یادداشت 75: آشنایی با اشرف حبیب الله مدیر کمپانی نرم افزاری CSI (بخش هایی ازحاشیه سمینار طراحی عملکردی 26 آبان استانبول)

یادداشت 75: آشنایی با اشرف حبیب الله مدیر کمپانی نرم افزاری CSI (بخش هایی ازحاشیه سمینار طراحی عملکردی 26 آبان استانبول)

اشرف حبیب الله مدیر پاکستانی الاصل شرکت CSI  ، در تاریخ 17 نوامبر مصادف با 26 آبان در شهر استانبول ترکیه سمینار طراحی عملکردی سازه ها برگزار نمود که به همین منظور سازه 808 به عنوان یکی از مراکز اصلی آموزش تخصصی طراحی عملکردی سازه ها در کشور از روی ماموریت خود سفر علمی تدارک دید تا اساتید و دانشجویانی که تمایل به شرکت در این سمینار را دارند بتوانند از این سمینار استفاده کنند. گرچه محتوای علمی این سمینار تفاوتی با سمینار های قبلی اشرف حبیب الله که از طریق یوتیوب قابل مشاهده بود نداشت اما حواشی این سمینار خصوصا صحبت های شخصی و رموز موفقیت CSI از زبان اشرف حبیب الله باعث شد تا این سمینار جنبه های به مراتب بزرگتری از یادگیری صرفا علم خاصی از طراحی محاسبات سازه با خود داشته باشد. به همین منظور در این یادداشت ضمن انتشار صوتی تصویری بخش هایی از این سخنرانی ، مواردی که اشاره به تجارب شخصی و درد و دل های اشرف حبیب الله بوده است به فارسی برگردانده شده است تا همگان  بتوانند از جنبه های مختلف شخصیتی این فرد استثنائی خالق ایده های نوین در مهندسی سازه در صنعت نرم افزار آشنا شوند. 

 

مطالب مرتبط: 

 همچنین در انتهای این سمینار به تیم سازه 808 کتاب و DVD سخنرانی طراحی عملکردی پروفسور پاول به عنوان یادبود اهدا گردید که البته این فیلم هم اینک در این بخش از سایت به رایگان قابل مشاهده میباشد.

      

برخی از متن این سخنرانی را که توسط تیم 808 برگردان به فارسی شده است را میتوانید از این قسمت مشاهده بفرمایید: (لازم به توضیح است این ترجمه به محض سخنرانی طراحی عملکردی و به صورت زنده توسط تیم 808 در کانال اختصاصی طراحی عملکردی 808 در تلگرام به آدرس @PBD808 انجام گرفت)

یکی از دلایل این است که آنها زمانی که در حضور شما هستند درباره خودشان چه احساسی دارند، و این زمانی محقق می گردد که افراد قدرتمند رفتاری با مردم داشته باشند که انگار تمامی انگشتان دست که برای شما  ارزشمند یکسان است، برایشان ارزش قائل شوید و عکس العمل مردم هم قدردانی نسبت به این رفتار خواهد بود. افرادی رو در کشورم می شناسم که 20 تا حتی 40 سال که چیزی از از نرم افزار ما خبر ندادند، تکنولوژی نرم افزاری که بیش ار 20 ساله که ما تولید کرده ایم. بواسطه اینکه، می دانید افراد قدرتمند، کاری را برای مردم انجام میدهند که ملت نسبت به خودشون احساس خوبی داشته باشند. و این امر  توسط صرفاً حرف زدن محقق نمی گردد، بلکه با نشان دادن و عمل کردن به این مهم. آنها  به اعمال و کنش های ما خواهند نگریست. مثل اینکه با دوست دخترت سر میز شام بشینی و از لباساش و رنگ های اون براش تعریف کنی ( که حس خوبی بهش دست بده) اگر بهش بگویی که چقدر قشنگه، مطمئن باش قلبشو بدست میاری و یه دوری با ماشین با هاش خواهی زد. به در باره صحبت در باره اینچیزها نیاموخته اند در دبیرستان، ما هیچ چیز راجع به سخنرانی عمومی نمی دانیم. میدونید ، زمانی که من سال 1969 درسمو تموم کردم، برنامه جامعی در مورد افتضاح ترین زمانی که باید به مساله بحث مهندسی زلزله در می پرداختیم، به جاش برنامه های هوا و فضا در جریان بود، اومدن روی راکت و کپسول و چگونگی فرستادنش به هوا فرستادن موشک ها و... ) و پس از اینکه فارغ التحصیل شدم در رشته مهندسی عمران از کراچی ، در حرفه خودم متوجه شدم که تمامی نرم افزارهایی که گسترش یافته بودند، در کمپ های صرفا دانشگاهی بودند، و این کار توسط متخصصان در دانشگاه ها انجام می گرفت. آنقدرها برای افرادی که در عمل و اجرا (مهندسین احتمالاً مشاور در دفاتر) بودند، شناخته شده نبود، یا اگر هم که بود، آموزش متمرکز و جامعی در این باره وجود نداشت، اونموقع جوان بودم، 24 سالم بود، اونموقع اصلاً به فکر کسی انگار نمی رسید که مفاهیم مطالب کلاسیک تحلیل دینامیکی و استاتیکی را با کاربرد در رابطه با کامپیوتر باشد را در آن زمان بیاموزد، یا برای تبلیغ آن کاری نماید.

در آن زمان مانند بنده صدها نفر همین مطالب رو خونده بودند و فارغ التحصیل شده بودند، اکثرشون هم می تونستن یه برنامه نویس هایی تو کامپیوتر انجام بدن برای گسترش نرم افزار تحلیل سازه ای و خیلی های دیگر که می تونستن اینکار رو بکنند، در منصب ها و قدرت و امکاناتی بودند که چنین نرم افزاری هایی را تولید نمایند. می دونین، روی این برنامه 20 سال کار کردم، بالا پایین های زیادی داشت (سختی زیاد کشیدم) ، همیشه تلاشم رو می کردم و خودم رو برای همه چیز آماده نگه می داشتم، ولی همیشه با خودم فکر می کردم که چرا مضطرب هستم، می دونید، وجود مردم برای من خیلی مهم بود، مثل الآن که دغدغه خودم را براتون ابراز می کنم،

اومده بودم امریکا تا راک استار بشم، نه یک مهندس سازه، به هر حال، بالا پایین روزگار و بیزنس مارو انداخت توی همون خط مهندسی سازه و همونو ادامه دادم. خیلی از مواقع برنامه رو تست می کردم و جواب های قاطی پاتی بیرون میداد، نا امید میشدم و به خودم میگفتم بزار کنار این مهندسی عمران رو، بعضی از مواقع آدم ها توسط اهداف و اعتقاداتی که برای خودشون تعریف کردن مورد آزمون قرار می گیرن تا ببینن چند مرده حلاجن، خیلی های دیگر هم به چیزی که تو اعتقاد داری درسته اونها هم اعتقاد دارن، ولی به عمل کار برآید، به سخندانی نیست، می دونین، وقتی بخواین کسی رو برای کاری استخدام کنین، برای پول کار می کنن براتون، و اونها برای شما فقط "کاری که بهشون دادین رو انجام میدن"، ولی زمانیکه شما کسی را برای اعتقادی و باوری که در آن دارای نظر مشترک هستید استخدام می نمایید، آنوقت است که آنها برای "هدف" کار میکنند، نه برای اسکناس. اونها با تومام وجود کار می کنن چون هدف دارن و به اون اعتقاد دارن.

موقعی که به هر جایی از دنیا بری که اعتقاد و باورت در اون مورد با طرفت (از هر ملیتی) یکی باشه، چیزی رو ازش درخواست کنی، اونو بهت میده یا در اختیارت می گذاره، میدونین چرا، چون با هم هم باور و همسو هستید. این مساله براش ارزشمنده، بنابراین گروکشی نمی کنه، باهات همکاری می کنه، چرا مردم 24 ساعت قبل، جلو فروشگاه apple وای می ایستند تا iphone جدید رو بخرن؟ خوب می تونن فرداش برن بخرنش و مطمئناً که همونجا رو پیشخون مغازه ازش موجود خواهد بود به خاطر اینکه اونها به باور و اعتقادی، اعتقاد دارند که باید نفر اولی باشند که باید اون iphone رو بخرند، من این مساله رو کاملاً درک می کنم، ولی این مساله اعتقاد و باور من نیست.

همکاران، رشته و تخصص ما ، بالاترین ارزش و جایگاه رو داره، به خاطر اینکه آخه مگر از جون مردم چی مهمتره؟ هر کسی به هر چیزی که باور و اعتقاد داره، زنده بمونه، تا بتونه به اون باورش دست پیدا کنه یا حداقل براش تلاش کنه. هممون مهندسی عمران خواندیم و چیزهایی که لازم دارم رو در دست داریم، هر چیزی رو که بقیه هم دارن می تونین هنرمندانه یا منطقی (معمولی) ارائه بدین، و این به هیجان آوردن بقیه با نمایش هنرمندانه و از روی دل شماست که منجر به جذب میشه. مثل یک لباس پر زرق و برق یا یک تابلوی نقاشی که آدم رو شیفته خودش می کنه. اهمیت دادن به چیز بالاتر از صرفاً بی تفاوت شنیدن آن است. یا مانند گریم برای یک بازیگر سینمایی (نحوه گریم و آرایش) شما (منظور ایشان یا آن بازیگر) را متفاوت می نماید.

ما باید با صحبت کردن متفاوتمون، مردم رو علاقه مند به شنیدن اون مطالب بکنیم، با متفاوت بودن، اونطوری بیانشون بکنیم که اونها دوست دارن بشنوند. اونوقت هستش که به چیزی که مقصودمون بوده خواهیم رسید. مثل همون Iphone. ولی اینو همه میدونیم که رشته و تخصص ما به علت ساخت سرپناه برای مدم خیلی اهمیت از این چیزها بالاتر بوده و ما باید همگی اینو درک کنیم.

اینجانب فکر میکنم که هر کسی یک سوپر استار است، ولی این سوپر استار شدن که صحبت کردن دربارش آسونه که هر کسی میگه من میتونم باشم، باور و تلاش کردن احتیاج داره، تا تبدیل به یک سوپراستار بشه. شما هم همون شانسی که برای همه محیا می باشد را دارید، و اینکه چقدر تلاش کنید و تا به باوری که مهم است برایتان برسید. من هم از همون تکنولوژی در دسترس بقیه تو همون 1969 استفاده کردم، تمامی معادلات و قواعد بازی برای بنده و بقیه یکسان بود، و الآن ابزاری به وجود می آورید که در آینده کارساز و مفید خواهد بود. چیزی را که می خواهیم و بدان باور داریم را با ثبات قدم و از روی دل دنبال کنیم ، آنوقت است که موفقیت حاصل می گردد. مهندسی سازه محل اسقرار اصلی شماست. شما می توانید در این قلمرو هر کاری که می خواهید بکنید بخاطر اینکه خداوند به ما قدرت "خلق چیزهای نو" را اعطا کرده است. لازن نیست معطل و متوقف بشینید پشت میز، از توانایی هایتان که در ذات شما مستتر هست استفاده نمایید. من هم همین کارو تو این 40 سال انجام دادم. تمامی این تکنولوژی ها را ما "انسانها" بوجود آوردیم. در یک کلام، ثابت قدم و متفاوت باشیم!

هر ساله ما در CSI جشن و فستیوالی را برگذار می کنیم، که پیشتر در کریسمس بود، ولی بدلیل مشغله دوستان در دوران کریسمس، در همین جشن پیشین 3700 نفر در جشن ما حضور داشتند. هم برای ما و هم برای بقیه تجربه جالبی بود. انگار فستیوال هالیوود بود، به یاد ماندنی و جذاب. (باور نمی کنین می تونین برین خودتون ببینین!) اگر حدود ماه ژانویه تشریف بیاورید، ما به شما دعوتنامه تقدیم خواهیم نمود، و میزبان شما در جشن خواهیم بود. همومون می دونیم که زندگی کوتاه است و هر کدوم ما یکبار بیشتر زندگی نمی کنیم، و حقیقتاً اگر همین شانس رو جدی نگیرید، چیز بزرگی را از دست خواهید داد. البته همون یک شانس هم کفایت می کنه ....، بنابراین اینجانب اینطور فکر می کنم که خوب باشه تجربه جشن و فستیوال ما رو از دست ندید. بنده خودم تو این سالهایی که در این میزبانی خوشی می کردم و می رقصیدم، اوایل بقیه فکر می کردن که این چطور شرکت مهندس سازه ای است؟!! اونموقع استاتیک محو شده و به دینامیک تبدیل می گردید. تمام دوستانمون رو آنجا ملاقات میکنیم، مهنسان سازه همدیگر رو آنجا در محفلی شاد ملاقات می کنیم. بعضی ها فکر می کنن، با این جشن و ضیافت که همه پول شرکت CSI خرج شد رفت، دیگه پولی از SAP2000 تو ویندوز براشون نموند، ولی به یاد داشته باشیم، همین جشنی که در آن هستیم، ساختمونش توسط SAP2000 تحت زلزله بررسی شده و در صورت وقوع زلزله، همه سالم بیرون فرار می کنیم. و اونوقت قدر همینو می دونن. لازمه اینکار انجام بشه. میخواین فقط براتون انیمیشن جداسازی لرزه ای نشون بدیم؟ فرق این با اون اینه که افراد تو اون موقع تو سازه ای که جداسازی لرزه ای شده میرن و میان و جداسازی لرزه ای را "احساس" می کنن. بعدشم که ساختمان سر جایش برگشت، میریم سر میز شام. اونوقت می خواهم ببینم کی می خواهد بگوید من مفهوم جداسازی لرزه ای را نفهمیدم؟؟

 

مرسي از همراهاي ايراني ما كه در اين سفر در ترجمه به فارسي صوت سمينار و تهيه برخي از فيلم و عكس هاي منتشر شده مرتبط با اين سمينار گروه 808 را همراهي كردند: آقايان ابوالفضل مهران پور- فرشيد مهرابي- عليرضا صالحين و حجت حجت پور 

قبلا در این بخش از سایت گزارش تصویری  نسبتا کاملی از این بازدید منتشر شده بود.  حال در ویدئویی که به پیوست قابل مشاهده است خلاصه ای از فیلم این سمینار را مشاهده خواهید نمود. همچنین توجه شما را به دیدن این ویدئو که چکیده ایست ویدئویی تصویری از سفر علمی تیم 808 به استانبول ترکیه از این صفحه از سایت  جلب میکنم.

 

دانلود فیلم کامل از دراپ باکس

 

مشاهده بخشی از همین ویدئو:

درباره نویسنده
عکس‌های mojtaba808

مجتبی اصغری سرخی

مجتبی اصغری هستم ، مدیرعامل موسسه آموزشی مهندسی 808، کارشناس ارشد سازه ، مولف کتب و مدرس دروس تخصصی مهندسی عمران که علاقه عجیبی به وب و IT دارم و به نوعی یک گیگ عمرانی محسوب میشم. از درون دانشگاه متوجه به علاقه همزمان تکنولوژی و مهندسی عمران در خودم شدم و سعی کردم در حرفه آینده خودم این دو علاقه مندی رو با دو توانایی دیگرم در آموزش و کارآفرینی ادغام کنم و ماحصل اون تشکیل تیم آموزش مجازی 808 از مهر ماه 86 شد و امروز امیدوارم بتونم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمون با کمک همکارانم در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کنم.

Comments

تقویم آموزشی

4 ارديبهشت 1396
انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز
4 ارديبهشت 1396
انجمن علمی مهندسی معماری دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
4 ارديبهشت 1396
پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی
5 ارديبهشت 1396
شورای اسلامی شهر مشهد،دانشگاه فردوسی مشهد، شهرداری و مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
6 ارديبهشت 1396
مرکز تحقیقات راه ، مسکن و ساختمان
6 ارديبهشت 1396
جهاد دانشگاهی استان کرمان و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان
6 ارديبهشت 1396
انجمن علمی معماری دانشگاه مازندران
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
مرکز تحقیقات معماری و انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان
7 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز، دانشگاه پیام نور مرکز سقز، دانشگاه جامع علمی کاربردی سقز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستا
7 ارديبهشت 1396
شرکت مهندسین مشاور هرم پی
8 ارديبهشت 1396
پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی نظر
10 ارديبهشت 1396
مرکز توسعه آموزش‌های نوین ایران (متـانا)
12 ارديبهشت 1396
دانشکده هنر و معماری اسلامی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد با همکاری انجمن علمی معماری و شهرسازی اسلامی
13 ارديبهشت 1396
گروه Zweig
14 ارديبهشت 1396
نماینده شرکت دیزاین بیلدر انگلیس در ایران (شرکت مهندسین مشاور آرشیدز)
15 ارديبهشت 1396
گروه مهندسی پایاشهر
18 ارديبهشت 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان
20 ارديبهشت 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
20 ارديبهشت 1396
با همكاري دانشگاه ها و مراكز علمي كشور
21 ارديبهشت 1396
انجمن الگوريتم‌های فرا ابتکاري ايران. با همکاری دانشگاه پيام‌نور نجف‌آباد
21 ارديبهشت 1396
ستاد برگزاری سومین نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته
22 ارديبهشت 1396
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
25 ارديبهشت 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
30 ارديبهشت 1396
مرکز خدمات علمی آموزشی و پژوهشی أرگ
3 خرداد 1396
برگزار کننده: مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
3 خرداد 1396
جامعه مهندسان مشاور ایران
5 خرداد 1396
نماینده شرکت ولاسولاریس سوئیس در ایران
5 خرداد 1396
شرکت توسعه دانش فرزانگان
13 خرداد 1396
انجمن مدیریت مالی ساخت و ساز آمریکا
20 خرداد 1396
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و با مشارکت شهرداری همدان
25 خرداد 1396
انجمن توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین
25 خرداد 1396
مهندسین مشاور ژئودالامپر با حمایت دانشگاه ایوان کی
29 خرداد 1396
موسسه آموزشی و تحقیقاتی آتن (Athen ) با حمایت مجله تکنولوژی و مهندسی آتن
31 خرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی
1 تير 1396
با حمایت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه البرز
14 تير 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند؛ دپارتمان فناوری های نوین
14 تير 1396
موسسه آموزش عالی مهر اروند و مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار
16 تير 1396
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس
20 تير 1396
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
22 تير 1396
موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی
22 تير 1396
موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
15 مرداد 1396
دبیرخانه کنفرانس
20 مرداد 1396
مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار - موسسه آموزش عالی مهر اروند
25 مرداد 1396
وزارت علوم تحقیقات و فناوری+دانشگاه اسوه
2 شهريور 1396
دبیرخانه کنفرانس با حمایت علمی دانشگاه Georgian Technology University گرجستان و دانشگاه ”Tbilisi Teaching University “Gorgasali گرجستانشرکت بین المللی کوشا
8 شهريور 1396
دانشگاه گیلان
9 شهريور 1396
دبیرخانه دائمی کنفرانس/ دانشگاه kasem bundit بانکوک
14 شهريور 1396
موسسه اموزش عالی مهر- دانشگاه امام صادق- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
15 شهريور 1396
انجمن هیدرولیک ایران-دانشگاه محقق اردبیلی
22 شهريور 1396
مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
15 مهر 1396
دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی با همکاری انجمن بین المللی فتوگرامتری، سنجش از دور و اطلاعات مکانی
17 آبان 1396
انجمن ساختمان های سبز آمریکا
2 آذر 1396
دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
30 آذر 1396
دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
17 بهمن 1396
انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
25 بهمن 1396
موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
5 ارديبهشت 1397
انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
4 تير 1397
کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
25 شهريور 1397
انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران
 شرکت فضاسازه