فیلم وبینار قدرت BCF در همکاری بین تیم های پروژه های BIM

فیلم وبینار قدرت BCF در همکاری بین تیم های پروژه های BIM
فیلم وبینار قدرت BCF در همکاری بین تیم های پروژه های BIM

قدرت BCF در همکاری بین تیم‌های پروژه‌های BIM

پروژه‌های ساخت و ساز عموما شامل تیم های مختلف از شرکت‌های متفاوت می‌باشند. در طول بررسی‌های طراحی، مسائلی مطرح می شود که باید توسط یکی از اعضای تیم مورد بررسی و توجه قرار گیرد و در بیشتر مواقع از نرم‌افزارهای مختلف برای فرآیند انجام پروژه کمک گرفته می‌شود و برای اینکه امکان تبادل مُدل همراه با اطلاعات باشد، اینجا IFC به عنوان تبادل مدل‌های واقعی با عنوان استاندارد باز "Open Standard" حضور خود را قوی‌تر از بقیه نشان می‌دهد. اما با تمام مزایایی که فرمت IFC دارد، مشکلاتی نیز برای همکاری در پروژه‌های مدل‌سازی اطلاعات ساخت و ساز (BIM) دارد.

برای مثال، شما از IFC به عنوان یک فرمت استاندارد باز که استفاده می‌کنید، چگونه می‌توانید مسائل پیدا شده را منتقل کنید؟ این یک چالش بسیار بزرگ برای فرمت IFC است. فرمت IFC حاوی اطلاعات (GUID’s) در ارتباط با موضوعات ساختمان است، بنابراین برای مستندسازی مسائل و جریان‌های کاری مناسب نیست. عبارت BCF مخفف BIM Collaboration Format و به معنی فرمت همکاری مدل‌سازی اطلاعات ساخت و ساز است و به عنوان یک فرمت open file است که به  کاربران این اجازه را می‌دهد تا نظرات متنی، تصویری و ... را در بالای لایه مدل IFC برای برقرار ارتباط بهتر بین طرفین هماهنگ‌کننده اضافه کنند. و این مکاتبه جدای از مدل است. این بدان معنی است که کاربران می‌توانند خارج از انتقال مدل با حجم بالا و دیگر مسائل، تنها نظرات را که حجم بسیار پایینی دارند برای هماهنگی استفاده کنند.

مکاتبه و ارتباط دقیق در پروژه‌های BIM باعث افزایش و بهره‌وری کنترل کار می‌شود. یعنی، مدل‌ها برای شناسایی مشکلات و یا اقداماتی که باید در دوره‌های زمانی مناسب مورد ملاحضه و توجه قرار گیرد، توسط نرم‌افزار بررسی و مسائل پیدا شوند. هنگامی که این مسائل با فرمت باز مانند BCF ذخیره می‌شوند، نظرات، موضوعات انتخاب شده، تصاویر از موقعیت‌های پروژه از مدل یا واقعی و ... می‌توانند در هر نرم‌افزار مدل‌سازی دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

برای مثال، پروژه‌ای را در نظر بگیرید که فایل معماری با نرم‌افزار Archicad، تاسیسات با Revit، سازه با Tekla انجام شده و تمام این مدل‌ها در نرم‌افزار Navisworks برای بررسی انتقال داده شده است. حال اگر مشکلات و ایرادات یا پیشنهادهایی برای هر بخش در نویس ورکز کشف شد، چگونه باید آنها را به کاربران همان نرم‌افزارهایی اصلی که مدل اصلی را انجام داده‌اند، منتقل کرد؟ البته برای اینکار روش‌های زیادی ممکن است وجود داشته باشد اما مشکلاتی را به دنبال دارند، مانند حجم بسیار بالای فایل‌های برای انتقال، وابسته نبودن اطلاعات اضافه شده به مدل موجود در هنگام انتقال و ... بنابراین در این شرایط با کمک BCF می‌توانید به سادگی مشکلات کشف شده را به صورت فایل باز برای دیگر کاربران نرم‌افزارهای مختلف ارسال کنید و آنها به سادگی با باز کردن آن فرمت در همان مدل، به تمام نظرات و مسائل و ... دسترسی پیدا می‌کنند.

منشاء BCF

کانسپت BCF برای اولین بار توسط Solibri و شرکت Tekla در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. آنها ایده استفاده از استاندارهای باز را برای همکاری و گردش کار و ارتباط بهتر بین نرم‌افزارهای BIM را اراده دادند و طرح XML که به عنوان BCF) Building Collaboration Format) نامیده شده بود، توسعه یافت که امروزه نیز ار این فرمت برای ارتباط بین نرم‌افزارها بسیار استفاده می‌شود.

BCF به عنوان یک استاندارد باز

تجربه اولیه نشان می‌دهد که استفاده از BCF جریان کاری را بهبود می‌بخشد و نیاز به انتقال فایل‌های بزرگ پروژه‌های BIM از طریق اینترنت نیست. با فرمت BCF می‌توانید با انواع نرم‌افزارهای BIM به خوبی همکاری کنید و نیازی نیست که فقط بر روی یک نرم‌افزار متمرکز شوید. فرمت BCF انواع نرم‌افزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساخت مانند Solibri Model Checker ،MagiCAD ،Tekla Structures ،Tekla BIMsight ،DDS را به صورت مستقیم و بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر را از طریق نصب افزونه مانند Archicad ،Revit ،Navisworks Manage ،Navisworks Simulate و ... پشتیبانی می‌کند.

BCF در فضای Cloud

KUBUS همکاری BIM را با BIMcollab یک گام جلوتر می‌برد، و مسائل BCF را می‌توان در فضای Cloud پیگیری کرد و این امکان را می‌دهد تا بتوانید گردش کار را ذخیره، به اشتراک‌گذاری و مسائل کشف شده در نرم‌افزارهای BIM را مدیریت کنید.

BCF

BCF Managers برای تمام نرم‌افزارهای BIM

BCF Managers یک افزونه برای نرم‌افزارهای BIM مورد استفاده شما نیست. با کمک این افزونه بر روی نرم‌افزار مورد استفاده به طور مستقیم می‌توانید، مسائل کشف شده را ذخیره، فیلتر، انتقال و یا وارد کنید. همچنین تمام مسائل ذخیره شده را با دیگر اعضای تیم به اشتراک بگذارید. در حقیقت با کمک BCF Managers می‌توانید:

 1. شناسایی و به اشتراک‌گذاری اختلاف‌های موجود در مدل Solibri Model Checker ،Navisworks ،BIMcollab ZOOM ،BIMsight و ... (نرم‌افزارهای بررسی پروژه‌های BIM)
 2. پیدا کردن مسائل برای حل آنها با نرم‌افزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM) مانند ArchiCAD ،Revit ،Tekla و یا دیگر نرم‌افزارهایی که فرمت BCF را پشتیبانی می‌کند. (نرم‌افزارهای مدل‌سازی BIM)
 3. تمامی ویژگی‌های BIM Collab در افزونه BCF Managers پشتیبانی می‌شود.
 4. افزونه BCF Managers به صورت رایگان برای نرم افزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساخت زیر قابل دانلود است.

BCF

سرفصل‌های آموزش BCF در پروژه‌های BIM

 • معرفی BCF
 • تفاوت BCF با IFC
 • آموزش ایجاد حساب کاربری برای استفاده از فضای ابری
 • آموزش دانلود و نصب بر روی نرم‌افزارهای BIM
 • آموزش پنجره BCF Managers
 • آموزش ایجاد نظرات و یادداشت‌ها در BCF Managers
 • آموزش ویرایش و بررسی مسائل کشف‌شده در BCF Managers
 • آموزش به اشترا‌ک‌گذاری فایل BCF با دیگر اعضای تیم
 • آموزش وارد کردن فرمت BCF دیگر اعضای تیم
 • آموزش همکاری با انواع نرم‌افزارهای BIM با فرمت BCF بدون محدودیت
 • آموزش استفاده از فضای ابرای BIM Collab
 • آموزش اضافه کردن اعضای تیم و تعیین سطح دسترسی هر کدام در BIM Collab
 • آموزش به اشتراک‌گذاری مسائل و اختلاف‌های کشف شده در فضای ابرای 
 • اتصال نظرات، پیشنهادها و ... فضای ابری در محیط نرم‌افزاری و بررسی بر روی مدل
 • گزارش‌گیری از تمامی مسائل کشف‌شده
 • کاربرد BIMcollab ZOOM در فرآیند همکاری فرمت BCF
 • آموزش کامل BCF بر روی Revit
 • آموزش کامل BCF بر روی Navisworks Manage
 • آموزش کامل محیط نرم‌افزار BIMcollab ZOOM

مدرس: قاسم آریانی

محتوا: فیلم کامل همراه با فایل معماری و سازه و مکانیک تمرینی

زمان تهیه فیلم: چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷، ساعت ۲۱ تا ۲۲

دریافت لینک دانلود

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
دریافت لینک دانلود
اعتبار مورد نیاز : 10,000 تومان
10,000 تومان
پرداخت 10,000 تومان و مشاهده محتوا
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
برای یادگیری مدل سازی در رویت، از چه آموزش هایی باید استفاده کرد؟
سلام . من میخوام رویت رو یاد بگیرم و اول معماری و بعد به صورت تخصصی مکانیک برای شروع معماری من باید چه پک هایی رو به ترتیب ببینم؟ و خیلی هم نمیخوام حرفه ای معماری رو یاد بگیرم در حد پروژه های ساده آپارتمانی چند طبقه ممنون میشم راهنماییم کنید
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه اختصاص متریال در نرم افزار رویت
سلام.رویت 2019 را نصب کردم.الان یه طرحا میخام متریال بدم ولی پنجره متریالم باز نمیشه.یعنی روش که کلیک میکنم اصلا اتفاقی نمی افته.از طریق paint هم که میرم همینطوره
عکس کاربر
6پاسخ
درخواست کمک برای مدلسازی با BIM
سلام پروژه ای دارم که نیاز به مدلسازی با BIM دارد .کمکم می کنید؟ فقط مدل سازی فصل 3 (روش تحقیق) انجام شود /اطلاعات پروپوزال، فصل 1و 2 ارسال می شود
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  3 ارديبهشت 1398
  انجمن بتن ایران، دانشگاه علم و صنعت ایران
  3 ارديبهشت 1398
  انجمن بتن ایران
  3 ارديبهشت 1398
  دانشکده عمران، معماری و هنر دانشگاه آزاد
  4 ارديبهشت 1398
  انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  4 ارديبهشت 1398
  دانشگاه آیندگان
  5 ارديبهشت 1398
  موسسه 808
  8 ارديبهشت 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  10 ارديبهشت 1398
  گروه طرح و ساخت مهرگان
  10 ارديبهشت 1398
  بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
  11 ارديبهشت 1398
  سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی
  31 ارديبهشت 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  20 خرداد 1398
  انجمن سازه‌های فولادی ایران
  30 خرداد 1398
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  25 تير 1398
  دانشگاه ارومیه - انجمن آبخیزداری ایران
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808