مقاله تحلیلی: مسیر بار در ساختمان های بنایی سنتی و ساختمان های کنونی

مقاله تحلیلی: مسیر بار در ساختمان های بنایی سنتی و ساختمان های کنونی

همانطور که می دانیم سازه ها دارای بارهای مرده و مرده و زنده ای می باشند که می بایستی توسط عناصر باربر به شالوده (Footing) و در نهایت به خاک زیرین آن (Foundation) انتقال یابد. اینکار توسط عناصری به نام عناصر باربر (Load Bearing Elements) انجام می گردد. این عناصر عبارتند از دیوار های بنایی و ستون ها یا ترکیبی از این دو. انواع بارهای نیز از کف ها ، سقف و قوس به المان های باربر مختلف و در نهایت به المان های باربر می باشد. از جمله موارد بسیار مهم در این بین، بالانس و توزیع نیروها به خصوص زمانیکه سازه دارای نامنظمی های هندسی باشد، است. این نقش را دیافراگم ها، دال ها یا در سازه های سنتی کف ها بر عهده داشتند. کف های علاوه بر سرویس رسانی به عنوان سقف یا زمین مسطح برای زندگی در طبقات، نقش بالانس نیروها و انسجام (Integrity) را نیز دارند. در این روزگار توسط بتن ، عرشه فولادی و میلگرد این امر انجام می گرفته و در قدیم توسط ترکیب قوس ها، چوب، چفت ها، آجرهای ضربی و غیره. در اشکال زیر نحوه انتقال بار یک سازه را از بالا به پایین مشاهده می نماییم:

 

منبع :+

نویسنده: مهندس علیرضا صالحین

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

 

 

در ذیل می توانید گزیده ای از مقاله را مشاهده نمایید برای مشاهده کامل مقاله می بایست مبلغ 3000 تومان پرداخت نمایید . 

 

 

 

فایل

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

نوع فایل دریافتی :
فایل
اعتبار مورد نیاز : 3,000 تومان
با 10 درصد تخفیف برای کاربران VIP: 3,000 تومان
پرداخت 3,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alireza salehin

علیرضا صالحین

محقق - مولف - مترجم - پیمانکار- مشاور - ترجمه ، گردآوری و تالیف بیش از 18 کتاب تخصصی مهندسی عمران-مدیر علمی نشر دانشگاهی فرهمند - همکار بخش انتشارات ، مقالات تحلیلی و تولید محتوا
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
در خصوص فایل اکسل محاسبه ی دیوارهای نسبی و خروج از مرکزیت ساختمان بنایی
سلام . با استفاده از فایل اکسل شما ، دیوارهای نسبی ساختمان بنایی را محاسبه کردم . و در آخر نوشته شده است که اثر پیچش لحاظ گردد. اما از این مرحله به بعد رو نمیدونم باید چیکار کنم و چطور اثر پیچش و لحاظ کنم . ممنون میشم راهنمایی کنید.
عکس کاربر
1پاسخ
به دست آوردن نمودار نیرو جابه جایی در آباکوس
دیواری مصالح بنایی رو به صورت میکرو مدل کردم بر طبق فیلمی که از سایت گرفتم. ولی هر کاری می کنم نمودار نیرو جابه جایی همش به صورت خطی درمیاد . در صورتی که می دونم که باید غیر خطی باش. ممنون میشم راهنماییم کنید.
عکس کاربر
2پاسخ
ناگونیا بودن دیوار
سلام راه اصلاح ناگونیا بودن دیوار یا بازشو چیست ؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .