مقاله تحلیلی: بهترین سیمان برای ساخت دال بتنی

مقاله تحلیلی: بهترین سیمان برای ساخت دال بتنی

اغلب افراد دوست دارند هر چند مدت یک‌بار خانه خود را بازسازی کنند. دلیل این کار عمدتاً دیوارهای پوسیده، نشت آب از سقف یا ترک‌خوردگی کف است.

 تکنولوژی روزبه‌روز در حال پیشرفت است و ورود آن به صنعت ساخت‌وساز فرصت‌های زیادی را پیش رو قرار داده است. یکی از مزایای ورود تکنولوژی به صنعت ساخت‌وساز این است که می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن های مجازی طرح بازسازی خانه خود را در حین اینکه هنوز در آن سکونت دارید، تهیه کنید؛ بنابراین لازم نیست برای اینکه خانه رؤیایی خود را داشته باشید به جاهای مختلف مراجعه کنید.

در بحث بازسازی خانه باید عوامل متعدد مهمی همچون کیفیت رنگ، چوب، سیمان و غیره را در نظر داشته باشید؛ بنابراین کدام سیمان بهترین گزینه برای ساخت دال‌های بتنی است؟

از سیمان‌های مختلفی برای ساخت دال بتنی استفاده می‌شود اما بهترین گزینه سیمان پرتلند پوزولانی (PPC) است. از کاربردهای PPC می‌توان در ساخت خانه‌ها، مناطق مسکونی و مدارس اشاره کرد.  PPCاز کلینکر سیمان (%۷۷)، گچ (%۵-۳) و خاکستر بادی (%۲۰)‌ ساخته می‌شود. این سیمان برای آب‌بندی، کاشی‌کاری، اجر چینی و گچ کاری مفید است. در ملات متشکل از این نوع سیمان احتمال ترک‌خوردگی و انقباض کمتر است و به‌علاوه کارایی خوبی دارد. این نوع سیمان به دال‌ها این اجازه را می‌دهد که بارهای سنگین را بدون ترک‌خوردگی تحمل کنند.

 سیمان پرتلند پوزولانی (PPC)

از این سیمان اغلب برای ساخت‌وساز در زیر آب استفاده می‌شود چراکه در برابر حمله سولفات‌ها مقاوم است. PPC برای ساخت سدها و پل‌ها که به‌طور مداوم در تماس با آب قرار دارند و ریسک واکنش‌های شیمیایی در آن‌ها زیاد است، گزینه بسیار مفیدی محسوب می‌شود. ازآنجاکه PPC از خاکستر بادی تشکیل شده یک گزینه سازگار با محیط ریست است. خاکستر بادی محصول اکسیداسیون زغال‌سنگ است.

سیمان پرتلند معمولی (OPC)

نوع دیگری از سیمان مناسب برای ساخت دال، سیمان پرتلند معمولی است. OPC عمدتاً برای ساخت دال بتنی در کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها استفاده می‌شود. OPC ترکیب اولیه سیمان است که از گچ (%۵) و کلینکر سیمان تشکیل شده است. ملات یا بتن متشکل از این نوع سیمان کارایی زیادی دارد و در ۲۸ روز اولیه به مقاومت می‌رسد. این نوع سیمان همچنین برای ساخت دیگر المان‌ها مانند تیرها و ستون‌ها هم مفید است.

کدام بهتر است؟ PPC یا OPC؟

PPC ارزان‌تر است اما گیرش آن زمان بیشتری نیاز دارد. در فصولی که امکان بارش وجود دارد OPC به دلیل اینکه سریع‌تر سخت می‌شود گزینه مناسبی است. بااین‌حال به دلیل اینکه سریع‌تر سخت می‌شود گرمای بیشتری در واکنش‌های شیمیایی تولید می‌شود. همین باعث ترک خوردن می‌شود و برای جلوگیری از آن باید به‌طور مداوم از آب برای ایجاد رطوبت در حین عمل‌آوری استفاده کرد.

PPC به عمل‌آوری زیادی نیاز ندارد و فقط به زمان بیشتری برای گیرش نیاز خواهد داشت. کیفیت آن با  OPC برابر است. درنتیجه PPC برای المان‌های بزرگ گزینه مناسبی است.

مقاومت دال بیش از آنکه به نوع سیمان وابسته باشد به طرح اختلاط بستگی دارد.

اگر مقاومت را ترجیح می‌دهید و مشکلی با طولانی شدن زمان گیرش ندارید، می‌توانید از سیمان پرتلند پوزولانی استفاده کنید و بدون نیاز به عمل‌آوری خاصی به نتایج خوبی برسید.

اما اگر لازم است که زودتر به نتیجه برسید و همین‌طور ابزار مناسبی برای عمل‌آوری در اختیار دارید، از سیمان پرتلند معمولی استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

از سیمان پرتلند معمولی و سیمانی پوزولانی می‌توانید برای ساخت دال‌های بتنی استفاده کنید. نکته اصلی این است طرح اختلاط مناسبی داشته باشید. هر دو نوع سیمان مقاومت مطلوبی برای دال‌های بتنی در برابر بارهای سنگین تأمین می‌کنند.

PPC برای سازه‌هایی که مورد تهاجم عوامل شیمیایی مثل سولفات‌ها قرار می‌گیرند مناسب است. OPC برای ساخت ملات یا دوغاب گزینه مناسبی است.

سیمان پرتلند معمولی برای سازه‌های بزرگ و محیط‌های صنعتی و سیمان پوزولانی برای محیط‌های مسکونی مناسب است.

منبع

ترجمه شده توسط تیم مترجمین ۸۰۸

اگر دوست دارید به تیم مترجمین ۸۰۸ بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
مشکل دوره تناوب زیاد
باسلام و احترام بنده سازه 9 طبقه با دیواربرشی طراحی کردم برای کنترل زمان تناوب تحلیلی مشکلی وجود دارد 4مود(mode) اول مقدار پریود بسیار زیاد می باشد مثلا 6300000 هیچگونه وارنینگ و اروری نیز نمیدهد .مشکل گویا در طبقه بام هست چون طبقه بام را که حذف کردم پریود مناسب بدست آمد... جالب این است سقف دال است و وقتی سقف بام را تغییر به تیرچه میکنم مشکل پریود حل میشود! ممنون اگر پاسخگو باشید
عکس کاربر
0پاسخ
ضریب پواسون بتن
سلام نمونه های بلوک بتنی تحت خمش و فشار دارم که نیاز دارم ضریب پواسونشونو بدست بیارم. میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
عکس کاربر
2پاسخ
ضخامت دال راه پله
حداقل ضخامت دال راه پله چه مقدار است و طبق کدام بند مقررات ملی است؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .