پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 4 در eval() (خط 5 از /home/civilcom/domains/civil808.com/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_argument_default_php.inc(66) : eval()'d code).

آزمون غیر مخرب آلتراسونیک Ultrasonic Testing (UT)

آزمون غیر مخرب آلتراسونیک Ultrasonic Testing (UT)

 این روش از تست های غیر مخرب( تست التراسونیک) در بازرسی از انواع قطعات به ویژه تست جوش  قطعات جوشکاری شده  پر کاربرد بوده و امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار میکند. امواج صوت  با مقداری تضعیف انرژی  از ماده میگذرد و با برخورد به مرز دو ماده متفاوت منعکس میشود. موج برگشتی دریافت و برای تشخیص موقعیت و نوع  عیب  آنالیز می شود. این روش با نام آزمون فرا صوتی نیز شناخته می شود.امواج التراسونیک اغلب  بصورت کامل در مرز فلز- گاز  منعکس میشود. در مرز فلز-مایع یا فلز-جامد بازتاب غیرکامل رخ میدهد که با توجه به تفاوت نسبت بعضی از خواص ماده، درصد مشخصی از انرژی بازتاب می شود.
ترک ها(Crack)، تورق ها(lamination)، عیوب انقباضی(shrinkage) ، حفره ها(cavities) ، ترکیدگی ها(burst)، پوسته شدگی ها(flake)، خلل و فرج(pore) ، پیوستگی ناقص (bonding fault ) و  دیگر ناپیوستگی هایی که میتوانند مانند مرز فلز-گاز رفتار کنند  به آسانی قابل تشخیص هستند. همچنین  ناخالصی ها و دیگر موارد ناشی از عدم یکنواختی  فلزات تحت تست، بعلت وجود مقداری بازتاب، تفرق امواج التراسونیک و یا تولید بعضی دیگر از انواع امواج التراسونیک قابل تشخیص می باشد.

پکیج استثنایی 808

در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

هر آنچه در رابطه با یک موضوع تخصصی می خواهید ( فیلم، عکس، مقاله، اخبار و ... )، فقط در یک صفحه

صفحه اصلی دانشنامه

شامل این فیلم