی میلیون‌ها نفر می‌شود. نیروهای جانبی ناشی از امواج لرزه‌ای مسئله جدیدی برای بشر نیست اما همیشه باعث آزرده خاطر شده انسان از عصر برنز تا به کنون شده است، چرا که در طول تاریخ شهرهای مهمی با معماری چشمگیر به دست این بلای طبیعی تخریب شده‌اند. این موضوع وقتی وخیم‌تر و نگران‌کننده‌تر می‌شود که جمعیت شهرنشین ساکن در سازه‌های سر به فلک کشیده افزایش یابد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: چرا دکوراسیون ایتالیایی طرفداران زیادی دارد؟

چرا سبک ایتالیایی سبک محبوبی است؟ سؤال این است که چرا نباشد؟! البته که سبک طراحی داخلی ایتالیایی بسیار محبوب است. این سبک مزین، پر زرق و برق و مطلا کاری شده است. در طراحی به سبک ایتالیایی، وسایل با بالاترین کیفیت انتخاب می‌شوند. طراحی ایتالیایی مظهر لوکس بودن است. به لحاظ تاریخی، طراحی و معماری رنسانس به اوایل قرن 15 در فلورانس ایتالیا بر می‌گردد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: 7 مورد از بزرگ‌ترین و بدترین سازه‌های فراساحلی

از آنجایی که اقیانوس‌ها دور تا دور ما را فرار گفته‌اند، عجیب نیست که بگوییم تعدادی از بلندترین سازه‌های جهان در آب قرار دارند. این سازه‌های غول پیکر تفاوت آن‌چنانی با یکدیگر ندارند. بسیاری از این سازه‌ها نفت را از اعماق زمین استخراج می‌کنند. پر سود بودن این کار هزینه‌ها و مهندسی پیچیده این سازه‌ها را توجیه می‌کند. یک خصوصیت مشترک بین این سازه‌ها، اندازه قابل توجه آن‌هاست. در ادامه هفت مورد از این سازه‌ها را بررسی می‌کنیم...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: پاسخ خلاقانه معماران و هنرمندان به «دیوار ترامپ»

زمانی که دنیا می‌بایست بین ملت‌ها پل بسازد و جهانی شدن، موانع را از میان بردارد؛ دونالد ترامپ تصمیم گرفته است دیواری به طول 1989 مایل (3200 کیلومتر) برای مقابله با مشکل مهاجرت غیرقانونی از مکزیک به ایالات متحده بسازد. ترامپ در تلاش است با این مشکل با آشکارترین و غیرخلاقانه‌ترین راه‌حل ممکن مقابله کند. آن هم زمانی که تاریخ نشان می‌دهد که دیوار راه‌حل خوبی برای حل کردن مشکلات نبوده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مدل‌سازی اجزا غیرخطی مهاربندهای کمانش تاب (BRB) مدل Powercat در نرم افزار Perform

برای کمک به تعریف اعضای BRB در برنامه تحلیل سازه­ای Perform، Rutherford  و  Chekene اعضا را مطابق با نتایج هیسترتیک 9 مهاربند آزمایش شده، مدل‌سازی کردند. هدف، ارائه مدل­های بهینه­ سازی شده اعضا برای 9 مهاربند آزمایش شده مدل Powercat و ارائه روشی کلی برای درون‌یابی مدل­های اجزا در پیکربندی­ مهاربندهایی است که آزمایش نشده­اند. در این گزارش نتایج کارهای انجام شده به صورت خلاصه ارائه می‌گردد و همچنین دستورالعمل‌هایی برای کلی سازی اعضای غیرخطی مهاربندهای کمانش تاب مدل Powercat ارائه شده است....برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: چالش‌های مدیریت پروژه در صنعت ساختمان

موسسه مدیریت پروژه، مدیریت پروژه را به صورت زیر تعریف می‌کند: هنر هدایت و کنترل منابع انسانی و مصالح در طول عمر پروژه به وسیله استفاده از تکنیک¬های نوین مدیریت، برای دستیابی به اهداف تعیین شده در دامنه زمان، هزینه، کیفیت و محدوده تعیین شده و همچنین سایر اهداف....برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: آنالیز سازه‌ای زلزله 2016 تایوان، دلایل احتمالی شکست و فروریزش سازه‌ای

زلزله‌ای با بزرگی 6.4 ریشتر در تاریخ 6 فوریه 2016 رخ داد. این زلزله منجر به فروریزش ساختمان 17 طبقه Weiguan Golden Dragon شد. نکته قابل توجه این است که این ساختمان تنها ساختمان بلند مرتبه‌ای بود که به صورت کامل فروریخت و منجر به مرگ 59 تن شد، اما چرا؟...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :روش انبار کردن مصالح در محل اجرای پروژه

چینش و انبار کردن آجرها در محل ساخت: • آجرها را نزدیک محل کار بچینید، به صورتی که کمترین کار برای تخلیه و حمل مجدد آجرها در پالت‌ها یا چرخ‌های دستی انجام شود. • انواع مختلف آجرها (مانند آجرهای رسی، آجرهای رس و خاکستر آتش‌فشانی و ...) باید به صورت مجزا دسته بندی و انبار شوند. • آجرهایی با مقاومت و سایزهای مختلف (یعنی ماژولار یا غیر ماژولار) باید به صورت مجزا دسته بندی و انبار شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: الزامات تأسیس یک شرکت ساختمانی

تأسیس یک شرکت ساخت‌وساز ‌می‌تواند ریسکی سودمند تحت شرایط درست باشد. ساخت‌وساز، صنعتی است که همیشه دارای متقاضی است. اگر تجربه‌ای در ساخت‌وساز دارید و می‌خواهید شرکت خود را تأسیس کنید، ابتدا درباره نیازمندی‌ها، قوانین و اصول تجارت آگاهی‌های لازم را کسب کنید...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: قسمت‌های اصلی ساختمان‌های بتن‌آرمه – سازه‌های قابی

ساختمانهای قابی بتنی معمولترین نوع در ساختمان‌های مدرن محسوب می‌شوند. این ساختمان‌ها معمولاً شامل قاب یا اسکلت بتنی میباشند. اعضای افقی تیرها و اعضای قاﺋﻢ ستون‌ها هستند. سازه‌های بتنی همچنین شامل دال‌ها که به صورت کف و سقف کاربرد دارند نیز می‌شوند. در میان این‌ها، ستون‌ها مهم‌ترین اعضا هستند چرا که آن‌ها بار عمده ساختمان را تحمل می‌کنند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: کنترل کیفیت در ساخت ‌و ساز بتنی

کیفیت ساخت‌ و ساز بتنی را می‌توان در 3 دسته مجزا طبقه‌بندی کرد، 1- کنترل کیفیت قبل از بتن‌ریزی، 2- کنترل کیفیت در طول بتن‌ریزی، 3- کنترل کیفیت بعد از ساخت...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: اهمیت بافت (Texture) در طراحی داخلی

شما ممکن است گاهی به یک اتاق نگاه کنید اما احساس کنید که چیزی در آن اتاق کم به نظر می‌رسد! طراحی کامل شامل سه جز کلیدی الگوی رنگی، مبلمان و آیتم‌های دکوراتیو است؛ اما در این حالت کل اتاق فقط به صورت یک سطح تخت دیده می‌شود و دلیل این احساس، نبود " بافت " است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: لنگر ترک خوردگی و ایمنی اعضای پس کشیده

وقتی آیین‌نامه‌های اصلی ساختمان با اعضای سازه‌ای خاص سازگاری نداشته باشند، سردرگمی و عدم قطعیت در میان مهندسان طراح به وجود می‌آید. در این شرایط، نیاز است که صنعت با مسئولان آیین‌نامه‌ای برای روشن شدن بیشتر مطلب تعامل داشته باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: طراحی مستقیم مبتنی بر تغییر مکان برای دیوار بتنی ساختمان‌ها

محبوبیت روش طراحی مستقیم مبتنی بر تغییر مکان(DDBD) به عنوان یک روش برای طراحی بارهای زلزله روز به روز در حال افزایش است. دلیل اصلی محبوبیت آن افزایش عملکرد مورد نیاز در ساختمان‌ها در طول زمین لرزه است. الزامات مورد نیاز برای کنترل تغییر مکان سازه‌ای و کاهش آسیب، بخشی از یک تحول بزرگ‌تر به نام طراحی مبتنی بر عملکرد است. DDBD ابزار مناسبی در اختیار مهندسان قرار می‌دهد تا این الزامات حاصل شوند...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی :محاسبه گام به گام حرارت در طراحی دال با استفاده از نرم افزار SAFE

در حقیقت ارزیابی بارگذاری حرارتی در هنگام طراحی یک دال با استفاده از نرم افزار SAFE، آن‌چنان پیچیده نیست، چرا که می‌توان این بار را با الگوی بارهای معمول همچون سربار بار مرده، بار زنده و ... در نظر گرفت؛ اما نباید این نکته را فراموش کرد که لازم است بار حرارتی در ترکیب بارهای استاندارد لحاظ شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معرفی وبسایت های مفید و کاربردی برای آنالیز و محاسبات آنلاین سازه ای

در این مقاله قصد داریم چند وبسایت مفید که کاربرد انها در آنالیز و محاسبات سازه ای به صورت آنلاین است، معرفی کنیم...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: اطلاعیه سازمان ملل برای روز جهانی آب در سال 2017، چرا آب را بیهوده تلف کنیم؟!

روز جهانی آب، 22 مارس، هرساله به یک موضوع از چالش‌های آبی اختصاص دارد؛ در سال 2017 این موضوع به فاضلاب و کمپین چرا آب را بیهوده تلف کنیم؟» اختصاص داده شده است. اینکه باید تولید پساب را کاهش داد و از آن برای استفاده مجدد بهره‌مند شد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: سیستم ساخت و ساز چوبی (الوار سنگین)

سیستم ساختمان‌های چوبی در آمریکای شمالی به دلیل اینکه گزینه خلاقانه تر و مقرون به صرفه تری نسبت به ساختمان-های بتنی و فولادی محسوب می‌شود، با افزایش چشمگیری همراه است. در حالی که اسکلت‌های ساختمانی با تیر و ستون چوبی طی قرن ها مورد استفاده قرار می‌گرفته اما محصولات پانلی جدید پنجره جدیدی را در صنعت ساخت و ساز چوبی گشوده است...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: انواع بار و مسیرهای انتقال بار

انواع بار و ترکیب بارها:اسکلت سازه‌ای باید به گونه‌ای طراحی شود که بارهای وارد بر آن مطابق با انتظارات مشتری و عملکردی که وی از سازه انتظار دارد، باشد. طراحی قاب به این صورت سبب می‌شود که انتقال بار از مسیرهای درستی انجام شود و همچنین الزامات آیین نامه‌ای در خصوص دهانه‌ها و ارتفاع آزاد در فضاهایی با کاربری خاص رعایت شود. ...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: بام‌های سبز و بهره‌وری انرژی

سیستم LEED برای ساخت، نگه داری و عملیات مرتبط در ساختمان‌هایی با بهره‌وری بالای انرژی، اجرای بام سبز را برای نوسازی ساختمان‌ها و یا اضافه کردن به جذابیت آن‌ها پیشنهاد می‌کند. بام‌های سبز ساختمان‌هایی با ساختاری مناسب برای به کار گیری انرژی‌های موجود، حفظ، نگهداری و اداره آن که امکان بهره بری همیشگی و تجدید پذیر در باغچه‌های روی سقف و گلخانه‌ها را فراهم می‌کند. لازم است که برای نوسازی ساختمان‌ها و یا حتی ساخت بنایی جدید، ملاحظات مهمی با در نظر داشتن این سیستم اعمال شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: معماری و طراحی برای افراد معلول و ناتوان

ما از معلولیت چه می‌دانیم؟ ناتوانی تنها وجود محدودیت‌هایی برای بعضی از افراد نیست، بلکه در حقیقت یک قسمت از زندگی بشر است که هر کسی می‌تواند در قسمت‌هایی از زندگی تجربه‌اش کند، خواه در زمانی به‌صورت موقتی یا به‌طور دائم. اگر بدانید که معلولین چه سهمی در کتب معماری دارند، متعجب خواهید شد؛ اما آیا معماری برای آسایش بشریت نیست؟ معماری و طراحی چه‌کاری برای خود کفایی معلولین انجام داده‌اند؟...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: طراحی پل در آینده

طراحی، مدل‌سازی و آنالیز از موارد کلیدی برای موفقیت پروژه‌های پل‌سازی است. در نسل جدید نرم افزار مدل‌سازی پل، باید مدل ساخته شده بر مبنای هدف باشد تا طراحان و پیمانکاران بتوانند محدوده‌های گوناگونی از اطلاعات پل را در طول عمر پل ایجاد، اجرا، نگهداری و مستند سازی کنند. اشتراک اطلاعات در یک مدل سه بعدی با اطلاعات فنی؛ کیفیت داده‌ها، هماهنگی، قابلیت ساخت و جنبه‌های اجرایی شامل مدیریت سرمایه را افزایش می‌دهد. کاهش کلی هزینه‌های پروژه برای کل سیستم و برای تمامی سهامداران مهم است و در دسترس بودن مدل‌های سه بعدی هوشمند، مؤلفه‌ای ضروری در افزایش سرعت تحویل پروژه و پویایی اطلاعات آن می‌باشد...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مقاله تحلیلی: مدیریت پروژه‌های چندگانه

هر مدیر پروژه در طول حرفه‌اش ممکن است با مدیریت چند پروژه به طور هم‌زمان مواجه شود. برخی از کارها آن‌قدر گسترده هستند که به طور کامل توجه مدیر پروژه را به خود جلب می‌کنند اما حتی این پروژه‌های بزرگ هم معمولاً منجر به تغییرات بعضاً متعدد در طراحی می‌شوند. مدیریت این حجم کاری به نحوی مؤثر، حتی برای افراد باتجربه هم یک چالش محسوب می‌شود...برای مشاهده متن مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

صفحه‌ها

تقویم آموزشی

17 فروردين 1396
موسسه مهندسی سازه آمریکا (SEI)
30 فروردين 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
30 فروردين 1396
دانشگاه صنعتی شریف
31 فروردين 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
3 ارديبهشت 1396
دانشکده هنر و معماری دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
5 ارديبهشت 1396
شورای اسلامی شهر مشهد،دانشگاه فردوسی مشهد، شهرداری و مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
6 ارديبهشت 1396
مرکز تحقیقات راه ، مسکن و ساختمان
6 ارديبهشت 1396
جهاد دانشگاهی استان کرمان و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز، دانشگاه پیام نور مرکز سقز، دانشگاه جامع علمی کاربردی سقز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستا
10 ارديبهشت 1396
مرکز توسعه آموزش‌های نوین ایران (متـانا)
13 ارديبهشت 1396
گروه Zweig
15 ارديبهشت 1396
گروه مهندسی پایاشهر
20 ارديبهشت 1396
با همكاري دانشگاه ها و مراكز علمي كشور
21 ارديبهشت 1396
انجمن الگوريتم‌های فرا ابتکاري ايران. با همکاری دانشگاه پيام‌نور نجف‌آباد
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
30 ارديبهشت 1396
مرکز خدمات علمی آموزشی و پژوهشی أرگ
3 خرداد 1396
برگزار کننده: مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
25 خرداد 1396
انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
29 خرداد 1396
موسسه آموزشی و تحقیقاتی آتن (Athen ) با حمایت مجله تکنولوژی و مهندسی آتن
1 تير 1396
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه البرز
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه