رپورتاژ آگهی: هزینه ۰ تا ۱۰۰ ساختمان سازی

26 ارديبهشت 1400 - 13:24
رپورتاژ آگهی: هزینه ۰ تا ۱۰۰ ساختمان سازی

مقدمه

امروزه ساخت‌وساز به یکی از بازارهای پررونق تبدیل شده است؛ به طوری‌که افراد زیادی سرمایه خود را در این کار می‌گذارند. یکی از مسائل مهمی که ذهن مالک یا سازنده را مشغول می‌کند بحث قیمت و هزینه اتمام کار است. در حالیکه با توجه به نوسانات قیمت آهن آلات در دوره‌های اخیر، انجام این کار کمی دشوار به نظر می‌رسد. اما می‌توان با بررسی تک تک مراحل ساخت‌وساز و برآورد هزینه هر کدام به طور جداگانه یک نگاه کلی و یک پیش‌بینی از هزینه 0 تا 100 ساختمان سازی به دست آورد. بهتر است بگوییم که برآورد هزینه قبل از شروع کار بسیار حائز اهمیت است چرا که جلوی اتفاقات و هزینه‌های پیش‌بینی نشده و در نهایت ضرر را می‌گیرد. در ادامه با بررسی هزینه همه مراحل ساختمان‌سازی به بررسی هزینه 0 تا 100 ساختمان‌سازی نیز می‌پردازیم.

عوامل زیادی بر هزینه نهایی ساخت‌وساز تاثیر می‌گذارند که مهمترین آنها را در ادامه عنوان می‌کنیم.

  • هزینه خرید زمین:

برای شروع ساخت‌وساز ابتدا باید زمین آن خریداری شود. قیمت زمین هم به عوامل بی‌شماری وابسته است. مثلا زمین‌های بالاشهر از پایین‌شهر گران‌تر هستند. یا اینکه متراژ زمین هرچه بیشتر باشد قیمت بالاتری هم دارد‌. نزدیک بودن زمین به امکانات درون شهری مثل مدرسه، ایستگاه تاکسی، سوپرمارکت و غیره نیز باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

  • هزینه‌های گرفتن جواز:

گرفتن جواز یا پروانه ساخت نیز خود مستلزم پرداخت هزینه است. هر سال هم هزینه گرفتن پروانه ساخت تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. این هزینه گرفتن با پرداخت هزینه‌هایی جهت رسم نقشه و پلان ساختمان همراه است که باید به آن نیز توجه ویژه داشت. البته نوع کاربری ساختمان نیز بر میزان هزینه‌ای که باید به شهرداری پرداخت شود می‌افزاید.

  •  هزینه خرید مصالح مورد نیاز:

این مورد تاثیرگذارترین موارد بر هزینه ساخت‌وساز به شمار می‌رود. برای شروع ساخت به مصالحی همچون بتن، میلگرد، تیرآهن، آجر سیمان، گچ و غیره نیاز است. بیشترین هزینه هم بابت آهن‌آلات پرداخت می‌شود و چون از بین آهن‌آلات، میلگرد مصرف بیشتری دارد از این رو دانستن قیمت میلگرد روز بسیار حائز اهمیت است. 

  • انتخاب نوع اسکلت:

اسکلت ساختمان یا بتنی است و یا فلزی و هزینه این دو اسکلت کاملا با هم متفاوت است. اسکلت بتنی از نظر قیمت ارزان‌تر است ولی ساخت آن نیاز به دقت فراوان و استفاده از میلگرد به میزان درست و استاندارد دارد‌. اسکلت فلزی به دلیل استفاده از تیر و ستون فلزی قیمت بیشتری دارد. ولی به‎طورکلی استعلام قیمت آهن آلات برای اسکلت فلزی و همچنین دانستن قیمت میلگرد برای اسکلت بتنی برای برآورد هزینه‌های اولیه الزامی است.

  • قیمت روز آهن آلات:

مورد دیگری که قبل از ساخت‌وساز بایستی به آن توجه شود قیمت روز آهن آلات است. از آنجایی که بخش قابل توجهی از سازه را آهن شکل می‌دهد بنابراین لازم است که قیمت روز آن به صورت لحظه‌ای دنبال شود. قیمت آهن آلات تحت تاثیر شرایط مختلف مدام در حال تغییر و نوسان است. 

  • تعداد واحدها و طبقات ساختمان:

قطعا تعداد طبقات و تعداد واحدها بر هزینه ساخت‌وساز تاثیر مستقیم دارد. در این حالت هزینه طراحی، هزینه مصالح و بقیه هزینه‌های ساخت‌وساز به اندازه تعداد طبقات چند برابر می‌شود. 

  • هزینه بیمه و مالیات ساخت‌وساز:

معمولا این مورد جزو موارد فراموش شده در زمان برآورد هزینه‌هاست. برای ساخت‌وساز مالک موظف است مبلغی به عنوان مالیات پرداخت کند که هرچه سریع‌تر به انجام آن دست بجنباند برای وی به صرفه‌تر است. در مورد بیمه ساختمان هم همین‌گونه خواهد بود و از آنجا که بیمه تامین اجتماعی هرساله به میزان ۱۵ درصد افزایش می‌یابد بهتر است بیمه ساختمان قبل از هرچیزی و زودتر پرداخت شود.