پنجره هایی که الکتریسیته تولید می کنند-اختصاصی 808

6 تير 1394 - 10:36
پنجره هایی که الکتریسیته تولید می کنند-اختصاصی 808


محققان سلول های خورشیدی فراشفافی برای شیشه پنجره ها ساخته اند که الکتریسیته تولید میکنند.
محققان UCLA یک سلول خورشیدی شفاف جدید تولید کرده اند که به پنجره های خانه ها و یا سایر ساختمان ها توانایی تولید الکتریسیته را میدهد. این در حالی است که افراد داخل ساختمان همچنان میتوان منظره ی بیرونی را ببینند. نتیجه ی تحقیقات آنها در ژورنال نانو ACS منتشر شده است.
تیم UCLA نوع جدیدی از از سلول خورشیدی پلیمری (PSC) را شرح میدهد که در اصل با جذب نور فروسرخ ، و نه نور قابل مشاهده ، انرژی تولید می کند .که این باعث میشود سلول ها تا هفتاد درصد برای چشم انسان شفاف به نظر بیایند.آنها این سلول ها را از یک پلاستیک فوتو اکتیو که نور فرو سرخ را به جریان الکتریکی تبدیل می کند ساخته اند. سرپرست این تحقیق یانگ یانگ است که استاد مهندسی موارد در UCLA و همچنین مسئول مرکز انرژی تجدید پذیر نانو در موسسه سیستم های نانو(CNSI) در کالیفرنیا می باشد. او می گوید: " این تحقیقات نشان میدهد که زمینه ای برای تولید سلول های خورشیدی پلیمری کاملا شفاف به عنوان یک افزودنی برای وسایل الکترونیکی قابل حمل ، پنجره های هوشمند و خانه های قدرت زای نوری و در سایر موارد و ابزارها وجود دارد." یانگ همچنین می گوید که در سطح جهانی نسبت به این سلول های خورشیدی پلیمیری تمایل نشان داده شده است. او می گوید : " PSC های جدید ما از موادی مشابه پلاستیک ساخته شده اند که سبک و قابل انعطاف هستند. و مهمتر از این آن ها می توانند تولید بالا با هزینه ی کم داشته باشند." سلول های خورشیدی پلیمری به دلیل مزایایی که دارند توجه زیادی را در صنعت پر رقابت تکنولوژی های خورشیدی به خود جلب کرده اند . با استفاده از این سلول ها وسابل بسیاری را می توان به ابزار نور زای شفاف با کارآیی بسیار بالا تبدیل کرد. در گذشته تلاش های بسیاری برای ساخت PSC های شفاف و یا نیمه شفاف صورت گرفته است. با این حال نتیجه ی این آزمایش ها در اغلب موارد با عبور نور بسیار کم و یا کاهش کارآیی دستگاه روبه میشد و این به آن دلیل بود که مواد مفید پلیمرهای PV و هادی های شفاف با کارآیی مناسب به خوبی در طراحی و ساخت دستگاه به کار گرفته نمیشدند. یک تیم تحقیقاتی UCLA متشکل از موسسه سیستم های نانو کالیفرنیا ، مدرسه ی مهندسی و علوم کاربردی هنری ساموئل و گروه شیمی و زیست شیمی UCLA ، با استفاده از ترکیب پلیمر حساس به نور نزدیک به فروسرخ و فیلم های سیم های نانو نقره ای کامپوزیتی به عنوان الکترود رسانای بالایی ، توانستند سلول های خورشیدی پلیمری شفافی با کارآیی بالا طراحی کنند. پلیمر فوتواکتیو نزدیک به فروسرخ ، نور نزدیک به فروسرخ بیشتر ی جذب می کند اما در مقابل نور قابل مشاهد حساسیت کمتری دارد. که باعث میشود تعادلی در بین عملکرد سلول خورشیدی و شفافیت در طول موج قابل مشاهد به وجود آید.
یک موفقیت دیگر ، یک رسانای شفاف است که از ترکیبی از سیم نانویی و اعضای در مقیاس نانو تیتانیوم دی اکسید ساخته شده است. که قابل جایگزین شدن به جای الکترود فلزی اوپاکیو در گذشته مورد استفاده قرار میگرفت را دارد. این الکترود کامپوزیتی همچنین سلول های خورشیدی را قادر میسازد تا با صرفه ی اقتصادی ساخته شوند . با این ترکیب ، چهار درصد راندمان تبدیل انرژی و همچنین سلول های خورشیدی پلیمری شفاف بدست می آیند .پائول اس ویس ، مدیر CNSI می گوید: " ما خیلی از این اختراع جدید در زمینه سلول های خورشیدی شفاف شگفت زده شدیم .که باعث شد تحقیقاتمان در مورد پنجره های شفاف رسانا ( که در ژورنال ACS نانو چاپ شده بود) به نتیجه برسد و کاربردی شود "

ترجمه شده توسط تیم خبری 808

منبع:+

  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

    هر آنچه در رابطه با یک موضوع تخصصی می خواهید ( فیلم، عکس، مقاله، اخبار و ... )، فقط در یک صفحه

    صفحه اصلی دانشنامه