همه آنچه بایست از ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی بدانید

همه آنچه بایست از ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی بدانید

توجه: این مقاله تحلیلی اولین بار در آبان ماه 91 در وبسایت 808 منتشر شده است و مفتخرم که از آن تاریخ تاکنون مورد استفاده تعداد زیادی از مهندسان و داوطلبان شرکت در آزمون ورود به حرفه قرار گرفته است. متاسفانه به دلیل بد اخلاقی های صورت گرفته برخی در دنیای فضای مجازی با کپی نمودن این نوشته و عدم رعایت احترام به نویسنده خبر بدون ذکر منبع، آنرا در وبلاگ یا وبسایت های خود منتشر نمودند. بعد از گذشت نزدیک به 3 سال از انتشار این مقاله ، تصمیم گرفتم این مقاله را با به روز رسانی با آخرین اطلاعات و تجربیات خودم به عنوان یک فعال در برگزاری دوره های متعدد آمادگی آزمون ورود به حرفه در کشور از دوباره در سایت منتشر کنم تا بتواند مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد:

 جهت برخورداری از امکان پرسش و پاسخ با مدیر دپارتمان آزمون موسسه 808 میتوانید از این قسمت به گروه تلگرامی اختصاصی این موضوع بپیوندید

تصمیم گرفتم  به جهت همسو بودن بخشی از اهداف نظام مهندسی با اهداف آموزشی Civil808، زین پس بخش اخبار مرتبط با آزمون ورود به حرفه را نیز در سایت بگنجانم چرا که به نظر بنده یکی از ضروری ترین اقداماتیست که میشود به واسطه آن  مهندسان کشورمان را به بازآموزی معلومات مهندسی طبق آخرین ویرایش از مباحث 21 گانه مقررات ملی ساختمان وادار کرد، با توجه به نزدیکی به آزمون ورود به حرفه  که مطابق ادوار پیشین به طور هماهنگ در سراسر استان های کشور برگزار می شود هر چند وقت یکی از اخبار تحلیلی وبسایت را به بررسی منابع و معرفی مطالب کمک آموزشی مرتبط با این آزمون اختصاص خواهم داد. در این پست قصد دارم شما را با اطلاعات اولیه مورد نیاز برای شرکت در آزمون ورود به حرفه آشنا کنم:

برخی از توضیحات ضروری مرتبط با آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی ساختمان

هر مهندس عمران برای ورود به دنیای جذاب و پر اسکناس مهندسی عمران لازم است ابتدا آزمون ورود به حرفه را بگذراند تا پس آنکه طی نتیجه بدست آمده از این آزمون حد نصاب قبولی جهت دریافت پروانه اشتغال به کار  را کسب نمود بتواند پایه 3 مهندسی خود را دریافت کند. جای امیدواریست چراکه شاید همین الزام شرکت در این آزمون بتواند انگیزه ای قوی باشد که  باعث شود مهندسانمان اندکی جدی تر مباحث مقررات ملی ساختمان که استفاده از آن الزامی میباشد را مطالعه کنند. فلسفه این آزمون چیزی مشابه آزمونی که فارغ التحصیلان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا و فارغ التحصیلان پزشکی برای دریافت پروانه پزشکی از نظام پزشکی میگذرانند است. البته مشابه هر آزمون اجباری دیگر  در کشور، آزمون ورود به حرفه نیز در سال های گذشته تبدیل به سدی بزرگ و ترسناک پیش روی مهندسان تازه فارغ التحصیل شده است که همواره باعث آن شده  که حتی مهندسان با خواندن انواع کتاب تست و شرکت در انواع کلاس های کنکوری و آزمون های آزمایشی باز هنگام شرکت در این آزمون از ترس و نگرانی درونی پر باشند که البته شیوه جدید تست های کنکوری این آزمون که به پیچوندن سوال در ذهن مهندسین هم شهرت یافته اند (و بعضا در آن اصل صورت سوال  وتست های قرار داده شده هم با اشکالاتی روبرو بوده اند) خود به پیچیده تر شدن این آزمون در ادوار گذشته کمک کرده است! چند نکته مهم در مورد این آزمون:

 • آزمون ورود به حرفه معمولا هر سال دو نوبت در فواصل زمانی اسفند و شهریور ماه و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان سنجش برگزار می گردد.
 • آزمون ورود به حرفه برای دریافت پایه سه مهندسی برای مهندسان عمران شامل سه بخش نطارت ، محاسبات و اجرا میباشد که بخش اجرا به تازگی از این نوبت در فهرست آزمون ورود به حرفه قرار گرفته است.
 • مطابق این دفترچه ، عضویت در نظام مهندسی برای شرکت در این آزمون اختیاریست.
 • برای شرکت در آزمون چنانچه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اید میبایست حداقل 3 سال و چنانچه از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اید حداقل 2 سال بایست از تاریخ فارغ التحصیلی اتان گذشته باشد یا به تعبیری همان سابقه کار حرفه ای داشته باشید.
 • البته از آزمون بهمن 94 در وبسایت Inbr قسمتی برای کنترل سنوات مورد نیاز برای شرکت در آزمون ایجاد شده است که دعوت میکنم حتما این صفحه را ملاحظه بفرمایید.
 • آندسته از مهندسانی که دوره مدت سربازی در پیش رو دارند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند  طوریکه با قبولی در این آزمون تا 4 سال وقت دارند که مدرک اصلی خود را برای دریافت پروانه اشتغال به کار به نظام مهندسی برسانند. 
 • مثل هر کنکور دیگری شرکت در آزمون ورود به حرفه به خصوص در بخش مربوط به محاسبات نیاز به تمرین و مطالعه شیوه تست زنی کنکوری مخصوص به آن دارد بنابراین حتی اگر شما به دلایل ذکر شده بالا مجاز به شرکت در آزمون این نوبت  نیستید برای کسب تجربه هم که شده توصیه می کنم تو این نوبت آزمون شرکت کنید چون با این همه نظم برگزار کنندگان آزمون در برگزاری آن دیگه بعدا معلوم نیست آزمون نوبت بعدی چه تاریخی برگزار شود!
 • ثبت نام آزمون رشته عمران در صلاحيت هاي محاسبات، نظارت و اجرا به صورت مجزا صورت مي پذيرد، بدين معني كه متقاضيان رشته عمران در صورتيكه متقاضي هر سه صلاحيت محاسبات، نظارت و اجرا باشند، لازم است سه بار در آزمون ثبت نام نمايند.
 • آزمون در هر سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا به صورت تستی چهار گزینه ای و جزوه باز برگزار می شود و حد نصاب قبولی شرکت کنندگان در آن 50% میباشد.

 

نحوه ثبت نام

آزمون ورود به حرفه (پایه سه)  در سه بخش نظارت ، محاسبات  و اجرا به صورت صبح و عصر برگزار می شود که برای ثبت نام در این نوبت از آزمون ورود به حرفه می توانید از طریق این لینک اقدام کنید. دقت داشته باشید که حداکثر تا روز یکشنبه 31 شهریور ماه برای ثبت نام در آزمون زمان دارید.برای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی کافیست به سامانه ثبت نام این سامانه دفتر مقررات ملی ساختمان (inbr) مراجعه کنید:

در این سامانه ضمن اینکه کلیه اطلاعات مورد نیاز داوطلبین شرکت در آزمون به طور کامل درج شده است راهنمایی نیز به صورت فایل PDF شامل موارد راهنمای ثبت نام در آزمون در سایت قرار گرفته است که می توانید از لینک زیر اقدام به دانلود کنید:

دانلود

 

برای مشاهده منابع آزمون در سه بخش نظارت ، محاسبات و اجرا به این صفحه از سامانه آزمون مراجعه کنید.

 

برای دریافت نمونه سوالات آزمون های اخیر به این صفحه مراجعه کنید. ما هم در گروه آموزشی 808 قصد داریم به زودی طی برگزاری دوره هایی در آموزشگاه مجازی 808 و انتشار ایبوک هایی در انتشارات مجازی 808 سوالات سال های قبل آزمون ورود به حرفه در دو بخش نظارت و اجرا را با حل تشریحی بررسی کنیم که آخرین اخبار مرتبط با این موضوع به زودی از طریق سایت اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 و در انتها توصیه میکنم اگر مایلید تفاوت های آزمون ورود به حرفه در داخل و خارج از کشور را ملاحظه بفرمایید این صفحه را ملاحظه بفرمایید.

منبع: +

 

 توجه: آنچه در این یادداشت مطالعه فرمودید صرفا تجارب 4 ساله شخصی نویسنده از برگزاری دوره های آمادگی آزمون ورود به حرفه  مهندسی در داخل و خارج از کشور میباشد و با توجه به اینکه  اینجانب تاکنون بنا به دلایل شخصی در هیچیک از ادوار امتحانی حتی تصمیم به شرکت در آزمون نیز نگرفته ام توصیه میکنم چنانچه مهندسین محترمی که این یادداشت را مطالعه میکنند صرفا به هدف  داشتن یک کار  پر در آمد در این آزمون میخواهند شرکت کنند  ملتمسانه درخواست میکنم  در تصمیم خود  تجدید نظر نمایید  چراکه برای حل معضل امضا فروشی یکراه اینست اگر توانایی کارآفرینی یا کارهای دیگر درآمد زایی جز عضویت در نظام و فروش امضا خود  را دارید پس هیچ وقت شرافت مهندسی خود را در معرض این امتحان سخت قرار ندهید. به امید آنکه جامعه مهندسی ما یکروز عاری از هرنوع امضا فروشی گردد. البته بنده توصیه میکنم برای خارج شدن جو راکد نقش آفرینی در فعالیت های صنفی مهندسی ، افرادی که دغدغه آنرا دارند که از راه بهبود وضع کنونی به کشور خدمت کنند حتما در این آزمون شرکت داشته باشند و در این راه حتما 808 از این دسته از افراد یا تشکل ها برای مثال  تشکل راهبر مهندسان حمایت خواهد نمود.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با پکیج کمک آموزشی 808 میتوانید به این وبسایت سر بزنید:


www.civil808.com/eng

 www.ENG808.com

مطالب مرتبط :

 
درباره نویسنده
عکس‌های mojtaba808

مجتبی اصغری سرخی

مجتبی اصغری هستم ، دیوانه ای که فکر میکند میتواند دنیا را تغییر دهد ، مولف کتب و مدرس دروس تخصصی مهندسی عمران که علاقه عجیبی به وب و IT دارم و به نوعی یک گیگ عمرانی محسوب میشم. از درون دانشگاه متوجه به علاقه همزمان تکنولوژی و مهندسی عمران در خودم شدم و سعی کردم در حرفه آینده خودم این دو علاقه مندی رو با دو توانایی دیگرم در آموزش و کارآفرینی ادغام کنم و ماحصل اون تشکیل تیم آموزش مجازی 808 از مهر ماه 86 شد و امروز امیدوارم بتونم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمون با کمک همکارانم در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کنم.
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  با سلام به همه دوستان. سوالی داشتم در مورد سنوات لازم برای شرکت در آزمون.
  بنده در تاریخ 95.06 از مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم چرا با اینکه از مدت زمان فارغ التحصیلی کارشناسی ام 3 سال میگذره ولی باز وقتی میرم در وبسایت Inbr قسمت کنترل سنوات. قبول نمیکنه.
  یعنی حتما باید از مقطع ارشد هم 2 سال بگذره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون

  عکس‌های amin N
  amin N

  سوالات خودتان را میتوانید در این گروه مطرح بفرمایید تا همکارانمان به شما پاسخ دهند:
  https://telegram.me/joinchat/BCg65T5-7DLXMejoatfpyA

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  با سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم من رشته کار دانیم گرافیک هست و رشته کارشناسیم معماری می خواستم بدونم من می تونم در ازمون طراحی و نظارت و اجرا نظام مهندسی شرکت کنم یا نه اگه مدرک کاردانی رو معماری بگیرم چی میتونم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنین

  عکس‌های فاطمههه
  فاطمههه

  ضمن تشکر و قدر دانی از کسانی که این سایت را بوجود اورده اند
  1 اینجانب ماشین حساب الجببرا دارم میتوان برنامه فولاد و بتن در دوره کارشناسی ارشد استفاده کنم وبعد در امتحان نظام مهندسی وستفاده گردد
  2_قیمت نصب برنامه ها باتخفیف چقدر است
  3_قبلا این ماشین حساب را به اراک به اقای سید ......فرستاده بودم استفاده خوبی نداشتم خواهشمند است توضیحات لازم ارسال گردد تا تصمیم لازم جهت ارسال ماشین حساب اقدام گردد.

  عکس‌های سردرودی
  سردرودی

  با سلام
  قیمت نرم افزار ها با تخفیف به تنهایی 650 تومان است که با قیمت نصب نرم افزار ها با هم است
  در خصوص پشتیبانی نرم افزار ها هم خیالتان راحت موسسه 808 در این ارتباط به شما تضمین میدهد
  جهت سفارش خرید میتوانید با شماره 021-88272694 یا با آدرس ایمیل info@civil808.com با ما در ارتباط باشید

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  با سلام
  قیمت نرم افزار ها با تخفیف به تنهایی 650 تومان است که با قیمت نصب نرم افزار ها با هم است
  در خصوص پشتیبانی نرم افزار ها هم خیالتان راحت موسسه 808 در این ارتباط به شما تضمین میدهد

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  با سلام ضمن تشکر از شما بخاطر مطالب ارزنده و مفید این صفحه،لطفاپاسخ سوالمو برام ایمیل بفرمایید
  بنده رشته ی کارشناسیم علوم تربیتی بوده که بدلیل علاقه به رشته مهندسی کارشناسی ارشدمو مهندسی منابع اب در دانشگاه ازاد میخونم که بدلیل غیر مرتبط بودن رشته ی کارشناسیم 12 واحد پیشنیاز از دروس کارشناسی رو بهم دادن حالا ایا من میتونم بعد از فارغ التحصیلی عضو نظام مهندسی بشم و در ازمون نظارت واجرا حق شرکت کردن دارم یا نه ،ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین،متشکرم

  عکس‌های er6644
  er6644

  با سلام
  نظام مهندسی سراسر کشور برای اعطای سهمیه نظارت و اجرا و محاسبات در رشته عمران تنها برای مهندسینی که در مقطع کارشناسی تحصیل نموده و مدرک مهندسی عمران-عمران را اخذ کرده اند اجازه شرکت در این آزمون را می دهد.
  ضمنا برای آن دسته از مهندسینی که رشته کاردانی مهندسی راه و ساختمان را گذرانده و بعد مدرک کارشناسی را دریافت نموده و سه سال از آخرین مدرکشان نیز گذشته، اجازه شرکت در آزمون نظارت و اجرا داده می شد ولی اخذ سهمیه محاسبات منوط به گذراندن واحدهای مورد نظر در نظام مهندسی بوده است.
  نگاه نظام مهندسی کل کشور صرفا به مقطع کارشناسی بوده و مقاطع بالاتر ملاک ارزیابی نخواهد بود.

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  نظرخواهی

  چه موضوعی را جهت تاکید در چهارمین همایش طراحی عملکردی سازه ها مناسب تر میدانید؟

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  هر آنچه در رابطه با یک موضوع تخصصی می خواهید ( فیلم، عکس، مقاله، اخبار و ... )، فقط در یک صفحه

  صفحه اصلی دانشنامه

  تقویم آموزشی

  27 مهر 1396
  موسسه 808
  2 آبان 1396
  دبیرخانه کنفرانس با همکاری قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت ایران
  2 آبان 1396
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  2 آبان 1396
  انجمن ایرانی مهندسان محاسب ساختمان
  3 آبان 1396
  جامعه مهندسان مشاور ایران
  17 آبان 1396
  انجمن ساختمان های سبز آمریکا
  17 آبان 1396
  دانشگاه علمی کاربردی آستارا، موسسه آموزش عالی شرق گلستان، موسسه آموزش عالی فروردین و فرمانداری آستارا
  22 آبان 1396
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  25 آبان 1396
  موسسه تحقیقاتی رایمند پژوه - دانشگاه صنعتی سجاد
  25 آبان 1396
  جامعه مهندسان مشاور ایران
  29 آبان 1396
  کمیته برگزاری کنفرانس
  30 آبان 1396
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  1 آذر 1396
  دانشگاه تهران
  1 آذر 1396
  موسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری آذربایجان
  1 آذر 1396
  موسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری آذربایجان - دانشگاه تبریز
  2 آذر 1396
  دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
  2 آذر 1396
  شرکت مهندسی ماه دانش عطران
  6 آذر 1396
  انجمن معماری و شهر سازی استان آذربایجان شرقی، موسسه فرهنگی هنری سلوی نصر، انجمن معماری و شهرسازی استان البرز
  9 آذر 1396
  دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران ، موسسه بین المللی مهدپژوهش ره پویان حقیقت، انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران
  20 آذر 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  21 آذر 1396
  موسسه پژوهشی شبستان
  23 آذر 1396
  دبیرخانه کنفرانس با حمایت دانشگاه KTU و دانشگاه Istanbul Sabahattin Zaim
  23 آذر 1396
  موسسه آمش عالی روزبهان
  23 آذر 1396
  موسسه آموزش عالی دانش پژوهان اصفهان
  24 آذر 1396
  دبیرخانه کنفرانس با همکاری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران
  24 آذر 1396
  دانشگاه علم وصنعت ایران موسسه بین المللی مهد پژوهش ره پویان حقیقت
  30 آذر 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
  30 آذر 1396
  دبیرخانه دائمی گردشگری سلامت
  30 آذر 1396
  مرکز آموزش علمی - کاربردی شهرداری تبریز
  5 دى 1396
  دبیرخانه کنگره بین المللی عمران ، معماری و توسعه شهری با مجوز وزارت علوم
  8 دى 1396
  گروه پژوهشی صنعتی آریانا
  16 دى 1396
  وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران
  18 دى 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  25 دى 1396
  دبیرخانه کنفرانس با مشارکت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  1 بهمن 1396
  پنجمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری
  5 بهمن 1396
  دبیرخانه کنفرانس
  10 بهمن 1396
  انجمن سازه های فولادی ایران
  17 بهمن 1396
  انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
  17 بهمن 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  18 بهمن 1396
  مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
  25 بهمن 1396
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  26 بهمن 1396
  جهاد دانشگاهی استان گیلان و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت
  28 بهمن 1396
  انجمن مهندسی سازه ایران
  3 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه
  5 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه دبی
  10 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره علوم محیطی
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  21 اسفند 1396
  : دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه های آلمان
  22 اسفند 1396
  هولدینگ نقش و طرح انابافت شهر
  30 فروردين 1397
  انجمن مهندسی سازه (SEI) از انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
  5 ارديبهشت 1397
  مجمع مهندسان جوان استان آذربایجان شرقی
  5 ارديبهشت 1397
  دانشگاه فسا
  18 ارديبهشت 1397
  کمیته برگزاری کنفرانس
  28 خرداد 1397
  جامعه یونانی انجمن اروپایی مهندسی زلزله و دانشگاه ارسطو یونان
  4 تير 1397
  کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
  4 تير 1397
  کمیته فنی منطقه اروپا از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک (ISSMGE)
  4 تير 1397
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  14 شهريور 1397
  انجمن هیدرولیک ایران ، دانشگاه شهركرد
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
  28 شهريور 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

   شرکت فضاسازه