مقاله تحلیلی: تکنیک‌ های ترمیم و بازسازی سازه‌ ها

مقاله تحلیلی: تکنیک‌ های ترمیم و بازسازی سازه‌ ها

معرفی

موفقیت اقدامات بازسازی بستگی به شناسایی علت‌های ریشه‌ای خرابی و زوال سازه‌های بتنی دارد. اگر این عوامل به‌درستی شناسایی شوند، تعمیرات به‌صورت رضایت بخشی انجام می‌شود تا مقاومت و پایداری سازه ارتقا داده شود، در نتیجه، طولانی‌تر کردن عمر یک سازه دشوار خواهد بود. روند کلی تعمیر یک سازه بتنی دارای مشکل به‌صورت زیر خواهد بود:

 • تقویت اعضای سازه به‌صورت مناسب در جایی که نیاز است
 • برطرف کردن همه ترک‌ها، بتن‌های ورقه شده و قسمت‌های بتنی از هم پاشیده شده
 • تمیز کردن سطح بتن نما و فولاد تقویتی
 • اضافه کردن میلگردهای تقویتی در جایی که کاهش مقاومت بیشتر از 10 درصد است.
 • کاربرد شاتکریت و بتن پلیمری برای تعمیرات وصله‌ای و تزریق دوغاب در قسمت‌هایی که بتن متخلخل/ لانه زنبوری است.
 • استفاده از پوشش‌های محافظ در سطح‌های در معرض یا تعمیر شده

 گانیت و شاتکریت

دستگاه گانیت (سیمان آبکی است که توسط دستگاه تپانچه مانندی به روی سیم بندی با بدنه فولادی پاشیده می‌شود و پس از سفت شدن تبدیل به دیواره محکمی می شود)، ماشینی مکانیکی است که مصالح متشکل از سیمان، سنگ‌دانه و آب را مورد استفاده قرار می‌دهد. سیمان، ماسه و شن پس از اندازه گیری به یک روش معمول با هم مخلوط می‌شوند و سپس از طریق لوله شلنگ‌هایی و با کمک هوای فشرده به محل مورد نظر انتقال داده می‌شوند. آب‌رسانی با یک خط لوله جدا و تحت فشار صورت می‌گیرد. آب و مخلوط سنگ‌دانه‌های سیمان از این طریق عبور داده می‌شوند و سپس به‌صورت ویژه‌ای با هم مخلوط می‌شوند و در نهایت با سرعت بالایی روی سطح مورد نظر برای تعمیر اعمال می‌شوند.

 در یک کار با کیفیت مناسب، غلظت/ چگالی این ترکیب حدود kg/m3 2100 است. برای این که استفاده از گانیت به‌صورت مؤثری باشد، سر لوله باید در فاصله 60 تا 150 سانتی‌متری از سطح باشد. قبل از این که از گانیت استفاده شود، سطح بتنی قدیمی باید آمادگی لازم را داشته باشد، همه ترک‌ها بررسی و تعمیر شده باشند و مصالح تقویتی جدیدی که به کار رفته‌اند در محل مورد نظر ثابت شده باشند. ترک‌هایی با عرض بیش از 5/0 میلی‌متر باید از سطح جدا شوند و سپس ملات را به‌صورت دستی و یا از طریق اسپری کردن در آن نقطه استفاده کرد.

شاتکریت

شاتکریت اعمال بتن یا ملات با سرعت بالا و هوای فشرده روی سطح مورد نظر است. انواع شاتکریت عبارت است از:

1-مخلوط خشک: سیمان، شن و ماسه و مصالح درشت‌دانه قبل از استفاده به‌صورت خشک و تنها همراه با مقداری آب کافی برای جلوگیری از ایجاد گرد و غبار مخلوط می‌شوند.

2-مخلوط خیس: سیمان، شن و ماسه و مصالح درشت‌دانه با آب مخلوط می‌شوند و پس از آن بتن به دست آمده به لوله‌هایی انتقال داده می‌شود که در آن هوای فشرده سبب به جلو راندن مخلوط می‌شود تا نهایتاً بتن روی سطح اعمال شود.

کاربرد

از شاتکریت برای تعمیر موارد زیر استفاده می‌شود:

 • دیوارها، روکش آبریزها و کانال‌ها
 • نمای سدها، روکش تونل‌ها
 • پل‌ها و تونل‌های بزرگ‌راهی
 • دیوارهایی با سنگ طبیعی و سراشیبی‌های خاکی رو به زوال
 • مقاوم سازی و ضخیم‌تر کردن سطح بتنی موجود

منبع

ترجمه شده توسط تیم مترجمین ۸۰۸

اگر دوست دارید به تیم مترجمین ۸۰۸ بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .