9 اصل برای طراحی ایستگاه‌های آینده راه آهن

11 آبان 1394 - 15:34
 9 اصل برای طراحی ایستگاه‌های آینده راه آهن

تین نیوز | در شهرهای  امروزی به دلیل گستردگی و تغییر بعضی از مفاهیم، عناصر شهری مانند ترمینال ها و میادین شهری بایدوظیفه دروازه ها-در معرفی شهر- را به عهده بگیرند. یکی از این بناها ایستگاه راه آهن است که هم باید پاسخگوی عملکرد خودباشد و هم بتواند به عنوان نماد و سمبلی برای  شهر عمل کند.

به گزارش تین نیوز، با توجه به اینکه ایستگاه راه آهن ازیک طرف با انسان و از طرف دیگر با قطار که مظهر تکنولوژی به حساب می اید در ارتباط است طراحی ایستگاه های چند وجهی با هدف جدا کردن حوزه های حرکتی هر گروه از مراجعین  و تحلیل هر یک و قرار دادن فضاهای مرتبط با هر حوزه در کنار حوزه حرکتی آنها مقوله ای است که در کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار گرفته است  تا از تداخل جریان های حرکتی در دسترس جلوگیری شود.

در این رابطه بررسی اصول کاری کشورهای دارای  تجربه موفق در این حوزه  برای کشور ما که خواهان توسعه صنعت حمل و نقل ریلی است خالی از لطف نیست. در زیر  9 اصلی که  برای طراحی ایستگاه‌های آینده در بریتانیا مورد توجه است، ذکر شده است:

تمرکز بر مشتری: ساختن مکانی که نیازهای مشتریان، در قلب هر ایستگاه برآورده شود.
استفاده هوشمندانه از تکنولوژی: جدیدترین تکنولوژی‌ها برای حمایت از مسافرین و بهبود تجربه آنها در ایستگاه‌ها بکار برده می‌شود.
تجربه سفر یکپارچه: دادن این اطمینان خاطر که ایستگاه‌ها بطور کامل با خدمات ریلی مجهز شده‌اند.
بازتاب نیازها و فرصت‌های محلی: ایستگاه‌ها فرصتی برای انعکاس نیازها و ویژگی‌های محلی است، با این حال باید بخشی قابل تشخیص از شبکه ریلی کشوری نیز باشد.
محیطی امن و مطمئن: تضمین اینکه همه ایستگاه‌ها و موقعیت آنها در مکان‌های امن قرار دارد.
روحیه کارآفرینی: در نظر گرفتن ایستگاه‌ها بعنوان کاتالیزورهای بالقوه برای نوآوری و کارآفرینی و درنتیجه بهبود اقتصاد ریلی و محلی
نظارت طولانی مدت و منعطف: برنامه‌ریزی و بکار انداختن ایستگاه‌ها برای مدت طولانی اما بصورت منعطف نسبت به تغییرات
به اشتراک گذاشتن دانش انجام مفید کارها: به اشتراک گذاشتن علم و تجربه در رابطه با موثر بودن اقدامات در ایستگاه‌ها با در نظرگرفتن نیازهای مسافران
 شبکه بهینه: دانستن ارزش هر ایستگاه در ضمن به حداقل رساندن ناکارآمدی از طریق سرمایه‌گذاری و عملکرد بر پایه تصمیم‌گیری‌های آگاهانه

گفتنی است در اوایل تابستان سال جاری توسعه و بازآفرینی ایستگاه‌های راه‌آهن تهران، مشهد و قم در یک قرارداد ۷میلیون یورویی به شرکتی فرانسوی سپرده شد تا در مدت ۲۰ ماه، با حفظ عناصر ایرانی اسلامی، ایستگاه‌های قطار مهم ایران همچون سایر ایستگاه‌های قطار جهان، شکل مدرن به خود بگیرد و امکان دسترسی مسافران به انواع شیوه‌های حمل‌ونقل را فراهم کنند یا به عبارتی، به ایستگاه‌های چند وجهی تبدیل شوند.

منبع:+

سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
نحوه محاسبه حجم مورد نیاز مخلوط برای فاصله معین
باسلام خدمت دوستان عذر خواهی میکنم بنده کاراموز هستم در یکی از شرکت های راهسازی میخواستم اگه ممکن باشه یکی راهنماییم کنه برای مثال در متراژ۱۰۰متر در عرض ۴۵ متر اگر بخواهیم ۱۵ سانت لایه بریزیم چگونه محاسبه کنیم که چند کمپرسی مخلوط نیاز داریم و اینکه برای تثبیت همین اندازه از خاک حدودا ۴۰ تن آهک نیاز هست این ۴۰ تن چطور محاسبه میشه ممنون میشم اگه کسی راهنماییم کنه
عکس کاربر
9پاسخ
برای ورود به حرفه به کار عملی در رشته عمران بایست از کجا شروع کنم؟
سلام.خسته نباشید.من مدرک کارشناسی عمران دارم ولی متاسفانه با هیچکدام از نرم افزارهای مربوط آشنایی ندارم .به رشته ی خودم خیلی علاقمندم ولی توی دانشگاه مطلب خاصی یاد نگرفتم. میخواستم از شما مشاوره بگیرم که از کجا شروع کنم؟البته ارشد هم قبول شدم در رشته مدیریت پروژه ولی علاقه شدیدی به راهسازی دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید که چطور و از چه مباحثی باید شروع به یاد گرفتن نرم افزار بکنم.(تقریبا هیچی بلد نیستم بجز اینکه ریاضیات و استاتیک و تحلیل سازه و فولاد حل کنم)
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  8 مهر 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  21 مهر 1399
  دبیرخانه کمپین نما هویت شهر ما
  27 مهر 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  1 آبان 1399
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران
  20 آبان 1399
  انجمن مکانیک سنگ ایران
  12 آذر 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  30 دى 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808