فرمول جدیدی که تونل ها را در برابر آتش محافظت می کند - اختصاصی 808

26 خرداد 1394 - 14:33
فرمول جدیدی که  تونل ها را در برابر آتش محافظت می کند - اختصاصی 808


محققان دانشگاه روهر، روشی برای پاشیدن شاتکریت الیاف تزریقی فولاد ابداع کردند که با استفاده از آن تونل ها و پل ها در برابر آتش از مقاومت بالایی برخوردار خواهند شد. گوئتز ولمن ، استادیار بخش تونل سازی و مدیریت ساخت دانشگاه ،می گوید: "وقتی تونل های امروزی ساخته میشدند هیچکس پیش بینی نمی کرد که زمانی که انسان دیوانه با یک بمب به داخل تونل بدود. جالب است که در دهه های 1950 و 1960 اروپایی ها پل هایی می ساختند که در بخش هایی از آنها حفره هایی که با نام دریچه ی انفجار شناخته میشد ، وجود داشتند که این به دلیل تجربیاتی بود که از جنگ دوم جهانی آموخته بودند. بنابراین، سازه ها نقاط شکست از پیش تعیین شده ای داشتند، که برای این مورد استفاده قرار میگرفت که اطمینان حاصل کنند که در صورت لزوم پل ها را میتوان برای بستن خطوط پشتیبانی دشمن کاملا منهدم کرد."
فرمول جدید به راحتی بر روی سطوح با اشکال مختلف اعمال میشود.ولمن همچنین افزود: " مشکل به صورت طبیعی در کارآیی شاتکریت در سطح فولاد مورد نیاز و فیبرهای پلی پروپن بود " گروه تحقیقاتی بر روی کارآیی ترکیب مرطوب تمرکز کرد و به این نتیجه رسیدند که مواد شیمیایی که در هوادهی مورد استفاده قرار میگیرند برای ترکیب بتن ، بسیار لازم و ضروری میباشند.
با وجود این حقیقت که عمل هوادهی در صنعت بتن بسیار رایج است،گروه تحقیقاتی به سطحی بسیار فراتر از استفاده ی رایج آن پرداخته است. ولمن میگوید: " برای مواردی که ما تست کردیم، ا کاملا از مقدار معمول هوادهی در بتن صرف نظر کردیم ، و در عوض با مقادیر بسیار بالا و حداکثری این کار را انجام دادیم. ما به دنبال این بودیم که ببینیم چه مقدار هوا میتوانیم اضافه کنیم و اینکه بتن چگونه عکس العمل نشان خواهد داد"
با توجه به اینکه هزینه ی این روش بسیار بالاست ، اعمال این فرمول برای تمامی سطوح غیر ممکن است.

منبع: +

ترجمه شده توسط تیم خبری 808

 

  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...