مقاوم‌ سازی ۵ پل در پایتخت

24 خرداد 1399 - 18:40
مقاوم‌ سازی ۵ پل در پایتخت

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پنج پل در پایتخت خبر داد و گفت:از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ تعداد ۲۱ پل مقاوم سازی شده و پنج پل درحال مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای هستند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پنج پل در پایتخت خبر داد و گفت:از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ تعداد ۲۱ پل مقاوم سازی شده و پنج پل درحال مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای هستند.

به گزارش ایلنا،صفا صبوری دیلمی، معاون فنی و عمران شهرداری تهران با بیان اینکه برنامه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران جهت کاهش خطر خسارات احتمالی زلزله شامل دو بخش مقاوم سازی پل‌های شهر تهران و ساختمان‌های تحت تملک شهرداری تهران می‌شود، افزود: پل‌ها سبب حفظ شریان‌های حیاتی پس از وقوع بحران می‌شود. همچنین مدیریت بحران پس از وقوع زلزله سبب کاهش خسارات جانی خواهد شد.

او درباره مقاوم سازی پل‌های شهر تهران، بیان کرد: پروژه مطالعات ارزیابی لرزه‌ای پل‌ها تحت مدیریت شهرداری و با هدف شناسایی و ارزیابی عملکرد لرزه‌ای پل‌های شهر تهران در دست اقدام است . این مطالعات روی پل‌های ۱۰۳ تقاطع انجام شده که این تقاطع‌ها بر مبنای اهمیت عملکردی، سال طراحی و نقص‌های به‌وجود آمده در اجرا یا زمان بهره‌برداری انتخاب شده‌اند. از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ تعداد  ۲۱ پل مقاوم سازی شده و پنج پل درحال مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای هستند.

صبوری دیلمی درباره تعداد پل‌های شهر تهران، گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد ۷۵۳ دستگاه پل در شهر تهران وجود دارد که بعد از این تاریخ  حدود ۱۰ دستگاه پل به این آمار اضافه شده است.

معاون فنی و عمران شهرداری تهران مهمترین و اصلی‌ترین علت پیدایش پروژه را تغییر به‌وجود آمده در طیف پاسخ استانداردهای طراحی کشور ایران دانست و توضیح داد: به طور معمول، فلسفه اصلی نیاز به ارزیابی لرزه‌ای پل‌ها، توسعه و تکمیل روش‌های طراحی براساس عملکرد بوده است. این روش از طراحی پل‌ها، اجازه می‌دهد تا انتظارات منطقی‌تر و مشخص‌تری از عملکرد پل مورد انتظار باشد.

صبوری دیلمی در ادامه، تأکید کرد: در حال حاضر، مرحله اول مطالعات پایان پذیرفته و طرح‌های بهسازی پل‌های ۳۵ تقاطع تهیه که اجرای بخش اعظمی از آن به پایان رسیده و مطابق برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران (۱۴۰۲-۱۳۹۸) هرساله طرح بهسازی هشت دستگاه پل باید تهیه و جهت اجرای آن اقدام شده که مطابق برنامه در حال انجام است.

او درباره مقاوم سازی ساختمان‌های تحت تملک شهرداری تهران، توضیح داد:  با توجه به مدیریت مجموعه شهرداری تهران پس از وقوع بحران در شهر، ضروری است ساختمان‌های متعلق به شهرداری تهران پس از وقوع زلزله کم‌ترین آسیب را ببینند تا بتوانند همچنان قابلیت سرویس  دهی و مدیریت بحران را داشته باشند.

براساس گزارش سایت شهر؛ معاون فنی و عمران شهرداری تهران با بیان اینکه برنامه ایمن سازی و مقاوم سازی یکهزار و ۷۵۰  ملک شهرداری مطابق برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران در دستور کار معاونت فنی و عمرانی قرار گرفته است، افزود: با توجه به کمبود منابع جهت مقاوم سازی ساختمان‌ها، تحلیل خطر لرزه‌ای ساختمان‌های شهرداری تهران کمک بسیاری می‌کند تا اولویت بندی صحیحی جهت مقاوم سازی آن‌ها صورت پذیرد و این مهم با همکاری دانشگاه صنعتی شریف در حال انجام است.

منبع

سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه اختصاص مفصل فایبر به دیوارهای برشی چگونه است؟
در تعریف مفصل فایبر به دیوارهای برشی بایستی دو مفصل تعریف شود، یکی برای مقطع بتنی و یکی برای میلگردها. مشخصات مفصل میلگردها بایستی به چه صورت باشد؟ در صورت انتخاب گزینه specified rebar layout تنظیمات باید چطور تعریف شود؟
عکس کاربر
3پاسخ
تعيين پارامترهای میراگر ویسکوز برای اعمال در نرم افزار
با سلام . من روی موضوع بررسی سطح عملکرد قاب های بتن مسلح مجهز به میراگر ویسکوز کار میکنم . و چون نمیخوام زیاد وارد مسایل ریاضی و معادلات طراحی میراگر ها بشم . میخوام از طریق ازمون خطا یک میراگر معرفی کنم و سپس نیرو های محوری ماکزیمم میراگر را برداشت کنم و سپس از یک کاتالوک اماده از میراگر های موجود میراگ متناسب با سازه را انتخاب کنم . اما در برداشت و بدست اوردن و محاسبه پارامتر های میراگر که باید به نرم افزار سپ 2000 معرفی کنم مشکل دارم از جمله توان میراگر (a) و سختی میراگر و ضریب میرایی میراگر . اگر ممکن هست خواهش میکنم به من کمک کنید . حتی اگر کاتالوگ مناسب در این مورد در دسترس دارید یا اینکه منبع خاصی سراغ دارید معرفی کنید.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...