همه آنچه بایست از ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی بدانید

همه آنچه بایست از ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی بدانید

توجه: این مقاله تحلیلی اولین بار در آبان ماه ۹۱ در وبسایت ۸۰۸ منتشر شده است و مفتخرم که از آن تاریخ تاکنون مورد استفاده تعداد زیادی از مهندسان و داوطلبان شرکت در آزمون ورود به حرفه قرار گرفته است. متاسفانه به دلیل بداخلاقی‌های صورت گرفته برخی در دنیای فضای مجازی با کپی کردن این نوشته و عدم رعایت احترام به نویسنده خبر بدون ذکر منبع، آنرا در وبلاگ یا وبسایت های خود منتشر نمودند. بعد از گذشت نزدیک به ۳ سال از انتشار این مقاله، تصمیم گرفتم بار دیگر این مقاله را با بروزرسانی با آخرین اطلاعات و تجربیات خود به عنوان یک فعال در برگزاری دوره‌های متعدد آمادگی آزمون ورود به حرفه در کشور، در سایت منتشر کنم تا بتواند مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد:

 جهت برخورداری از امکان پرسش و پاسخ با مدیر دپارتمان آزمون موسسه ۸۰۸ می‌توانید از این قسمت به گروه تلگرامی اختصاصی این موضوع بپیوندید.

تصمیم گرفتم به جهت همسو بودن بخشی از اهداف نظام مهندسی با اهداف آموزشی Civil808، زین پس بخش اخبار مرتبط با آزمون ورود به حرفه را نیز در سایت بگنجانم چرا که به نظر بنده یکی از ضروری‌ترین اقداماتیست که می‌شود به واسطه آن مهندسان کشورمان را به بازآموزی معلومات مهندسی طبق آخرین ویرایش از مباحث ۲۱ گانه مقررات ملی ساختمان وادار کرد، با توجه به نزدیکی به آزمون ورود به حرفه  که مطابق ادوار پیشین به طور هماهنگ در سراسر استان های کشور برگزار می شود هر چند وقت یکی از اخبار تحلیلی وبسایت را به بررسی منابع و معرفی مطالب کمک آموزشی مرتبط با این آزمون اختصاص خواهم داد. در این پست قصد دارم شما را با اطلاعات اولیه مورد نیاز برای شرکت در آزمون ورود به حرفه آشنا کنم:

برخی از توضیحات ضروری مرتبط با آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی ساختمان

هر مهندس عمران برای ورود به دنیای جذاب و پر اسکناس مهندسی عمران لازم است ابتدا آزمون ورود به حرفه را بگذراند تا پس آنکه طی نتیجه بدست آمده از این آزمون حد نصاب قبولی جهت دریافت پروانه اشتغال به کار  را کسب کرد، بتواند پایه ۳ مهندسی خود را دریافت کند. جای امیدواریست چراکه شاید همین الزام شرکت در این آزمون بتواند انگیزه‌ای قوی باشد که باعث شود مهندسانمان اندکی جدی تر مباحث مقررات ملی ساختمان را که استفاده از آن الزامی است، مطالعه کنند. فلسفه این آزمون چیزی مشابه آزمونی که فارغ‌التحصیلان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا و فارغ التحصیلان پزشکی برای دریافت پروانه پزشکی از نظام پزشکی میگذرانند است. البته مشابه هر آزمون اجباری دیگر در کشور، آزمون ورود به حرفه نیز در سال‌های گذشته تبدیل به سدی بزرگ و ترسناک پیش روی مهندسان تازه فارغ‌التحصیل شده است که همواره باعث آن شده که حتی مهندسان با خواندن انواع کتاب تست و شرکت در انواع کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی باز هنگام شرکت در این آزمون از ترس و نگرانی درونی پر باشند که البته شیوه جدید تست‌های کنکوری این آزمون که به پیچیده کردن سوال در ذهن مهندسین هم شهرت یافته‌اند (و بعضا در آن اصل صورت سوال و تست‌های قرار داده شده هم با اشکالاتی روبرو بوده‌اند) خود به پیچیده‌تر شدن این آزمون در ادوار گذشته کمک کرده است! چند نکته مهم در مورد این آزمون:

 • آزمون ورود به حرفه معمولا هر سال دو نوبت در فواصل زمانی اسفند و شهریور ماه و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان سنجش برگزار می‌شود.
 • آزمون ورود به حرفه برای دریافت پایه سه مهندسی برای مهندسان عمران شامل سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا است که بخش اجرا به تازگی از این نوبت در فهرست آزمون ورود به حرفه قرار گرفته است.
 • مطابق این دفترچه، عضویت در نظام مهندسی برای شرکت در این آزمون اختیاریست.
 • برای شرکت در آزمون چنانچه در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده‌اید می‌بایست حداقل ۳ سال و چنانچه از مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده‌اید، حداقل ۲ سال از تاریخ فارغ‌التحصیلی‌تان گذشته باشد یا به تعبیری همان سابقه کار حرفه‌ای داشته باشید.
 • البته از آزمون بهمن ۹۴ در وبسایت Inbr قسمتی برای کنترل سنوات مورد نیاز برای شرکت در آزمون ایجاد شده است که دعوت میکنم حتما این صفحه را ملاحظه بفرمایید.
 • آن دسته از مهندسانی که دوره مدت سربازی در پیش رو دارند نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند، طوریکه با قبولی در این آزمون تا ۴ سال وقت دارند که مدرک اصلی خود را برای دریافت پروانه اشتغال به کار به نظام مهندسی برسانند. 
 • مثل هر کنکور دیگری شرکت در آزمون ورود به حرفه به خصوص در بخش مربوط به محاسبات نیاز به تمرین و مطالعه شیوه تست‌زنی کنکوری مخصوص به آن دارد. بنابراین حتی اگر شما به دلایل ذکر شده بالا مجاز به شرکت در آزمون این نوبت نیستید برای کسب تجربه هم که شده توصیه می‌کنم تو این نوبت آزمون شرکت کنید چون با این همه نظم برگزارکنندگان آزمون در برگزاری آن دیگه بعدا معلوم نیست آزمون نوبت بعدی چه تاریخی برگزار شود!
 • ثبت نام آزمون رشته عمران در صلاحيت‌های محاسبات، نظارت و اجرا به صورت مجزا صورت می‌پذيرد، بدين معنی كه متقاضيان رشته عمران در صورتي‌كه متقاضی هر سه صلاحيت محاسبات، نظارت و اجرا باشند، لازم است سه بار در آزمون ثبت نام کنند.
 • آزمون در هر سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا به صورت تستی چهار گزینه‌ای و جزوه باز برگزار می‌شود و حد نصاب قبولی شرکت کنندگان در آن ۵۰% است.

 

نحوه ثبت نام

آزمون ورود به حرفه (پایه سه) در سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا به صورت صبح و عصر برگزار می‌شود که برای ثبت نام در این نوبت از آزمون ورود به حرفه می‌توانید از طریق این لینک اقدام کنید. دقت داشته باشید که حداکثر تا روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه برای ثبت نام در آزمون زمان دارید. برای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی کافیست به سامانه ثبت نام این سامانه دفتر مقررات ملی ساختمان (inbr) مراجعه کنید:

در این سامانه ضمن اینکه کلیه اطلاعات مورد نیاز داوطلبین شرکت در آزمون به طور کامل درج شده است راهنمایی نیز به صورت فایل PDF شامل موارد راهنمای ثبت نام در آزمون در سایت قرار گرفته است که می توانید از لینک زیر اقدام به دانلود کنید:

دانلود

 

برای مشاهده منابع آزمون در سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا به این صفحه از سامانه آزمون مراجعه کنید.

 

برای دریافت نمونه سوالات آزمون های اخیر به این صفحه مراجعه کنید. ما هم در گروه آموزشی ۸۰۸ قصد داریم به زودی طی برگزاری دوره‌هایی در آموزشگاه مجازی ۸۰۸ و انتشار ایبوک هایی در انتشارات مجازی ۸۰۸ سوالات سال‌های قبل آزمون ورود به حرفه در دو بخش نظارت و اجرا را با حل تشریحی بررسی کنیم که آخرین اخبار مرتبط با این موضوع به زودی از طریق سایت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

 و در انتها توصیه می‌کنم اگر مایلید تفاوت‌های آزمون ورود به حرفه در داخل و خارج از کشور را ملاحظه بفرمایید این صفحه را ملاحظه بفرمایید.

منبع: +

 

 توجه: آنچه در این یادداشت مطالعه فرمودید صرفا تجارب ۴ ساله شخصی نویسنده از برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون ورود به حرفه  مهندسی در داخل و خارج از کشور است و با توجه به اینکه  اینجانب تاکنون بنا به دلایل شخصی در هیچ‌یک از ادوار امتحانی حتی تصمیم به شرکت در آزمون نیز نگرفته‌ام، از مهندسین محترمی که این یادداشت را مطالعه می‌کنند و می‌خواهند صرفا به هدف داشتن یک کار  پردرآمد در این آزمون شرکت کنند، ملتمسانه درخواست می‌کنم در تصمیم خود تجدید نظر نمایید؛ چراکه برای حل معضل امضافروشی یک راه اینست اگر توانایی کارآفرینی یا کارهای دیگر درآمدزایی جز عضویت در نظام و فروش امضای خود را دارید پس هیچ‌وقت شرافت مهندسی خود را در معرض این امتحان سخت قرار ندهید. به امید آنکه جامعه مهندسی ما یک روز عاری از هرنوع امضافروشی شود. البته بنده توصیه می‌کنم برای خارج شدن جو راکد نقش‌آفرینی در فعالیت‌های صنفی مهندسی، افرادی که دغدغه آن را دارند که از راه بهبود وضع کنونی به کشور خدمت کنند، حتما در این آزمون شرکت داشته باشند و در این راه حتما ۸۰۸ از این دسته از افراد یا تشکل‌ها برای مثال تشکل راهبر مهندسان حمایت خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

با توجه به تجربه ۴ ساله موسسه آموزشی ۸۰۸ در برگزاری نزدیک به ۸ دوره آنلاین و حضوری آمادگی ورود به حرفه پکیج‌های فیلم‌های آموزشی به صورت جایگزینی برای کلاس‌های حضوری برای علاقه‌مندان به یادگیری خصوصا آنهایی که در نقاط دور افتاده و محروم به سر می‌برند تهیه شده است تا بدون محدودیت زمان و مکان از اطلاعات باتجربه‌ترین اساتید عمرانی کشور برای آمادگی هرچه بیشتر قبولی در آزمون‌های محاسبات، نظارت، اجرا برخوردار شوند. در حال حاضر پکیج های آموزشی ۸۰۸ برای مهندسان عمران و معماری به شکل زیر است:

پکیج فیلم آموزش آمادگی ورود به حرفه اجرا همراه با جزوات کمک آموزشی  پکیج فیلم آموزش آمادگی ورود به حرفه عمران-نظارت همراه با جزوات کمک آموزشی - شهریور 95  پکیج فیلم آموزش آمادگی ورود به حرفه عمران-نظارت همراه با جزوات کمک آموزشی - شهریور 95  

   فیلم دوره آموزشی آمادگی آزمون ورود به حرفه معماری طراحی-دکتر مرتضی صدیق      آموزش های مباحث مقررات ملی ساختمان آمادگی ورود به حرفه عمران و معماری

از این صفحه می‌توانید به لیست کلی دوره‌های ورود به حرفه دسترسی داشته و ثبت‌نام نمایید. همچنین می‌توانید از این صفحه اطلاعات پکیج تولید شده در موسسه ۸۰۸ برای آزمون ورود به حرفه را مشاهده بفرمایید. (پکیج‌های شماره S15-S16-S21)

ورود به صفحه اصلی وبسایت تخصصی مراجع کمک آموزشی آمادگی آزمون ورود به حرفه

www.ENG808.com  

مطالب مرتبط :

 
درباره نویسنده
عکس‌های mojtaba808

مجتبی اصغری سرخی

مجتبی اصغری هستم ، دیوانه ای که فکر میکند میتواند دنیا را تغییر دهد ، مولف کتب و مدرس دروس تخصصی مهندسی عمران که علاقه عجیبی به وب و IT دارم و به نوعی یک گیگ عمرانی محسوب میشم. از درون دانشگاه متوجه به علاقه همزمان تکنولوژی و مهندسی عمران در خودم شدم و سعی کردم در حرفه آینده خودم این دو علاقه مندی رو با دو توانایی دیگرم در آموزش و کارآفرینی ادغام کنم و ماحصل اون تشکیل تیم آموزش مجازی 808 از مهر ماه 86 شد و امروز امیدوارم تونسته باشم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمون با کمک همکارانم در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کرده باشم.
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  با سلام به همه دوستان. سوالی داشتم در مورد سنوات لازم برای شرکت در آزمون.
  بنده در تاریخ 95.06 از مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم چرا با اینکه از مدت زمان فارغ التحصیلی کارشناسی ام 3 سال میگذره ولی باز وقتی میرم در وبسایت Inbr قسمت کنترل سنوات. قبول نمیکنه.
  یعنی حتما باید از مقطع ارشد هم 2 سال بگذره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون

  عکس‌های amin N
  amin N

  سوالات خودتان را میتوانید در این گروه مطرح بفرمایید تا همکارانمان به شما پاسخ دهند:
  https://telegram.me/joinchat/BCg65T5-7DLXMejoatfpyA

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  با سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم من رشته کار دانیم گرافیک هست و رشته کارشناسیم معماری می خواستم بدونم من می تونم در ازمون طراحی و نظارت و اجرا نظام مهندسی شرکت کنم یا نه اگه مدرک کاردانی رو معماری بگیرم چی میتونم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنین

  عکس‌های فاطمههه
  فاطمههه

  ضمن تشکر و قدر دانی از کسانی که این سایت را بوجود اورده اند
  1 اینجانب ماشین حساب الجببرا دارم میتوان برنامه فولاد و بتن در دوره کارشناسی ارشد استفاده کنم وبعد در امتحان نظام مهندسی وستفاده گردد
  2_قیمت نصب برنامه ها باتخفیف چقدر است
  3_قبلا این ماشین حساب را به اراک به اقای سید ......فرستاده بودم استفاده خوبی نداشتم خواهشمند است توضیحات لازم ارسال گردد تا تصمیم لازم جهت ارسال ماشین حساب اقدام گردد.

  عکس‌های سردرودی
  سردرودی

  با سلام
  قیمت نرم افزار ها با تخفیف به تنهایی 650 تومان است که با قیمت نصب نرم افزار ها با هم است
  در خصوص پشتیبانی نرم افزار ها هم خیالتان راحت موسسه 808 در این ارتباط به شما تضمین میدهد
  جهت سفارش خرید میتوانید با شماره 021-88272694 یا با آدرس ایمیل info@civil808.com با ما در ارتباط باشید

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  با سلام
  قیمت نرم افزار ها با تخفیف به تنهایی 650 تومان است که با قیمت نصب نرم افزار ها با هم است
  در خصوص پشتیبانی نرم افزار ها هم خیالتان راحت موسسه 808 در این ارتباط به شما تضمین میدهد

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  با سلام ضمن تشکر از شما بخاطر مطالب ارزنده و مفید این صفحه،لطفاپاسخ سوالمو برام ایمیل بفرمایید
  بنده رشته ی کارشناسیم علوم تربیتی بوده که بدلیل علاقه به رشته مهندسی کارشناسی ارشدمو مهندسی منابع اب در دانشگاه ازاد میخونم که بدلیل غیر مرتبط بودن رشته ی کارشناسیم 12 واحد پیشنیاز از دروس کارشناسی رو بهم دادن حالا ایا من میتونم بعد از فارغ التحصیلی عضو نظام مهندسی بشم و در ازمون نظارت واجرا حق شرکت کردن دارم یا نه ،ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین،متشکرم

  عکس‌های er6644
  er6644

  با سلام
  نظام مهندسی سراسر کشور برای اعطای سهمیه نظارت و اجرا و محاسبات در رشته عمران تنها برای مهندسینی که در مقطع کارشناسی تحصیل نموده و مدرک مهندسی عمران-عمران را اخذ کرده اند اجازه شرکت در این آزمون را می دهد.
  ضمنا برای آن دسته از مهندسینی که رشته کاردانی مهندسی راه و ساختمان را گذرانده و بعد مدرک کارشناسی را دریافت نموده و سه سال از آخرین مدرکشان نیز گذشته، اجازه شرکت در آزمون نظارت و اجرا داده می شد ولی اخذ سهمیه محاسبات منوط به گذراندن واحدهای مورد نظر در نظام مهندسی بوده است.
  نگاه نظام مهندسی کل کشور صرفا به مقطع کارشناسی بوده و مقاطع بالاتر ملاک ارزیابی نخواهد بود.

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  نظرخواهی

  در نسخه لاتین وبسایت 808 علاقه مند به استفاده از کدامیک از قسمت های کنونی سایت فارسی 808 هستید؟

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  تقویم آموزشی

  2 اسفند 1396
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  3 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه
  3 اسفند 1396
  موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران
  4 اسفند 1396
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  5 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه دبی
  6 اسفند 1396
  گروه طرح و ساخت مهرگان با همکاری انجمن مدیریت پروژه ایران
  9 اسفند 1396
  دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  9 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک ایران
  9 اسفند 1396
  انجمن مهندسین عمران کرمانشاه
  11 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره علوم محیطی
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  16 اسفند 1396
  انشگاه فرزانگان اصفهان با همکاری انجمن ژئوتکنیک ایران و انجمن مهندسی سازه ایران
  16 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات - انجمن معماری شهرسازی استان البرز
  17 اسفند 1396
  موسسه 808
  17 اسفند 1396
  مرکز بین المللی همایشها و سمینارهای توسعه پایدار علوم جهان اسلام
  21 اسفند 1396
  : دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه های آلمان
  22 اسفند 1396
  هولدینگ نقش و طرح انابافت شهر
  19 فروردين 1397
  آکادمی بین المللی علوم، مهندسی و تکنولوژی
  30 فروردين 1397
  انجمن مهندسی سازه (SEI) از انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  1 ارديبهشت 1397
  مرکز آموزش علمی - کاربردی شهرداری تبریز
  1 ارديبهشت 1397
  انجمن ژئوتکنیک ایران
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
  5 ارديبهشت 1397
  دانشگاه فسا
  5 ارديبهشت 1397
  مجمع مهندسان جوان استان آذربایجان شرقی
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
  6 ارديبهشت 1397
  انجمن مهنسان سازه ایلینویز
  6 ارديبهشت 1397
  سازمان سنجش
  18 ارديبهشت 1397
  کمیته برگزاری کنفرانس
  18 ارديبهشت 1397
  انجمن علمی بتن ایران- انجمن بتن ایران
  18 ارديبهشت 1397
  دانشگاه صنعتی نوشیروانی
  20 ارديبهشت 1397
  کمیته برگزاری کنفرانس
  28 خرداد 1397
  جامعه یونانی انجمن اروپایی مهندسی زلزله و دانشگاه ارسطو یونان
  31 خرداد 1397
  انجمن مهندسان سازه اسپانیا (ACHE)
  4 تير 1397
  کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
  4 تير 1397
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  4 تير 1397
  کمیته فنی منطقه اروپا از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک (ISSMGE)
  20 تير 1397
  موسسه آموزش عالی شهریار آستارا
  14 شهريور 1397
  انجمن هیدرولیک ایران ، دانشگاه شهركرد
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
  28 شهريور 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران