راهنمای طراحی پل های عابر پیاده ( Foot Bridge)- به همراه نقشه چند پروژه اجرایی DWG

راهنمای طراحی پل های عابر پیاده ( Foot Bridge)- به همراه نقشه چند پروژه اجرایی DWG

همه ما عبور از پل عابر پیاده را تجربه کرده ایم. پل عابر پیاده می تواند بر فراز یک بزرگراه باشد یا اینکه دو سر یک رودخانه محلی را به هم متصل کند. غالب این پلها در کشورمان از نوع اول می باشد. پلهای عابر پیاده از مصالحی مانند چوب، فولاد، بتن و سنگ ساخته می شوند که همانند سایر سازه ها به دلیل کمبود چوب به شکل و صنعتی و گسترده نوع چوبی آن در کشورمان مورد استفاده قرار نمی گیرد. در زبان انگلیسی این پلها با نامهای Pedestrian Bridge و Foot Bridge شناخته می شوند. در شکلهای زیر چند نمونه از این پلها را مشاهده می فرمایید.

 

 

 

 

 

 

یک نمونه پل روگذر از نوع فلزی

 

 

ابتکار جالب طراحان در ترغیب کودکان به استفاده از پل روگذر

 

 

پل عابر پیاده بر فراز رودخانه ای در استان لرستان

این سازه ها برای چه بارهایی طراحی می شوند؟

موسسه بزرگراه ها و حمل و نقل آمریکا که آن را با نام اختصاری آشتو می شناسیم هندبوکی جهت بارگذاری و طرح این نوع پلها ارائه کرده است. با هم بخشهایی از آن را مرور خواهیم کرد.

بار زنده معادل عابر پیاده (PL)

پل عابر پیاده لازم است برای یک بار گسترده یکنواخت با شدت 450  دکانیوتن بر مترمربع طراحی شود. این بار باید به نحوی اعمال شود که بیشترین تاثیر را داشته باشد. در نسخه های قدیمی تر آیین نامه آشتو که بر اساس روش تنش مجاز تهیه شده بودند، مجاز به کاهش این بار با توجه به خط تاثیر بودیم. اما در ویرایش فعلی این بار زنده وابسته به خط تاثیر نبوده و قابل کاهش نمی باشد. البته آیین نامه های اروپایی مقدار این را 530 دکانیوتن بر مترمربع پیشنهاد می کنند اما در عوض اعمال ضریب کاهش بار را مجاز می دانند. در هر صورت طراح باید این مساله را مد نظر داشته باشد که پل ممکن است در محل های پر رفت و آمد قرار داشته باشد، برای مثال راه دسترسی به استادیوم ورزشی یک نمونه می تواند باشد. در واقعیت احتمال اینکه سازه تحت باری به این شدت قرار گیرد بسیار بعید می باشد، ولی از آنجایی که روش طرح سازه بر اساس احتمالات است در جهت اطمینان مقادیر فوق پیشنهاد شده است. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

بار زنده معادل خودروی تعمیر و نگهداری (LL)

همانطور که گفته شد برخی از این پلها به عنوان راه دسترسی مورد استفاده قرار می گیرند و در صورتی که عرض پل بیش از عرض محور یک خودرو باشد لازم است تا برای بار پیشنهادی توسط آشتو بارگذاری و طراحی شود، مگر اینکه کارفرما مقادیر دیگری را مد نظر قرار دهد. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

بار زنده معادل سوارکاری (LL)

در صورتی که امکان تردد سوارکار بر روی پل وجود داشته باشد، لازم است تا سطح پل برای بار متمرکزی معادل با 450 دکانیوتن در محدوده 10 سانتیمتر در 10 سانتیمتر برای یک سمت بارگذاری شود. اثر سم اسب به حدی است که امکان بروز پدیده پانچنیگ بر روی سطح پل وجود خواهد داشت. یک محقق به نام رولاند در سال 2005 طی تحقیقاتی میزان بار ناشی از سم اسب برای 100 درصد وزن حیوان را برآورد کرد. لازم به ذکر است اعمال این بار تنها جهت کنترل کفایت رویه (دال پل) الزامی می باشد . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

بار باد (WS)

پل عابر پیاده لازم است تا برای بار باد بارگذاری و طراحی شود. علاوه بر سطوح بادگیر خود پل می بایست اثر سطح   . . . . . . . . . . . .

در طراحی پل بایستی اثرات خستگی ناشی از باد و ترافیک نیز لحاظ شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید  . . . . . . . . . . .

الزامات هندسی پلهای روگذر

منبع :

LRFD Guide Specifications for the Design of Pedestrian Bridges 2009 (AASHTO)

 

جهت مطالعه و دریافت نسخه کامل در قالب یک فایل PDF به همراه نقشه چند پروژه اجرایی DWG ؛ بایستی با صرف 5000 تومان از اعتبار خود ، بر روی لینک زیر "پرداخت و مشاهده محتوا" کلیک نمایید

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

نوع فایل دریافتی :
اعتبار مورد نیاز : 5,000 تومان
با 10 درصد تخفیف برای کاربران VIP: 5,000 تومان
پرداخت 5,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های سیدصادق-علوی

سید صادق علوی

طراح سازه های فولادی و صنعتی - پایه 2 محاسبات
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
كتاب مناسب برای انجام پروژه های تونل و پل چیست؟
دوستان من میخوام وارد پروژه بشم که هم تونل هم پل به نظرتون چه کتابی تهیه کنم که بهم كمك کنه تا قبل از ورود با کار در پروژه آشنا بشم؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  باسلام و تشکر
  چرا ضریب رفتار، عدد 6 شده؟

  عکس‌های farhad808
  farhad808

  با سلام و عرض خسته نباشید
  لطفا مطالب تکمیلی مربوط به تحلیل و طراحی پل عابر پیاده را با ذکر مثال و نحوه مدل سازی در نرم افزار ارایه بفرمایید
  سپاس از محبتتون

  عکس‌های hr payan
  hr payan

  با سلام ممنون از مطلب عالیتون.من دنبال یک فایل نمونه از پل معلق که تو sap یا scibridge مدل شده میگردم ممنون میشم اگه کمک کنید

  عکس‌های volkan
  volkan