بهسازی سازه های فولادی با تقویت بادبندها و اتصالات (کاملاً مصور)

بهسازی سازه های فولادی با تقویت بادبندها و اتصالات (کاملاً مصور)

امروزه سازه هاي فولادي به علت مقاومت و استحکام عناصر تشکيل دهنده و پروفيلهاي آن و نيز سرعت و سهولت اجرايي از پر کاربردترين نوع سازه ها مي باشد در سازه هاي فولادي عناصر جز شامل تيرها ، ستونها و بادبندها و غيره بوده وبا توجه به اين که اين عناصر اکثرا در کارخانه توليد ميشوند داراي ايمني ساخت و کنترل کيفي مناسبي  مي باشند.اين اجزا به وسيله يک يا ترکيبي از چند نوع وسيله اتصال و به وسيله عناصر واسطي به هم متصل شده و سازه را تشکيل ميدهند.با توجه به اين که اين اتصالات اکثرا خارج از يک سيستم توليد مکانيزه و به صورت دستي طراحي و اجرا مي شوند از کنترل کيفي کمتري برخوردار بوده و نقطه ضعف سازه هاي فولادي را رقم مي زنند. بعد از وقوع زلزله نرتريج آمريکا در سال 1994 و کوبه ژاپن در سال 1995 و آسيب شديد اتصالات گير دار ، پژوهشگران به اين نقطه پي بردند که دليل اساسي آسيبهاي وارده به اتصالات ايجاد مفصل پلاستيک در محل اتصال تير به ستون مي باشد.يکي از روشهاي ارائه شده جهت رفع اين نقص استفاده از اتصال تير به ستون با مقطع کاهش يافته تير يا (RBS) مي باشد که بر مبناي طرح پلاستيک تير طراحي و اجرا مي گردد .

مقاوم سازي سازه هاي فولادي عمدتاً به بهسازي و تقويت رفتار مهاربندها،اتصالات،اعضاي كششي،ديوارهاي برشي و تركيب رفتار بتن وفولاد بر مي گردد .در طول يک زلزله شديد مقدار زيادي  انرژي ديناميکي  به سازه اعمال مي شود. تمامي آيين نامه هاي معتبر زلزله تصديق مي کنند که اتلاف انرژي لرزه اي از طريق رفتار الاستيک مواد روشي  غير اقتصادي است. يک روش معمول اين است که اعضاي  ساختمان تسليم شود، اما اين تسليم بايد کنترل شده و از راهي مناسب و مطمئن صورت گيرد. يک ايده اين است که تسليم در المانهاي طراحي شده يا فيوزهاي سازه اي روي دهد تا افزايش نيروها در سازه محدود شود. در قابهاي با  مهاربندي معمولي، مهاربندها بعنوان فيوزهاي سازه اي عمل مي کنند، اما اغلب کمانش در فشار به آنها اجازه تسليم را نمي دهد و باعث تنزل در رفتار وکاهش شکل پذيري  آنها ميشود اخيراً به منظور رفع اين مشکل مهاربندي جديدي به نام مهاربندهاي کمانش ناپذير ارائه شده اند که در برابر کمانش مقاومت مي کنند اين مهاربند از محصور شدن توسط يک غلاف  فلزي که از ملات بتني پر شده ولي اين ملات به مهاربند چسبندگي نداشته و فقط از کمانش آن جلوگيري مي کند، ساخته ميشود و مقاومت لرزه اي را با تلفيق مقاومت و شکل پذيري افزا يش مي دهد. در ادامه مقاله تحلیلی این هفته به روشهای بهسازی ساختمان های فولادی با تقویت بادبندها و اتصالات می پردازیم.

ر

جهت دریافت و مطالعه مقاله تحلیلی این عفته تنها افی است با صرف 3000 تومان از اعنبار خود ؛ بر روی لینک زیر "پرداخت و مشاهده محتوا" کلیک نمایید.

راهنمای خرید مقالات تحلیلی  و ایبوک ها:  

 •  براي دريافت مقالات تحلیلی از سایت بايست ابتدا عضو سايت باشيد و همچنین اعتبار کافي در اکانت خود داشته باشيد.
 •  اگر عضو سایت نیستید براي عضويت در سايت مي توانيد ابتدا از اين قسمت اقدام کنيد و سپس از منوی پروفایل > حسابداری گزینه شارژ حساب را بزنید و به مبلغ دلخواه اکانت خود را شارژ کنید و سپس به این صفحه رجوع کنید.
 •  اگر عضو سايت هستيد  و اعتبار کافی نیز در حساب خود دارید ابتدا برای ورود به سایت با نام کاربری از این قسمت اقدام کنید اگر شارژ کافی در حساب خود دارید از دوباره به همین صفحه رجوع کنید و بر روی لینک "پرداخت و مشاهده محتوا" کلیک نمایید.
 •  اگر عضو سایت هستید اما شارژ کافي در حساب خود نداريد پس از ورود از این قسمت از منوی پروفایل > حسابداری گزینه شارژ حساب را بزنید و به مبلغ دلخواه اکانت خود را شارژ کنید.

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

نوع فایل دریافتی :
اعتبار مورد نیاز : 3,000 تومان
با 10 درصد تخفیف برای کاربران VIP: 3,000 تومان
پرداخت 3,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های i.elyasian

ايمان الياسيان

کارشناس ارشد سازه ، مولف و پژوهشگر
سوالات مرتبط
عکس کاربر
140پاسخ
خمش تیر بلند در عرض
سلام . میخواستم فرمول و علت خم نشدن تیر بلند از عرض رو بپرسم. مثال: چرا خطکش نازک معمولی از عرض نازکش سریع با فشار بسیار کمی خم میشه ولی در عرض بیشترش اصلا خم نمیشه
عکس کاربر
45پاسخ
اثبات فرمول مدول الاستیسیته ماده مرکب بتن
سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم این دو فرمول چطور اثبات میشود ممنون میشم راهنماییم کنید
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  salam.file
  eror mizane download nemishe

  عکس‌های mhs.abdi
  mhs.abdi

  با سلام لینک اصلاح شده جایگزین لینک قبلی شد

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  سلام بله اصلاح میشه و به زودی خدمتتان میفرستیم

  عکس‌های Civil808-Admin
  Civil808-Admin

  عالی بود

  عکس‌های sinjal
  sinjal

  عالی بود

  عکس‌های sinjal
  sinjal