رادیو 808: شماره 85- سنجش از دور ( Remote sensing) در مدیریت منابع آب

 • سنجش از دور ( Remote sensing) در مدیریت منابع آب
رادیو 808: شماره 85- سنجش از دور ( Remote sensing) در مدیریت منابع آب
رادیو 808 شماره 85: آذر 96 با موضوع سنجش از دور ( Remote sensing) در مدیریت منابع آب

در این شماره از رادیو 808 در سفری که به کشور هلند داشتم مصاحبه ای اختصاصی با دکتر پولاد کریمی استاد آب دانشگاه Unesco-IHE, Netherlands, Delft با موضوع سنجش از دور ( Remote sensing) در مدیریت منابع آب است.

آنچه در این شماره از رادیو 808 مشاهده میکنید پاسخ سوالات زیر است:

- دانش و تکنیک سنجش از دور ( Remote sensing) برای حل مشکلات فعلی کشور در زمینه آب، محیط زیست و کشاورزی در چه زمینه‌هایی می‌تواند تاثیر گذارو کاربردی باشد؟ - در بخش کشاورزی یکی از مشکلات بزرگ ما در ایران راندمان پایین مصرف آب می‌باشد و کلا قبل از درمان و پیدا کردن راه حل، باید اطلاعات کافی از وضعیت فعلی و مشکلات و ظرفیت‌های موجود داشت؛ به نظر شما تکنیک سنجش از دور برای جمع آوری این اطلاعات چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟ در چه موضوعاتی؟ کلا در دنیا در مباحث آب و محیط زیست از این تکنیک در چه زمینه‌هایی استفاده می‌کنند؟

- چه مزیت هایی این تکنیک نسبت به روش‌های مرسوم گذشته برای جمع آوری اطلاعات و مطالعات دارد؟ چالش های مهم در این زمینه چه مواردی هستند؟

- با توجه به تجربیات همکاری شما با طرح نجات دریاچه ارومیه و سایر موارد، آیا در ایران از این تکنیک در برنامه ریزی‌ها و مطالعات در مقیاس‌های بزرگ فرا حوضه‌ای استفاده می‌شود؟

- وزیر نیروز جدید، آقای دکتر اردکانیان، تهیه سند آمایش آب را به عنوان یکی از تدابیر مدیریت آب کشور اعلام کردند، به نظر شما تکنیک RS تا چه حد در این زمینه کارگشا خواهد بود؟

- شما تجربه همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی ملی در ایران رو در کارنامه فعالیت های خود دارید و فکر می‌کنید آیا دانش بین‌المللی شما برای این همکاری فاکتوری موثر بوده است؟

- آیا در این دانشگاه واحد درسی تحت عنوان Remote Sensing برای گرایش‌های مدیریت منابع آب، مهندسی آب و مهندسی محیط زیست وجود دارد؟ تا چه اندازه فکر می‌کنید متخصصین آبی کشور نیازمند داشتن مهارت در این زمینه و گذراندن واحد درسی مرتبط با دانش RS هستند؟

- در این دانشگاه تا چه حد تزهای کارشناسی ارشد ورساله‌های دکتری برای حل مشکلی در دنیای واقعی تعریف می‌شوند و آیا از نتایج حاصل برای کارهای اجرایی استفاده می شود؟ روند کار به چه صورت است؟ (انتخاب موضوع و ...)

- چه توصیه‌هایی برای دانشجویانی که در تحقیقات خود از تکنیک Rs استفاده می‌کنند دارید؟ آیا وبسایت آموزشی جهانی مرجعی دراین زمینه وجود دارد؟

گزارش تصويری اختصاصی بازديد سازه ٨٠٨ از دانشگاه IHE. دلف هلند آذر 96

دانلود فایل ویدیویی مصاحبه

دانلود فایل صوتی مصاحبه

مطالب مرتبط:

شما را به مشاهده فایل ویدئویی این شماره از رادیو 808 دعوت می کنیم:

درباره نویسنده

مجتبی اصغری سرخی

مجتبی اصغری هستم ، دیوانه ای که فکر میکند میتواند دنیا را تغییر دهد ، علاقه عجیبی به وب و IT دارم و به نوعی یک گیگ عمرانی محسوب میشم. از درون دانشگاه متوجه به علاقه همزمان تکنولوژی و مهندسی عمران در خودم شدم و سعی کردم در حرفه آینده خودم این دو علاقه مندی رو با دو توانایی دیگرم در آموزش و کارآفرینی ادغام کنم و ماحصل اون تشکیل تیم آموزش مجازی 808 از مهر ماه 86 شد و امروز امیدوارم تونسته باشم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمون با کمک همکارانم در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کرده باشم.
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  28 مهر 1398
  جامعه مهندسان مشاور ایران
  30 مهر 1398
  موسسه غیرتجاری فرهنگی هنری نشر فن آریا
  12 آبان 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  21 آبان 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  28 آبان 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  28 آبان 1398
  دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  5 آذر 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  19 آذر 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  26 آذر 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  2 دى 1398
  سازمان بسیج مهندسی صنعتی استان گیلان
  30 دى 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808