پس لرزه های زلزله ۵.۱ تهران تداوم دارد/ کاهش خطر زلزله با وقوع پس لرزه ها

23 ارديبهشت 1399 - 21:41
پس لرزه های زلزله ۵.۱ تهران تداوم دارد/ کاهش خطر زلزله با وقوع پس لرزه ها

علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، از وقوع بیش از ۱۰۰ پس لرزه بعد از زلزله ۵.۱ در تهران خبر داد و گفت: وقوع پس لرزه ها، انرژی نهفته درون زمین را به تدریج آزاد می کند و مانع رخداد ناگهانی آزادشدن انرژی زمین و تخریب بالا می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پس از زلزله ۵.۱ تهران در ۱۹ اردیبهشت ماه، زلزله های خرد و متعددی در تهران به وقوع پیوست که برخی از آنها همچون زلزله ۳.۸ امروز ۲۱ اردیبهشت، کاملا مشهود بود و نگرانی شهروندان را برانگیخت. کارشناسان حوزه زلزله شناسی معتقدند، رخداد خردزلزله ها، پس لرزه های زلزله اصلی با بزرگی ۵.۱ است و جای نگرانی وجود ندارد. زیرا وقوع پس لرزه های متعدد و کم خطر، سبب آزادشدن تدریجی انرژی درونی نهفته در زمین می شود و مانع از رخداد زلزله ای بزرگ و مخرب خواهد شد.

علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در همین رابطه به پایگاه خبری وزارت راه‌ و شهرسازی، گفت: بعد از رخداد زلزله تهران با بزرگی ۵.۱ که منشا آن گسل مشا و دماوند بود، انتظار رخداد پس لرزه های متعدد می رود.

به گفته رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پدیده رخداد پس لرزه ها نه تنها نگران کننده نیست، بلکه نمایانگر کاهش مخاطرات زلزله است. بدین معنا که اگر پس لرزه ها رخ ندهد، گویای این مطلب است که دمای انرژی در زمین بالا می رود که می تواند سبب زلزله بزرگتر و یا پس لرزه بزرگتری باشد.

بیت اللهی ادامه داد: بررسی پس لرزه ها نشان می دهد که حدود ۱۶ پس لرزه بزرگتر از ۲.۵ رخ داده است. با احتساب پس لرزه های کوچکتر از ۲.۵ تعداد پس لرزه های زلزله ۵.۱ تهران به بیش از ۱۰۰ پس لرزه رسیده است.

وی افزود: انتظار می رود پس لرزه ها تا چندین روز ادامه یابد.

منبع

سوالات مرتبط
عکس کاربر
140پاسخ
خمش تیر بلند در عرض
سلام . میخواستم فرمول و علت خم نشدن تیر بلند از عرض رو بپرسم. مثال: چرا خطکش نازک معمولی از عرض نازکش سریع با فشار بسیار کمی خم میشه ولی در عرض بیشترش اصلا خم نمیشه
عکس کاربر
67پاسخ
برنامع چکر (CHECHER)

با سلام- فونت های برنامع چکر (CHECHER) ناخوانا هستش میتونی فونتهاش رو برامون بفرستید؟

عکس کاربر
19پاسخ
بررسی لرزه ای یک تونل حفر شده با بارگذاری دوجهته
سلام برای یک تونل قصد دارم بارگذاری دوجهته (افقی) با زلزله واقعی انجام بدم برای اصلاح و اعمال شتابنگاشت ها در دو جهت چه مبنا و مرجعی استفاده کنم بهتره؟ باتشکر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...