سال 98؛ اجرای پروژه های عمرانی استان تهران با استراتژی هایBIM

سال 98؛ اجرای پروژه های عمرانی استان تهران با استراتژی هایBIM

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با هدف ارتقاء کیفیت و کاهش هزینه و زمان در پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اقدام به پیاده سازی و تدوین آیین نامه اجرایی BIM نموده است.

بدین منظور و در جهت بهره گیری از نظرات صاحبنظران و متخصصین امر این سازمان گردهمایی و هم اندیشی یکروزه ای را تحت عنوان «استراتژی های اجرایی BIM (مدل سازی اطلاعات ساخت) در سطح پروژه و سازمان» با همکاری دانشگاه علم و صنعت و با حضور اساتید صاحبنظر و شناخته شده در عرصه بین المللی در روز سه شنبه مورخ 97/3/29 با دعوت از کلیه مدیران دستگاه های اجرایی استان و شهرداران، اساتید دانشگاه و کارشناسان متخصص در این حوزه برگزار نمود. سخنرانان این همایش آقایان مهندس ترکی ، مهندس قوامی نژاد ، مهندس شیخ خوشکار ، دکتر سعید بنی هاشمی و تعداد دیگری از متخصصان داخلی و خارج از کشور بودند.

 نعمت‌الله ترکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در تهران، با اشاره به مشکلات موجود در فرایند اجرای پروژه‌های عمرانی اظهار داشت: در حال حاضر  76 هزار و 664 پروژه عمرانی در سطح کشور در حال اجراست که متأسفانه بسیاری از آن‌ها بنا به دلایلی همچون پروسه طولانی زمانی و نداشتن اطلاعات فنی کافی نتوانسته‌اند به مر حله بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به اهمیت مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی ادامه داد: در سراسر دنیا مدل‌سازی پروژه‌های عمرانی حرف اول را می‌زند، چرا که اطلاعات ساختمانی پیش از اجرای پروژه می‌تواند در روند اجرا مؤثر واقع شود، امری که متأسفانه در سطح کشور ما بسیار کمرنگ است.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران سپس با اشاره به برگزاری همایش استراتژی‌های اجرایی  BIM افزود: مدل‌سازی اطلاعات ساخت برای نخستین‌بار سازی به صورت منطقه‌ای در استان تهران با 3000 پروژه در حال اجرا به صورت پایلوت اجرا می‌شود و امید است که از سال 98 این اقدام در سطح کشور نیز تعمیم داده شود و از مزایای این طرح بزرگ بهره‌مند شویم.

 ترکی تصریح کرد: اجرای این گونه مدل‌سازی‌ها در پروژه‌های عمرانی نه تنها جنبه مالی دارد بلکه در موضوع تاب‌آوری و مقاوم‌سازی پروژه‌ها نیز کاربرد بسیار دارد، از اینرو این مدل اطلاعات کافی در مورد روند اجرای پروژه، زمان لازم جهت اجرا، برآورد هزینه و غیره را در اختیار مشتری و کارفرما قرار می‌دهد.

 وی همچنین با اشاره به مدل‌سازی اطلاعات ساخت در بافت فرسوده ادامه داد: از آن‌جا که 25 تا 30 درصد بافت مسکونی در استان تهران در حوزه بافت فرسوده قرار دارد اجرای این مدل در فرایند پروژه‌های عمرانی قطعاً می‌تواند در مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی بافت فرسوده کمک کند.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: ضمانت اجرای این کار 100 درصد است، همچنان که بیش از 40 درصد کشورهای توسعه‌یافته در دنیا نیز از این مدل در نظام مهندسی خود استفاده می‌کنند.

 "نعمت اله ترکی" درباره اهمیت «استراتژی های اجرایی BIM» در پروژه های عمرانی در سطح تهران و کشور گفت: با اجرای این استراتژی فعالیت برای کارفرما، مجری طرح و بهره بردار شفاف می شود به این شکل که هر سه رکن پروژه زمان شروع و خاتمه پروژه، هزینه و سازه اصلی پروژه در انتها را می دانند.

 وی با بیان اینکه استراتژی BIM چالش های پروژه های فنی را کاهش میدهد، افزود: یکی از دغدغه های اصلی ما در اجرای پروژه های عمرانی در سطح استان تهران،زمان بر بودن آن ها بوده که شروع کار مشخص است اما پایان کار معین نیست، با اجرای این مدل سه بعدی، بهره بردار ابتدا و انتهای کار را می بیند و به سرمایه گذار اطلاع می دهد، همچنین اجرای این پروژه هزینه های پرت را کاهش، نحوه کار فنی و شکل سازه را نشان می دهد.

  وی همچنین درباره تفاهم نامه همکاری سازمان مدیریت تهران با دانشگاه علم و صنعت گفت: برای پیاده کردن این مدل برای اولین بار در سطح استان تهران و کشور از سال 98 بومی سازی را آغاز می کنیم. در این زمینه هم مذاکره و تفاهم نامه ای با دانشگاه علم و صنعت منعقد کردیم.

از اعضای تیم پیاده سازی آئین نامه BIM دانشگاه علم و صنعت میتوان به آقایان :دکتر مصطفی خانزادی ، دکتر سعید بنی هاشمی ، دکتر فرزاد جلائی ، دکتر شاهین دبیریان ، دکتر فرزاد پور رحیمی ، مهندس سعید خلیلی قمی ، مهندس مسلم شیخ خوشکار ، مهندس محمد صالح دشتی اشاره نمود.

منبع خبر

 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  تقویم آموزشی

  26 تير 1397
  مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی
  26 تير 1397
  کمیته برگزاری انجمن بین المللی مکانیک خاک و مهندسی ژئوتکنیک
  26 تير 1397
  تیم IRAN-BIM
  28 تير 1397
  موسسه ۸۰۸ با همکاری تیم ایران بیم
  31 تير 1397
  پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
  1 مرداد 1397
  دانشگاه صنعتی مراغه با همکاري دانشگاه تبريز، دانشگاه شهيد مدني
  2 مرداد 1397
  موسسه 808
  20 مرداد 1397
  بخش دانشجویی انجمن بین‌المللی IAHR
  29 مرداد 1397
  دانشگاه صنعتی مراغه با همکاری دانشگاه تبریز
  1 شهريور 1397
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  11 شهريور 1397
  دپارتمان علوم زمین شناسی دانشگاه مالتا
  12 شهريور 1397
  انجمن مهندسی ژئوسنتتیک و شاخه ایرانی IGS
  14 شهريور 1397
  انجمن هیدرولیک ایران ، دانشگاه شهركرد
  18 شهريور 1397
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
  28 شهريور 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
  1 مهر 1397
  انجمن ژئوتکنیک ایران
  10 مهر 1397
  موسسه غیرتجاری هنری نشر فن آریا
  18 مهر 1397
  مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
  30 آبان 1397
  انجمن مهندسی راه و ساختمان ایران
  20 آذر 1397
  انجمن سازه های فولادی ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران