گفتگوی اختصاصی رادیو 808 با مهندس علی اکبر معین فر ( پدر مهندسی زلزله ایران )

گفتگوی اختصاصی رادیو 808 با مهندس علی اکبر معین فر ( پدر مهندسی زلزله ایران )

در  شماره  های اخیر از رادیو 808 با اساتید برجسته، مخترعین و نخبگان عمرانی کشورمون مصاحبه ای  داشته ایم اما در این شماره به بررسی سیر تغییر و تحول تاریخچه ی ساخت و ساز در  ایران پرداخته ایم. همچنین در ارتباط با تاریخچه ی تدوین اولین گزارشهای علمی زلزله های رخ داده شده در ایران خواهیم شنید؛ در ادامه روند سیر تکاملی تدوین آیین نامه ها واستانداردهای ساختمانی در کشورمان را از ابتدا تا کنون بررسی خواهیم کرد. مهمان این برنامه جناب مهندس علی اکبر معین فر هستند، پیشکسوتی که با 85 سال سن و سابقه تصدی گری سمت های مهم اجرایی عمرانی در کشور مارا با پیشینه ی شروع ساخت و ساز مهندسی در ایران و سیر تکاملی شکل گیری اولین آیین نامه های استانداردهای ساختمانی از یکصد سال پیش تا کنون آشنا خواهند کرد. خدمات جناب مهندس معین فر چه در قبل از انقلاب اسلامی و چه بعد از انقلاب بسیار حائذ توجه واهمیت  بوده است :

جناب مهندس معین فر در بعد از انقلاب اسلامی دارای سمت های اجرایی مهمی در کشور بودند که از مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره کرد: تصدی گری وزارت نفت در کابینه ی دولت مهندس بازرگان به عنوان اولین وزیر نفت ایران ، نماینده ی مردم تهران در اولین مجلس شورای اسلامی ملی دربعد از انقلاب، مشاور وزیر و رئیس سازمان برنامه و بودجه. مهندس معین فر در دهه ی 1340   به مدت هشت سال به عنوان استاد درس سازه های بتنی و درس مهندسی زلزله دردانشگاه پلی تکنیک تهران فعالیت داشتند و جزء پایه گذاران و اولین تدوین کنندگان آیین نانه های مختلف عمرانی کشورمون از جمله استاندارد 519 استاندارد 2800 و آیین نامه بتون ایران شناخته می شوند. خدمات مهندس معیین فر طیف وسیعی از امور مربوط به مهندسی راه و ساختمان یا عمرانی را شامل شده است.

من مجتبی اصغری هستم از رادیو808، رادیوی ویژه ی مهندسین عمران که به صورت آنلاین پخش می شود. این افتخار را داشته ایم که در شماره ی چهلم رادیو 808 در خدمت جناب مهندس معین فر باشیم، صدایی که برای خیلی از مهندسین کشورمان آشناست. شما را به این مصاحبه خواندنی دعوت میکنم:

دانلود متن مصاحبه اختصاصی رادیو 808 با جناب آقای مهندس علی اکبر معین فر

توضیح:

این مصاحبه در تاریخ آذر ماه 1391 و در قالب دو شماره 40 و 41 از رادیو 808 ضبط و از طریق وبسایت Civil808 منتشر گردید که توسط همکاران افتخاری گروه اموزشی 808 فایل صوتی آن به متن تبدیل گردید. برای دسترسی به همه اطلاعات مرتبط با این مصاحبه می توانید به صفحات زیر مراجعه بفرمایید:

 

رادیو 808 شماره 40-مصاحبه با مهندس علی اکبر معین فر،پدر مهندسی زلزله ایران-قسمت اول

دست اتدرکاران تهیه این مصاحبه :

  • مجری و تهیه کننده :  مجتبی اصغری سرخی، مدیر عامل گروه آموزشی 808  
  • صدا و تصویر : سامان جعفری
  • تبدیل صوت به متن :   کامبیز قویمی
  • ویراستار متن نهایی :  الهام بخشیان

گروه اموزشی 808 صمن تشکر از زحمات دست اندرکاران تهیه این فایل متنی اعلام می دارد که چنانچه شما هم داوطلبید در بخش ویراستاری و تبدیل صوت به متن به طور افتخاری با ما همکاری داشته باشید می توانید از طریق ایمیل :(Saze808@gmail.com) با ما در تماس باشید.

توجه :

 این نوشته دارای حق کپی رایت میباشد و هرگونه استفاده از بخش یا کل متن این مصاحبه در مجلات و نشریات داخلی غیر قانونی محسوب میشود. مجلات تخصصی تنها با ذکر نام "گروه آموزشی 808" و "رادیو 808" و درج لوگو به همراه متن زیر مجاز به استفاده از متن این مصاحبه میباشند :

رادیو 808 اولین رادیو تخصصی مهندسین عمران

مشاهده مستند فیلم قسمتی از مصاحبه رادیو 808 با مرحوم مهندس علی اکبر معین فر- مشاهده اولین آیین نامه ها و دست نویس های ایشان در ارتباط با طراحی سازه در برابر زلزله

درباره نویسنده

مدیریت کل سایت

امیدواریم بتوانیم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمان با کمک همکارانمان در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کنیم.در این راه میتوانید با حمایت و همکاری اتان ما را دلگرم سازید.
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .